اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

زنگ خطر تجرد قطعی برخی دختران برای خانواده‌هادختران مجرد , انتخاب همسر

زنگ خطر تجرد قطعی برخی دختران برای خانواده‌ها

مدیرسیاسی - فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: در صورت حل مسئله ازدواج جوانان، بسیاری از مشکلات اخلاقی و اجتماعی خود به خود کاهش می‌یابد، چرا که مشکلات اخلاقی برخی دختران و پسران جوان در شهرهای بزرگ به علت افزایش سن ازدواج است.

زهره سادات لاجوردی افزود: لازم است پسران و دختران در اولویت‌های خود برای انتخاب همسر بازنگری کنند و به این موضوع بپردازند که چقدر از لحاظ اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی با یکدیگر تناسب دارند؛ چرا که توجه به چنین نکاتی باعث جلوگیری از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

مدیرسیاسی - فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: در چند سال اخیر شاهد افزایش سن ازدواج بوده‌ایم و حتی برخی از دختران به سن تجرد قطعی رسیده‌اند و این وضعیت زنگ خطر را برای خانواده‌ها به صدا درآورده است. در این شرایط باید بیشترین توجه را به خانواده‌ها داشته باشیم و سبک زندگی خود را بازنگری کنیم.

وی با بیان اینکه ازدواج در سن بالا چه برای دختر و چه برای پسر می‌تواند مسائل زیادی را در پی داشته باشد، تاکید کرد: هنگامی که فرد در سن بالا ازدواج می‌کند، دیرتر به آرامش روانی که بر اثر ازدواج به موقع به آن دست می‌یابد، می‌رسد و حتی ممکن است نبود آرامش کافی موجب ناموفق بودن او در محیط کاری شود.

نقش خانواده‌ها در تسهیل ازدواج جوانان
مدیرسیاسی - فرهنگی معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر نقش خانواده‌ها در تسهیل ازدواج جوانان، اظهار کرد: لازم است خانواده‌ها شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که جوانان به موقع ازدواج و از تشریفات زائد خودداری کنند و شرایطی را برای طرفین فراهم نکنند که دستیابی به آنها دشوار باشد.

لاجوردی با بیان اینکه خانواده‌ها باید به بهداشت روانی اعضای خود توجه کنند، گفت: اگر بهداشت روانی فرزندان در خانواده‌ها تامین شود و محیط خانواده‌ها پرتنش نباشند فرزندان آماده تشکیل خانواده موفق می شوند؛ این در حالی است که آنان در خانواده‌های پرتنش دچار سردرگمی می‌شوند و به بیراهه می‌روند.

دختران در خانواده‌های پرتنش آسیب‌پذیرترند
وی افزود: دختران به علت برخورداری از روحیه‌ای حساس‌تر در خانواده‌های پرتنش آسیب‌پذیرتر هستند. آنان احساس بی‌پناهی می‌کنند و اگر به طور دائم در معرض مشاجره‌های پدر و مادر خود باشند، تعادل روانی و عاطفی خود را از دست می‌دهند. چنین دختری در زندگی مشترک نمی‌تواند نقش مادری و همسری خود را به خوبی ایفا کند.

حضرت معصومه(س) را برای دختران ایرانی الگو قرار دهیم
مدیرسیاسی - فرهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر ضرورت پرداختن به سیره حضرت معصومه(س)، اظهارکرد: لازم است ایشان را برای دختران ایرانی الگو قرار دهیم و اعضای خانواده باید تلاش کنند در جهت تکامل یکدیگرعمل کنند.

وی با بیان اینکه لازم است بیش از پیش به موضوع ازدواج جوانان توجه شود، گفت: خانواده‌ها باید در رویکرد خود نسبت به ازدواج بازنگری کنند. علاوه بر آن مشخص شود که چرا طی یکی دو دهه سن ازدواج بسیار افزایش پیدا کرده است.

لاجوردی در پایان تاکید کرد: در هر جامعه‌ای که نهاد خانواده تضعیف شود و کارکرد خود را از دست دهد، بنیان‌های اخلاقی اجتماع متزلزل می‌شود./ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
زنگ خطر

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

صدور حکم قطعی برای برخی متهمان حادثه کوی دانشگاه 

 

 

صدور حکم قطعی برای برخی متهمان حادثه کوی دانشگاه

 

صدور حکم قطعی برای برخی متهمان حادثه کوی دانشگاه/ با حکم قاضی نمی‌توان متهم را در روزنامه و تلویزیون تشهیر کرد

رییس دستگاه قضا با اشاره به پرونده کوی دانشگاه گفت: در رابطه با این پرونده بیش از 30 نفر احضار شدند و برای برخی از آن‌ها کیفرخواست قطعی صادر کردیم.

آیة‌الله صادق لاریجانی که در همایش پیام ماندگار به مناسبت سالروز تاسیس بسیج دانشجویی، در دانشگاه تهران سخن می گفت با اشاره به این مسئله، بر اهمیت قانون مداری تأکید کرد.

