اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

دلایل خوش رویی‌های پوتین در قبال ایران چیست؟اخبار,اخباراقتصادی,روابط  تجاری ایران  وروسیه

مسکو به سه دلیل سرپیچی از آمریکا و به چالش کشیدن آن، تضمین درآمدهای نفتی و تقویت موضع خود در خاورمیانه تصمیم به فروش سامانه دفاع موشکی اس سیصد به ایران گرفته است.

پایگاه خبری «آی بیست و چهار نیوز» نوشت، مسکو به سه دلیل سرپیچی از آمریکا و به چالش کشیدن آن، تضمین درآمدهای نفتی و تقویت موضع خود در خاورمیانه تصمیم به فروش سامانه دفاع موشکی اس سیصد به ایران گرفته است.

به گزارش  «تیک»، این پایگاه خبری صهیونیستی در تحلیلی به قلم رون بن-ییشای، خبرنگار و کارشناس مسائل دفاعی نوشت، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که سامانه دفاع هوایی اس سیصد به ایران تحویل می دهد. به گفته کارشناسان، او برای رسیدن به سه هدف استراتژیک تلاش می کند.

1) چالش با آمریکا بر سر مسئله اوکراین
تصمیم روسیه مبنی بر ارائه موشک های اس سیصد به ایران، می تواند برای روسیه به عنوان راهی برای به چالش کشیدن آمریکا و غرب در بحران اوکراین در نظر گرفته شود. پوتین از شورشیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین حمایت می کند و این در حالی است که آمریکا حامی دولت اوکراین است که کنترل استان های غربی این کشور را در دست دارد. این موضوع ریشه تنش های بزرگ نه تنها میان مسکو و واشنگتن، بلکه میان روسیه و اتحادیه اروپا است.

تحریم‌هایی که غرب پس از الحاق کریمه به روسیه و جنگ در شرق اوکراین بر مسکو تحمیل کرده، مشکلات مالی جدی و قابل توجهی را برای روسیه به وجود آورده است. در نتیجه پوتین وضعیتی را به وجود آورده است که در آن از طریق آسیب رساندن به آمریکا و متحدان آن به ویژه اسرائیل، واشنگتن را تنبیه کند.

2) درآمدهای نفتی
روسیه به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان، عمیقاً به خاطر این واقعیت که لغو تحریم ها بر ضد ایران منجر به سقوط بیشتر قیمت نفت در بازار جهانی شود، نگران است. ایران پیش از اعمال تحریم ها بر ضد آن، سومین تولید کننده نفت در جهان بود و اکنون صادرات آن کمتر از یک میلیون بشکه در روز است که از یک سوم ظرفیت تولید آن هم کمتر است. اگر تحریم های ایران برداشته شوند، تهران عرضه آزادانه نفت خود به بازار را آغاز خواهد کرد و در این صورت قیمت نفت به احتمال زیاد کاهش خواهد یافت و این امر در درجه اول به اقتصاد روسیه آسیب خواهد رساند.

 

از همین رو روس ها برای این مشکل راه حلی را یافته اند. آنها به سرعت با ایران رابطه ای را برقرار کرده اند، به طوری که قبل از برداشته شدن تحریم ها ایران مقادیر قابل توجهی از تولیدات نفت خود را در ازای دریافت سلاح و گندم روسی به مسکو انتقال دهد. هدف از روسیه به احتمال زیاد ذخیره سازی نفت ایران است به طوری که ایران نتواند آن را به بازار جهانی برساند. با انجام این کار، روسیه از کاهش بیشتر قیمت نفت جلوگیری خواهد کرد و در عین حال فروش تسلیحاتی و صنعت کشاورزی خود را تقویت خواهد کرد.

 

بنابراین، تصمیم روسیه مبنی بر ارائه سامانه موشکی اس سیصد به ایران با دورنما و چشم اندازی اقتصادی انجام می شود. روس ها احمق نیستند و از توافق لوزان برای حضور در بازار نفت ایران و پیشبرد اهداف خود بهره برداری می کنند.

