اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

دولت قبل نابسامانیهای بسیاری به جاگذاشتاخبار,اخبار سیاسی , فساد اقتصادی

 

اخبار سیاسی - دولت قبل نابسامانیهای بسیاری به جاگذاشت

وزیر کار دولت های کارگزاران واصلاحات و دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: دانشجویان و جوانان باید با ارقام و اعداد واقعی اقتصاد آشنا شوند، چرا که آنها نخبه های جامعه هستند و باید بهتر از گذشتگان کشور را اداره کنند.

به گزارش  ایرنا، حسین کمالی روز یکشنبه در اختتامیه اردوی سراسری تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به مبحث مهم یارانه ها و شرایط امروز اقتصاد کشور، اظهار داشت: طی دوره های مختلف در جامعه با موضوع ها و چالش های ناگواری روبرو شده ایم، ضمن آنکه در 130 سال گذشته نزدیک به 2 هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد کشور صورت گرفته که امروز سهم بودجه عمرانی به نسبت آن بسیار ناچیز است زیرا صنایع کشور توان کار کردن را ندارد.

وی افزود: واحدهای زیادی با مشکلات مالی مواجه هستند، تولید به سختی صورت می گیرد و نرخ رشد بیکاری عدد و رقم ناگواری به دست می دهد زیرا نزدیک به 2 میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد، هرچند این وضعیت جامعه ای است که تمدن دیرینه ای داشته است.

وی ادامه داد: 10 میلیون نفر بیسواد مطلق در کشور وجود دارد و در واحدهای اقتصادی نزدیک به 3 هزار کارفرمای بیسواد فعالیت می کنند.

وزیر کار دولت اصلاحات با بیان اینکه قصد سیاه نمایی ندارد، تصریح کرد: در دوره فعالیت دولت های نهم و دهم، به مجامع کارگری سفر کردم و همان موقع نیز گلایه هایی را به دولتمردان آن زمان ابراز داشتم اما اقدامی در جهت رفع آن نارسایی ها صورت نگرفت.

** دولت قبل موجی از تورم، بیکاری و رکود به جا گذاشت
کمالی با اشاره به درآمد نفتی بی سابقه دولت قبل، گفت: با 800 میلیارد دلار درآمد نفتی در هشت سال گذشته می شد کل کشور را خراب کرد و از نو ساخت. این در حالی است که در دولت قبل با وجود درآمد نفتی بی سابقه، موجی از تورم، بیکاری و رکود برجای ماند. با حجم بدهی زیادی که دولت به کارفرماها دارد، چگونه می شود از رکود خارج شد؟

دبیرکل حزب اسلامی کار با تاکید بر ضرورت واقع بینی در مورد مسایل اقتصادی خطاب به دانشجویان شرکت کننده در اردوی سراسری تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد، گفت: اکنون نزدیک به چند صد هزار واحد مسکونی خالی داریم. چرا عده ای چندین باره مسکن خریده و آن را خالی گذاشته اند؟ چرا دوباره، درباره ساخت مسکن مهر سخن می گویید؟ در سبد یک خانواده چند درصد از درآمد، سهم مسکن است؟ آیا همه درآمدها را باید فقط به مسکن اختصاص داد.

کمالی با اشاره به یارانه نقدی پرداختی به جامعه، تصریح کرد: با پرداخت 4 هزار و 200 میلیارد تومان در ماه بعنوان یارانه نقدی می توان یکهزار کارخانه تولیدی در شهرها و روستاها ساخت در آن صورت همه مشغول کار می شوند و کسی بیکار و چشم ها به دست دولت دوخته نمی شود. آنها فرهنگ کار و پول درآوردن را خراب کردند.

** میزان بودجه عمرانی کشور فاجعه است
مشاور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام میزان بودجه عمرانی کشور را یک فاجعه خواند و افزود: در نیمه اول امسال 7 هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی بودجه اختصاص یافت و این برای کسانی که با ارقام آشنا هستند، فاجعه است. کل بودجه عمرانی ما یک سوم بودجه جاری است و این شرایط سختی را برای کشور به ارمغان آورد که دولت یازدهم نتواند با اختصاص بودجه عمرانی، طرح های نیمه تمام را تکمیل کند.

