اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

با درخواست بوتاش:صادرات گاز ایران به ترکیه متوقف شد 

 

با درخواست بوتاش:صادرات گاز ایران به ترکیه متوقف شد

 

برای سومین بار متوالی در سال جاری، صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه به دنبال درخواست بوتاش ترکیه از شامگاه پنج شنبه (۲۳:۰۹) هفته گذشته تا کنون متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، برای سومین بار متوالی در سالجاری، صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه بنا به درخواست شرکت بوتاش از شامگاه پنج شنبه (۲۳:۰۹) هفته گذشته تاکنون متوقف شده است.

شرکت بوتاش ترکیه دلیل این درخواست را بررسی خط لوله واردات گاز و رفع ایراد احتمالی در آن عنوان کرده است که با موافقت شرکت ملی گاز ایران، صادرات موقتا متوقف شده است.

به گزارش مهر، مرداد ماه سالجاری خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه دو برابر به دلیل انفجار توسط گروهای تروریستی متوقف شده بود.

مقامات تهران آنکارا آگوست ۱۹۹۶ میلادی قراردادی ۲۵ ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

سال گذشته در مجموع بالغ بر ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر شد که پیش بینی می شود ظرفیت صدور گاز به این همسایه شمال غربی کشور تا سقف ۱۰ میلیارد متر مکعب افزایش یابد.

در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران از ظرفیت انتقال روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه را برخوردارند که امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب معادل ۱۵ میلیارد متر مکعب ماهانه وجود دارد.

پیش بینی می شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.

در شرایط فعلی بخش عمده گاز تحویلی به ترکیه از مسیر خط لوله ۳۶۵ کیلومتری تکاب شاهین دژ میاندوآب با ظرفیت انتقال روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز تا مرز بازرگان منتقل می شود..... / خبرگزارى مهر

 


ویدیو مرتبط :
تکذیب صادرات میوه به ترکیه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

صادرات طلای ترکیه به ایران متوقف خواهد شد؟اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

صادرات طلای ترکیه به ایران متوقف خواهد شد؟

در حالی که پیش از این وزیر اقتصاد ترکیه اعلام کرده بود که علیرغم تحریم‌ها جدید آمریکا علیه ایران صادرات طلای ترکیه به ایران متوقف نخواهد شد، امروز رویترز در گزارشی خبر داده است که یکی از بانک‌های دولتی ترکیه، صادرات طلا به ایران و همچنین انتقال پول حاصل از صادرات نفت ایران به هند، به کشور را متوقف کرده است.

به گزارش تابناک، امروز خبرگزاری رویترز از توقف صادرات طلای ایران به ترکیه در پی تحریم‌های جدید آمریکا بر علیه ایران خبر داده است. به گفته رویترز این چیزی است که مقامات بانکی ترکیه امروز اعلام کرده‌اند که بر اساس آن همچنین بانک دولتی هال بانک ترکیه پرداخت پول نفت ایران را از سوی سایر مشتریان متوقف ساخته است.

طی ماه‌های اخیر و در پی شدت گرفتن صادرات طلای ترکیه به ایران و بالا رفتن حجم تجارت گاز در برابر طلای ترکیه با ایران، مقامات آمریکایی همواره در صدد بودند تا از صادرات طلا به ایران از سوی ترکیه جلوگیری کنند. تحریم‌های اخیر آمریکا دقیقاً بر همین مبنا تنظیم شده تا از انتقال پول نفت ایران به هر شکلی به کشور جلوگیری کند.

بر همین اساس رویترز در گزارش خود آورده است که اکنون هال بانک از تبدیل پول گاز ایران، که به لیره در این بانک پس انداز می‌شد، به طلا خود داری می‌کند. همچنین این بانک انتقال پول حاصل از صادرات نفت ایران به هند و بازگرداندن آن به ایران را متوقف کرده است.

یکی از مقامات بانکی ترکیه به رویترز گفته: از این پس هال بانک تنها اقدام به پرداخت پول حاصل از صادرات نفت و گاز به ترکیه خواهد کرد و ایران تنها قادر خواهد بود از این پول برای خرید کالا، دارو و کالاهای صنعتی استفاده کند.

وی گفته: در دور جدید تحریم‌ها بر علیه ایران تجارت گاز در برابر طلا بسیار مشکل خواهد بود زیرا بر اساس این تحریم‌ها ایران باید نوع کالایی که با پول نفت خریداری می‌کنند را دقیقاً مشخص سازند... در نتیجه بدون شک تجارت طلا در برابر گاز متوقف خواهد شد.

این در حالی است که وزیر اقتصاد ترکیه پیش از این بارها اعلام کرده بود که صادرات طلا به ایران ادامه خواهد داشت و تحریم‌های آمریکا و اروپا تأثیری بر مراودات تجاری ایران و ترکیه نخواهد داشت.

هفته گذشته آخرین باری بود که ظفر چاگلایان، به این موضوع اشاره کرد. وی گفت: ما به صادرات طلای خود به ایران طی سال جاری ادامه خواهیم داد. ما هیچ محدودیتی برای صادرات طلا به ایران نداریم و هیچ محدودیتی نیز روی این فرایند اعمال نخواهیم کرد.

وی همچنین پیش از این اعلام کرده بود که صادرات طلای ترکیه به ایران از طریق بانک‌های خصوصی این کشور صورت می‌گیرد و بانک‌های دولتی در این امر دخالتی ندارند. وی گفته بود که به این ترتیب این تجارت مشمول تحریم نخواهد بود.

بر این اساس و با استناد به گزارش رویترز و گفته‌های ظفر چاگلایان، می‌توان عنوان کرد که آن بخش از صادرات طلای ترکیه به ایران که از طریق بانک‌های دولتی همچون هال بانک صورت می‌گرفته است، اکنون تحت تأثیر تحریم‌های جدید آمریکا متوقف شده یا خواهد شد. اما همچنان بانک‌های خصوصی ترکیه می‌توانند به صادرات طلا به ایران ادامه دهند./تابناک