اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بیعت‌کنندگان با خلیفه داعشی چقدر خطرناکند؟اخبار,اخبار بین الملل ,گروه تروریستی داعش

 

اخبار بین الملل - بیعت‌کنندگان با خلیفه داعشی چقدر خطرناکند؟

اگر ایالات متحده به داعش حمله کند و کسی که با داعش بیعت کرده در آمریکا زندگی کند، این فرد ممکن است بدون هیچ برنامه‌ریزی قبلی در خاک آمریکا به اقدامات خشن دست بزند. فردی در غنا با داعش بیعت کرده، مشکلی نیست؛ می‌تواند به اسم داعش به سفارت آمریکا در این کشور، شهروندان و یا شرکت‌های آمریکایی حاضر در این کشور حمله کند، داعش هم از زیر بار مسئولیت کار وی شانه خالی نخواهد کرد و مثل همیشه مسئولیت آن را هم بر عهده خواهد گرفت.

ایالات متحده در هفته‌های اخیر تلاش کرد ائتلافی از کشورهای منطقه تشکیل دهد تا با استفاده از آنها برنامه‌های خود در برابر داعش را پیش ببرد. وزیر خارجه آمریکا به بسیاری از کشورهای منطقه سفر کرد تا آنها را به همراهی با آمریکا تشویق کند. ایالات متحده به دلیل بی‌اعتمادی به این کشور، در بعضی از کشورهای منطقه و از جمله در مصر چیزی جز حمایت لفظی به دست نیاورد. مقامات مصری در مواضع خود از این ائتلاف اعلام حمایت می‌کنند ولی از پیوستن به ان خودداری کرده‌اند و ترجیح داده‌اند به جنگی که خودشان با آن درگیر است بپردازند.

به گزارش «تابناک»، محمود سالم در تحلیلی برای ال‌مانیتور نشان داده است که مصر با چه خطر بزرگی از جانب داعش مواجه است.

به نوشته این تحلیلگر مصری، مصر شاید به نبردی که خود در آن درگیر است توجه بیشتری دارد و شاید هم از پراکنده کردن نیروهای نظامی خود در زمانی که به آنها نیاز دارد پرهیز کرده ولی واقعیت این است که اکنون جبهه نبرد با داعش به همه جا کشیده شده است. هدف داعش در استفاده وسیع از شبکه‌های اجتماعی تنها این نیست که عده‌ای را به مهاجرت به سرزمین‌های تحت اشغال خود تشویق کند، بلکه هدف آن این است که مردم را به افراط‌گرایی در مقابل حکومت‌های محلی خودشان وادار کند که از نظر داعش غیراسلامی هستند. همان گونه که در لیبی دیده می‌شود، تنها راه گسترش قلمرو داعش این نیست که سرزمین‌های مجاور خود را تصرف کند.

با در نطر گرفتن مفهوم بیعت، اوضاع بسیار پیچیده‌تر خواهد بود. بیعت به این معنا نیست که الزاما فرد بیعت کننده باید به سرزمین‌های تحت اختیار داعش برود یا این که در ساختار تشکیلاتی آن قرار گیرد. بیعت به معنای شناسایی متقابل و وفاداری حتی به قیمت خون فرد است. با سوگند بیعت، فرد بیعت‌کننده، خلیفه را به عنوان حاکم خود به رسمیت می‌شناسد و بنابراین دشمنان خلیفه به دشمن فرد نیز تبدیل می‌شوند.

برای مثال، اگر ایالات متحده به داعش حمله کند و کسی که با داعش بیعت کرده در آمریکا زندگی کند، این فرد ممکن است بدون هیچ برنامه‌ریزی قبلی در خاک آمریکا به اقدامات خشن دست بزند. فردی در غنا با داعش بیعت کرده، مشکلی نیست؛ می‌تواند به اسم داعش به سفارت آمریکا در این کشور، شهروندان و یا شرکت‌های آمریکایی حاضر در این کشور حمله کند، داعش هم از زیر بار مسئولیت کار وی شانه خالی نخواهد کرد و مثل همیشه مسئولیت آن را هم بر عهده خواهد گرفت.

مصری‌های با ذهنیت جهادی که قصد گسترش داعش به مصر را دارند و ارتباط خاصی با «دولت اسلامی» ندارند، چگونه می‌توانند به برآورده شدن هدف خود کمک کنند. آنها متوجه خواهند شد که برای این کار سه چیز نیاز دارند، نیروی انسانی، پول و سلاح. با توجه به نارضایتی‌ها و خیالات این روزهای تندروهای مصری که با جذابیت‌های خیال‌پردازانه داعشی همراه شده، پیدا کردن افراد مناسب کار سختی نیست. می‌ماند مساله پول و سلاح. داعش که برای کسی به صرف ادعای همراهی با داعش پول نخواهد داد. راه به دست آوردن پول چیست؟ همان سه راهی که داعش برای پول در آوردن مورد استفاده قرار می‌دهد:

1- آدم‌ربایی: سریع‌ترین راه برای پول در آوردن آدم‌ربایی و درخواست باج است و به همین دلیل عراق در ده سال گذشته شاهد شیوع وحشتناک آدم‌ربایی بوده است. هر کسی که در ماه‌های اخیر اخبار مصر را پیگیری کرده باشد، رشد عجیب موارد آدم‌ربایی و باج‌گیری‌های بزرگ به خصوص برای آزادی کودکان ربوده شده بوده است.

