اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ده مطالبه معلمان از دولت یازدهماخبار,اخبار اجتماعی ,آموزش و پرورش


اخبار اجتماعی - ده مطالبه معلمان از دولت یازدهم

معلمان حق‌التدریسى با وجود آنکه ساعاتى برابر با سایر معلمان را مشغول تدریس هستند، در بعضى موارد کمتر از نصف حقوق سایر معلمان به معلمان حق‌التدریس پرداخت مى‌شود و کمترین توجهى به جذب آنها در آموزش و پرورش نمی‌شود

در شرایطی که همگان از اهمیت شغل معلمی و ارتقای سطح معیشت این قشر از جامعه صحبت می‌کنند و به نوعی برای فرهنگیان جامعه وعده‌های خوش آب و رنگی را مطرح می‌کنند، حال و هوای این روزهای معلمان جامعه روایتگر وضعیت دیگری است.

به گزارش وطن امروز، یکی از مواردی که در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری روی آن بسیار مانور داده شد رفع دغدغه‌های فرهنگیان بود و این موضوع در تمام وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی آن زمان مطرح و باعث امید بستن فرهنگیان به دولت جدید شد تا شاید گامی در جهت عملی‌شدن این وعده‌ها بردارد، اما تا به امروز نه‌تنها تغییر محسوسی در وضعیت معیشت و رفاه اقشار فرهنگی و بویژه معلمان حاصل نشده است، بلکه  به نظر می‌رسد به دلیل وجود مشکلات مدیریتی در سطوح بالای آموزش و پرورش، این وزارتخانه با مشکلات دیگری هم در بحث تغییرات پی‌درپی مدیران مواجه  شده است.

 

از سوی دیگر در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش یک کارت زرد از نمایندگان مجلس دریافت کرده است و زمزمه استیضاح وی به گوش می‌رسد که همه این موارد به‌خوبی نشان می‌دهد که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نه‌تنها باری از دوش معلمان کم نشده بلکه روز به روز به دغدغه‌های ریز و درشت این قشر از جامعه افزوده شده است. در همین ارتباط به سراغ برخى از معلمان رفتیم و پاى صحبت‌شان نشستیم. صد البته که این مطالب بیانگر همه  خواسته‌هاى تمامی معلمان نیست اما در حکم مشتى نمونه خروار زمینه‌ساز آشنایى با خواسته‌ها، نگرانى‌ها و نیازهاى این مجاهدان عرصه فرهنگ می‌شود.

نظام پرداخت هماهنگ
قادر فاروغی، کارشناس ارشد فلسفه تعلیم و تربیت و از  معلمان استان البرز با اشاره به این مطلب که «نظام پرداخت هماهنگ» برخلاف برخى ارگان‌ها در آموزش و پرورش به درستى اجرا نمی‌شود، به «وطن‌امروز» می‌گوید: بیشتر خواسته‌هاى ما در زمینه اقتصادى است. این واقعیتى انکارناپذیر است که حقوق و مزایاى کارمندان این وزارتخانه در سطح  پایینی قرار دارد و متاسفانه شاهد آن هستیم که در زمینه شخصیت و جایگاه  و احترامى درخور شأن معلمان آنطور که باید در مواردی به وعده‌ها عمل نمى‌شود.

تمرکز بر کیفیت باشد نه کمیت
اما رضا دهقان، کارشناس مدیریت با 28 سال سابقه تدریس و طرح این پرسش که آیا تغییر چندباره نظام آموزشى کمکى به بالابردن سطح آموزش کرده است؟ به «وطن‌امروز» می‌گوید: آیا می‌شود نظام آموزشى را به صورت آزمون و خطا برنامه‌ریزى کرد که نتیجه‌اى جز تباه‌شدن نسلى از دانش‌آموزان ندارد؟ وی معتقد است که باید  به کیفیت آموزش و پرورش توجه شود تا کمیت. دهقان در ادامه به بى‌انگیزگى معلمان هم از نظر مادى و هم از نظر معنوى اشاره کرد و بیان داشت: باید در این زمینه فکرى شود تا معلمان دچار سرخوردگى‌هاى اجتماعى نشوند که این خود از عوامل اصلى افت سطح آموزش است.

حق‌التدریسی‌ها را دریابید
اما محمد گلمکانى، معلم جوان و حق‌التدریسى که دست یافتن به تمام آرزوهایش را در گرو برطرف‌شدن مشکلات اقتصادی‌اش مى‌داند با بیان این مطلب که معلمان حق‌التدریسى با وجود آنکه ساعاتى برابر با سایر معلمان را مشغول تدریس هستند، خاطرنشان کرد: در بعضى موارد کمتر از نصف حقوق سایر معلمان به معلمان حق‌التدریس پرداخت مى‌شود و کمترین توجهى به جذب آنها در آموزش و پرورش نمی‌شود. 

