اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

روحانی: بزرگان نظام به صحنه بیایند 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برای ایجاد آرامش و وحدت ملی در کشور خواستار حضور بزرگان نظام در صحنه شد. به گزارش ایلنا، حسن روحانی روز گذشته طی مصاحبه یی با برخی از رسانه های گروهی ضمن اشاره به وقایع ناگوار روز عاشورا و واکنش های بعدی مردم کشور در پاسخ به خبرنگاران گفت؛ «مردم بعد از حادثه روز عاشورای امسال یک واکنش بسیار قوی را نشان دادند. اولاً مردم ایران خواستند در تاریخ ثبت کنند و به مردم جهان بگویند که جایگاه ولایت، اهل بیت عصمت و طهارت و عاشورا نزد مردم ما چقدر بلند و والاست. عاشورا یکی از ارزش های والای ملی ما و امت اسلامی و کشور ما است. از دیرباز مردم به ائمه و به ویژه به امام حسین(ع) عشق می ورزیدند و اساساً اگر امام حسین(ع) و عاشورا نبود انقلاب ما پیروز نمی شد و ما نظام اسلامی نداشتیم. اگر عاشورا و امام حسین(ع) نبود ما در دفاع هشت ساله در برابر آن همه توطئه هایی که دشمن طراحی کرده بود، پیروز نمی شدیم.» وی افزود؛ «مردم ما می دانند ما با عراق نمی جنگیدیم، امکانات همه جهان بود که علیه ما بسیج شده بود. همه جا عشق به حسین(ع) بود که ما را در برابر تهدیدات گوناگون به پیروزی رساند. بنابراین عاشورا برای ما بسیار مهم است.»

روحانی تصریح کرد؛ «آنهایی که به امام حسین(ع) هتاکی کرده و به اموال عمومی تعرض کردند و آنهایی که قانون را زیر پا گذاشتند تعدادشان زیاد نبود. لذا مردم ما وقتی احساس کردند این عده اندک فریب خورده عاشورا را هتک کردند، خشم و هیجان آنها شعله ور شد و روز چهارشنبه پاسخ محکم و قاطعی به معاندان و ضدانقلاب دادند.» وی که نماینده ولی فقیه در شورای عالی امنیت ملی نیز هست، ادامه داد؛ «در واقع مردم خواستند بگویند هر چیز و هر کس که بخواهد منابع مشروعیت نظام ما و منافع ملی ما را هم تهدید کند و اهانت به مقدسات و ارزش های دینی و انقلابی کند و در واقع امنیت ملی و منافع ملی ما را مورد هجمه قرار دهد، آنها را تحمل نخواهند کرد.»روحانی خاطرنشان کرد؛ «به اعتقاد من پاسخ مردم در تجمع روز چهارشنبه ۹ دی ماه، یک پاسخ قاطع و محکمی بود در برابر هتاکان و در برابر آنهایی که در خارج از کشور با تحلیل های غلط فکر می کنند انقلاب و نظام ما در معرض خطر و در شرف نابودی قرار گرفته است، در حالی که مردم به خوبی می دانند برای این انقلاب چه خون هایی ریخته شده و چه زحمت هایی کشیده شده است.»

وی تاکید کرد؛ «نه تنها در طول ۱۶ سال نهضت اسلامی و ۳۰ سال انقلاب اسلامی، قرن ها تلاش شده تا امروز ثمره آن را به عنوان نظام اسلامی شاهدیم، بنابراین مردم ما هرگز تحمل نمی کنند ضربه یی به نظام و ارزش های ملی و انقلابی ما که از جمله آن ارزش ها نظام و انقلاب و امام و رهبری و قانون اساسی است، وارد شود. مردم هرگونه اهانت نسبت به ارزش ها را تهدید منافع حیاتی خود تلقی می کنند و تحمل نخواهند کرد.» وی که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هست در پاسخ به سوال دیگری برای حل معضلات اخیر کشور گفت؛ «من فکر می کنم همه جریانات باید احترام به قانون را به عنوان یک اصل قرار دهند. جریانات سیاسی باید بدانند ثبات و آرامش تنها در سایه احترام به قانون میسر می شود. تعرض به قانون و تعرض به حقوق مردم، تعرض به سمبل های وحدت ما، نقض قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است.