2- بیرون انداختن اقلیت‌های دینی و غارت اموال آنها: این پدیده در کشوری مانند مصر که از طایفه‌گری رنج می‌برد پدیده‌ای شایع است. در حالی که چنین حوادثی پیش از این در مصر علیا شایع بود، اخیرا به حومه‌های قاهره هم کشیده شده است، جایی که یک خانواده مسیحی مجبور شدند از خانه خود که میلیونها لیره مصری ارزش داشت دست بردارند و آن را در اختیار خانواده مسلمانی قرار دهند که با آنها درگیر بوده‌اند. و این در حالی است که پلیس هم مانع این کار نشده است.

3- قاچاق سلاح: این روش هم پول و هم سلاح را فراهم خواهد کرد به ویژه این که کشوری مانند مصر با کشورهای مانند مصر و سودان که دولت کارآمدی هم ندارند مرزهایی بسیار طولانی دارد. در 24 جولای، بیست و یک سرباز مصری در پاسگاهی در نزدیکی مرز لیبی کشته شدند. مهاجمین پرچم‌های داعش را نصب کردند و فرار کردند و یک توئیتر وابسته به داعش مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفت. افراد بدبین به حکومت مدعی هستند که مهاجمین در واقع قاچاقچیان سلاح بوده‌اند و نه وابستگان داعش. دلیلی ندارد که نتوان باور کرد که قاچاقیان سلاح و وابستگان داعش در واقع یکی هستند.

با در نظر گرفتن این سه روش که همین حالا هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، بهترین مکان در مصر برای ظهور وفاداران به داعش کجاست؟ سرراست‌ترین پاسخ صحرای سینا است ولی پاسخ درست مصر علیا یعنی سرزمین حاصلخیز اطراف رود نیل از صحرای نوبیون در جنوب مصر تا مصر سفلی در شمال مصر است. این منطقه هم سلاح دارد، هم افراد تندرو و هم این که دولت کنترل زیادی بر آن ندارد.

 

این جا همان جایی است که جهاد اسلامی مصر به رهبری الظواهری و جماعت اسلامی مصر در اواخر دهه 1970 و ابتدای دهه 1980 از ان ظهور کردند؛ ان هم در شرایطی که نه شبکه‌های اجتماعی وجود داشتند و نه رویای پیوستن به خلافت قوی بود. تصور می‌شود این کار اکنون بسیار آسانتر باشد.
اخبار بین الملل - تابناک

 


ویدیو مرتبط :
قاتلین عثمان از بیعت کنندگان در بیعت رضوان بودند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سواد مذاکره کنندگان ایرانی چقدر است؟ (+جدول)اخبار,اخبار سیاسی,دور جدید مذاکرات وین


اخبار سیاسی - سواد مذاکره کنندگان ایرانی چقدر است؟

تیم مذاکره کننده هسته ای عازم وین شده است تا در دور جدید مذاکرات با طرف غربی حاضر شود.

به گزارش خبرآنلاین،گفته می شود در این دور از گفت و گوها نوشتن پیش نویس متن نهایی توافقنامه جامع آغازخواهد شد. شب گذشته هم سید عباس عراقچی  معاون ظریف و مذاکره کننده ارشد ایران گفته بود که همه موضوعات مربوط به مذاکرات گام نهایی قبلا مورد بحث قرار گرفته است. تلاش می‌کنیم در مذاکراتی که آغاز می‌شود، دیدگاه‌هایمان را به یکدیگر نزدیک کنیم.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران ، یک تیم کارشناسی شامل حقوق دان ، سیاست مدار و کارشناس می شود. عمده افراد حاضر در تیم فعلی از اعضای با سابقه و قدیمی وزارت امورخارجه انتخاب شده اند. همچنین تقریبا تمامی اعضای این تیم سابقه تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا را دارند.

 

جدول حاضر سوابق تحصیلی اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی را نشان می دهد. البته لازم به ذکر است علاوه بر افرادی که در این جدول از آن ها نام برده شده است ، محمد امیری و پژمان رحیمیان (کارشناسان سازمان انرژی اتمی ایران) نیز تیم مذاکره کننده را همراهی می کنند اما متاسفانه سوابق تحصیلی آن ها یافت نشد.

 

نام

سوابق تحصیلی

محمد جواد ظریف

کارشناسی روابط بین‌الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو

کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو

کارشناسی ارشد مطالعات بین‌المللی دانشگاه دنور

دکتری مطالعات بین‌المللی دانشگاه دنور

سید عباس عراقچی

کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم سیاسی، دانشگاه تهران

دکترای اندیشه سیاسی ، دانشگاه کنت انگلستان

مجید تخت روانچی

کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران، دانشگاه کانزاس آمریکا

کارشناسی ارشد اقتصاد سیاسی ، دانشگاه فوردهام آمریکا

دکترای علوم سیاسی ، دانشگاه برن سوئیس

جمشید ممتاز

دکترای حقوق بین الملل و حقوق عمومی از دانشگاه پاریس

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه پاریس

استاد تمام حقوق دانشگاه تهران

عضو شورای آکادمی حقوق بین الملل لاهه

امیرحسین زمانی نیا

کارشناسی حقوق قضایی از دانشگاه قم

فوق لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیا

کاندید دکتری " عدالت جزایی" از دانشگاه نیویورک

حمید بعیدی نژاد

کارشناسی اقتصاد از دانشگاه وودبری لس آنجلس

اخبار سیاسی - خبرآنلاین