اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

روحانی:رفع حصر منتظری با نامه من بودروحانی: هیچ بحرانی بالاتر از بحران مشروعیت نیست/ رفع حصر منتظری با نامه من بود/همزمان با وزارت کشور افکار عمومی هم باید بتوانند آرا را جمع بزنند

انتخابات - حسن روحانی در جمع دانشجویان دانشگاه تهران گفت که هیچ خیانتی در کشور بالاتر از خیانت به صندوق ملی نیست باید تردید‌ها را برطرف کنیم.

حسن روحانی,انتخابات ریاست جمهوری,اخبار انتخابات یازدهم

حسن روحانی نامزد احتمالی انتخاب یازدهمین دوره ریاست جمهوری امروز به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در جمع دانشجویان حاضر و به پرسش‌های آنان پاسخ گفت.

وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه ممکن است در یک جامعه، مشروعیت دینی، حقوقی، قانونی یا سیاسی یا اجتماعی وجود داشته باشد گفت: نکته مهم‌تر آن است که مشروعیت یک اصل ثابت نیست.

مشروعیت ممکن است تقویت و یا تضعیف شود.  ممکن است یک جامعه در آغاز مشروعیت داشته باشد اما در ادامه مسیر از مشروعیت آن کاسته شود و یا دولتی در ابتدای کار خود از مشروعیت ضعیفی برخوردار باشد اما در ادامه مشروعیت خود را تقویت کند.

اهم سخنان حسن روحانی در ادامه می‌آید:

*ممکن است دولتی با آرای مردم دارای مشروعیت باشد و ممکن است یک نظام دارای مشروعیت دینی باشد اما پس از چند سال یک گروه بگویند این نظام دینی نیست و گروهی دیگر بگویند این نظام همراه مردم نیست.

بی‌شک یک عامل برای تضعیف و تقویت مشروعیت کار‌آمدی نظام و کار‌آمدی دولت است زمانی که نظام سیاسی و فرهنگی و اقتصادی کار‌آرایی لازم را نداشته باشد مشروعیتش هم زیر سوال می‌رود.

*یک عامل مشروعیت، انتخابات است. برای هیچ نظامی، بحرانی بالاتر از بحران مشروعیت وجود ندارد و هیچ دست‌آوردی بالاتر از کسب مشروعیت وجود ندارد. انتخابات به معنی مشروعیت نظام است.

*ممکن است مردم این نظام را قبول کنند اما مشارکت در انتخابات 30 یا 40 درصد بیشتر نباشد. اما مشکل آن موقع است که مردم در انتخابات شرکت نکنند و درباره اصل انتخابات دچار تردید باشند. مردم درباره سلامت انتخابات باید احساس اطمینان داشته باشند اگر مردم احساس اطمینان کنند مهم نیست که به کدام کاندیدا رای بدهند.

* چرا تحقیق می‌کنیم که افراد به چه کسی رای داده‌اند و بعد آنها را تنبیه می‌کنیم که چرا به آن فرد رای داده‌اید؟ همه از من می‌پرسند که در انتخابات آزادیم و رای ما شمرده می‌شود؟ حتی اگر یک نفر هم این سوال را بکند به معنای فاجعه برای حکومت است.

*اگر به عنوان کاندیدا بگویم رای‌ها مساوی و محترم است، شاید شنیده نشود.اما اگر همه مسئولان به صراحت بگویند که اگر یک مامور اطلاعاتی و امنیتی از افراد بپرسد که به چه کسی رای داده‌اند مورد تنبیه قرار می‌گیرد؛ آن وقت مردم به سلامت انتخابات اطمینان پیدا می‌کنند.

*ما باید در این انتخابات کاری کنیم که مردم به صندوق رای اطمینان پیدا کنند. هیچ خیانتی در کشور بالاتر از خیانت به صندوق ملی نیست باید تردید‌ها را برطرف کنیم.

*بحث بر سر سلامت انتخابات نیست. بلکه بر سر احساس سلامت است، من در روز رای‌گیری به یک مسجد و یا یک مدرسه می‌روم و رای خود را به داخل صندوق می‌اندازم. وقتی زمان رای‌گیری تمام شد درب مسجد بسته می‌شود و آرا شمرده می‌شود. پیشنهاد من این است که علاوه بر ناظرانی که هستند یک دوربین هم گذاشته شود و یک مانیتور هم بیرون محوطه اخذ رای بگذارند تا همه شمارش آرا را ببینند و بشنوند.

* چرا لیست کنار صندوق‌‌ها محرمانه تلقی می‌شود؟ مردم باید از آرای خود آگاه شوند و بعد باید بلافاصله در سایت وزارت کشور منعکس شود. همزمان با وزارت کشور افکار عمومی هم باید بتوانند آرا را جمع بزنند.

*آیا دانشگاه کنونی از زمان دانشجویی ما آزاد‌تر است؟ زمان دانشجویی من مربوط به سال 47 و 48 است. باید بگوییم که حتماً دانشگاه پادگان نیست. مگر دانشجوی ما چه می‌کند؟ نقد می‌کند؟ باید بگذاریم نقد کند. بگذاریم دانشگاه پرشور باشد.

