اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

توضيحات سازمان محيط زيست در مورد يك خبر 

 

 

توضيحات سازمان محيط زيست در مورد يك خبر

 


در پي انتشار گزارشي با عنوان "تجارت سمندر لرستان در دنيا ممنوع شد" در ايلنا، سازمان حفاظت محيط زيست استان لرستان توضيحات تكميلي را به شرح زير به اين خبرگزاري ارسال كرد.

در پي انتشار گزارشي با عنوان " تجارت سمندر لرستان در دنيا ممنوع شد" در ايلنا، سازمان حفاظت محيط زيست استان لرستان توضيحات تكميلي را به شرح زير به اين خبرگزاري ارسال كرد:
" احتراما در تاريخ 15/1/89 مطلبي با كد شماره 52247 به نقل از كهرم در خبرگزاري ايلنا با عنوان (تجارت سمندر لرستان در دنيا ممنوع شد) درج شده كه به لحاظ وجود اشكالات كارشناسي در آن، مطالب مشروحه ذيل توضيحا ارائه مي‌شود،خواهشمند است با رعايت مقررات مربوطه نسبت به انعكاس آن اقدام فرمايند.
قطعا حضور گونه مزبور در بين تنوع‌زيستي حيات‌وحش استان لرستان منحصر به سال‌هاي اخير نبوده و ساليان متمادي است كه در زيستگاه‌هاي انحصاري خود در استان‌هاي لرستان و خوزستان پراكنش و به حيات خود ادامه مي‌دهد و اما در پي شناسايي گونه‌هاي نادر جانوري استان، گونه مذكور به عنوان يكي از گونه‌هاي كمياب جانوري تشخيص و از سال 1386 به عنوان گونه‌اي شاخص مورد توجه و در اولويت‌هاي حفاظتي و مطالعاتي اداره كل حفاظت محيط‌زيست لرستان قرار گرفت و اقداماتي در راستاي افزايش ضريب حفاظتي آن معمول گرديد به طوري كه مزيد بر اعزام اكيپ‌هاي گشت و كنترل نسبت به استقرار يك واحد پاسگاه محيط‌باني و گماردن محيط‌باني از نيروهاي بومي در مجاورت زيستگاه مذكور از اهم آن بوده است و از طرفي به لحاظ عدم وجود هر گونه منبع مطالعاتي در اين زمينه در سال 1386 با تامين اعتبار مناسب، ويژگي‌هاي زيستي و زيستگاهي گونه مذكور توسط جهاد دانشگاهي دانشگاه لرستان با بهره‌گيري از توان علمي كارشناسان داخلي استان كه مزيت بومي بودن آنها مويد شناخت و آگاهي لازم نسبت به موضوع است مطالعه گرديده و گزارش آن موجود است، كه اين مهم از نظر آن محقق محترم (‌آقاي كهرم) مغفول مانده و اظهارات مطرح شده با تكيه بر اطلاعات كارشناسان خارجي مي‌باشد، لذا ضرورت دارد بنا به اهميت از نظر كارشناسان داخلي بهره‌مند شوند.
بر اساس مطالعات انجام شده علي‌رغم اين كه تعداد و فراواني جمعيتي سمندر لرستاني به تناسب فصل و نوع زيستگاه اعم از آبشاري و جويباري و عمق كاملا متفاوت است و حضور گونه مذكور در تنها زيستگاه موجود، در پهنه استان لرستان (پايين دست آبشار وژن آب)، در فصل تابستان با بروز پديده حاد كاهش اكسيژن محلول، ناشي از افت حجم آبگذر رودخانه، جمعيت گونه مذكور به حداقل ممكن مي‌رسد،‌به طوري كه بر پايه مطالعات انجام شده در يك مسير 50 متري در طول جويبار آبشار تعداد سه قطعه از سمندر لرستاني مشاهده شده است، كه اين تعداد در مقايسه با فصل بهار متفاوت است.
طي مطالعات انجام شده براي گونه مذكور تعداد هفت زيستگاه در پهنه جغرافيايي استان‌هاي لرستان و خوزستان شناسايي شده است كه در اين بين تنها يك زيستگاه موسوم به وژن آب در حوزه استان لرستان مي‌باشد و مابقي زيستگاه‌ها در حوزه جغرافيايي استان خوزستان پراكنش دارد، به عبارتي قريب به 15 الي 30 درصد زيستگاه‌ها در حوزه استان لرستان و 70 درصد آن در استان خوزستان مي‌باشد و به همين دليل اداره كل حفاظت محيط‌زيست لرستان از اداره كل حفاظت محيط‌زيست خوزستان طلب استمداد در جهت حفاظت هر چه بيشتر نموده است.
از طرفي جهت حفاظت هر چه بهتر گونه ياد شده با بهره‌گيري از مشاركت‌هاي مردمي طي نشست‌هاي متعددي كه با عشاير ساكن منطقه و تشكل‌هاي مردمي برگزار شده است، حساسيت لازم در بين اهالي به لحاظ ممانعت از صيد و تجارت آن ايجاد گرديده است.
مجموعا با توجه به اقدامات حفاظتي شديد كه طي سال‌هاي 87 و 88 صورت گرفته تاكنون حتي يك مورد قاچاق گونه سمندر لرستاني از ناحيه استان لرستان صورت نگرفته است.
در خاتمه از جناب آقاي دكتر كهرم استاد محترم محيط‌زيست، ضمن تشكر انتظار دارد قبل از اظهارنظر فوق‌، اطلاعاتي را از اداره كل حفاظت محيط‌زيست لرستان كسب مي‌نمودند."...../تحلیل:خبرگزاری ایلنا


