اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

سرنوشت مذاکرات در دستان زنی لاغر با موهای خاکستری مذاکرات هسته ای ژنو , مذاکرات هسته ای ایران با 5+1

سرنوشت مذاکرات در دستان زنی لاغر با موهای خاکستری

موفقیت یا شکست مذاکرات تا حدودی به نحوه عملکرد وندی شرمن، نماینده آمریکا در این مذاکرات بستگی دارد. شرمن از جانب آمریکایی ها مامور است که تشخیص دهد آیا دولت حسن روحانی، آنگونه که می گوید در مذاکرات جدی است یا اینکه تنها به دنبال خرید زمان و تعدیل تحریم هاست.

 مذاکرات هسته ای ژنو به پایان رسید. مذاکراتی که کاخ سفید آن را جدی و صریح توصیف می کند. هرچند که هنوز آغاز راه است و دور بعدی گفت و گو ها برای نیمه آبان ماه در ژنو برنامه ریزی شده است.

 

این درحالی است که موفقیت یا شکست مذاکرات تا حدودی به نحوه عملکرد وندی شرمن، نماینده آمریکا در این مذاکرات بستگی دارد. شرمن از جانب آمریکایی ها مامور است که تشخیص دهد آیا دولت حسن روحانی، آنگونه که می گوید در مذاکرات جدی است یا اینکه تنها به دنبال خرید زمان و تعدیل تحریم هاست.

آنگونه که فارن پالیسی گزارش می دهد، سابقه کاری شرمن تا حدودی غیر معمول است.

شرمن، زنی لاغر اندام با موهای خاکستری، راهی غیر متعارف را تا رسیدن به دستیار وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی طی کرده است. پستی که در وزارت خارجه آمریکا در رده سوم طبقه بندی می شود.

 

او در مریلند به دنیا آمده و در کالج جامعه شناسی  خوانده است. او مدرک کارشناسی خود را در رشته امور اجتماعی از دانشگاه مریلند اخذ کرد و در سال 1987 با همسر خود بروس استوکز که یک روزنامه نگار است، ملاقات کرد. آنها سپس در خانه ای برای قشر کم در آمد ساکن شدند. شرمن بر خلاف دیگر اغلب همکاران اش در وزارت خارجه، کار خود را با کارهای اجتماعی آغاز کرده است، نه با دیپلماسی.

 

او نویسنده فهرست «امیلی» است که بودجه مورد نیاز برای کاندیداهای سیاسی دمکرات زن را فراهم می کرد و ستاد تبلیغاتی موفقی را نیز برای باربارا میکولسکی در سنا مدیریت کرد. او مدتی مدیر دفتر کودکان در مریلند بود.

آلبرایت در سال 1997، شرمن را به وزارت خارجه معرفی کرد و پس از سال 2001 نیز او چند سال در موسسه مشاوره ای استون بریج با آلبرایت کار کرد. در سال 2008، شرمن یکی از کاندیداهای هیلاری کلینتون برای سمت مشاور وزارت خارجه بود. کلینتون در سال 2011، شرمن را دستیار خود در امور سیاسی وزارت خارجه کرد.

البته شرمن در مذاکره با کشورهای دشمن آمریکا، چهره ناآشنایی به شمار نمی رود. او در سال های 1990 در تیم مادلین آلبرایت حضور داشت که با کره شمالی مذاکره می کرد. هرچند این مذاکرات به توافق نزدیک شد اما سرانجام  به شکست رسید.


شرمن مصمم است که اجازه ندهد دور جدید مذاکرات با ایران نیز به شکست برسد.

در دولت بوش، شرمن دولت جدید را به از سرگیری مذاکرات با کره شمالی ترغیب کرد. او معتقد بود که همچنان امکان توافق وجود دارد. اما بوش مذاکرات مستقیم را متوقف کرد و در سال 2006،  کره شمالی آزمایش هسته ای خود را انجام داد. البته بار دیگر مذاکرات در سال 2007، از سرگرفته شد که راه به جایی نبرد.

به گزارش فارن پالیسی، شرمن مصمم است که اجازه ندهد دور جدید مذاکرات با ایران نیز به شکست برسد. به گفته شرمن، واشینگتن می خواهد ایران به غنی سازی 20 درصدی پایان دهد، ذخایر اورانیوم غنی شده با خلوص متوسط را کاهش دهد، تاسیسات هسته ای خود را تحت نظارت گسترده آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد و تاسیسات غنی سازی فوردو که در زیر زمین بنا شده است را مهر و موم کند.

