اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ساعات کار مراکز تعویض پلاک در اسفند/ آیین‌نامه رانندگی، کنکور می‌شوداخبار,اخباراجتماعی ,آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی

رئیس پلیس راهور ناجا به امار شماره گذاری در سالجاری اشاره كرد و گفت: امسال بیش از یك میلیون و 100 هزار خودرو نوشماره،81 هزار خودروی وارداتی و حدود 456 هزار موتور سیكلت شماره گذاری و وارد ناوگان شد كه از سوی دیگر 208 هزار خودرو فرسوده نیز از رده خارج شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از برنامه پلیس برای غیرحضوری شدن  تعویض پلاك در كشور خبر داد و گفت: آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی نیز از سال 95به صورت متمركز مانند كنكور برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار سایت راهور، سردار دكتر اسكندر مومنی صبح شنبه در نشستی خبری با اشاره به سه طرح ویژه پلیس راهور گفت:براین اساس شمار كشته های تصادفات رانندگی از 6.5 كشته در هر 10 هزار وسیله نقلیه به 4 نفر تا پایان سال 95 می رسد. همچنین شمار كشته های رانندگی از 17 هزار نفر در پایان امسال به 14 هزار نفر كاهش خواهد یافت.

وی از غیرحضوری شدن تعویض پلاك تا پایان سال 95 در كشور خبر داد و افزود:همچنین آزمون آیین نامه گواهینامه های رانندگی نیز تا پایان سال آینده  مانند كنكور متمركز می شود و براین اساس سالی چند مرتبه این آزمون به صورت سراسری در كشور برگزار خواهد شد.

رئیس پلیس راهور ناجا به موضوع پلاك های تهران اشاره كرد و گفت:مشكلی در تخصیص پلاك در كشور نداریم و پس از پر شدن ظرفیت پلاك های ملی طرح هایی را در دستور كار داریم. در صورتی كه پلاك 99 در تهران تكمیل شودخودروهای این كلانشهر با پلاك های ایران 10،20،30 و ... شماره گذاری می شود.

مومنی در خصوص شماره گذاری اتوبوس های اسكانیا اظهار داشت:شماره گذاری این خودرو همچنان متوقف است و تنها درصورتی كه تمامی استانداردهای لازم توسط تولید كننده آن رعایت شود شماره گذاری اتوبوس های اسكانیا از سر گرفته می شود.

وی به بحث معاینه فنی خودروها اشاره كرد و با انتقاد از نبود سامانه یكپارچه معاینه فنی خودرها تاكید كرد: باید یك سازمان متولی معاینه فنی در كشور باشد.

رئیس پلیس راهور ناجابا  اشاره به آغاز شماره گذاری خودروها با مدل 94 از دهه مبارك فجر گفت: تمامی خودروهایی كه استاندارهای لازم را رعایت كرده باشند می توانند تا پایان سال با مدل 94 شماره گذاری شوند كه در این خصوص هیچ تفاوت قیمتی نیز از سوی خودروسازان اعمال نمی شود.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاكید براینكه  امسال  آخرین سال شماره گذاری خودروی وانت پیكان است< گفت: با هماهنگی های انجام شده هیچ وانت پیكانی از ابتدای سال 94 شماره گذاری نمی شود لذا شهروندان به هیچ عنوان نسبت به پیش خرید این خودرو اقدام نكنند. پلیس راهور با همكاری محیط زیست و سازمان ملی  استاندارد از شماره گذاری خودروهای پرخطر جلوگیری می كند. در حال حاضر نیزبعد از وانت پیكان خودرو نیسان وانت  در دستور كار قرار دارد.

وی به استاندردهای آلایندگی و ایمنی خودروها اشاره كرد و گفت: انتظار داریم در سال آینده كف استاندارد آلایندگی خودروها یورو 5 باشد از سوی دیگر استاندارد ایمنی خودروها نیز باید ارتقا یافته و به استانداردهای اروپایی برسد. در مورد موتور سیكلت ها نیز هم اكنون استاندارد یورو 3 اعمال می شود كه باید ارتقا یابد.

مومنی از افزایش ساعات كار مراكز تعویض پلاك از ابتدای اسفندماه خبر داد و گفت: برابر ابلاغیه صادره ساعت كار این مراكز در دهه اول اسفند ماه از 7 تا 17،در دهه دوم از 7 تا19 و در دهه سوم از 7 تا 22 خواهد بود. در عین حال این آمادگی وجود دارد در دهه سوم اسفندماه این ساعت كار با توجه به حجم مراجعات حتی شبانه روزی شود.

