اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تهران 100 کیلومتر کوچک شدتهران 100 کیلومتر کوچک شد

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با اعلام این خبر که طرح تفصیلی شهرداری تهران راه حل برون رفت مشکلات پایتخت در حوزه شهرسازی است گفت: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در جریان طراحی طرح تفصیلی شهر تهران صورت گرفت کوچک شدن 100 کیلومتری تهران بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا جاوید یادآور شد: طرح جدید تفصیلی تهران وسعت محدوده شهر را نه تنها افزایش نداده بلکه 100 کلیومتر آن را کاهش داده و از 750 کیلومتر مربع به حدود 630 کیلومتر رسانده است.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی برنامه‌ای جامع و دقیق برای اداره شهر است گفت: در این طرح برای هر پلاک و هر متر از شهر برنامه در نظر گرفته شده است. این طرح تمامی اطلاعات جامع شهر و ملک را در اختیار شهروندان قرار می دهد و وقتی شهروندان از ضوابط ساخت و ساز خود مطلع شوند نقطه ابهامی باقی نمی‌ماند و عملاً دست سوء استفاده کنندگان کوتاه می‌شود.

جاوید در ادامه با اشاره به اینکه انتظار می‌رود با اجرایی شدن طرح تفصیلی شهر تهران صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود درباره آنهایی که سال گذشته دستور نقشه گرفته‌اند خاطرنشان کرد: در ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر تهران پیش بینی شده است که اگر افراد دستور نقشه داشته باشد تا پایان سال 91 می تواند برمبنای قوانین قبلی مجوز را دریافت کرده و ملک مورد نظر را بسازد./مهر


ویدیو مرتبط :
شتاب صفر تا صد کیلومتر بی ام و Z4 28i در تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قیمت و اجاره واحدهای کوچک در تهران 

 

 قیمت و اجاره واحدهای کوچک در تهران

 

هم اکنون قیمت یک سوئیت 36 متری در میدان گلها 50 میلیون تومان است و واحد 36 متری یکخوابه در منطقه 10، با 9 سال ساخت به قیمت 40 میلیون تومان عرضه می‌شود.

 

خرید واحدهای زیر 40 متر در شرایطی که قیمت اجاره بها سرسام آور است و قشر جوان جامعه توان پرداخت پول بیشتری را ندارد، پررونق است اما هنوز هم قیمت این واحدها برای قشر کم درآمد جامعه بسیار بالاست.

 

به گزارش مهر، پس از افزاش جمعیت در شهرهای بزرگ و روند رو به رشد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کلان شهرهایی مانند تهران، سازندگان به دنبال دریافت سود بیشتر شروع به ساخت خانه های کوچک یا به اصلاح سوئیت‌هایی کردند که قشر خاصی از جامعه که توان خرید خانه بزرگتر را نداشتند، صاحبخانه شوند.

 

در همین حال خریداران هم از این موقیت استفاده کردند و با سرمایه کمی در بازار سرسام آور قیمتها، صاحب سرپناه شدند اما بازهم قیمت بالای این خانه ها به نسبت درآمد جامعه، خرید را برای اقشار کم درآمد ناممکن کرده است.

 

وام بانکی و طراحی سوئیت‌ها ویژگی تعیین قیمت

 

خانه هایی زیر 40 متر که در اغلب نقاط تهران وجود دارند به شکل سوئیت یا واحدهای یک خوابه ساخته می شوند که صاحبخانه ها با ارایه شرایطی مانند وام بانکی یا در نظرگرفتن بالکن برای ایجاد فضای باز در محیط کوچک این واحدها، متقاصیان بیشتری را برای خرید جلب می کنند. در واقع به دلیل اینکه این واحدها کوچک هستند ایده های سازندگان تاثیر زیادی بر تمایل خریداران دارد.

 

مشاوران املاک دراین ارتباط معتقدند که اغلب خریداران سوئیت‌ها مجرد هستند اما زوج‌هایی هم وجود دارند که زندگی در سوئیت‌های کوچک را به اجاره های سرسام آور ترجیح می دهند. به اعتقاد آنها، واحدهای کوچک به دلیل شرایط فرهنگی کشور ما متقاضیان خاص خود را دارد و اغلب زوجها اجاره نشینی را به زندگی در این واحدها ترجیح می دهند.

 

اما یکی دیگر از فعالان بازار مسکن اعتقاد دارد که متقاضی زیاد این واحدها سبب شده است که به نسبت آپارتمانهای بزرگتر، قیمت هر مترمربع این واحدها بیشتر باشد.

 

هم اکنون قیمت یک سوئیت 36 متری در میدان گلها 50 میلیون تومان است و واحد 36 متری یکخوابه در منطقه 10، با 9 سال ساخت به قیمت 40 میلیون تومان عرضه می‌شود.

 

همچنین یک واحد 40 متری که شرایطی مانند طبقه اول، انباری و بالکن را دارد با گذشت 9 سال از تاریخ ساخت 45 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

 

این درحالی است که مالک واحدی 35 متری در محدوده قصرالدشت تهران شرایط خاصی را برای تامین پول خرید این خانه به خریداران پیشنهاد کرده است. براین اساس، این آپارتمان با مبلغ 17 میلیون تومان نقد، 10 میلیون رهن و 18 میلیون وام مسکن خریدار، به فروش می رسد.

 

سوئیتی 37 متری در خیابان دبستان سیدخندان هم به قیمت 65 میلیون تومان عرضه می شود و سوئیت دیگری با متراژ 38 متر در خیابان نبرد پیروزی 55 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

 

قیمت 2 برابر متراژ

 

گاهی اوقات قیمت هر سوئیت بیش از 2 برابر متراژ آنهاست؛ به خصوص اگر در شمال تهران واقع شده باشد. براین اساس یک سوئیت 30 متری در منطقه زعفرانیه تهران به قیمت 75 میلیون تومان به فروش می رسد و واحدی 32 متری در ظفر 72 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. در محدوده فرمانیه هم برای 37 متری نوساز 105 میلیون تومان قیمت تعیین شده است./عصرایران