در مقابل، ایران می خواهد تحریم های بانکداری و نفتی لغو شوند. و برای اینکه این اهداف محقق شود، توپ در زمین ایران است./دیپلماسی ایرانی

 


ویدیو مرتبط :
چشم گرد لاغر خاکستری

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رویترز: نشست استانبول سرنوشت مذاکرات را مشخص می‌کنددیدار اشتون و جلیلی ,دور جدید مذاکرات هسته ایی,مذاکرات استانبول

مایکل مان: دیدار اشتون و جلیلی در استانبول دوجانبه خواهد بود

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد نشست 25 اردیبهشت جلیلی و اشتون در استانبول دو جانبه خواهد بود و نمایندگان 1+5 حضور نخواهند داشت.

«مایکل مان» سخنگوی «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبر داد که نشست روز 25 اردیبهشت «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و اشتون به صورت دوجانبه بوده و نمایندگان گروه 1+5 در این نشست حضور ندارند.

وی از آماده شدن پاسخ کشورهای 1+5 به پیشنهاد مطرح شده توسط ایران در نشست آلماتی 2 اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت این موضوع در نشست دوجانبه جلیلی و اشتون مشخص خواهد شد.

رویترز: نشست استانبول سرنوشت مذاکرات را مشخص می‌کند

خبرگزاری رویترز عصر پنجشنبه طی خبری اعلام کرد که نشست جلیلی و اشتون قرار است که روز 15 ماه می در استانبول ترکیه برگزار شود.

این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌های غربی اعلام کرد که مذاکرات میان اشتون و جلیلی برای تصمیم‌گیری درباره امکان ادامه مذاکرات ایران و 1+5 و زمان و مکان مذاکرات جدید بسیار مهم خواهد بود. 

مذاکرات کشورهای 1+5 با ایران برای حل آنچه کشورهای غربی به آن «نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای تهران» می‌گویند، انجام می‌شوند.

آخرین دور مذاکرات ایران و 1+5 اواسط فروردین در آلماتی برگزار شد

ایران و کشورهای 1+5 در آخرین مذاکراتی که در این راستا برگزار کرده‌اند روزهای 8 و 9 اسفند در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و در روزهای 16 و 17 فروردین مجدداً در همین شهر دو بار با یکدیگر دیدار کردند.

طرفین پیش از این هم در چند مذاکره دیگر با یکدیگر برای رفع اختلافات در این باره به گفت‌وگو نشسته بودند

ایران و کشورهای 1+5 از سال 1387 تاکنون 3 دور مذاکره در ژنو، 2 دور در استانبول، یک دور در بغداد، یک دور در مسکو برگزار کرده‌اند.

مذاکرات ژنو 1، 2 و 3 به ترتیب در تیرماه 1387، مهرماه 1388 و آذرماه 1389 برگزار شدند. استانبول در بهمن‌ماه سال 1389 و پس از آن در 26 فروردین‌ماه سال 1391 میزبان 2 دور بعدی این مذاکرات بود.

بغددا در سوم و چهارم خرداد ماه سال 1391 میزبان بعدی این مذاکرات بود و پس از آن دو دور مذاکره به ترتیب در تاریخ‌های 29 و 30 خرداد ماه در مسکو برگزار شدند.

آمریکا، رژیم اسرائیل و برخی از متحدان آنان، ایران را به دنبال کردن اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‎ای‎اش متهم می‌کنند.

واشنگتن و اتحادیه اروپا، این ادعاها را بهانه‎ای برای تحمیل تحریم‎های غیرقانونی علیه تهران قرار داده‎اند.

جمهوری اسلامی ایران با رد تمامی اتهامات مطرح شده در این خصوص، اعلام کرده که به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‎ای (ان پی تی) و یکی از اعضای آژانس بین‎المللی انرژی اتمی، حق استفاده صلح‎آمیز از فن‎آوری هسته‎ای را برای خود محفوظ می‎داند.

علاوه بر این، آژانس بین‎المللی انرژی اتمی تا کنون در چندین بازرسی که از تاسیسات هسته‎ای ایران به عمل آورده هرگز مدرکی دال بر انحراف برنامه هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد غیرصلح‌آمیز نیافته است.

این در حالی است که اسرائیل تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه بوده و تا کنون نیز از امضای پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی امتناع می‌ورزد./فارس