اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

باند ویزای جعلی در كمین مدیران كاروان ها 

باند ویزای جعلی در كمین مدیران كاروان ها

۶ عراقی كه با تشكیل باند، ویزای جعلی به زائران عتبات عالیات می فروختند، دستگیر شدند.

به گزارش «جام جم»، چندی پیش مردی با حضور در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه مهرآباد تهران از ۲ مرد به اتهام كلاهبرداری شكایت كرد.

شاكی به بازپرس ابراهیمی بسامی گفت: مدیر یك مركز خدماتی ـ زیارتی هستم. قرار بود یك كاروان ۳۰ نفره را برای زیارت به كربلا ببرم. یك روز برای دریافت ویزای زائران به سفارتخانه عراق رفتم ولی فقط برای تعدادی از آنها ویزا صادر شد. هنگام خروج از این اداره با یك مرد عراقی آشنا شدم.

وی اضافه كرد: این مرد پس از گفت و گو با من و اطلاع از مشكل پیش آمده، گفت یك شركت را همراه دوستش در مركز شهر اداره می كند و باتوجه به این كه از سفارتخانه مجوز فعالیت دارند، می توانند برای من به هر تعدادی كه نیاز داشته باشم ویزای اقامت در عراق را فراهم كنند و ۲ روزه آن را تحویل می دهد.

شاكی افزود: با اعتماد به مرد عراقی پول و مدارك زائران را در اختیارشان قرار دادم. روز سفرمان ماموران در بررسی گذرنامه های كاروان متوجه شدند كه ویزاها جعلی است و مرد عراقی و همدستش كلاهبردار بوده اند. با تشكیل پرونده قضایی در این زمینه، تحقیقات پلیسی آغاز شد.ماموران با تحقیق از شاكی به محل شركت متهمان اعزام شدند، اما خبری از آنها نبود و به مكان دیگری نقل مكان كرده بودند.

شكایت های متعدد از ۲ مرد عراقی

جستجوهای پلیسی در این زمینه ادامه داشت تا این كه افراد دیگری از جمله مدیران كاروان های زیارتی ـ سیاحتی با حضور در مركز پلیس، شكایت های مشابهی را مبنی بر خرید ویزاهای جعلی از یك تبعه عراقی ارائه كردند.ماموران با تحقیق از شاكیان متوجه شدند كه همگی آنها به یك شیوه مورد كلاهبرداری قرار گرفته اند.با افزایش شكایت ها، ماموران به استعلام از سفارتخانه عراق پرداختند و مشخص شد این اداره مجوز فعالیت به هیچ شركتی را نداده و فقط ویزای اقامت در عراق از سوی سفارتخانه این كشور صادر می شود.

دستگیری ۶ متهم

با مشخص شدن این موضوع، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد. پاتوق های احتمالی ۲ متهم عراقی زیرنظر گرفته شد تا این كه چند روز پیش مخفیگاه آنها كه یك شركت در میدان فردوسی تهران بود، شناسایی و ۶ نفر در این رابطه دستگیر شدند.در بازرسی از آنجا چند دستگاه رایانه، گذرنامه و مجوزهای صدور ویزای جعلی كشف و ضبط شد.

۶ مرد عراقی نیز بازداشت و برای تحقیقات به مركز پلیس منتقل شدند.

اعتراف به كلاهبرداری از زائران

یكی از متهمان در اظهاراتش به پلیس گفت: من و یكی از همدستانم به عنوان توریست به تهران سفر كردیم و دیگر به عراق بازنگشتیم. از یك سال پیش یك شركت كاغذی راه اندازی و با استخدام ۴ مرد عراقی دیگر، فعالیت هایمان را شروع كردیم.متهم اضافه كرد: با مراجعه به سفارتخانه عراق، مدیران كاروان های زیارتی را كه برای دریافت ویزای اقامت به آنجا مراجعه می كردند شناسایی و با عنوان این كه شركتمان از سفارتخانه مجوز دارد و می تواند برای اعضای كاروان ویزا تهیه كند، آنها را فریب داده و كلاهبرداری می كردیم.

درپی اعتراف متهم، دیگر متهمان بازداشت شده نیز بازجویی شدند و به همدستی با سركرده باند اعتراف كردند.

شكایت های جدید از متهمان

در حالی كه تحقیقات از اعضای این باند ادامه داشت، مدیران كاروان های شهرهای جنوبی كشور نیز با حضور در مركز پلیس، از اعضای این باند به اتهام كلاهبرداری شكایت كردند.به این ترتیب متهمان با شاكیان جدید مواجهه حضوری شدند و اعتراف كردند كه آنها را نیز فریب داده اند.

۶ مرد كلاهبردار اكنون با قرار قانونی روانه زندان شده اند و تحقیقات تكمیلی از آنها ادامه دارد..... / جام جم آنلاین


ویدیو مرتبط :
40 هزار ویزای جعلی کربلا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کلاهبرداری بزگ مرد تبهکار با فروش ویزای جعلیکلاهبرداری بزگ مرد تبهکار با فروش ویزای جعلی

مرد تبهکار که با کلاهبرداری میلیونی از مسافران اروپا به آنها ویزای جعلی می داد ، در جریان تحقیقات کارآگاهان پلیس آگاهی دستگیر شد.

اخبار حوادث - به گزارش مهر، چهارم مرداد امسال مدیر یکی از آژانس های هواپیمایی با مراجعه به دادسرای ناحیه 5 تهران ، با طرح شکایتی اعلام کرد که فردی به بهانه تهیه ویزای آمریکا و اروپا - شینگن - ، اقدام به کلاهبرداری از او کرده است .

