اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

توضیحات عراقچی درباره مذاکرات ایران و آمریکا


عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پایان نوبت صبح روز دوم از مذاکرات ایران و آمریکا در وین درباره روند جلسه گفت: مذاکرات در فضایی مثبت انجام شد .

خبرگزاری مهر: سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پایان نوبت صبح روز دوم از مذاکرات ایران و آمریکا در وین درباره روند جلسه گفت: مذاکرات در فضایی مثبت انجام شد .

سید عباس عراقچی شب گذشته نیز  پایان روز اول مذاکرات گفت:  موضوعات مطروحه در مذاكرات هسته ای مورد مشورت و رایزنی واقع گردید و گفتگوها در فضایی مثبت و سازنده انجام شد.

ایران و امریکا از روز گذشته تا کنون 8 ساعت مذاکرات دو جانبه داشته اند.

رئیس تیم مذاكره كننده ایران در مذاكرات دو جانبه سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه است كه مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریكا وحمید بعیدی نژاد مدیر كل سیاسی وزارت خارجه وی را همراهی می كنند. «داوود محمدنیا» مشاور وزیر خارجه و رحیمیان از سازمان انرژی اتمی نیز در این مذاکرات حضور دارند.

برنز، قائم مقام وزارت خارجه آمریكا نیز در مذاكرات دو جانبه رئیس هیات آمریكایی است كه وندی شرمن وی را همراهی می كند.

همچنین در ادامه این مذاکرات نیز، مذاکرات دوجانبه ایران و آلمان روز یکشنبه در تهران صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، لوکاس نماینده آلمان در مذاکرات 1+5 که برای یک سمینار در دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت امورخارجه به تهران سفر می کند با همتایان خود در تیم هسته ای کشورمان مذاکره خواهد داشت.

همچنین مذاکرات دوجانبه ایران و فرانسه نیز روز چهارشنبه در ژنو برگزار خواهد شد.

نیکولاس دوریویر نماینده جدید فرانسه در مذاکرات هسته ای که جانشین ژاک اودیبر نماینده قبلی فرانسه بوده است با ایران مذاکره خواهد کرد.

بر اساس این گزارش،  ایران قرار است در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه در رم با روسیه نیز مذاکرات دوجانبه ای داشته باشد.


ویدیو مرتبط :
مصاحبه زنده با عباس عراقچی درباره روند مذاکرات هسته ای

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جزئیاتی از مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا/ عراقچی: درباره برداشتن تحریمها صحبت می کنیماخبار,اخبار سیاست خارجی, سید عباس عراقچی

 

 اخبار سیاست خارجی - جزئیاتی از مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا/ عراقچی: درباره برداشتن تحریمها صحبت می کنیم

 سید عباس عراقچی با بیان اینکه ایران و آمریکا روزهای دوشنبه و سه شنبه در ژنو دیدار می کنند و احتمالا دیداری نیز با همتایان اروپایی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در رم برگزار می‌شود، گفت: هلگا اشمید، معاون اشتون در مذاکرات فردا با هیات آمریکایی حضور دارد و هیچ موضوعی غیر از مباحث هسته‌ای با 1+5 مطرح نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، عراقچی گفت: به هیات ایرانی اعلام کرده‌اند که فردا رئیس هیات آمریکایی بیل برنز نفر دوم وزارت امور خارجه آمریکا و جانشین جان کری است و خانم شرمن نیز ایشان را همراهی می کند.

او گفت: مذاکره با 6 کشور سخت و پیچیده است و باید مواضع این کشورها با یکدیگر هماهنگ باشد چون ایده‌های مختلفی وجود دارد. مذاکرات دوجانبه در قبل و بعد از گفت‌وگوها رایج و همواره وجود داشته و یا در حاشیه جلسات و یا قبل و بعد از آن برگزار شده است. البته ما با روسیه و چین به طور مرتب مشورت کرده‌ایم که بر این اساس یا ما به پکن و مسکو رفته‌ایم و یا آنها آمده‌اند.

عراقچی گفت: مذاکره دوجانبه با آمریکا فقط در حاشیه گفت‌وگو با 1+5 انجام شده است اما این بار چون مذاکرات به مراحل جدی رسیده مشورت جداگانه خواهیم داشت. بیشتر تحریم‌ها توسط آمریکا اعمال شده و سایر کشورهای عضو 1+5 در آن دخالتی نداشته‌اند. هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته ای در مذاکرات ایران و 1+5 چه به صورت جمعی و چه به صورت دو جانبه موضوع مذاکره نیست. از جمله موضوعاتی که درباره آن صحبت می‌شود بحث تحریم‌ها است که باید برداشته شود.

معاون وزیر خارجه گفت: نشست فردا با آمریکایی‌ها سه جانبه است و هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در آن جلسه حضور خواهد داشت.

او گفت: موضوع مذاکرات فردا و پس فردا با آمریکایی ها نیز هسته ای است و باید در مورد همه آنها به ویژه بحث تحریم ها تصمیم گیری شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران که با شبکه خبر سیما سخن می گفت، درباره سطح هیات آمریکایی با توجه به حضور چهره های جدید در تیم مذاکره کننده آمریکا گفت: دراین باره تفسیری نمی‌کنم، آقای برنز سابقه چنین مذاکراتی را دارد و به هر دلیلی در این مقطع تصمیم گیری شده که ایشان در مذاکرات حضور یابد . او در ژنو نقش مؤثری داشت و امیدواریم حضورش مثبت باشد. از ایران نیز بنده و آقای روانچی، معاون اروپا و آمریکا مسوولیت هیات را به عهده داریم.

عراقچی همچنین با بیان اینکه هیات ایرانی قرار است چهارشنبه و پنجشنبه برای شرکت در اجلاس خلع سلاح به رم سفر کند گفت: در ایتالیا با سرگئی ریابکوف همتای روسی خود نیز برای انجام مذاکرات دوجانبه تصمیم گیری کرده ایم و احتمال دارد که با همتایان خود از چند کشور اروپایی عضو 1+5 نیز مذاکرات دو جانبه ای داشته باشیم یا اینکه ممکن است همتایان من تا قبل از مذاکرات ایران و 1+5 در 26 خردادماه به تهران سفر کنند و این مذاکرات انجام شود، تا بتوانیم با آمادگی بیشتری در مذاکرات 26 خرداد شرکت کنیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره تاثیر تحولات اوکراین در مذاکرات ایران و 1+5 گفت: در دنیای سیاست و روابط بین الملل هیچ چیز نیست که بر وقایع دیگر تاثیر نگذارد. هم تلاش روسیه و هم تلاش ما این بوده که مسایل دیگر از جمله اوکراین تاثیری بر مذاکرات نگذارد.
اخبار سیاست خارجی - ایسنا