اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

داریم فراموش می کنیم ما وکیل مردم هستیم و قیم نیستیم 

 

عماد افروغ

 

احزاب و تشکل ها - عماد افروغ یکشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی سخنانی صریح، بی پیرایه و هشدارآمیز مطرح کرد.

این استاد دانشگاه و نماینده پیشین مجلس در بخشی از سخنانش تصریح کرد: الان تفاسیری درباره «مردم» می بینیم که مردم واجد حقی نیستند و از سر تکلیف با آنها مواجه می شوند.

در ادامه گزیده ای از سخنان عماد افروغ در برنامه تلویزیونی پارک ملت می آید:

•وقتی دوره هفتم برای نمایندگی مجلس ثبت نام نکردم عده ای درباره نیامدنم سئوال کردند، گفتم هر روز دیوار مصلحت کوتاه تر شده است.

•زمانی که در مجلس هفتم شرط لیسانس برای نامزدی مجلس گذاشته شد بنده از مخالفان آن بودم. وقتی فورمالیزم را اصالت می دهیم صحیح نیست. مگر مدارک لیسانس و فوق لیسانس ما چه کاری می توانند بکنند و چه ویژگی دارند؟

•در مورد خبرگان که بحثی کارشناسی است واقعا این سئوال مفهومی را میخواهم مطرح کنم که فقط فقها خبره هستند؟. فقط حکم شناسی باید ورود داشته باشد و موضوع شناسی اهمیتی ندارد؟ اقتصاد شناس، فیلسوف، جهان شناس و.. نباید حضور داشته باشد؟

•گام اول ارائه تئوری صحیحی از انقلاب است و اینکه باید انقلاب اسلامی را در منظومه ای فکری ببینیم.

•اشتباهی که کرده ایم و هنوز مرتکب می شویم این است که قدرت یعنی قدرت رسمی و از قدرت غیررسمی غافل می شویم.

•حوزه علمیه ما پیش از انقلاب مستقل بود و منبع خوبی برای بسیج توده ها بود ولی بعد از انقلاب نقش نظارت و نظریه پردازی را با تصدی گری فراموش کرد.

•هرکسی در معرض نظارت و نقد قرار نگیرد از قاعده مندبودن خارج می شود.

•نقد فعال و مستمر نداریم.

•سفت و سخت حمایت می کنم که حکومت باید فقهی باشد چون باید حکومت الهی باشد. نباید مقام مظعم رهبری در قم گلایه بکنند که پشتوانه فقه سیاسی نداریم.

•فقهای ما باید مطمئن باشند که کشور ما دارد فقهی اداره می شود و سئوال کنند تصمیمی که گرفتید منبعش کجاست. باید اطمینان حاصل شود که کشور فقهی اداره می شود. این یعنی توجه به نیازهای متحول.

•داریم مکانیزم فعالی را که حکومتی نباشد از دست می دهیم و این شکاف دارد ما را به جایی می رساند که ما فراموش کنیم ما وکیلیم و قیم نیستیم.../آفتاب


ویدیو مرتبط :
وکیل یعنی وکیل دکتر پنجه طلا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وزارت خارجه آمریکا: هرگز محبت مردم ایران را پس از 11 سپتامبر فراموش نمی کنیم 

 

وزارت خارجه آمریکا: هرگز محبت مردم ایران را پس از 11 سپتامبر فراموش نمی کنیم

 

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که بمناسبت دهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر به نیویورک و واشنگتن منتشر کرد از "همدردی" مردم ایران در سال 2001 تشکر کرد.

در این بیانیه گفته شده است در سراسر جهان از جمله شهرهای ایران مردم به نشانه همدردی به قربانیان این حادثه شمع روشن کرده و برای لحظاتی سکوت کردند.

وزارت خارجه آمریکا افزود: "هرگز محبت مردم ایران را در آن روزهای دشوار فراموش نخواهیم کرد و از شما سپاسگزاریم."

تقدیر آمریکا از مردم ایران در سالگرد 11 سپتامبر در حالی صورت می گیرد که پیش از این آمریکا  برای تحریف افکار عمومی ایران را متهم به دخالت در حادثه 11 سپتامبر 2001 کرده بود.

در صفحات 240 و 241  گزارش کمیته کنگره آمریکا، ویژه تحقیقات درباره حادثه 11 سپتامبر که در سال 2001 آغاز به کار کرد و در ژوئیه 2004 انتشار یافت، ادعا شده است که مدارکی دال بر همکاری ایران و حزب الله لبنان با القاعده درحملات 11 سپتامبر به آمریکا وجود دارد.

اما این گزارش می افزاید با اینکه دلیلی وجود ندارد که ثابت کند نقشه هجوم در ایران طراحی شده است، اما باید در این زمینه مطمئن شد!.../تحلیل:عصرایرن