اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تهران در خط قرمز کم آبیاخبار,اخبار اجتماعی ,کم آبی

 

اخبار اجتماعی - تهران در خط قرمز کم آبی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در حال حاضر که برنامه ششم توسعه در حال تدوین است، باید با محوریت محدودیت منابع آب این کار صورت بگیرد اما متاسفانه اینگونه نیست.

به گزارش ایسنا، محمدهادی حیدرزاده در حاشیه آیین بازگشایی مدارس در دبیرستان شایسته منطقه 11 شهر تهران افزود: تاکنون در زمینه برخورد با مشترکان پرمصرف تساهل شده است و برخورد قطعی را برای دقیقه 90 گذاشته‌ایم. ضمن اینکه در حال حاضر نیز فرصت‌ها را از دست داده‌ایم.

وی با بیان اینکه تهران و بسیاری از نقاط کشور در خط قرمز کم آبی قرار گرفته‌اند گفت: در حال حاضر تنها گزینه روی میز صرفه جویی و برخورد حاکمیتی در همه بخش‌های مصرفی اعم از خانگی، صنعتی و کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه الگوی کشت در کشاورزی باید تغییر کند، گفت: 90 درصد منابع آبی کشور در این بخش مصرف می‌شود و برای اصلاح الگوی مصرف باید در این زمینه اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که برنامه ششم توسعه در حال تدوین است باید با محوریت محدودیت منابع آب این کار صورت بگیرد اما متاسفانه اینگونه نیست و تدوین برنامه با رویکرد توسعه‌ای انجام می‌شود.

حیدرزاده ادامه داد: در ایران بسیاری از محصولات کشاورزی کشت می‌شود که مصرف آب بالایی دارد ولی هیچ لزومی به تولید آن در داخل کشور نیست و می‌توان این محصولات را وارد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص معرفی منطقه 11 شهرداری تهران به عنوان منطقه سبز، گفت: جلسه‌ای بنا به پیشنهاد شهردار منطقه 11 برای بررسی زیرساخت‌های لازم بزودی برگزار می‌شود تا ببینیم این منطقه آمادگی لازم را برای انجام امور آموزشی، فرهنگی و تنویر افکار عمومی را دارد یا خیر. این منطقه قدمت و اصالت بالایی دارد و به دلیل وجود محله در آن فرصتی برای آموزش فراهم می‌کند.
اخبار اجتماعی - ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
موستاگ قرمز در تهران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

وضعیت قرمز سیگار کشیدن زنان شمال تهرانسیگار کشیدن زنان, سیگار کشیدن زنان شمال تهران, سیگار کشیدن title=

وضعیت قرمز سیگار کشیدن زنان شمال تهران

عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد شاخص سیگار کشیدن زنان در شمال تهران و پرداخت از جیب در محلات کم درآمدها در وضعیت قرمز است.

فارس: عضو شورای عالی نظام پزشکی گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد شاخص سیگار کشیدن زنان در شمال تهران و پرداخت از جیب در محلات کم درآمدها در وضعیت قرمز است.

محمد مهدی گلمکانی افزود:  تحقیقی با عتوان ابزار پاسخگویی عدالت در سلامت در شهر تهران دوبار طی سالهای 87 و 90 انجام شده است و با اجرای آن 65 شاخص مختلف سلامت در تمام محلات تهران به دست آمد و وضعیت هر محله در مورد هر بیماری و شاخص سلامت در یک ماتریس سه ضلعی که بیانگر وضعیت سبز، زرد و قرمز است، مشخص شد.

وی گفت: نتایج این تحقیق میدانی که توسط شهرداری تهران انجام شده به تمام دستگاههای مسئول و افراد ذی نفع و خود مردم خود محلات اعلام شد، تا هر کس بر اساس ظرفیت و توانی که دارد برای بهبود این شاخص ها اقدام کند.

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی تهران ادامه داد: اکنون وضعیت همه شاخصها را در تمام محلات به خاطر ندارم اما به عنوان مثال وضعیت شیوع سیگار کشیدن در بین زنان شمال تهران نسبت به زنان جنوب تهران خیلی بدتر است و از این نظر برخی محلات در مناطق 2 و 3 تهران در وضعیت قرمز هستند.

وی گفت: شاخص مهم دیگر وضعیت هزینه‌های کمرشکن سلامت است که در اکثر مناطق جنوبی تهران وضعیت قرمز دارد البته این مسئله را نمی‌توان به تمام محلات تعمیم داد زیرا در شمال تهران نیز محلاتی هستند که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و از این نظر وضعیت بدی دارند. در جنوب تهران نیز محلاتی هستند که شاخص هزینه‌های کمرشکن آن در وضعیت قابل قبول است.

گلمکانی افزود: در مورد وضعیت بیماریهای غیر واگیر مانند بیماریهای قلبی- عروقی دیابت و چاقی نیز در اکثر محلات تهران با شیوع بالا و نگران کننتده مواجه هستیم و در بسیاری از محلات از این نظر نیز وضعیت قرمز را شاهدیم.

وی گفت: نتایج مطالعات انجام شده در تهران نشان می‌دهد که با شیوع حدود 13 درصدی دیابت در شهر تهران مواجه هستیم زیرا آمار سنجش سلامت شیوع 6 درصدی را تأیید کرد و با توجه به اینکه حدود 50 درصد مبتلایان به دیابت از بیماری خود خبر ندارند، به عدد شیوع 13 درصدی برای بیماری دیابت در تهران رسیدیم.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور ادامه داد: در مورد شاخص سلامت روان در برخی محلات به خصوص جاهای که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند وضع نامطلوبی را شاهد هستیم و به طور کلی این تحقیق نشان می‌دهد که بین سلامت روان و وضعیت اقتصادی رابطه مسقتیم وجود دارد./فارس