وی افزود: ریشه این مسایل در کارهای اشتباه گذشته است، با پول نفتی که به دست آوردند امکان انجام خیلی کارها وجود داشت، حاصل بی فکری آنها ایجاد موج بیکاری، اعتیاد، سرخوردگی و طلاق است، که این برای یک جامعه جای تاسف دارد.

کمالی همچنین خطاب به جوانان اظهار داشت: شما نخبگان جامعه هستید و باید بهتر از گذشتکان باشید، اصلاح طلبی یعنی هر کس فردای بهتر و شرایط و سازندگی بیشتری داشته باشد.

وی افزود: باید روشی متفاوت از 8 سال گذشته که با آن جامعه را اداره می کردند، برگزینیم. روشهایی که مردم می پسندند همیشه به نفعشان نیست. به طور مثال در مورد یارانه ها مردم نظری مثبت داشتند اما به ضررشان بود.

وی با اشاره به طرح حزب اسلامی کار برای جایگزینی یارانه های نقدی، گفت: در این طرح باید دانشجویان، بیکاران و همه مردم جامعه را مدنظر قرار داد، آن را به رییس جمهوری تحویل دادیم و دکتر روحانی نیز آن را به معاون اجرایی و در ادامه به وزیر کار ارجاع دادند. این یک نوع جدال منطقی و جدالی بر پایه منطق و علم است.

دبیرکل حزب اسلامی کار ادامه داد: تورم و رکود نمی توانند ناجی اقتصاد شوند و تا زمانی که اقتصاد غیررقابتی و مزیتی وجود داشته باشد، امکان نجات اقتصاد وجود ندارد.

کمالی با بیان اینکه تنها با پول نمی شود این مسایل را حل کرد، افزود: مشکل ما عقل و فهمیدن شرایط اقتصاد است. یک روز به خودمان می آییم و می بینیم که منابع گازی و نفتی تمام شده آن روز است که اقتصاد کشور زمین می خورد. چرا عده ای خاص اجازه داشتند پول را به جامعه تزریق کنند، اکنون همان 9 هزار نفر ممنوع الخروج شده اند چرا باید پول کشور به دست آنها می رسید.

وی ادامه داد: آیا فکر کرده اید که یک کارگر ایرانی در چین خیلی خوب کار می کند اما در ایران نه و یا چرا یک کارگر افغانی در ایران خوب کار می کند، دلیل دستمزدها است. مگر در ایران انگیزه ای هم برای کارگر می ماند امسال به نسبت تورم 10 درصد دستمزدتان کاهش داشته اما فکر می کنید که افزایش حقوق گرفته اید تا زمانی که اقتصاد رقابتی شکل نگیرد وضع ما همین صورت است.

اخبار سیاسی - ایرنا

 


ویدیو مرتبط :
نابسامانیهای جهان مدرن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

یارانه بازی دولت همچنان ادامه دارد ؛ عدم واریز 28 هزار تومان به حساب بسیاری از مردم و یك شائبه جدید! یارانه فروردین,افزایش یارانه فروردین,افزای یارانه ها,پرداخت یارانه ها در فروردین بحرین

 

یارانه بازی دولت همچنان ادامه دارد ؛ عدم واریز 28 هزار تومان به حساب بسیاری از مردم و یك شائبه جدید!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عصر ایران: با اعلام واریز 28 هزار تومان به حساب ایرانیان ، كه به عنوان "مابه التفاوت" یارانه های مرحله اول و دوم هدفمندی انجام شده ،‌ بسیاری از شهروندان با مراجعه به حساب های بانكی خود متوجه شدند كه ریالی از این بابت به حساب شان واریز نشده است.

هر چند مسوولان سازمان هدفمندی در این باره توضیحی نمی دهند و به جز كلی گویی تا كنون چیزی اعلام نكرده اند ولی بررسی های اولیه خبرنگار عصرایران حاكی از آن است كه بسیاری از كسانی كه در اسفند 90 ،‌ پیامك تمكن مالی و دعوت به انصراف از دریافت یارانه را دریافت كرده بودند ،‌ این 28 هزار تومان را در حساب های خود ندارد!