با تشکیل پرونده مقدماتی و ارجاع پرونده به پایگاه دوم پلیس آگاهی ، مدیر آژانس مسافرتی در اظهارات خود به کارآگاهان گفت : 17 خرداد امسال فردی با مراجعه به شرکت خدمات مسافرتی واقع در خیابان ستاری و پس از جلب اعتماد ادعا کرد که قادر به اخذ ویزای آمریکا و همچنین ویزای شینگن اروپا است و در این رابطه مبادرت به تنظیم قرارداد کرد و مبلغ 60 میلیون تومان به این شخص پرداخت کردم .

مالباخته در خصوص نحوه اطلاع خود از کلاهبردار بودن این شخص به کارآگاهان گفت :برای یکی از بستگانم که متقاضی عزیمت به کشور آلمان بود ـ از طریق آقای "مرتضی . ح"ـ یک فقره ویزای شینگن آلمان تهیه کرده اما پس از عزیمت ایشان به کشور ترکیه جهت مسافرت به آلمان ، متوجه شدیم که ویزای مذکور جعلی است ! و پلیس ترکیه پس از دستگیری و مدتی حبس او را به ایران بازگرداند.

با آغاز رسیدگی به این پرونده و با مراجعه دیگر مدیران آژانس های مسافرتی و همچنین متقاضیان دریافت ویزا جهت مسافرت به خارج از کشور به پایگاه دوم پلیس آگاهی ، تحقیقات جهت شناسایی و دستگیری متهم در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت .

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

شیوه های کلاهبرداری متهم

در شیوه اول ، متهم پس از شناسایی افراد در اطراف سفارتخانه ها بویژه سفارتخانه های دو کشور آلمان و ایتالیا ، با طرح ادعای اخذ ویزا ، اقدام به دریافت وجه از مسافران کرده و در ازای آن ، ویزای جعلی در اختیار این افراد قرار داده است .

در شیوه دوم ، متهم با مراجعه به مدیران آژانس های مسافرتی و معرفی خود به عنوان کارمند رسمی یکی از سازمان مرتبط با گردشگری و یا مدیر و سهامدار آژانس خدمات مسافرتی ، اقدام به تنظیم قرارداد با آژانس های مسافرتی و نهایتا تحویل ویزا کرده که مدیران آژانس های مسافرتی نیز با مراجعه مسافران و اطلاع از جعلی بودن ویزاهای صادر شده از سوی متهم ، مجبور به بازپس دادن پول مسافران می شدند .

کلاهبرداری میلیونی از مسافر اروپا

یکی از مالباختگان در پنجم مهر امسال ، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت : حدودا 35 روز پیش ، به آژانس مسافرتی ... رفته و برای سفر به خارج از کشور با مدیر آژانس صحبت کردم . در آنجا با آقای مرتضی . ح ( متهم ) آشنا شده و وی برای تهیه ویزا ، مبلغ 40 میلیون تومان را پیشنهاد کرد و مدیر آژانس نیز وی را به عنوان کارمند خود معرفی کرد. من هم بابت سفر ، مبلغ 20 میلیون تومان به حساب متهم و مبلغ 10 میلیون و 600 هزار تومان نیز به حساب مدیر آژانس واریز کردم. قبل از واریز پول ، زمانیکه در خصوص میزان شناخت و اطمینان به آقای "مرتضی . ح"سؤال کردم ، مدیر آژانس با اطمینان اظهار داشت که آقای مرتضی . ح یکی از مطمئن ترین افراد شرکت است اما زمانیکه برای مسافرت به فرودگاه مراجعه کردم ، در کمال تعجب متوجه شدم که ویزا تقلبی است.

دستگیری متهم

با توجه به شیوه و شگرد متهم در شناسایی مالباختگان ، کارآگاهان محل های تردد متهم را شناسایی و این مکان ها را تحت مراقبت نامحسوس خود قرار داده و سرانجام موفق به دستگیری "مرتضی . ح"31 ساله در میدان فردوسی شدند .

با انتقال متهم به پایگاه دوم ، وی در اظهارات اولیه منکر هرگونه کلاهبرداری از مالباختگان و یا صاحبان آژانس های مسافرتی شده و اظهار داشت که در زمان مراجعه مسافران به آژانس های مسافرتی تنها اقدام به دریافت مدارک مسافران جهت برگزاری تورهای مسافرتی کرده !! اما پس از مواجهه حضوری با مدیران آژانس های مسافرتی و دیگر مالباختگان به ناچار لب به بیان حقیقت گشود و به دریافت وجه نقد از مدیران آژانس های مسافرتی و همچنین مسافران متقاضی ویزا اعتراف کرد .

همچنین در ادامه تحقیقات و بر خلاف ادعای متهم مبنی بر معرفی خود به عنوان کارمند یکی از سازمان های مسافرتی مرتبط با گردشگری مشخص شد که وی در حدود دو سال پیش از این سازمان اخراج شده و در حال حاضر هیچگونه ارتباط و یا وابستگی به این سازمان ندارد .

سرهنگ کارآگاه مهرداد  یگانه - رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ -با اعلام این خبر گفت : با توجه به اعترافات صریح متهم و انجام تحقیقات تاکنون دهها مالباخته ای که از سوی متهم مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند شناسایی و به پایگاه دوم پلیس آگاهی دعوت شده اند لذا از دیگر مالباختگان و مدیران شرکت های آژانس های مسافرتی به ویژه در مناطق غرب و شمال غرب تهران که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهم و طرح شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی ـ خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند ./مهر