وی از طرح های پلیس برای تسهیل ترافیك در روزهای پایانی سال خبر داد و گفت: از ابتدای اسفندماه حضور ماموران و گشت های در سطح شهر افزایش یافته و از مردم می خواهیم ضمن رعایت قوانین از توقف های دوبله خودداری كنند. همچنین حتی الامكان برای كاهش ترافیك  از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنند.
 
رئیس پلیس راهور ناجا به امار شماره گذاری در سالجاری اشاره كرد و گفت: امسال بیش از یك میلیون و 100 هزار خودرو نوشماره،81 هزار خودروی وارداتی و حدود 456 هزار موتور سیكلت شماره گذاری و وارد ناوگان شد كه از سوی دیگر 208 هزار خودرو فرسوده نیز از رده خارج شد.

به گفته مومنی شماره گذاری خودروهای نوشماره 73 درصد،وارداتی 53 درصد و موتور سیكلت 75 درصد افزایش یافته است و بدین ترتیب شماره خودروها در كشور به مرز 18 میلیون رسید.

وی با اشاره به كاهش 6.5 درصدی شمار كشته های تصادفات رانندگی در سالجاری گفت: امسال با تلاش های انجام شده 1013 نفر در تصادفات رانندگی كمتر كشته شدند كه بیشترین كاهش كشته متعلق به استان های مركزی،آذربایجان شرقی،خراسان رضوی،مازندران و فارس است و در استان های سیستان و بلوچستان،خوزستان،ایلام ،شرق استان تهران و كهكیلویه شاهد افزایش تلفات بودیم.

به گفته مومنی شمار كشته های رانندگی در جهان نیز براساس آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 افزایش یافته است و به مرز یك میلون و 300 هزار نفر رسیده است. از سوی دیگر پیش بینی شده است شمار كشته های تصادفات در سال 2030 به دو برابر میزان كنونی برسد.

وی استفاده از تلفن همراه و ارسال پیامك را مهمترین علت بروز حوادث رانندگی در جهان عنوان كرد و گفت: این دو معظل حتی از مواد مخدر و مشروبات الكلی در بروز حوادث پیشی گرفته است.

رئیس پلیس راهورناجا همچنین به شماره گذاری خودروها از ابتدای انقلاب اشاره كرد و گفت: تا سال 57 یك میلیون و 500 هزار وسایل نقلیه موتوری شماره گذاری شده بود كه در حال حاضر شمار خودروها 17 برابر شده است. 

 

 اخبار اجتماعی  -  سایت راهور


ویدیو مرتبط :
آزمون آیین نامه آنلاین راهنمایی رانندگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ادامه ثبت‌نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد تا شنبه/ آیین‌نامه جدید نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد ابلاغ شداخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

ادامه ثبت‌نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد تا شنبه/یک ممنوعیت برای کارکنان دانشگاه آزاد

مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد 92 دانشگاه آزاد اسلامی تا روز شنبه 21 بهمن ماه ادامه دارد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داوطلبان برای انجام ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید به سایت مرکز آزمون به نشانی www.azmoon.org، مراجعه کنند.

هر داوطلب می‌تواند با توجه به علاقه و بدون در نظر گرفتن مدارک کارشناسی خود با رعایت سایر مقررات 20 رشته محل تحصیلی از یک مجموعه امتحانی را انتخاب و در فرم اینترنتی درخواست ثبت‌نام درج کند.

البته گروه علوم پزشکی از این امر مستثنی است، بنابراین رعایت شرط تجانس مدرک فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی داوطلبان و رشته انتخابی آنان در این گروه الزامی است.

همچنین، فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری مجاز به شرکت در رشته پرستاری هستند و باید بتوانند پس از قبولی و به هنگام ثبت‌نام، اصل دانشنامه و ریز نمرات خود را به دانشکده ارائه دهند و هیچ گونه تعهدی به سازمان یا وزارتخانه و یا ... نداشته باشند.

داوطلبان می‌توانند هر یک از محل‌های دانشگاهی که ارائه‌دهنده رشته‌های انتخابی آنان است و به عنوان محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد انتخاب کنند.

بر اساس این گزارش، کارکنان واحدهای دانشگاه آزاد اعم از رسمی، آزمایشی و قراردادی مجاز نیستند واحد دانشگاهی محل خدمت خود را به عنوان محل تحصیل انتخاب کنند و چنانچه این موضوع رعایت نشود، در همان واحد دانشگاهی قبول شوند، قبولی آنان منتفی تلقی می‌شود.