مهمترین نکات سخنرانی آیةالله لاریجانی به شرح زیر است:

ـــ پیش از آن‌که مسوولیت‌هایی به عهده‌ام گذاشته شود در دانشگاه‌ها حضور می‌یافتم. معتقدم باید مجالی داده شود تا دانشجویان به ویژه دانشجویان بسیجی در صحنه انقلاب حاضر شوند، همچنین معتقدم که آن‌ها نیروهای عظیمی هستند که می‌توانند به توسعه و پیشرفت سیاسی کشور کمک کنند و امکان ندارد از این منظر اختلافی با نظر مقام معظم رهبری داشته باشم.

همواره سعی کردم انتقادپذیر باشم

ـــ باید توجه داشته باشیم که قوه قضاییه شخص بنده نیست؛ بلکه نهادی است که شما باید از آن پاسداری کنید. درخواست من این است که میان نقد سازنده و توهین تفاوت گذاشته شود و امیدوارم گمان نداشته باشید که کسی تعمدی در قوه قضاییه دارد، بلکه وظیفه ما این است که به قانون عمل کنیم.

ـــ اگر شخصی توهین کند و قانون وی را مجرم بداند آیا ما باید رسیدگی کنیم یا خیر؟

ـــ قوه قضاییه موظف است نه مختار. بنده نه حق دارم که از قانون تخطی کنم و نه این کار را خواهم کرد. گاهی در قوه قضاییه میل‌مان به این است که کسی مجرم نباشد ولی اگر طبق قانون مجرم شد، قوه قضاییه مختار نیست.

ـــ مبارزه با مفاسد اقتصادی را حائز اهمیت است. مقام معظم رهبری همه قوا را مسوول پیگیری فرمان هشت ماده‌ای دانستند ولی از لحاظ شرعی و قانونی برای پیگیری دستگاه قضایی مسوول بوده است.

ـــ بدانید ما پیگیر مسائل مفاسد اقتصادی هستیم و آن را رها نخواهیم کرد.

ـــ افراد متهم نیز سر وقت به دادگاه فراخوانده خواهند شد. در خصوص پرونده بیمه تاکنون پنجاه و اندی نفر را به میز محاکمه کشانده‌ایم و به زودی به دادگاه فراخوانده می‌شوند. البته باید توجه داشت که مباحث مفاسد اقتصادی بسیار ظریف است و نباید تا زمان قطعی شدن حکم اعلام اسامی صورت گیرد.

ـــ با حکم قاضی نمی‌توان متهم را در روزنامه و تلویزیون تشهیر کرد. اگر روزنامه‌ای اسم متهمی را قبل از قطعی شدن حکم اعلام کند جرم است. به نفع ماست که در مسیر قانونی طی طریق کنیم.

اصل هشتم قانون اساسی

ـــ امر به معروف و نهی از منکر واقعا مغفول افتاده در حالی که در قانون اساسی به صراحت این موضوع بیان شده است. همچنان که روایات بسیاری در این خصوص وجود دارد و امیدواریم این قانون نیز به تصویب برسد.

ـــ گلایه از دستگاه قضایی فراوان و بعضا نیز بحق است. در کنار زحمات و فعالیت‌های قضات شریف مشکلاتی نیز در این زمینه وجود دارد. یکی از مشکلات ما نیروی انسانی است و در این رابطه از دانشجویان بسیجی می‌خواهیم که به دستگاه قضایی بیایند.

ـــ متاسفانه برخی از دانشجویان خوب، به جای این‌که به دستگاه قضایی بیایند به دنبال وکالت می‌روند. البته این به این معنا نیست که وکالت فعالیت خوبی نیست ولی هنگامی که دستگاه قضایی نیاز به نیرو دارد بجاست که این کار انجام شود. هرچه نیروهای ما از لحاظ علمی قوی باشند قطعا در عملکرد ما مفید و موثر خواهند بود.

ـــ نسبت به مشکلات دستگاه قضایی بسیار کار کردیم. برای رفع اطاله دادرسی، کمبود نیروی انسانی و استفاده از IT وقت بسیار گذاشته شد. مشکلات ما یکی - دو تا هم نیست. البته متوسط زمان رسیدگی به یک پرونده بر اساس سیستم CMS حدود سه ماه است که فکر نمی‌کنم این مقدار بسیار زیاد باشد.

ـــ یکی از مشکلات در کل کشور نبود آمار دقیق است.

ـــ طرح CMS این مشکل را تا حدودی در قوه قضاییه برطرف خواهد کرد.

پرونده کوی دانشگاه

ـــ متاسفانه در پرونده کوی دانشگاه نیروهای امنیتی هیچ کمکی به ما نکردند و این اشاره ‌که هیچ کمکی ارائه نشد، به ما نبود، بلکه به نیروهای امنیتی بود و در جلسه‌ای این موضوع را خدمت مقام معظم رهبری مطرح کردم.

ـــ اقدامات ما براساس اطلاعاتی بود که از سایر طریق به دست آوردیم.

ـــ در رابطه با این پرونده بیش از 30 نفر احضار شدند و برای برخی از آن‌ها کیفرخواست قطعی صادر کردیم. این پرونده باید به صورت دقیق رسیدگی شود از ما انتظار تعجیل نداشته باشید؛ زیرا ما براساس قانون فعالیت می‌کنیم و نمی‌توانیم براساس اتهام کار کنیم. امیدواریم این پرونده به خوبی به انتها برسد...../تحلیل:عصرایران