اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

خاتمی: اکنون زمان کینه و تقابل نیستمحمد خاتمی,اخبار انتخابات, کاندیداتوری خاتمی در انتخابات

خاتمی: اکنون زمان کینه و تقابل نیست

وی تاکید کرد: باید آزادی وجود داشته باشد، نقد باشد و قدرت در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشد تا خود اصلاحی صورت بگیرد. بودن محافل و رسانه های آزاد نقشی در جلو گیری از فسادها دارد. امیدواریم به سوی چنان وضعیتی برویم .

رییس بنیاد باران در واکنش به برخی درخواست ها برای کاندیداتوری وی در انتخابات در قالب سوالی یادآور شد که اگر هدف اصلاح امور است و برآورده شدن مطالبات انسانی و معیشتی آیا فقط آمدن فرد خاص و گرایش خاص وضع را بهتر می کند یا بدتر؟

به گزارش ایسنا، سید محمد خاتمی در دیدار با جمعی از معلمان و فرهنگیان ، با مروری بر تاریخچه حضور و نقش فرهنگیان در انقلاب اسلامی گفت: در دوران انقلاب از معلمان خاص نام برده می‌شود که در نهضت فکری و تحولات منجر به انقلاب نقش مهمی داشتند.

شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی و در رأس همه خود حضرت امام (ره) معلمان بزرگ انقلاب ما بودند. آیت الله طالقانی، شهید بهشتی و بزرگان دیگری که حضور داشتند و بالاخره سمبل معلمان بعد از انقلاب، شهیدان رجایی و باهنر هستند که انجمن اسلامی با نام آنها گره خورده و به نحوی میراث آنها است.

وی با گرامیداشت روز معلم و هفته معلم، اظهارداشت: امیدواریم فضایی باز شود که معلم بتواند در جامعه ما کار خود را انجام دهد. امروز برای رواج تعلیم و تربیت صحیح در جامعه ما سخت نیازمند معلمان هستیم. نسل هایی که به صحنه می آیند باید با معیارهای مردم سالاری آشنا باشند.

علاوه بر آگاهی و دانش های معمولی، درس مدارا و زندگی هم باید داده شود. درس با هم زندگی کردن و آگاه کردن و بالابردن دانش جامعه برای دانستن حقوق خود و آموزش این که روی پای خود بایستند و تشکل پیدا کنند برای پیشرفت و استیفای حقوق اساسی خود.

وی با بیان این‌که در سطح جامعه به معلمی که ترویج کننده راستی و شفافیت و درستی باشد نیاز داریم ، تصریح کرد: همین طور برای کسانی که قدرت دارند و در رأس قدرت هستند. کسانیکه دست اندر کار هستند الگو هم می شوند. نقشی که پیامبر اکرم در تربیت داشته الگو بودن است. رفتارها را باید با نشان دادن مصداق های عملی نشان دهند. اگر در حاکمیت دروغ و تهمت و فساد رواج پیدا کرد در جامعه پخش می شود.

وی تاکید کرد: باید آزادی وجود داشته باشد، نقد باشد و قدرت در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشد تا خود اصلاحی صورت بگیرد. بودن محافل و رسانه های آزاد نقشی در جلو گیری از فساد ها دارد. امیدواریم به سوی چنان وضعیتی برویم .

خاتمی در ادامه با تاکید بر این‌که آیا فقط آمدن هست که ما را به این نتیجه می رساند؟ یادآور شد:به این طرف قضیه هم بیاندیشیم. اگر هدف اصلاح امور است و برآورده شدن مطالبات انسانی و معیشتی آیا فقط آمدن فرد خاص و گرایش خاص وضع را بهتر می کند یا بدتر؟

وی ادامه داد: آیا به فردی که محدودیت زیادی دارد اجازه می‌دهند اوضاع به دست او سپرده شود؟ وقتی می‌گویند که کسانی باید توبه کنند مرادشان چیست؟ توبه از اصلاح طلبی؟ یا از حقی که هست و از آن دفاع می کنیم؟

وی افزود:اگر صحبت کردن اشتباه است، بله همه اشتباه می کنند! اما آیا فضایی ایجاد می شود که همه اقرار به اشتباه کنند. طرف قدرت و مردم بحث و آسیب شناسی کنند. یک طرف خوب بوده و همه چیز درست، یک طرف همه بد و خیانت و جرم؟!