قانونگرایی و احترام به آن برای ما یک اصل بنیادین و اساسی است. حتی اگر کسی تخلف و جرمی مرتکب شده باشد، باز هم باید در برابر او، فقط قانون اجرا شود.» روحانی افزود؛ «حتی نسبت به هتاکان هم فقط اجرای قانون را می خواهیم. برای ما روشن است که قانون می تواند عدالت را برقرار کند، تنبیه افراد مجرم را تعیین کند و هم می تواند حقوق جریانات سیاسی و احزاب را مشخص کند.» عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد؛ «نقد و نقادی در کشور آزاد است اما تحریک مردم به اینکه بیایند در خیابان یا اینکه فکر کنیم مشکل در کف خیابان حل خواهد شد، چیزی نیست که با قانون سازگاری داشته باشد. تجربه کشور ما هم می گوید حرکت های خیابانی برای کسی سودی ندارد. تجارب ماه های اخیر نیز ثابت کرد با این گونه کارها کسی نمی تواند به اهدافی برسد.» وی گفت؛ «اگر کسی اعتراض و نقدی دارد، آزاد است، اما باید در مسیر و بستر قانون باشد. از طرف دیگر بزرگان نظام باید نقش خود را در این زمان ایفا کنند. بیشتر در صحنه باشند و افراطیون و ساختارشکنان را طرد کنند. برای ایجاد آرامش و وحدت ملی به صحنه بیایند، بزرگانی که مورد تایید عامه مردم هستند و سوابق شان در قبل و بعد از انقلاب روشن است با حضور آنها می توانیم انسجام و اعتماد عمومی و ثبات را هرچه بیشتر به کشورمان بازگردانیم.»

 

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
جه كنم فرشته ها بیایند ؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

روحانی: برجام یک تمام شد، همه باید برای اجرای برجام 2 به صحنه بیاینداخبار,اخبار امروز,روحانی

رییس جمهور در مراسم رونمایی از دستاوردهای فناوری فضایی کشور اعلام کرد که کشور از مرحله اجرای برجام یک با موفقیت عبور کرده و اکنون زمان اجرای برجام 2 و یا همان "برنامه جامع اقدام مشترک ملی" است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی عصر چهارشنبه در جمع متخصصان و دانشمندان حوزه فناوری کشور گفت: همه باید با همدلی و وحدت، برای اجرای برجام 2 به صحنه بیایند.

رییس جمهور برجام را فرصتی برای تعامل بیشتر با دنیا و استفاده از فناوری و دانش دیگران در پیشبرد سریعتر تحقیقات  بومی دانست و تاکید کرد : معنای برجام باز شدن مرزها برای واردات کالاها نیست  بلکه  امروز روز  بازشدن فضا برای کار، کوشش و تلاش و ایجاد اشتغال برای جوانان ایرانی است.

روحانی با تقدیر و قدردانی از تلاش اساتید و دانشمندان عرصه هوا - فضای کشورمان و با اشاره به تقارن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تحول بزرگ دیگری در تاریخ کشورمان، گفت: بدون تردید اگر ایستادگی ملت ایران در برابر تحریم‌ها و فشارهای بدخواهان و درایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و فداکاری و تجربه کارشناسان و عالمان برجسته کشورمان پشت میز مذاکرات نبود، امروز نمی‌توانستیم فرجام برجام را شاهد باشیم.

رییس‌‌جمهور خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان افتخار تاریخی ملت ایران در سایه ایستادگی و مقاومت مردم به دست آمد و امروز یکبار دیگر و در شعاعی کمتر ، مردم آزادی خود را از فشار تحمیلی و ظالمانه دشمنان به دست ‌آوردند. از این‌رو برجام یک موفقیت و پیروزی بزرگ محسوب می‌شود.

