اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

در دنیا سابقه ندارد که مردم در مواجهه با گرانی ها، با چنین سعه صدری با دولت همراهی کنند/ منتظر گرانی بیشتر هم باشید!

در دنیا سابقه ندارد که مردم در مواجهه با گرانی ها، با چنین سعه صدری با دولت همراهی کنند/ منتظر گرانی بیشتر هم باشید!

 

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی با اشاره به همراهی مردم در اجرای هدفمندی یارانه ها گفت: برخی اقلام همچون حاملهای انرژی تا 10 برابر گران شد، اما مردم همراهی کردند در حالی که در ترکیه، قیمت بنزین و گازوئیل اصلاح شد، مردم ناراضی شدند.

به گزارش خبرنگار ما، غلامرضا مصباحی مقدم در چهارمین دوره از همایش «اندیشه های آسمانی» در مشهد، با اشاره به نتایج هدفمندی یارانه ها در صرفه جویی انرژی افزود: اصلاح قیمتها منحصر به امسال نیست و در سالهای بعد قیمت حاملهای انرژی بالاتر می رود.

وی گفت: تجربه اصلاح قیمتها در کشور ما، در دنیا سابقه ندارد که مردم با چنین سعه صدری با دولت همراهی کنند. 9 قلم کالا در کشور ما اصلاح قیمت داشت، آن هم نه در حد 20 - 30 درصد، بلکه تا 100 درصد و گاهی هم تا 10 برابر، برای نمونه گازوئیل از مترمکعبی 16 تومان به 150 تومان، بنزین لیتری 100 تومانی نیز به 700 تومان، گاز مصرفی از مترکعبی 16 تومان به 70 تا 350 تومان رسید، اما اتفاقی نیفتاد.

یک پیش بینی غلط

مصباحی مقدم افزود: برخی پیش بینی تورم 75 درصدی را داشتند، اما هیچ شوکی به جامعه وارد نشد.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از برکات هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمتها این بود که مردم با اصلاح روشها، در مصرف صرفه جویی می کردند که این موجب رشد تولید، توسعه اشتغال و کاهش هزینه ها شد.

وی گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه، حداقل 20 درصد از درآمد حاصل از فروش نفت باید به صندوق ذخیره توسعه ملی ریخته می شد که 20 میلیارد دلار از این محل ذخیره شد.
او افزود: اگر هدفمندی یارانه ها از ترس مخالفت مردم اجرا نمی شد، قطعاً شاهد رشد اقتصادی نبودیم.

نرخ رشد اقتصادی

مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی 8 درصد اعلام شده که برخی آن را 10 درصد اعلام می کنند صحت ندارد، اما در مقایسه با زمان مشابه آن در سال 88 که رشد 3 ونیم درصدی داشت، رقم قابل توجهی است.

وی در بخش دیگر سخنانش، با اشاره به بهره گیری از فرصتها و توان اقتصادی کشور بر اجرایی شدن سیاستهای اصل 44 تأکید کرد و گفت: مجموع سیاستهای ما به سمت کوچک سازی دولت و توانمند کردن بخش خصوصی است تا در جهت رشد فزاینده اقتصادی کشور، حرکتی پرشتاب داشت.

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی، یکی از ظرفیتهای کشور برای جهاد اقتصادی را در حوزه تولیدات نفتی دانست و افزود: مشتقات نفتی 300 هزار نوع است که ما با فروش نفت خام به دیگر کشورها، مشتقات آن همچون بنزین با قیمتهای بالا و گاهی تا 10 برابر بیشتر می خریم، در حالی که خودکفایی در این عرصه، علاوه بر رشد اقتصادی، اشتغال کشور را نیز دستخوش تحول می کند...../تحلیل:عصرایران


ویدیو مرتبط :
ابراز بی اطلاعی سخنگوی دولت از گرانی 6 درصدی کالاهای اس

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چگونه می گویند گرانی وجود ندارد؟ مردم را با اعلام وضعیت خوب اقتصادی به مضحکه می گیرند! 

گرانی , وضعیت اقتصادی

 

زمانی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسما نرخ تورم را بیش از بیست و دو درصد پذیرفته و اعلام می کند ، این حرفها دیگر چیست؟ البته وقتی بانک مرکزی تورم را 22% پذیرفته است ، تورم واقعی چقدر است؟ باید گفت که این رقم به طور طبیعی در جامعه بالاتر از 35 درصد است!

سید حسین نقوی حسینی نماینده اصولگرای مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال ،  با انتقاد از نحوه برخورد دولت با گرانی و سخنان یک معاون اول احمدی ن‍ژاد مبنی بر خوب بودن اوضاع اقتصادیگ فت: این نوع برخوردها درباره وضعیت فعلی جامعه و قیمت های حاکم بر بازار نوعی فرار به جلو است ، یعنی وقتی نمی خواهیم پاسخگو باشیم برای اتفاقاتی که افتاده است ،اینگونه سخن می گوییم.

وی افزود: هر انسان عاقلی گرانی این روزها و مشکل خرید در بازار را حس می کند و نیاز به کار کارشناسی و آمار و ارقام نیست ! زمانی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسما نرخ تورم را بیش از بیست و دو درصد پذیرفته و اعلام می کند ، این حرفها دیگر چیست؟ البته وقتی بانک مرکزی تورم را 22% پذیرفته است ، تورم واقعی چقدر است؟ باید گفت که این رقم به طور طبیعی در جامعه بالاتر از 35 درصد است!

نقوی حسینی گفت: تورم واقعی را آمار و ارقام دولت نشان نمی دهد ، اما فضای بازار ، فضای بسیار متلاطمی است ؛ آقایان با این برخوردها ، گرانی را به دوش مردم می اندازند و مردم را با اعلام وضعیت خوب اقتصادی به مضحکه می گیرند؛ این سخنان چیزی را حل نمی کند ، زیرا مردم گرانی را با تمام وجود حس می کنند وقتی قیمت نان افزایش یافته ، این شخص چگونه می گوید گرانی وجود ندارد؟

وی به تصویب افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان اشاره کرد و گفت: افزایش حقوق مصوب کارمندان بسیار ناچیز است ، 380 هزار تصویب شده برای حداقل حقوق ، اجاره خانه یک کارمند نمی شود ، برای یک منزل 60 متری باید بالای 500 هزار تومان اجاره ماهانه داد و این افزایش حقوق کارمندان کفاف این فاصله ها و هزینه ها را نمی دهد.

نقوی حسینی گفت: البته دولت تلاش کرد که تورم را مهار کند اما موفق در کنترل و کاهش قیمت ها نبود؛ وقتی استاندار یک استان در سال تولید ملی می گوید من شاخص قیمت تولید کننده می شکنم و می خواهد مجبور کند تولید کننده را که قیمت کالای تولیدی را زیر قیمت ساخت ارائه کند ، وضع بازار اینگونه می شود! این دستورات غیرمنطقی ، عملی نیست، یک دامدار برای تولید یک کیلو شیر بالای 650 تومان هزینه می کند، چگونه او را مجبور می کنید  620  تومان آنرا بفروشد ، این کارها معنا دار نیست.

وی در خاتمه گفت: این نوع برخوردهای دولت نه تنها مشکل اقتصادی را حل نمی کند ، بلکه مضاعف هم می کند و اگر این روند ادامه یابد اصلا نمی توان قیمت ها را کنترل کرد؛ دولت باید بداند به زور نمی شود قیمت ها را کنترل کرد..... /  خبرگزاری : اعتدال

 

گرانی , وضعیت اقتصادی