 

سجاد وحدانی و علی خودکاری، از دیگر نیروهای حق‌التدریس این وزارتخانه هم به «وطن‌امروز» می‌گویند: در حال حاضر ما مشغول تدریس هستیم و این نشانگر این مطلب است که نیاز وجود دارد اما دولت نمی‌خواهد در مقابل ما تعهد داشته باشد. این در حالی است که اولویت اول برای هر دولتی ایجاد شغل و صد البته امنیت شغلی برای اقشار جامعه است اما با وجود اینکه نیاز به کار ما وجود دارد، نه شغل ما شغل قابل اعتمادی است و نه حقوق و بیمه ما قابل اتکا است.

بیمه طلایی که رنگ مس گرفت
این درحالی است که رضا احمدی، مدرس ریاضی ضمن گلایه از تغییرات مدیریتی صورت‌گرفته در آموزش و پرورش به «وطن‌امروز» می‌افزاید: به همراه تغییر وزیر بسیاری از مدیران هم جای خود را به اشخاصی می‌دهند که تجربه کافی ندارند، هر چند برای مدیران بالاسری خود افرادی کارآمد و معتمد باشند اما کار خود را به‌دلیل نداشتن تجربه کافی با آزمون و خطا پیش می‌برند که این اتفاق در جایی با حساسیت آموزشی می‌تواند فاجعه باشد.

 

به گفته احمدی، از تبعات این شیوه مدیریت می‌توان به سرانجام نرسیدن طرح بیمه طلایی معلمان اشاره کرد که در سایه همین تغییر و تحولات دچار فراموشی شده و آن طور که باید مورد توجه مدیران نیست. به نحوی که در حال حاضر پوشش بیمه طلایی برای فرهنگیان اجرا نمی‌شود.

آموزش و پرورش محل آزمون و خطا نیست
نیره‌السادات حسینی، معلم درس مطالعات اجتماعی هم از وضعیت امکانات رفاهی فرهنگیان گلایه دارد و به «وطن‌امروز» می‌گوید: در حال حاضر موضوع تعطیلی پنجشنبه‌های مدارس به عنوان یک روز بدون کار برای معلمان و دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است تا در این روز فعالیت‌های جانبی و مطالعات خود را انجام داده و برای هفته کاری آتی آماده شوند اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که این مصوبه در حال تغییر است.

 

بنابر اظهارات حسینی، تصمیم‌گیری درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها نیازمند نظرسنجی از معلمان و سنجیدن همه جوانب کار است و نباید یک بار این روز را تعطیل و یک بار آن را روز بدون کیف و کتاب برای دانش‌آموزان معرفی کرد و با شیوه آزمون و خطا نباید برای دانش‌آموزان و تعلیم و تربیت کشور تصمیم‌گیری کرد.

پرورش، قربانی آموزش
اما افسانه قاسمی آموزگاری است که از غفلت وزارت آموزش و پرورش از تربیت گله‌مند است و به «وطن‌امروز» می‌گوید: با توجه به هجوم رسانه‌ها و فرهنگ‌هایی که هیچ سنخیتی با آموزه‌های فرهنگی و دینی ما ندارند، متاسفانه این وزارتخانه با بی‌توجهی به موضوع پرورش مرتکب اشتباهی جبران‌ناپذیر شده و بر این روش غلط پافشاری می‌کند.

جایگاه تحقیق کجاست؟
«مهم‌ترین مطالبه من از دولت درخواست امکانات تحقیق و مطالعه است.» کاووس خسروی آموزگاری با سابقه 25ساله است که با بیان این مطلب به «وطن‌امروز» می‌گوید: حساسیت شغل معلمی ایجاب می‌کند که همه معلم‌ها در روز ساعتی را به مطالعه و تحقیق اختصاص دهند تا بتوانند سطح علمی خود را ارتقا داده و در تربیت و آموزش فرزندان کشور موفق باشند.
اخبار اجتماعی - وطن امروز


ویدیو مرتبط :
مطالبه دولت، کاهش بیشتر نرخ سود بانکی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تمهیدات دولت برای پرداخت سنگین ترین مطالبه بازنشستگاناخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

تمهیدات دولت برای پرداخت سنگین ترین مطالبه بازنشستگان

قدس انلاین- سید حبیب قاانی- مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از تمهیدات دولت برای پرداخت 1830 میلیارد تومان مطالبه بازنشستگان در سالجاری خبر داد.