هر داوطلب می‌تواند با توجه به جدول شماره 5 دفترچه راهنمای ثبت‌نام، یکی از شهرهای مندرج در دفترچه را به عنوان محل برگزاری آزمون خود انتخاب کند.

تمامی مراحل برگزاری آزمون داوطلب در حوزه امتحانی انتخابی انجام می‌شود و فقط چنانچه تعداد داوطلبان آزمون به حد نصاب لازم برای تشکیل یک حوزه نرسد، این مراحل در حوزه دیگری که به اطلاع داوطلب می‌رسد، انجام می‌شود.

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد در طی روزهای نهم، دهم و یازدهم خرداد ماه برگزار می‌شود و کارت ورود به جلسه آن نیز سه تا چهار روز قبل از برگزاری آزمون از طریق سایت مرکز آزمون توزیع می‌شود.

بر این اساس، نتایج آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته در نیمه دوم شهریور 92 اعلام خواهد شد.

آیین‌نامه جدید نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد ابلاغ شد/تسهیلات جدید و ممنوعیت‌ها

آیین‌نامه جدید نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد ابلاغ شد.

فرهاد دانشجو رییس دانشگاه آزاد این آیین‌نامه را با هدف بررسی و تصمیم گیری عادلانه در خصوص نقل وانتقالات دانشجویی و موارد خاص مربوطه با ایجاد وحدت رویه و رعایت دقیق و کارشناسانه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی

مصوب مربوط به انتقال دانشجویی و با رعایت صرفه و صلاح دانشگاه، با حساسیت علمی و اسلامی به واحدهای دانشگاه آزاد ابلاغ کرد.

بر اساس این آیین‌نامه دانشجویان میهمان و انتقالی باید شهریه ثابت هر ترم مهمانی را به واحد مبداء و شهریه متغیر را به واحد مقصد پرداخت کنند.

همچنین دانشجوی مهمان غیردائم باید درصدی از شهریه ثابت هر ترم میهمانی را به واحد مبداء مازاد بر شهریه ثابت آن ترم پرداخت کند.

بر این اساس میهمانی دانشجویان در هر سال تحصیلی تا سقف 20 درصد کل پذیرش دانشجویان ورودی سال و رشته تحصیلی با موافقت واحدهای مبداء و مقصد امکان‌پذیر است.

به گزارش ایسنا، انتقال یا میهمانی به واحدهای شهر تهران فقط تحت شرایط خاص و با تایید شورای موارد خاص امکان‌پذیر است و در دیگر موارد به طور مطلق ممنوع است.

همچنین میهمانی دانشجویان به واحدهای هم تراز و به گروه‌های پایین‌تر بدون تغییر رشته و گرایش در داخل یک استان و یا استان‌های متفاوت با موافقت واحدهای مبداء و مقصد و بدون نیاز به تایید شخص دیگری مجاز است.

با این حال میهمانی از یک گروه جدول هم‌ترازی به سایر گروه‌های بالاتر به استثنای استان‌های تهران و البرز، با موافقت واحدهای مبداء و مقصد و تایید دبیر هیات امنای استان و برای استان‌های متفاوت با تایید دبیر هیات امنای استان مبداء و مقصد بلامانع است.

همچنین میهمانی دانشجویان مقطع دکتری عمومی در دوره بالینی با موافقت واحدهای مبداء و مقصد و تایید معاونت علوم پزشکی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، درخواست انتقال دانشجویان واحدهای برون مرزی به داخل کشور و بالعکس پس از بررسی اولیه در معاونت بین‌الملل و با تایید شورای انتقال دانشجویان خارج به داخل امکان‌پذیر است.

بر اساس این آیین‌نامه دانشجوی متقاضی نقل و انتقال باید ترم قبل از درخواست خود مشروط نشده باشد و در مجموع بیش از یک ترم مشروطی نداشته باشد.

گفتنی است انتقال میهمانی دانشجویان در مقاطع دکتری تخصصی ممنوع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آیین‌نامه تسهیلات جدیدی برای انتقال دانشجویان بر اساس ازدواج، فوت والدین و همسر، متارکه و سرپرستی از خانواده، چند دانشجویی، خانواده شاهد و ایثارگر، هیات علمی و بیماری‌های خاص تعیین شده که جزئیات آن در سایت دانشگاه آزاد به نشانی www.iau.ac.ir منتشر شده است.

گفتنی است از این پس میهمانی و انتقال دانشجویان بر اساس این آیین‌نامه و با رعایت دستورالعمل اجرایی انجام می‌شود./ایسنا