روحانی اضافه کرد: بدخواهان ملت ایران از همه امکاناتشان برای اعمال دقیق تحریم‌های ظالمانه استفاده می‌کردند و همه این فشارها نیز برای آن بود که ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی سر فرود آورده و تسلیم شود، اما این ملت نشان داد که در برابر سختی‌ها و فشارها، صبر و بردباری می‌کند، اما در برابر حرف زور سر فرود نمی‌آورد و این شعار اصلی مردم ایران بود.

رییس‌‌جمهور خاطر نشان کرد: برای پیروزی در برابر اقدامات تحمیلی دشمنان، باید کوتاه‌ترین، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه را انتخاب می‌کردیم، لذا آنچه در تیرماه گذشته تحقق یافت، این بود که می‌شود با منطق، افکار عمومی دنیا را تحت تأثیر قرار داد و در معامله‌ای با طرف مقابل خود،‌کاری کرد که پیروز شویم و طرف مقابل هم احساس شکست نکند.

روحانی گفت: مردم ایران حق دارند بخاطر این همه ظلمی که به آنها شده ، به قدرت‌های بزرگ اعتماد نداشته باشند، اما راهی که مردم از خرداد 92 انتخاب کردند این بود که اکثریت مردم تعامل سازنده با جهان را راه رسیدن به برجام می‌دانستند.

رییس‌‌جمهور اضافه کرد: دستیابی به برجام و پیروزی در برابر قدرت‌های بزرگ، نیازمند وحدت، همدلی و همزبانی بود.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز هیچ‌کس حتی سرسخت‌ترین دشمنان ملت ایران تردید ندارند که در توافق و معامله اخیر، ملت ایران سود برده است و صراحتاً به این موضوع اذعان دارند.

رییس‌‌جمهور در ادامه وحدت و همدلی را لازمه توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: امروز همه اقشار و گروه‌های موجود در کشور نسبت به توسعه در عرصه‌های مختلف و دستیابی به اهداف ملی اختلاف با یکدیگر ندارند لذا همه باید در کنار یکدیگر برای توسعه و آبادانی کشورمان گام برداریم.

روحانی دولت یازدهم را با تحمل‌ترین دولت در مقایسه با دولت‌های سابق دانست و گفت: هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم نه تنها انتقاد که البته آن را مفید و سازنده می‌دانیم، بلکه تخریب‌ها را تحمل نکرده است. البته مردم قدرشناس هستند و انصافاً از این دولت حمایت می‌کنند.

رییس‌‌جمهور همگان را به حضور در صحنه بویژه در صحنه فناوری‌های نو توصیه کرد و گفت: در عرصه فناوری نو نیز باید تا جایی که امکان دارد، برخی امور را به  مردم و شرکت‌های خصوصی واگذار کرد. همچنان که در برخی از کشورها، چنین روندی حاکم است.

روحانی بر ضرورت اولویت‌بندی در فناوری‌های نو و عرصه تحقیقات را مورد تأکید قرار داد و گفت: منابع کشور محدود است و با منابع محدود همه امور را نمی‌توان به سرانجام رساند، لذا باید با اولویت‌بندی وارد صحنه شده و امور را به نتیجه نهایی رساند.

رییس‌‌جمهور اظهارداشت: باید برنامه‌های بخش فناوری کشور در معرض افکار عمومی قرار داده شود و اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد و مردم در سیاست‌گذار‌ی ها حضور یافته و مشارکت کنند.

روحانی با تأکید بر ضرورت حضور و فعالیت در عرصه فناوری‌های نو، اظهار داشت: امروز آنچه با اجرای برجام در کشور اتفاق افتاده ، ایجاد فضای نوین در عرصه علم و فناوری است و باید از این شرایط برای ارتقاء و توسعه کشورمان نهایت استفاده را به عمل آوریم.

