اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ثابت ماندن نرخ12درصدی سودبانكی



 


نرخ ۱۲ درصدی سود بانكی سال آینده ثابت می‌ماند.

 

 

ثابت ماندن نرخ سود بانک ها

 


یك مقام مسئول در بانك مركزی از ارائه بسته پولی سال ۸۹ به دولت در كمتر از یك ماه آینده و تثبیت نرخ سود بانكی ۱۲ درصدی برای سال آینده خبر داد.

 


حمید تهرانفر در گفتگو با مهر از آماده شدن بسته سیاستی نظارتی سال ۸۹ بانك مركزی در كمتر از یك ماه آینده و ارائه آن به هیات دولت خبر داد و اعلام كرد: چارچوب كلی آن آماده شده است.

 


مدیر كل نظارت بر بانك‌ها و موسسات اعتباری بانك مركزی نرخ سود بانكی در نظر گرفته شده برای بسته سال ۸۹ سیستم بانكی را برای عقود مبادله‌ای ۱۲ درصد همانند نرخ سود سال ۸۸ اعلام كرد و افزود: نرخ تورم هدف سال ۸۹ همانند امسال در بسته گنجانده نشده است.

 


وی در پاسخ به این سوال كه گفته می‌شود برخی بانك‌ها و موسسات مالی و اعتباری با وجود اعلام بانك مركزی، نرخ‌های سود تسهیلاتی بالاتر (حدود ۲۷ - ۲۶ درصد) از ارقام تعیین شده در بسته سال ۸۸ را دریافت می‌كنند و با تغییر روش‌های محاسبه، فرمول‌های بانك مركزی را «دور» می‌زنند؟ گفت: بانك مركزی چند بار این موضوع را بررسی كرده و نسبت به آن حساس است و برخی مسئولان رده بالای كشوری نیز نسبت به این موضوع حساس هستند.

 


وی بیان كرد: برخی موسسات اعتباری كه چنین نرخ‌های سود تسهیلاتی را دریافت می‌كنند، تحت نظارت بانك مركزی قرار ندارند و دارای مجوز فعالیت این بانك نیستند. گرچه این موسسات درخواست مجوز نیز كرده‌اند، اما بانك مركزی به دلیل این كه این موسسات تاكنون وضعیت خود را اصلاح نكرده‌اند، از ارائه مجوز به آنها خودداری كرده است. بر همین اساس، تا زمانی كه این موسسات خود را اصلاح نكنند، بانك مركزی به آنها مجوز نخواهد داد.

 


تهرانفر بیان كرد: در بانكداری اسلامی كشور ما، عقود به ۲ دسته مبادله‌ای و مشاركتی تقسیم‌بندی شده است كه عقود مبادله‌ای در بانك‌ها حاصل فروش است و سود آن از قبل قطعی معلوم می‌شود. برای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیك و غیره نیز كه در این دسته قرار می‌گیرند، نرخ سود ۱۲ درصد تعیین شده است كه بانك‌ها نیز این عقود را عینا رعایت می‌كنند و هیچ موردی حاكی از عدم رعایت این نرخ‌ها تاكنون مشاهده نشده است.

 


وی با تاكید بر این كه بانك مركزی بشدت به رعایت نرخ سود بانكی از سوی بانك‌ها نظارت دارد، نرخ سود عقود مشاركتی ۱۲درصدی را نیز به عنوان برآورد اولیه عنوان و تصریح كرد: سود عقود مشاركتی نیز براساس سود حاصل و پس از پایان پروژه تعیین می‌شود. نرخ سود تسهیلات خرید خودرو نیز ۱۲ درصد تعیین شده است.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
دوربین مخفی ثابت ماندن