ایراندخت عطاریان در حاشیه نمایشگاه خدمت در مشهد که با حضور پررنگ و فعال این صندوق همراه بوده با بیان این مطلب افزود: مرحله اول مطالبات بازنشستگان که یکی از بزرگترین و سنگین ترین مطالبات محسوب می شود اواخر فروردین ماه به حساب بانکی 830 هزار بازنشسته واریز شد و امسال قرار است این مطالبه بصورت کامل و با همت دولت پرداخت شود.

 

عطاریان تصریح کرد:یکی از اقدامات اساسی که پس از گذشت 10 سال با حمایت ویژه رییس جمهور ، همت و تلاش وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی و مدیران و کارکنان صندوق بازنشستگی کشوری به بار نشست و به عنوان یکی از دستاوردهای مثبت و ماندگار در کارنامه دولت نهم و دهم به ثبت رسید ، پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان قبل از سال 79 بود که خوشبختانه بازخورد و تایید این اقدام مثبت در میان بازنشستگان ، رضایت مندی ، تقدیر و سپاس 160 کانون از ریاست جمهور ، وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی و همکاران صندوق را به همراه داشت.

 

*جایگاه صندوق در برنامه چهارم توسعه

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه یکی از اقدامات موثر در زمینه مسایل فرهنگی وا جتماعی صندوق های بیمه از جمله صندوق بازنشستگی کشوری که از سال 84 اغاز شد، الزامات و سیاستهای حوزه تامین اجتماعی در قانون برنامه چهارم توسعه در قالب کمیته تخصصی بود که تحت عنوان تامین اجتماعی و یارانه ها که زیر مجموعه کمیته مشترک توسعه سلامت و امنیت و عدالت تدوین گردیده است.

عطاریان افزود: در همین راستا وبر حول سه محور که شامل1- تامین و تضمین معیشت پایه.2- ارتقای کیفیت زندگی همگانی.3- توسعه امنیت،عدالت و سلامت در سه محور بیمه ای،و حمایتی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: آنچه که قانون چهارم توسعه را به نسبت سه قانون قبلی مجزا و منفعک می نماید سیاست های جبرانی این قانون در حوزه تامین اجتماعی است که این قانون در برنامه پنجم نیز تنفیذگردیده است.

وی در ادامه افزود: از ابتدا در این قانون اقدامات موثری در حوزه های بیمه ای ،امدادی ،حمایتی و اقتصادی انجام پذیرفته است که از ان جمله می توان به افتخارات شرکتهای زیر مجموعه صندوق بازنشستگی اشاره کرد که باعث ایجاد اشتغال،کاهش تورم،ایجاد تولیدو توجه به منابع انسانی شده است.

 

*اعلام برنامه های حمایتی صندوق

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه درباره مهمترین اقداماتی که در جهت ارتقای جایگاه و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی بازنشستگان گفت:صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان یکی از بزرگترین صندوق های بازنشستگی کشور، براساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و متناسب با برنامه راهبردی و عملیاتی که برای این صندوق تدوین شده اقدامات متنوع و گسترده ای را جهت بهبود و ارتقای امور بازنشستگان انجام داده که خوشبختانه مجموع فعالیت ها و خدمات ارایه شده به جامعه هدف ، رضایتمندی بازنشستگان را به همراه داشته است

 

وی افزود:در این زمینه توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان و اهتمام در افزایش حقوق آنان ، برگزاری تورهای زیارتی و سیاحتی ، پرداخت وام ضروری ، اجرای بیمه تکمیلی درمان با کمک دولت ، تخصیص وام ودیعه مسکن به بازنشستگان مستاجر و کم درآمد ، اجرای بیمه عمر و حوادث بازنشستگان با حمایت و مساعدت دولت ، ارایه 26 نوع خدمت غیر حضوری از طریق اینترنت ، احداث 28مرکز فرهنگی ویژه بازنشستگان تحت عنوان خانه مهر، صدور کارت شناسایی منزلت ، اختصاص سهمیه حج عمره برای بازنشستگان ، ایجاد تمهیدات لازم جهت استفاده رایگان بازنشستگان از امکانات ورزشی دراختیار سازمان تربیت بدنی و معرفی بازنشستگان نمونه در سطح ملی از مهمترین اقداماتی است که صندوق بازنشستگی کشوری با حمایت دولت و مساعدت و همراهی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی برای جامعه هدف که همانا بازنشستگان سراسر کشور می باشد انجام داده است./قدس آنلاین