بیان اشتباه و جبران آن فضای باز و گفت و گو می خواهد. اگر این فضا باز شود مسلماً اولین کس من و شما خواهیم بود که اشتباهات را می گوییم و آسیب شناسی می کنیم. اما یک طرفه این طرف متهم می شود هرکاری کرده خیانت و جاسوسی و براندازی بوده و حتی حق دفاع هم ندارد.

رییس بنیاد باران با تاکید بر این‌که ما به فکر نجات ایران، بهبود اوضاع و تغییر فضا به صورتی هستیم که کینه ها کمتر شود و بتوانیم حرف بزنیم ادامه داد: همه در این شرایط وظیفه داریم. نباید در انتخابات را ببندیم، بلکه باید سعی کنیم فضا باز شود، انتخاباتی بهتر و مطلوب تر. فکر کنیم صحبت این که واقعاً این وضعیتی که هست و کشور و مملکت و نظام در معرض تهدید است عوض شود. هرکس بتواند فضا را به این شکل عوض کند باید استقبال کرد. اکنون زمانی نیست که کاری کنیم که خدای ناکرده کینه ها و تقابل ها بیشتر شود. هویت خودمان را نباید ازدست بدهیم. هویت ما درگیری و براندازی نیست. هویت ما اصلاح امور است.

وی تصریح کرد: هویت ما عدالت خواهی و آزادی طلبی است. هویت ما دفاع از حقوق انسان ها است. هویت ما به کارگیری نیروهای شایسته، عالم و کاردان است. هویت ما تلاش برای برقراری عدالت بدون تحقیر ملت است. نباید آن را از دست بدهیم.

وی در پایان یادآور شد: باید بکوشیم فضایی فراهم بیاید که آزادانه دور هم جمع شویم، معلمی کنیم و حرفمان را بزنیم، با تفاهم و رفع سوء تفاهم ها./ایسنا

 

 


ویدیو مرتبط :
معروف: اکنون زمان پاسخ به انتقادها نیست

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خاتمی : ولی فقیه تنها رهبر سیاسی نیست بلکه نایب امام زمان (عج) استخاتمی : ولی فقیه تنها رهبر سیاسی نیست بلکه نایب امام زمان (عج) است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ولی فقیه ما تنها یک رهبر سیاسی نیست بلکه ما نایب امام زمان (عج) است.

 

به گزارش انتخاب ؛ سید احمد خاتمی در تجمع بزرگ عزارادان فاطمی در میدان صادقیه تهران بر ضرورت الگوگیری بانوان از فضائل به ویژه حجاب و عفاف حضرت زهرا (س) تاکید کرد و گفت: بیعت با حضرت زهرا (س)، بیعت با ولایت و عفاف و حجاب است. وی با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا (س) فدایی ولایت شد، افزود: ولایت امروز ما که همان ولی فقیه است ، مشروعیت از ولایت فاطمه (س) و علی (ع) دارد.

 

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه مردم ایران همواره فاطمی بوده اند و در همه عرصه ها فاطمی عمل کرده اند، به حضور با بصیرت مردم در مهار فتنه 88 اشاره کرد و گفت: مردم بصیر ایران، توطئه کسانی را که در ان فتنه به دنبال کودتای مخملی بودند و هدفشان تضعیف نظام ولایی کشور بود ، با رهنمودهای مقام معظم رهبری خنثی کردند.

 

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی با اشاره به اینکه مردم بصیر ایران در مقابله با فتنه علاوه بر تولی، تبری نیز از خود نشان داد، گفت: نکته برجسته اجتماعی میلیونی مردم تهران در نهم دی، تبرای ( اعلام برائت) انان بود.

 

وی تصریح کرد: مردم ما فاطمی هستند و همچنان که در مقابل فتنه 88 ایستادند ،در برابر تمام فتنه های دیگر قاطعانه می ایستند. عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: هم اکنون نیز مردم فاطمی ایران گوش به فرمان رهبرشان هستند و همه مواضعشان را با ولایت می سنجند و کمترین زاویه گرفتن از ولایت را بر نمی تابند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه اسلام عفاف و حجاب را گوهر می داند، خطاب به بانوان افزود: نباید این گوهر را در معرض چشم و رفتارهای الوده قرار داد. حجت الاسلام والمسلمین خاتمی با تاکید بر اینکه امروز حجاب مسئله ای فرعی نیست بلکه مسئله اصلی است، گفت: امروز بی حجابی گناهی فردی نیست بلکه گناهی 100 درصد اجتماعی است. وی گفت: اگر به میزان طلاق در جامعه توجه کنیم متوجه می شویم که یکی از علل اصلی ان همین بروز بدحجابی و بی حجابی است/انتخاب