*مگر رهبری نگفت لعنت بر آنهایی که می‌خواهند دانشگاه را غیر‌ سیاسی کنند؟ آیا به راستی دانشگاه سیاسی است؟

*می‌گویند مشارکت یعنی سرمایه اجتماعی که حرفی درستی است. اما درباره دانشگاه‌ها چطور؟ چرا اساتید حق نداشته باشند رئیس دانشگاه را انتخاب کنند؟ در اتاق در بسته برای دانشجویان تصمیم نگیریم.

*آیا اسلامی کردن دانشگاه‌ها به این معنی است که بعد از سی‌ و چند سال از انقلاب چندین رشته علوم انسانی تعطیل شود؟

در ادامه حسن روحانی به پرسش‌های دانشجویان پاسخ داد:

وی در پاسخ به سوالی درباره مجازات‌های دانشجویان و حبس و حصر فعالان سیاسی گفت: این مطالباتی که خوانده شد، کاملا با قانون اساسی ما منطبق بود و چیزی فراتر از آن نبود.

اینکه نهاد‌های امنیتی باید با مردم چگونه برخورد کنند اینکه هیچ‌کس نباید هیچ اتهامی را تا زمانی که اثبات نشده است در رسانه ملی علیه هیچ کسی دیگری مطرح کند، اینکه هیچ متهمی نباید در دادگاه غیر صالح مواخذه شود. اینها همه اصل سوم قانون اساسی ماست و یکی از وظایف رئیس جمهور اجرای قانون اساسی است.

وی در ادامه افزود: فضای کشور را باید از فضای امنیتی خارج کرد. بسیاری از مشکلات به خاطر این است که فضا باید فرهنگی و سیاسی باشد. فضای رابطه با دنیا را هم امنیتی کرده اند، فضای داخل و خارج باید غیر‌امنیتی باشد.

روحانی در ادامه تصریح کرد: شما راجع به زندانی‌ها و اخراج‌ها گفتید. رئیس‌جمهور قادر است با اجماع‌سازی این فضای امنیتی را از بین ببرد. یکی از اهداف دولت تدبیر و امید خارج کردن فضای کشور از فضای امنیتی است.

در ادامه این جلسه وی در پاسخ به پرسشی درباره وقایع 25 بهمن 89 و همچنین حصر آیت‌الله منتظری گفت: در یک جامعه ممکن است با نظری مخالفت داشته باشیم و این حق مردم است. اما 22 بهمن یک روز ملی و برای همه مردم ایران است و مربوط به یک حزب خاص نیست. ما باید اصول امنیت ملی‌مان را همه جا مد‌نظر قرار دهیم. هر اقدامی که بخواهد این روز ملی را تضعیف کند قابل قبول نیست.

وی در ادامه افزود: ضمن اینکه هرگونه آزادی بیان را تایید می‌کنیم باید خط‌ قرمز‌های نظام را رعایت کنید.

دبیر سابق شورای امنیت ملی در ادامه درباره حصر آیت‌الله منتظری گفت: رئیس عالی شورای امنیت ملی رئیس جمهور است نه دبیر آن و در آن موقع آقای خاتمی رئیس بودند. من در مورد آیت‌الله منتظری باید بگویم که کسی که به مدت یک سال و نیم جلسات متعدد گذاشت و حصر را از روی ایشان برداشت من بودم و برداشتن حصر با نامه من و از دبیر‌خانه شورای عالی امنیت ملی انجام شد.

این نامزد احتمالی ریاست جمهوری درباره وقایع پس از انتخابات سال 88 نیز گفت: حضور مردم یک اعتراض طبیعی بود. اما ادامه آن را نمی‌پسندیدم چراکه ادامه آن نمی‌توانست مسئله را حل کند.

پیشنهاد من این بود که 20 درصد صندوق ها را به صورت تصادفی بشماریم و اگر اختلافات بسیار بود همه صندوق‌ها بازشماری شود. وی در ادامه افزود: فتنه از سال قبل از سال 88 بود ای کاش وقتی حرکت خلاق قانون در صداوسیما انجام گرفت، مسئولین اقدام می‌کردند./خبرانلاین

 

 

 


ویدیو مرتبط :
چه کسی آیت الله منتظری را رفع حصر کرد؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نامه روحانی به خاتمی:بدون تردید پیروزیم/جلیلی:مردم از ما می‌خواهند این است که،پشت سر رهبرحرکت کنیمحسن روحانی,نامه روحانی به خاتمی,انتخابات ریاست جمهوری

روحانی: به خاتمی نامه نوشتم که برای حزب و جریان نیامده ام/ بدون تردید پیروزیم

حجت الاسلام روحانی بیان داشت: اما اصولگرایان در این 48 ساعت چه ها که نکردند و در سایت و خبرگزاریهای وابسته نوشتند صلاحیت حسن روحانی دوباره باید بررسی شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تقدیر از عارف گفت: برای اجماع تسلیم دیدگاههای مردم و نظر بزرگان شدیم.

