اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بزرگترین شکلات جهان به کام آلزایمری ها!


بزرگترین قالب شکلات در جهان در شهر مادرید اسپانیا با هدف کمک به بیماران مبتلا به آلزایمر به فروش می رسد.بزرگترین قالب شکلات در جهان در شهر مادرید اسپانیا با هدف کمک به بیماران مبتلا به آلزایمر به فروش می رسد.

به گزارش صبح بخیر، جمعیت خیریه اسپانیا اعلام کرد که بزرگترین قالب شکلات جهان را به 9500 قطعه تقسیم می کند و پول حاصل از فروش آنها را به موسسه ای که از مبتلایان به آلزایمر مراقبت می کند، می دهد.

مدیر جمعیت خیریه" دوشی نومبری" گفت: "هدف از ساخت بزرگترین شکلات جهان به طول 330 متر کمک به مبتلایان به این بیماری است".

وی در ادامه افزود: یک چهارم از پول فروش این شکلات مخصوص این مرکز خیریه است.

اختصاصی مجله اینترنتی صبح بخیر Bartarinha.ir


ویدیو مرتبط :
ساختن بزرگترین شکلات ها به شکل تخم مرغ !

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ارگ بم بزرگترین بنای خشت و گلی جهان 

 

ارگ بم بزرگترین بنای خشت و گلی جهان

 


ارگ بم بزرگ‌ترین بنای خشت و گلی جهان است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران قرار دارد.این ارگ، در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.


این بنا پیش از سده ۵ پیش از میلاد ساخته شده و تا سال ۱۸۵۰ میلادی به‌کار گرفته می‌شده‌است.در ۵ دی ۱۳۸۲، زمین‌لرزه‌ای شدید در این منطقه رخ داد که در پی آن این بنا تا اندازه زیادی تخریب شد.

 


ویژگی‌ها


مساحت این ارگ، نزدیک‌به ۱۸۰٬۰۰۰ متر مربع است و دیوارهایی به بلندی ۶ تا ۷ متر و درازای ۱۸۱۵ متر گرداگرد آن هستند.در معماری این شهر باستانی، دو بخش جدا از هم دیده می‌شوند:*
بخش حکومتی که در درونی‌ترین دیوار قرار گرفته و شامل دژ نظامی، عمارت چهار فصل، سربازخانه، چاه آب ۴۰ متری و اصطبل به گنجایش ۲۰۰ اسب است.


*
بخش رعیت‌نشین که اطراف بخش حکومتی است و شامل ورودی اصلی شهر، مسیر اصلی متصل‌کننده ورودی شهر به دژ و بازار در امتداد آن، نزدیک‌به ۴۰۰ خانه و ساختمان‌های عمومی مانند مدرسه و مکان ورزش است.