اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

داعش 3 بار از گاز خردل استفاده کرد


وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که عناصر تروریستی تکفیری داعش از ابتدای سال جاری میلادی سه بار از گاز خردل در عراق و سوریه استفاده کرده اند.

خبرگزاری فارس:  وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که غرب مانع مشارکت شورای امنیت سازمان ملل در مقابله با تهدیدات و حملات شیمیایی عناصر تروریستی است.

به گزارش شبکه روسیا الیوم، در ادامه بیانیه آمده است که عناصر تروریستی تکفیری داعش از ابتدای سال 2016 تاکنون سه بار از گاز سمی خردل در عراق و سوریه استفاده کرده است.

در تازه‎ترین موردی که داعش از این گاز سمی استفاده کرده است، می توان به فرودگاه شهر دیرالزور سوریه اشاره کرد.  

منابع خبری گزارش دادند که گروه تروریستی تکفیری داعش اخیرا فرودگاهی در جنوب شهر دیر الزور سوریه هدف شلیک راکت‌های حاوی گاز خردل قرار داد.


ویدیو مرتبط :
استفاده از گاز خردل توسط داعش در سوریه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

استفاده داعش از گاز خردل علیه نیروهای پیشمرگه در عراقاخبار,اخبار بین الملل ,گروه تروریستی داعش

مقامات منطقه کردستان عراق اعلام کردند که داعش از گاز ممنوعه خردل علیه مبارزان کُرد در شمال عراق استفاده کرده است.

 مقامات مسئول منطقه کردستان عراق اعلام کردند که داعش علیه نیروهای پیشمرگه در شمال عراق، از گاز خردل استفاده کرده است.

به نوشته پایگاه خبری «باسنیوز»، داعش در این منطقه از خمپاره‌هایی استفاده کرده که حاوی گاز خردل بودند.

وزارت امور پیشمرگه در منطقه کردستان عراق بدون اشاره به اینکه آیا این اقدام داعش کشته یا زخمی داشته، اعلام کرد که نتایج نمونه‌های خونی گرفته شده از 35 نیروی پیشمرگه این مسئله را ثابت کرد.

گاز خردل یک گاز ممنوعه بین‌المللی است که ترکیبی شیمیایی دارای کلر و گوگرد است که به عنوان سلاح شیمیایی در جنگ جهانی اول و نیز جنگ ایران و عراق به کار رفت. هر چند این ماده در دمای معمولی بصورت مایع است اما معمولاً از آن بعنوان گاز خردل نام برده می شود.

این گاز جزو عوامل تاول‌زا طبقه بندی می‌شود و دارای اثرات مخرب و دراز مدت بر روی پوست، چشم، سیستم تنفسی و دستگاه گوارشی است . گاز خردل عامل سرطانزا نیز هست.

وزارت پیشمرگه اعلام کرد که داعش تاکنون 37 خمپاره را که از آن گاز سفیر و مایع سیاه خارج می‌شد، به سوی پیشمرگه شلیک کرده است به همین دلیل، این وزارتخانه خواستار مجهز بودن نیروهای پیشمرگه برای مقابله با هرنوع حمله شیمیایی مشابه است.

این نخستین بار نیست که داعش از سلاح‌های شیمیایی در عراق استفاده کرده بلکه در مارس گذشته نیز، کردها اسناد و مدارکی درباره استفاده این گروه تروریستی از گاز کلر منتشر کرد.

اخبار بین الملل  - فارس