اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

روحانی مواظب پوست موز باشداخبار,اخبارسیاسی,روحانی


اخبارسیاسی - روحانی مواظب پوست موز باشد

این گروه در هر حال می‌توانند عِرض خود ببرند و ملت و دولت را به زحمت بیندازند. در این میان اتخاذ سیاستی اصولی و منطقی از سوی دکتر حسن روحانی می‌تواند این گروه را در رسیدن به اهدافشان ناکام گرداند.

در نشست خبری روز گذشته رئیس جمهور با اصحاب رسانه در کنار همه سؤالاتی که مطرح شد، خبرنگار یک روزنامه معروف که مخالفت آن با دولت و بدنه اجتماعی هوادارِ آن بر کسی پوشیده نیست، پرسید: «همانطور که مستحضرید رهبر معظم انقلاب بر فاصله گذاری دولت با فتنه گران تاکید کردند؛ برنامه دولت محترم برای عمل به این توصیه چیست؟»

رئیس جمهور پاسخ داد: «همه نکاتی که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر فرمودند دولت برای آنها برنامه ریزی کرده و اجرایی و عملیاتی می‌کند. مسائلی هم که مربوط به سالهای گذشته است و در کشور وجود دارد، ما در چارچوب قانون عمل می‌کنیم.

 

معیار ما قانون خواهد بود و کسی اگر محکومیتی دارد، و محکومیتش برای این است که طرف از حقوق اجتماعی محروم شود، یعنی دادگاه فردی را برای استفاده از حقوق اجتماعی محروم کرده، به قانون عمل می‌کنیم. ولی این تخیلی است که آقایی در عکسی بوده حالا اینکه مالِ کی است و به چه منظور بوده و رفته تماشا کند یا چه جور شعاری بدهد، را نمی‌پذیریم که کسی بخواهد بر مبنای توهمات فردی را محکوم کرده یا به دولت بگوید که این فرد از حقوق اجتماعی محروم است. برای ما معیار قانون است.»

این نوع جهت گیری رسانه ای در کنار تحلیل و تفسیرهای جهت دار درباره عملکرد دولت، خبر از یک استراتژی رسانه ای تازه می‌دهد.

برخی از مخالفان رییس جمهور حسن روحانی، اگر چه در یک سال گذشته نشان داده اند که به هیچ وجه قصد عقب نشینی از مواضع تند و تیز خود در مخالفت با رییس جمهور ندارند، اما گاه به گاه در مقام تمجید از وی برمی خیزند و در این میدان از همدیگر سبقت می‌گیرند و آن زمانی است که بخواهند میان رییس جمهور و بدنه اجتماعی حامی وی اختلافی بیندازند.

 

این افراد با اطلاع کامل از خواسته‌ها و مطالبات حامیان روحانی تلاش می‌کنند او را در موقعیتی قرار دهند که میان خط قرمزهای نظام و شعارهای انتخاباتی اش، مجبور به انتخاب یکی شود؛ تا در این میان اگر خط قرمزهای نظام را برگزید رو به بدنه اجتماعی حامی او فریاد بر آورند که «ای ملت، این همان روحانی است که شما به وی امید بسته اید، او بی اعتنا به وعده هایش جانب دیگر را گرفته است.» در این میان آن‌ها تلاش می‌کنند تا نشان دهند که میان خط قرمرهای نظام و خواسته‌های مردم تضاد عمیقی وجود دارد. چنانچه روحانی به سَمت عملی کردن وعده هایش پیش رود، می‌کوشند از آن میان چیزی پیدا ‌کنند که با خط قرمزهای نظام در تضاد باشد، و بعد توپخانه خود را به کار می‌اندازند که «رییس جمهور دست در کاسه مخالفان نظام دارد.»

این گروه در هر حال می‌توانند عِرض خود ببرند و ملت و دولت را به زحمت بیندازند. در این میان اتخاذ سیاستی اصولی و منطقی از سوی دکتر حسن روحانی می‌تواند این گروه را در رسیدن به اهدافشان ناکام گرداند. رئیس جمهور در موقعیتی است که هم باید خطوطِ نظام را رعایت کند و هم به گونه ای عمل کند که بدنه اجتماعی حامی خود را دلسرد نکند.

به نظر می‌رسد که عملکرد مخالفانِ دولت در این زمینه می‌تواند الگوی خوبی برای وی باشد. یعنی همان گونه که مخالفانِ دولت تلاش می‌کنند میان مطالباتِ مردمی و خطوط نظام تضاد ایجاد کنند، او می‌تواند با کنار هم قرار دادن این دو، از زمین لغزانی که مخالفانش برای وی ترتیب داده اند، به سلامت عبور کند. زمینی که پر از پوست موزهایی است که پا گذاشتن بر هرکدام از آن‌ها می‌تواند آدمی را سرنگون کند.

 اخبارسیاسی - ابتکار


ویدیو مرتبط :
دیگر پوست موز را دور نیاندازید؛ پوست موز یک ماسک خوب

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

گاردین: حسن روحانی برای پیروزی در انتخابات باید پوست کلفت باشد/ آیا پیروزی او در انتخابات...حسن روحانی,اخبار انتخبابات

گاردین: حسن روحانی برای پیروزی در انتخابات باید پوست کلفت باشد/ آیا پیروزی او در انتخابات، به معنای پایان تحریم هاست؟ / استراتژی سه لایه ی این اصولگرای عملگرا چیست؟

روحانی و هاشمی به یکدیگر نزدیک هستند و دید مشترکی با اصولگرای 78 ساله ی ایران در زمینه ی مذاکره با آمریکا دارد. دو تن از فرزندان آیت الله رفسنجانی در کنفرانس مطبوعاتی که حسن روحانی در آن اعلام کاندیداتوری کرد حضور داشتند.