حجت الاسلام حسن روحانی پیش از ظهر چهارشنبه در مسجد جامع گلشن گرگان افزود: از روزی که مردم دعنوان کرده اند اجماع کنیم، هر دونفر با گوش جان حرفهای مردم را شنیدیم و با نظر بزرگان کشور یعنی هاشمی و خاتمی و نظر جبهه اعتدالیون و اصلاحات، تسلیم دیدگاهها شدیم و اجماع کردیم.

حجت الاسلام روحانی با تقدیر از آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی گفت: اینها برای انجام وظیفه سنگین تعالی و پیشرفت کشور، نجات از وضعیت کنونی و حضور مردم در صحنه انتخابات قدمهای تاثیرگذاری برداشته اند. 

حجت الاسلام روحانی بیان داشت: اما اصولگرایان در این 48 ساعت چه ها که نکردند و در سایت و خبرگزاریهای وابسته نوشتند صلاحیت حسن روحانی دوباره باید بررسی شود.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید یعنی همین که باید به خودسریها پایان داده شود، گفت: همه می دانستند که این خبر از کجاست و من برای چه به میدان آمده ام و هر کس باید در جای خود بنشیدند.

نامه نگاری به خاتمی

وی از نامه امروز خود به سیدمحمد خاتمی خبر داد و گفت: در این نامه بر این سخن پافشاری کردم که هدفی جز عزت ایران و ملت نخواهم داشت و برای حزب و جناح نیامدم و فقط برای ملت ایران در این صحنه حضور پیدا کرده ام.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما بدون تردید در روز 24 خرداد پیروز خواهیم بود و به اسم خداوند بزرگ، با دعای همه عزیزان و با تاسی از امام حسین (ع) پیروز خواهیم شد.

حجت الاسلام روحانی گفت: دولت تدبیر و امید یعنی دولت صلح، آشتی و اخلاق خواهد بود و فاصله ها و شکافها بین جناحها کم خواهد شد و به سمت انسجام ملی حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: دولت تدبیر و امید، دولت حقوق شهروندی خواهد بود و آن گاه که بین ترکمن، سیستانی، فارس، بلوچ و همه اقوام ایرانی تفاوتی نخواهد بود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کلید من جوانان و 75 میلیون جمعیت ایران هستند، کلید من تدبیر نخبگان است.

وی اظهار داشت: برای اینکه به اهداف خود دست یابیم و از تحریم ظالمان نجات یابیم و برای اینکه روابطمان را با دنیا بر اساس تعامل بنیان گذاریم، دولت را تشکیل می دهم.

وی عنوان کرد: ما می خواهیم کشور در راه تعالی و پیشرفت قرار گیرد و این پیشرفت امکانپذیر نیست مگر آنکه دولت کارآمدی در این کشور استقرار یابد.

انتخابات با آرای مردم تعیین می شود

وی گفت: انتخابات فقط با آرای مردم تعیین می شود تا نگویند رئیس جمهور پشت پرده تعیین شده است،  ملت صاحب اختیار کشور هستند و مسئولان نیز طبق قرآن و قانون اساسی امانتدار رای ملت هستند.

جلیلی : مردم از ما می‌خواهند، این است که پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم

سعید جلیلی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امشب در حوزه علمیه امام صادق(ع) اظهار داشت: فراتر از اینکه چه کسی در انتخابات رای بیاورد و یا رای نیاورد، باید ببینم در این مدت زمانی تکلیف چیست و همان را عمل کنیم و کاری با نتیجه نباید داشته باشیم.

وی ادامه داد: مهم این است که ما وظیفه خود را عمل کنیم و انشاءالله هر چه که خیر باشد رقم می‌خورد. نتیجه هر چه شد، شد. راضی به رضای الهی هستیم و آنچه مقدر می‌شود، بهترین تقدیر است. 

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: هر کجا که می‌روم آن چیز که از مردم از ما می‌خواهند این است که پشت سر رهبر معظم انقلاب حرکت کنیم و هر کاری که می‌کنیم آثار آن در دنیا نیز نمایان می‌شود.

جلیلی خاطرنشان کرد: اگر به وعده خداوند ایمان داشته باشیم و به آن عمل کنیم، صاحب حیات طیبه می‌شویم که رهبر معظم انقلاب  حیات طیبه را به عنوان زندگی دلنشین و گوارا معنا می‌کند. البته زندگی شیرین و گوارا فقط مربوط به مسائل مادی و ظاهری نیست. زمانی که به سوئیس رفته بودم از لحاظ مسائل ظاهری و رفاهی همه چیز فراهم بود، اما به بنده گفتند که آمار خودکشی در این کشور بسیار زیاد است.

وی افزود: البته زندگی همراه با عزت و اقتدار هزینه‌هایی دارد که ما نیز آن هزینه‌ها را می‌پردازیم. مثلا با وجودی که در فلسطین حتی یک شیعه وجود ندارد ما پای آن ایستاده‌ایم و هزینه می‌دهیم و افتخار هم می‌کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پایان اظهار داشت: باید از ظرفیت‌های مختلفی که داریم استفاده کنیم و آنها را به کار بگیریم تا به سمت زندگی شیرین حرکت کنیم.

 

/خبرگزاری مهر/خبرگزاری تسنیم