اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

تعطیلی ادارت تهران در روزهای پنجشنبه‌تعطیلی ادارت تهران , ادارت تهران

تعطیلی ادارت تهران در روزهای پنجشنبه‌

معاون استاندار تهران گفت: ادارات تهران همچنان در روزهای پنجشنبه تعطیل است.

نصر الله ابراهیمی اعلام كرد: روزهای پنجشنبه ادارات اجرایی تهران همانند سنوات گذشته و با وجود تغییر ساعت كاری تعطیل است.

وی در پاسخ به اینكه پلیس می گوید تغییر ساعت كاری موجب افزایش ترافیك به علت تردد دانش آموزان مدارس و كارمندان ادارات تهران می شود گفت: این بخشنامه تنها برای ادارات اجرایی تهران است و ارتباطی با مدارس یا نیروهای مسلح ندارد.

ابراهیمی افزود: دستگاههای اجرایی شهر تهران شامل وزارتخانه ها و ادارات کل دولتی بر اساس بخشنامه معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور به منظور رعایت ماده 88 قانون مدیریت خدمات کشوری (44 ساعت کار در هفته) شامل این بخشنامه می شوند./مهر

 


ویدیو مرتبط :
تکذیب تعطیلی سیمان تهران به علت آلایندگی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خوب و بد تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه 

 

 

خوب و بد تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه

 

مصطفی بدرالسادات - طرح تعطیلی مدارس ابتدایی در روزهای پنجشنبه که اخیرا در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شده است از جمله مصوباتی است که به نظر می رسد در بررسی آن، کار کارشناسی مناسبی صورت گرفته است:

1- هر چند با تعطیلی یک روز، از تعداد ایام درسی مدارس کاسته می شود ولی واقعیت این است که پروسه آموزش و پرورش، صرفا در آموزه های درسی و مدرسه خلاصه نمی شود و افزایش تعطیلات روتین هفته از یک روز (جمعه) به دو روز (پنجشنبه و جمعه) این امکان را به دانش آموزان ابتدایی می دهد که زمان بیشتری را در کانون خانواده باشند و از مواهب آن بهره بیشتری ببرند.

2- هر چند پایه ای ترین آموزش ها در مقطع ابتدایی صورت می گیرد ولی مواد درسی آن به گونه ای نیست که با تعطیلی یک روز بیشتر در هفته لطمه ای به روز آموزش های رسمی وارد شود. وانگهی با اندک تغییری در برنامه های سایر ایام هفته می توان هرگونه کم و کسری را هم جبران کرد.

3- تعطیلی آخر هفته به معلمان ابتدایی این امکان را می دهد که به ادامه تحصیل و شرکت در دوره های آموزشی و مهارت افزایی بپردازند و یا دستکم استراحت و تجدید قوا نمایند که در هر حال، بهره وری و کارآیی آنها در طول هفته و سرکلاس ها بالاتر می رود و سطح کیفی آموزش ارتقا می یابد.

4- خالی شدن مدارس از آموزش های اجباری در روزهای پنجشنبه، پتانسیل های خوبی را برای آموزش و پروش، اولیا و مربیان و اهالی محل مدرسه ایجاد می کند که بتوانند از امکانات و ظرفیت های خالی پنجشنبه ها در راستای برنامه های فرهنگی و فوق برنامه های تربیتی و ... استفاده کنند.

5- از منظر مسایل برون مدرسه ای نیز می توان گفت که این مصوبه تاثیرات خاص خود را خواهد داشت، از جمله کاهش بار ترافیک شهری در ساعات ابتدایی روز، افزایش سفرهای کوتاه مدت آخر هفته و رونق صنعت گردشگری داخلی و اماکن تفریحی مانند شهربازی ها، سینماها و نظایر آن. کمااینکه همین الان هم وقتی دو روز پشت سر هم تعطیل می شود، حجم سفرها به شدت افزایش می یابد.

به علاوه والدینی که در تهران پنجشنبه ها را تعطیل هستند و مجبور بودند بچه های خود را به مدرسه ببرند و بیاورند، فرصت بیشتری برای استراحت و در کنار خانواده ماندن خواهند داشت.

گذشته از این مسایل، نکات ریز دیگری نیز وجود دارد که احیانا باعث ایجاد مشکلاتی برای برخی خانواده ها شود که جا دارد فکری هم برای آنها شود.

هم اکنون در تهران، بسیاری از مراکز مانند بانک ها و مراکز خدماتی دولتی روزهای پنجشنبه دایر هستند. در سایر نقاط کشور نیز پنجشنبه ها تعطیل اداری نیست.

والدین شاغلی که پنجشنبه ها هم سرکار هستند تا پیش از این دغدغه نگهداری کودکان ابتدایی خود در پنجشنبه را نداشتند زیرا آنها سرکار می رفتند و بچه ها به مدرسه.

اما اکنون آنها با مشکلی به این عنوان که "پنجشنبه ها بچه هایمان را چه کار کنیم؟" مواجهند. البته با توجه به پیوندهای خانوادگی و فامیلی به ویژه در شهرستان ها این مشکل برای بسیاری قابل حل است اما در شهرهای بزرگ به ویژه برای زوج هایی که هر دو شاغل اند و کسی را هم برای نگهداری بچه هایشان ندارند کار مشکل می شود.

از این رو شاید لازم باشد برای این قبیل خانواده ها، تمهیداتی در همان مدارس بچه هایشان اندیشیده شود تا این طرح خوب دچار حاشیه ها نشود ؛ تمهیداتی مانند برگزاری فوق برنامه های اختیاری پرورشی و تفریحی در روزهای پنجشنبه.../تحلیل:عصرایران