گاردین نوشت: حسن روحانی به عنوان پیروز احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال 84 نگریسته می شد، اما سرانجام تصمیم گرفت کاندیدا نشود.

به گزارش س انتخاب، ورود مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران دژاوویی (1) به وجود می آورد.  وی که در راس هیئت دیپلماتیک ایران در مذاکرات هسته ای با اروپا طی سال های 2003 تا 2005  بود، به نزدیک ترین توافق دیپلماتیک با غرب پس از انقلاب اسلامی ایران دست یافته بود.

تقریبا یک دهه از آن زمان می گذرد، آیا کاندیداتوری حسن روحانی می تواند منحر به موفقیتی دیپلماتیک و کاهش احتمال حمله امریکا و اسرائیل شود و  البته پایان تحریم ها را به دنبال داشته باشد؟

پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امری دشوار است. روحانی برای دستیابی به مسند ریاست جمهوری، نیازمند آن است که به مردم اثبات کند که مرد آینده است نه گذشته. 

او برای دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای نیازمند آن است که ایران و غرب را به توافق برساند.

روحانی، یار هاشمی، نزدیک به رهبری

شاید روحانی، اعتبار بسیار خوبی برای چنین وظایفی داشته باشد. او اساسا یک اصولگرای عملگرا و از افراد درون حاکمیت ایران است.

روحانی بسیار به هاشمی نزدیک است و دید مشترکی با اصولگرای 78 ساله ی ایران در زمینه ی مذاکره با آمریکا دارد. دو تن از فرزندان آیت الله رفسنجانی در کنفرانس انتخاباتی که حسن روحانی در آن اعلام کاندیداتوری کرد حضور داشتند.

او همچنین مورد حمایت رهبری ایران است و به عنوان نماینده ایشان در شواری امنیت ملی حضور داشته است.

روحانی در سال 2005 تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفت و پس ازپیروزی احمدی نژاد از دبیری شورای امنیت ملی کناره گیری کرد.

عملگراهای درون حاکمیت ایران عملکرد سیاست خارجی  احمدی نژاد را زیر سئوال برده و به دیپلماسی سال های پیش از رئیس جمهور کنونی نگاه مثبتی دارند.

روحانی در ایران و البته خارج از این کشور و از دید دیپلمات های اروپایی مدیری قدرتمند نگریسته می شود. اما ایا او می تواند پیروز میدان شود؟ روحانی با چالش های بسیاری رو به رو است و استراتژی انتخاباتی او سه لایه خواهد بود.

او در ابتدا خود را به عنوان رقیبی مدیر با رویکردی تکنوکراتیک در خصوص اقتصاد معرفی خواهد کرد. او خود می گوید: ما به مدیریت جدیدی از طریق اتحاد، اجماع و صداقت نیاز داریم.

اشاره ی او به سیاست های تورم زا و پولویستی احمدی نژاد از جمله توزیع پول بین مردم است.

ثانیاً، او به دنبال بهره بردن از ارتباط اقتصاد با برنامه هسته ای خواهد بود، چراکه تحریمات باعث کاهش صادرات نفت و به همان تناسب کاسته شدن ارزش ریال شده است.

حسن روحانی می گوید: استراتژی هسته ای ایران، ایت الله خامنه ای است اما دولت می توانست بر روی تاکتیک ها و نوع اجرای آن تاثیر داشته باشد.

واضح است که روحانی بر این باور است که با استراتژی می تواند خود را به عنوان فردی قابل اعتماد به تصویر بکشد.

ثالثاً، حسن روحانی به دنبال منقاعد ساختن اصلاح طلبان خواهد بود تا بتواند درخواستش برای حمایت از ازادی بیان و اندیشه و بحث را اظهار کند.

به طور کلی کاندیداتوری روحانی نیاز به مواجهه با چالش های بزرگی که ایران با آن رو به رو است را نمایان می کند.

روحانی هرگز با مردم در ارتباط نبوده

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، وی در گفتگو با روزنامه شرق اظهار داشت: در خصوص اقتصاد باید بگویم که مردم به شدت تحت فشارند و تمام شاخص های اقتصادی اعلام می دارند که وضعیت خطرناک است.

یکی از تحلیلگران گاردین در تهران می گوید: من هیچ دلیل قانع کننده ای برای رای دادن مردم به حسن روحانی نمی بینم. او هرگز با مردم در ارتباط نبوده است.

به ارامی و شاید هم دیرهنگام کاندیداهای قدرتمد انتخابات خود را نشان خواهند داد و عرصه ای که تحت تسلط کاندیداهای اصلوگرا است شکل دیگری به خود می گیرد.

در حال حاضر ابهام و عدم قطعیتی در کشور وجود دارد که ماه اینده به دست شورای نگهبان حل می شود.

گاردین در پایان نوشت: روحانی برای پیروزی در انتخابات باید از ذره ذره ی تجربیات خود استفاده کند و البته پوست کلفتی هم داشته باشد.

* توضیح: دژاوو یک کلمه فرانسوی است و به حالتی اطلاق می‌شود که در‌ آن شخص احساس می‌کند، چیزی را که در حال رخ دادن است، قبلا تجربه کرده است./انتخاب