3) ایفای نقش به عنوان بازیگری کلیدی در خاورمیانه
هدف بعدی از فروش سامانه موشکی اس سیصد به ایران ورود روسیه به خاورمیانه به عنوان بازیگری بزرگ و به ضرر آمریکا است. پوتین مذاکرات مستقیم آمریکا با ایران را دیده است و خود را آماده می کند که تهران را به متحد اصلی خود در خاورمیانه تبدیل کند. روس ها نگرانند که اگر آمریکا موفق شود روابط خود با تهران را بهبود بخشد و اتحاد خود با سعودی ها، مصری ها و اسرائیلی ها را حفظ کند دیگر روسیه به قدرت بزرگ جهان در خاورمیانه تبدیل نخواهد شد. پوتین می خواهد روسیه به مانند آمریکا به بازیگری مهم در خاورمیانه تبدیل شود. بنابراین فروش سامانه اس سیصد به ایران را به عنوان ابزاری برای رسیدن به این هدف در نظر می گیرد.

از طرف دیگر، واکنش اسرائیل به این اقدام روسیه نسبت به واکنش آمریکایی ها در جریان گفت و گوی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بسیار نرم‌تر بوده است. اسرائیل به این اقدام اعتراض تندی نکرده است و شدیدترین واکنش انتقادی را یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل داشته است و نه بنیامین نتانیاهو. دلیل این امر چیست؟ البته می توان پیش بینی کرد که اسرائیل می داند انتقال کامل سامانه موشکی اس سیصد به ایران و عملیاتی شدن آن چند سال زمان می برد. شاید مقامات اسرائیل از بی اطلاعی ایران از قابلیت های این سامانه و توانایی اسرائیل در خنثی سازی آن چیزی هایی بدانند.

 

توضیح احتمالی دیگری هم برای واکنش معمولی اسرائیل به فروش این سامانه به ایران می تواند این باشد که روسیه پیش از این نیز دو بار ممنوعیت فروش اس سیصد به ایران را لغو کرده بود، اما زمانی که اسرائیل در این زمینه اعمال فشار کرد و مثلاً تهدید به ارائه تسلیحات به گرجستان کرد، روس ها از تصمیم خود منصرف شدند. این احتمال وجود دارد که پوتین فقط خواسته باشد قدری قدرت نمایی کند و بعد هم نظرش را تغییر دهد که این هم فرضیه ای واقع بینانه است.


 اخبار  اقتصادی  -  تیک


ویدیو مرتبط :
وظیفه ی ما در قبال دین چیست؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وضع کابینه جدید نتانیاهو در قبال حمله به ایران چیست؟ حمله به ایران, حمله اسرائیل به ایران

وضع کابینه جدید نتانیاهو در قبال حمله به ایران چیست؟

بالاخره پس از هفته ها بحث و چانه زنی، بنیامین نتانیاهو موفق شد با جلب نظر رقبای خود در پارلمان، یک کابینه ائتلافی را تشکیل داده و بار دیگر کار خود را به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی آغاز کند. اما در شرایطی که وی مقابله با ایران هسته ای را مهمترین وظیفه خود در دوره جدید خوانده، ترکیب کابینه وی نقش مهمی در این جریان خواهد داشت.

به گزارش «تابناک»، آنچه در دولت رژیم صهیونیستی بیش از همه در زمینه تصمیم برای آغار هرگونه جنگی موثر است، ترکیب هفت تن از اعضای کابینه است که با عنوان «کابینه امنیتی» از آن یاد می شود. اما خبرگزاری «رویترز» معتقد است ترکیب اعضای این کابینه امنیتی در دوره جدید، می تواند هرگونه تصمیم نتانیاهو برای حمله به ایران را با مانع مواجه کند. 

رویترز اشاره می کند که این کابینه امنیتی جدید، دربردارنده دو وزیر تازه کار به نام های «یائیر لاپید» و «نفتالی بنت» است. وزیر سومی به نام «گیلعاد اردان» نیز در این ترکیب هست که با وجود داشتن سوابق سیاسی، تاکنون هرگز در دایره مرکزی تصمیم گیرندگان این رژیم حضور نداشته است. 