این در حالی است كه در پی جنجال پیامك انصراف از یارانه ها ،‌ مسوولان سازمان هدفمندی صراحتاً‌ اعلام كردند كه انصراف از دریافت یارانه كاملاً اختیاری است و حتی گفتند كه در ارسال پیامك نیز اشتباهی رخ داده است.

 

با این حال ، در شرایطی كه مردم سرگرم مراسم نوروز بودند و بسیاری از رسانه ها نیز در تعطیلات هستند ،‌ناگهان و بدون هیچ مقدمه قبلی ،‌اعلام شد كه به ازای هر نفر 28 هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها ریخته شده است و در همان حال مشخص شد كه به حساب بسیاری از افراد وجهی واریز نشده است!

این افراد هم نمی دانند كه برای پیگیری وضعیت حاضر باید چه كار كنند ؟ به كجا مراجعه كنند؟ اعتراض شان را به كه بگویند؟ پروسه رسیدگی چقدر طول می كشد ؟ نتیجه اش چه خواهد بود؟ و ...؟

شرایط حاضر ،‌این شائبه را به وجود می آورد كه دولت احتمالاً یارانه همه یا بخش مهمی از كسانی كه قبل از سال جدید به ایشان پیامك داده بود را قطع كرده است و این اقدام را در نوروز كه مجلس تعطیل است و بسیاری از رسانه ها غیرفعال اند و مردم نیز سرگرم عید هستند انجام داده است تا تبعاتش اندك باشد.

ادعای اشتباه در عدم واریز نیز نمی تواند چندان مسموع باشد چرا كه چگونه در طول یك سال و اندی ،‌ پروسه واریز ها بدون اشتباه انجام می شده ولی ناگهان و بعد از یك سال تجربه ،‌ این اشتباه رخ داده است؟!

 

البته تأكید می شود كه هنوز خود دولت چیزی در این باره اعلام نكرده است و آنچه مطرح است ،‌ تحلیل است و نه خبر. اما همین كه دولت این اقدام را با استفاده از اصل غافلگیری انجام داده و درباره اش نیز توضیحی نمی دهد ،‌ شك برانگیز است.

در همین باره ،‌نكته جالب توجه آن است كه رئیس سازمان هدفمندی كه خبر واریز 28 هزار تومان ها را به عنوان مابه التفاوت اعلام كرده ،‌ علناً گفته است: "ممکن است این مبلغ ماهیانه یا به صورت دوماهه باشد ؛ اگر این مبلغ 28 هزار تومان ماهیانه باشد؛ 73 هزار و 500 تومان سرانه ماهیانه و اگر دو ماهه باشد؛ 14 هزار تومان ماهانه به 45 هزار و 500 تومان اضافه می شود."(منبع:سایت دولت)

این بدان معناست كه خود ایشان هم نمی داند كه ماجرای این 28 هزار تومان دقیقاً چیست و آیا ماهانه 14 هزار تومان به باقی ماندگان دریافت یارانه افزوده شده یا 28 هزار تومان؟!

این در حالی است كه كاهش یا افزایش حتی یك ریال به یارانه ها ،‌ موضوعی راهبردی است كه قاعدتاً با حساب و كتاب های دقیق میسر می شود ولی اكنون شاهد آن هستیم كه 28 هزار تومان به حساب عده ای واریز شده و برای گروهی پرداخت نشده است و درباره واریز شده ها هم معلوم نیست یك ماه هاست یا دو ماهه و باز معلوم نیست كه چه زمانی می توان آن را برداشت!

 

سوالی كه در این میان مطرح است این كه اگر دولت توان پرداخت یارانه به همه ثبت نام كنندگان را دارد ،‌چرا ماجرای انصراف را پیش كشیده و هر روز ماجرایی در این باره عَلَم می كند؟ اگر توان پرداخت ندارد ،‌ چرا می گوید كه قرار است یارانه ها را افزایش دهد؟ و چرا این شائبه را پدید آورده است كه افزایش یارانه ها را از محل حذف یارانه میلیون ها ایرانی دیگر می خواهد انجام دهد؟ و مهم تر از همه این كه چرا با مردم رو راست نیست و شفاف و صادقانه همه چیز را به آنها نمی گوید و به عملیات روانی و تشویش اذهان عمومی روی آورده است؟/انتخاب