ویدیو مرتبط :
نظر حضرت امام(ره) در مورد دخالت قوا در سازمان صدا و سیما

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

هشدار سازمان وظیفه عمومی در مورد به‌کارگیری مشمولان غایب 

 

هشدار سازمان وظیفه عمومی در مورد به‌کارگیری مشمولان غایب

 

رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: اصناف و واحدهای اداری در صورت بکارگیری مشمولان غایب با پیگرد قانونی مواجه خواهند شد.

سرتیپ دوم پاسدار "حمید صدر السادات" افزود: بکارگیری و استخدام مشمولان غایب خلاف قانون بوده و متخلفان مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

وی اظهارداشت: طبق ماده 62 قانون خدمت وظیفه عمومی، استخدام افراد مشمول در وزارتخانه ها و موسسات وابسته به دولت، کارخانه ها، کارگاه ها و موسسات خصوصی بدون داشتن معافیت دایم ممنوع است.

رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، با استناد به تبصره ماده 62 قانون خدمت وظیفه عمومی افزود: استخدام مشمولان غیر غایب در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با رعایت مقررات این قانون از محدودیت مقرر در موارد فوق مستثنی است.

صدر السادات گفت: ماده 63 قانون خدمت وظیفه عمومی، استخدام کنندگان مشمولین غایب در وزارتخانه ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهادها برای هر یک از افراد اول و دوم به کسر نصف حقوق از شش ماه تا یکسال و در صورت تکرار سه مورد یا بیشتر به انفصال دایم از خدمت توسط دادگاه صالحه محکوم خواهند شد.

وی اضافه کرد: طبق ماده 64 قانون خدمت وظیفه عمومی، اشتغال بکار مشمولان با برگ معافیت موقت یا دفترچه آماده به خدمت فقط در مدت اعتبار آنان بلامانع است.

صدر السادات اضافه کرد: همچنین اگر مشمولان فارغ التحصیل (فوق دیپلم و بالاتر) تا شش ماه پس از فراغت از تحصیل ، دانشجویان انصرافی، اخراجی و ترک تحصیل از دانشگاه ها نیز تا چهار ماه پس از تاریخ انصراف، اخراج و ترک تحصیل خود را معرفی نکنند،نیز مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

وی گفت: مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند نیز تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا در باره تبعات غیبت مشمولان وظیفه عمومی خاطرنشان کرد: مشمولانی که دارای غیبت هستند در صورت معرفی خود به سازمان وظیفه عمومی مشمول سه ماه اضافه خدمت سنواتی و در صورت دستگیری توسط مراجع انتظامی مشمول شش ماه اضافه خدمت خواهند شد.

وی گفت: همچنین مشمولان غایب از ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی محروم شده و برای آنان معافیت تحصیلی صادر نمی شود.

صدر السادات در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امکان استفاده مشمولان غایب از معافیت کفالت وجود ندارد، گفت : خدمت مشمولان غایب در دستگاه های دولتی در قالب امریه امکان پذیر نیست و به این دسته از مشمولان امریه داده نمی شود.

وی افزود: همچنین برای مشمولان غایب مجوز خروج از کشور برای ادامه تحصیل، سفرهای زیارتی، علمی و ورزشی صادر نمی شود.

رییس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی در ادامه گفت: ودیعه سفرهای زیارتی حج تمتع و عمره و عتبات عالیات مبلغ 150 میلیون ریال چک و مبلغ پنج میلیون ریال وجه نقد است.

صدر السادات افزود: ودیعه سفر زیارتی به سوریه مبلغ 150 میلیون ریال وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی است.

وی همچنین ودیعه سفرهای نیمه علمی شامل شرکت در آزمونهای زبان، شرکت یا بازدید از نمایشگاه ها شرکت در کارگاه های آموزشی تا حداکثر یک ماهه، ثبت یا نمایش اختراعات و سفرهای مرتبط با رشته های تحصیلی خاص مانند دانشجویان رشته های هنر برای بازدید از آثار معماری و هنری را مبلغ 50 میلیون ریال وجه نقد و 100 میلیون ریال چک خواهد بود.

صدر السادات، امکان سپردن ودیعه سفرهای نیمه علمی را از اول آذرماه سالجاری قابل اجرا دانست.

به گفته وی، ودیعه مشمولان نظام وظیفه عمومی برای سایر سفرها نیز بنا بر ضرورت مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد یا ضمانتنامه بانکی است..../تحلیل:عصرایران