به گفته یک مقام بازنشته از دولت سابق نتانیاهو، با این ترکیب جدید، در صورتی که کابینه امنیتی بخواهد در مورد ایران رأیی آگاهانه صادر کند، تازه واردها باید به مدت دستکم سه ماه به مطالعه در این زمینه بپردازند. 

به گفته این مقام سابق، از آنجا که انجام حمله ای یکجانبه از سوی رژیم اسرائیل به ایران می تواند خطراتی جدی برای این رژیم به همراه داشته باشد، بهتر است اعضای کابینه امنیتی جدید، ابتدا به انجام عملیات های محدودتر، مثلاً در غزه و یا سوریه فکر کنند!

بر اساس قوانین رژیم صهونیستی، ورود به جنگ باید مورد تأیید تمامی اعضای کابینه قرار گیرد؛ اما کابینه امنیتی که دارای بعد محرمانه تری نیز هست، می تواند چراغ سبز ورود به «عملیات»های نظامی محدودتر را صادر کند. این تمایز بستگی به آن دارد که مقامات اطلاعاتی این رژیم اوج گیری منازعه را پیش بینی کرده باشند یا خیر.

به هر حال، هرچند حضور «موشه یعالون» در کابینه جدید به عنوان وزیر جنگ به جای «ایهود باراک»، کم و بیش در جهت سیاست های نتانیاهو ارزیابی می شود، اما حضور «یائیر لاپید» که در حال حاضر مهمترین شریک نتانیاهو در اتحاد پارلمانی نیز به شمار می رود، می تواند در مسیر اقدامات وی مانع ایجاد کند. 

لاپید پیش از این در اظهارنظرهای خود درباره ایران گفته به اعتقاد وی، اسرائیل باید از گزینه نظامی تنها به عنوان آخرین دستاویز استفاده کند و بهتر است به جای، به منظور متوقف کردن پیشرفت برنامه هسته ای ایران با قدرت های جهانی وارد لابی شود.

از سوی دیگر، لاپید گفته به طور مستمر و مکرر با «مئیر داگان»، رئیس سابق سازمان «موساد» ارتباط و مشاوره دارد. داگان تاکنون بارها مخالفت خود را با حمله رژیم اسرائیل به ایران ابراز داشته و نسبت به تبعات منطقه ای وخیم چنین اقدامی برای این رژیم هشدار داده است. 

چهره دیگری که به احتمال زیاد با تصمیم نتانیاهو برای حمله مخالفت خواهد کرد، «تزیپی لیونی» است. وی که در سال 2007 وزیر خارجه رژیم اسرائیل بود، اخیراً اعلام کرده ایران هسته ای موجودیت دولت اسرائیل را تهدید نمی کند. 

علاوه بر این، لیونی سال گذشته و در جریان رقابت های خود با نتانیاهو، مخالفت خود نسبت به مقایسه ایران با آلمان نازی که توسط نتانیاهو انجام شده بود را اعلام کرد. سخنگوی لیونی اخیراً در پاسخ به پرسشی در این زمینه از اظهارنظر دقیق خودداری کرده، اما موضع وی در قبال ایران را «میانه رو» خوانده است. 

در نهایت، نفتالی بنت نیز دیدگاهی بینابینی درباره ایران دارد. وی که سیاستمدار راستگرا به شمار می رود، در مناظره ای پیش از انتخابات اخیر و در پاسخ به سوالی درباره حمایت یا عدم حمایت از حمله به ایران گفت: «من اطلاعات کافی ندارم». البته وی مدعی شد هرچیزی به یک ایران هسته ای ارجحیت خواهد داشت.

به هر حال، با توجه به ترکیب این کابینه امنیتی جدید، به نظر می رسد هرگونه تصمیم نتانیاهو برای انجام اقدامی نظامی علیه ایران با موانع جدی روبرو باشد و هشدار وی درباره «خط قرمز» هسته ای ایران در میانه سال 2013، نخواهد توانست در عرصه عمل با اقدامی مشخص همراه شود./تابناک