اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

جان باختن ۲۴ زائر ایرانی اهل سنت در فاجعه منا/۶۰حاجی ایرانی اهل تسنن مفقود شده انداخبار,اخبار اجتماعی,زائر ایرانی

یک منبع آگاه از جانباختن ۲۴ زائر ایرانی اهل تسنن در فاجعه منا خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۶۰ زائر ایرانی اهل سنت متشکل از ۳۱ زن و ۲۹ مرد مفقود هستند.

تعدادی از زائران ایرانی حاضر در مکه  با بیان اینکه در همایش‌ها مسئولان بعثه و سازمان حج و زیارت اعلام کرده‌اند دود 20 کانتینر پر از اجساد هنوز تخلیه نشده‌اند، گفتند: در مکه فضایی بسیار عاطفی بین حجاج ایرانی حاکم شده است.

یک منبع آگاه نیز گفت: مسئولان اظهار امیدواری می‌کنند تا فردا آمار نهایی را اعلام کنند.

این منبع آگاه اظهار داشت: از میان کاروان‌های اهل سنت، استان‌های گلستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و کردستان بیشترین جانباخته را داشتند.

وی افزود: خانمی با 3 برادرش از کاروان استان گلستان به حج آمده بود که در این فاجعه 3 برادرش کشته شدند.

این منبع آگاه ادامه داد: تاکنون 24 زائر اهل سنت ایرانی در میان کشته‌شدگان شناسایی شدند. این درحالی است که نام 60 زائر اهل تسنن ایرانی در میان مفقودان وجود دارد. این 60 زائر متشکل از 31 زائر خانم و 29 زائر آقا است.

وی تصریح کرد: در مجموع 50 نفر از زائران اهل تسنن ایرانی مجروح شدند که بسیاری از آنها از بیمارستان مرخص شدند.

اخبار اجتماعی - فارس


ویدیو مرتبط :
جان باختن چهار زائر غیر ایرانی در مشهد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ادعای الشراق الاوسط: 300 زائر ایرانی باعث فاجعه منا شدند!اخبار,اخبارسیاست  خارجی, حادثه سرزمین  منا

مقامات سعودی در 3 روز گذشته نه بابت فاجعه منا عذرخواهی کرده اند و نه درباره تعداد دقیق تلفات و علل و ابعاد این فاجعه اطلاع رسانی کرده اند.

در حالی که به نظر می رسد مقامات مسئول در عربستان سعودی در 3 روز گذشته با عدم اطلاع رسانی دقیق و شفاف سازی اطلاعات فاجعه منا تلاش دارند از زیر بار بخش بزرگی از مسئولیت خود در این فاجعه فرار کرده و از سوی دیگر با عدم اطلاع رسانی درباره وضعیت مفقودان حادثه صدها خانواده را در سراسر جهان و ایران در نگرانی قرار داده اند، برخی رسانه های وابسته به دولت عربستان نیز تلاش دارند مسئولیت این حادثه را به گردن زوار ایرانی بیاندازند.ادعای الشراق الاوسط: 300 زائر ایرانی باعث فاجعه منا شدند!

به گزارش عصر ایران در حالی که دولت ریاض به عدم اطلاع رسانی شفاف و مسئولانه درباره مفقودان ، تلفات و علل یا عوامل اصلی فاجعه منا ادامه می دهد، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن که بودجه آن از خزانه سعودی ها پرداخت می شود در گزارشی مدعی شد 300 زائر ایرانی که به دستورات و برنامه ریزی حرکت کاروان ها در روز عید قربان بی توجهی کرده اند عامل این فاجعه هستند.

جالب است که این 300 نفر درست مطابق با تعداد مفقودان ایرانی این حادثه است که هنوز از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

الشرق الاوسط در گزارشی به نقل از "یک مقام مسئول در بعثه ایران" که نامی از او به میان نیاورده مدعی شده است در روز حادثه 300 زائر ایرانی بدون توجه به برنامه ریز ی ها عازم مراسم رمی جمرات شده اند و برخورد انها در خیابان 204 با زائرانی که طبق برنامه و در کاروان های خود عازم مراسم رمی جمرات شده اند، فاجعه آفریده است.

بر اساس ادعای این روزنامه وابسته به سعودی ها این 300 زائر ایرانی بر خلاف برنامه ریزی ها در روز حادثه به چادرهای محل استقرار خود نرفته اند و مستقیما و "سرخود" عازم مراسم رمی جمرات شده اند که این اقدام آنها باعث ایجاد اختلال و برخورد دو گروه در مسیر متفاوت در خیابان 204 شده است.

الشرق الاوسط مدعی شده است پس از ورود زائران به منا ، آنها به چادرهایی مخصوص می روند تا استراحت کنند و سپس تقسیم بندی شده و طبق برنامه زمان بندی مشخص به مراسم رمی جمرات بروند اما این 300 زائر ایرانی به محض ورود به منا بدون توقف در"مزلفه" (چادرهای اسکان زائران) یکراست برای مراسم رمی جمرات عازم محل می شوند.

در ادامه این گزارش به نقل از این مقام بعثه ایران ادعا شده است که این 300 زائر ایرانی طبق جدول زمان بندی می بایست ساعاتی پس از اینکه فاجعه منا روی داد (ساعت حدود 9 صبح پنج شنبه) به مراسم رمی جمرات اعزام می شدند.

مقامات سعودی با وجودی که به طور رسمی تا کنون درباره علل و عوامل فاجعه منا اطلاع رسانی نکرده اند اما مقامات دولت سعودی در 3 روز گذشته به علل احتمالی مختلفی از جمله ورود کاروان های آفریقایی در خلاف مسیر در خیابان 204 ، گرمای طاقت فرسا و کلافگی حاجیان، قضا و قدر و مشیت الهی ! و... برای توجیه فاجعه منا اشاره کرده اند و این در حالی است که در هیچ یک از این علل و عوامل سر سوزنی به این واقعیت که این فاجعه با وجود مانیتورینگ کامل ماموران سعودی برگزار کننده مناسک حج به مسیرهای منتهی به مراسم رمی جمرات روی داده است، نمی شود.


  اخبارسیاست  خارجی  -  عصر  ایران