رییس‌‌جمهور تصریح کرد: برجام به این معنا نیست که دروازه کشور گشوده شده و باید تحقیق و پژوهش کنار گذاشته شود، بلکه بدین معناست که راه برای ارتباط و تعامل با دنیا باز شده و بایستی از دانش و فناوری‌های روز دنیا استفاده کنیم.

روحانی تأکید کرد: امروز روز واردات کالا از خارج به داخل کشور نیست، بلکه روز باز شدن فضا برای کار، کوشش و تلاش برای توسعه کشور است و همه باید کار بزرگی در شرایط جدید انجام دهیم. لذا تلاش برای رونق اقتصادی، اشتغال جوانان و کار و تلاش برای توسعه هر چه بیشتر کشور، رسالت و وظیفه بزرگ همگانی است.

رییس‌‌جمهور در ابتدای این نشست نیز با تبریک فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: ملت بزرگ ایران با اتکال به خداوند و اعتماد به نفس ملی و با رهبری آن مرد استثنایی توانستند پرچم استقلال و آزادی را در سرزمین ایران برافراشته کنند.

روحانی خاطر نشان کرد: چه کسی در دنیا و حتی در داخل کشور در سال‌ 56 تصور می‌کرد که مردمی تنها اما متحد با رهبری آسمانی و با دستان خالی اما با دل‌های پر امید بتوانند یک رژیم استبدادی ریشه دوانده در این کشور را سرنگون کرده و درهای زندان‌ها را باز و انقلابیون و ایثارگران را از زندان‌ها آزاد کنند و همه آنهایی که بر این کشور استیلا داشتند و قدرت‌های بزرگ و بویژه آمریکا را بیرون رانده و انقلاب اسلامی را به ثمر بنشانند.

رییس‌‌جمهور اضافه کرد: حتی روز 12 بهمن 57 هم کسی فکر نمی‌کرد که انقلاب اسلامی طی 10 روز آینده به پیروزی برسد، اما زمانی که ملتی یکپارچه شدند، خداوند هم آن ملت را یاری می‌کند.

روحانی خاطر نشان کرد: قدرت و همه جهان پشت رژیم جبار قرار داشت، اما مردم ایران توانستند، اهداف بلند و آرمان‌های مقدس خود را برآورده سازند و در بهمن ماه سال 57 انقلاب اسلامی تمام تاریخ آن ایام را تحت تأثیر قرار داد.

رییس‌‌جمهور گفت: زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید، عده‌ای تصور می‌کردند، پس از گذشت چند ماه مردم به آرمان‌های خود پشت خواهند کرد و ساختن یک نظام جدید، امکان‌پذیر نیست و حتی آن کسی که فرودگاه مهرآباد را با گریه ترک می‌کرد چنین تصور داشت که چند ماه بعد بازگشته و سلطه خود را ادامه خواهد داد.

روحانی گفت: امروز بعد از انقلاب اسلامی حادثه بسیار بزرگی بود که یکی از ویژگی‌های آن پیروزی یک ملت نه تنها بر استبداد داخلی بلکه بر استعمار خارجی و قدرت‌های بزرگ جهان بود و امروز بعد از 37 سال به آن روزها می‌بالیم و به همه کسانی که برای  استقلال و آزادی کشور و احیاء قانون اسلام ایستادگی، مبارزه و مشقت ها  را تحمل کردند، افتخار می‌کنیم.

رییس‌‌جمهور در ادامه با اشاره به نقش ارتباطات در پیروزی انقلاب اسلامی،  گفت: امام زمانی که در نوفل لوشاتو حضور داشتند سخنرانی های ایشان تلفنی به داخل کشور منتقل می‌شد و صنعت ارتباطات بویژه تلفن و تلگراف و پست نقش مهمی در روند انقلاب اسلامی داشتند.

 

اخبار سیاسی - خبرآنلاین