اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

رقابت نامزدها براي پست مجمع کشورشش نامزد کسب پست دبيرکلي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز در نشست کارشناسي هفته جاري اين مجمع در دوحه قطر رقابت مي کنند. به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، کشورهاي ايران، ترينيدادتوباگو، مصر، ليبي، روسيه و نيجريه که از اعضاي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز هستند، نامزدهاي خود را براي پست دبيرکلي اين مجمع معرفي کرده اند و صلاحيت اين افراد در نشست کارشناسي هفته جاري در دوحه بررسي مي شود.

 

نامزدهاي معرفي شده از سوي اين کشورها روز دوشنبه بعدازظهر (هيجدهم آبان ماه 1388) در نشست کارشناسي اين مجمع خودشان را بطور کامل معرفي مي کنند و اعضاي هيات هاي اجرايي کشورهاي عضو با اين افراد مصاحبه خواهند کرد.

 

فرم هاي ارزيابي نامزدها حاوي اطلاعات جمع آوري شده از آنها را رييس هيات اجرايي مجمع به نشست وزارتي ارايه خواهد داد.

 

نشست وزارتي مجمع کشورهاي صادرکننده گاز قرار است ماه دسامبر 2009 در دوحه قطر برگزار شود و در اين نشست درباره انتخاب دبيرکل اين مجمع تصميم گيري خواهد شد.

 

از ديگر موارد مورد بحث در نشست کارشناسي هفته جاري مجمع کشورهاي صادرکننده گاز قانونمندکردن مقررات مربوط به جلسات هيات اجرايي و تهيه اساسنامه فعاليت اين هيات، بودجه مجمع و تهيه دستور جلسه وزارتي است.

 

گفتني است، در نشست وزارتي پيشين مجمع کشورهاي صادرکننده گاز در تيرماه امسال، فقط جمهوري اسلامي ايران نامزدي براي دبيرکلي اين مجمع معرفي کرده بود و لذا انتخاب دبيرکل به نشست ماه دسامبر 2009 موکول شد.

 

براساس مصوبه نشست وزارتي پيشين مقرر شد، رياست اجلاس وزيران مجمع کشورهاي صادرکننده گاز براساس شروع حروف الفبا و انتخاب معاون رئيس، از انتهاي حروف الفبا باشد.

 

رئيس کميته اجرايي مجمع نيز براساس اساسنامه مجمع و برخلاف انتخاب هاي قبلي از آخر حروف الفبا شروع مي شود که از سال 2010 رئيس کميته اجرايي را ونزوئلا بعهده خواهد داشت.

 

در اين نشست همچنين تصميم گرفته شد تا زمان انتخاب دبيرکل مجمع و بمنظور معطل نماندن کارها، رياست اجلاس و اختيارات دبيرکلي را "عبدالله العطيه" وزير نفت قطر بعهده داشته باشد.

 

براساس تصميم هاي اتخاذ شده، رئيس اجلاس وزيران در سال 2010 ميلادي از الجزاير و معاون آن از کشور ونزوئلا انتخاب خواهد شد.

 

در سال 2009 ميلادي نيز بدليل برپايي نخستين مجمع کشورهاي صادرکننده گاز پس از تصويب اساسنامه در قطر، رياست اجلاس وزيران را کشور ميزبان (قطر) بعهده دارد.

 

مجمع کشورهاي صادرکننده گاز در دسامبر 2008 ميلادي با تصويب اساسنامه آن در نشست وزارتي مسکو ، رسميت يافت.

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
پانزدهمین اجلاس وزارتی مجمع کشور های صادر کننده گاز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اصفهان قهرمان رقابت‌های مچ اندازی کشور شدمچ اندازی , تیم ملی , بدن‌سازی  , مچ اندازی ورزشکاران

 

 اصفهان قهرمان رقابت‌های مچ اندازی کشور شد

حمید آسترکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: در رقابت‌های قهرمانی مچ اندازی باشگاه‌های کشور که با حضور نزدیک به 275  ورزشکار در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته گذشته در شهرستان زرین‌شهر برگزار شد، تیم باشگاه زیتون اصفهان به رتبه نخست رقابت‌های چپ دست‌ها دست پیدا کرد.

وی ادامه داد: پس از اصفهان نیز باشگاه سیم و کابل لرستان و هیئت بدن‌سازی گلستان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم ایستادند.

مسئول کمیته مچ اندازی استان اصفهان در ادامه همچنین به رقابت‌ مچ اندازی ورزشکاران راست دست اشاره کرد و افزود: در این رقابت‌ها نیز که در زرین شهر برگزار شد باشگاه سیم و کابل لرستان به رتبه نخست و هیئت بدن‌سازی گلستان در جایگاه دوم و هیئت قزوین و آذربایجان به طور مشترک در رده سوم ایستادند.

وی افزود: در پایان این رقابت‌ها کاپ اخلاق ورزشکاران چپ دست به خراسان رضوی و راست دست‌ها نیز استان مرکزی رسید.

آسترکی همچنین به برگزاری بازی‌ها از لحاظ کیفی اشاره کرد و بیان داشت: به گفته تفرشیان رئیس کمیته مچ اندازی کشور این رقابت‌ها از لحاظ کیفی فراتر از سطح آسیا برگزار شد.

وی تصریح کرد: این رقابت‌ها به منظور حضور در تیم ملی برای مسابقات قهرمانی آسیا که سال آینده در ایران انجام می‌شود برگزار شد.