اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بازار سكه در كف قیمت؟ / افت 130هزار تومانی در 10روز/ مردم «فروشنده» شدندافت 130هزار تومانی در 10روز

بازار سكه در كف قیمت؟

قیمت سکه با در نظر گرفتن بهای اونس، قیمت دلار و هزینه‌های جانبی به کف قیمتی خود رسیده است. برخی عوامل غیراقتصادی و افت بهای اونس اصلی‌ترین عامل چنین اتفاقی در بازار است. این افت موجب شد در روز گذشته برای اولین بار در 10 روز گذشته تقاضا برای خرید سکه بالا برود. فعالان بازار معتقدند: رسیدن قیمت‌ها به کف موجب تحریک تقاضا در بازار شده است. عاملی که می‌تواند در صورت تداوم روند کاهشی قیمت را کند و حتی متوقف کند.

افت 10درصدی قیمت سکه در 10 روز گذشته

تقاضا برای خرید طلا تحریك شد

گروه بازار پول- روز گذشته روند قیمت ارز و سکه در بازار به دلیل افزایش دوباره تقاضا برای خرید افزایش یافت و نرخ‌ها از کف قیمت‌های غروب یکشنبه قدری بالاتر رفت.

شایعات بازار و تاثیرپذیری قیمت‌ها از برخی اخبار جهت دار البته انگیزه خرید در این سطح را افزایش داد. با این حال قیمت‌ها همچنان نسبت به هفته‌های قبل کاهشی است و هم‌راستا با افت قیمت جهانی طلا نرخ انواع سکه در مسیر کاهشی قرار گرفته است.

غروب روز یکشنبه تاثیر برخی شایعات سیاسی بر بازار موجب شد تا عده‌ای برای در امان ماندن از افت شدید قیمت‌ها برای فروش به بازار هجوم ببرند.

دیروز، اما برخی اخبار و شایعات موجب ایجاد نگرانی‌ها از افزایش دوباره قیمت‌ها بود. خبرها و پیش تحرکات رسانه‌ای برخی از جناح‌ها موجب نوسان زیاد قیمت‌ها در فواصل اندکی می‌شد. به نحوی که طی یک ساعت قیمت‌ها به سرعت بالا و پایین می‌رفت.

برخی پیش‌بینی‌های هیجان زده ارقام زیر یك میلیون تومانی را برای سکه نیز پیش‌بینی کرده بودند. امروز اما برخی نوسان‌ها در بازار نشان داد که خوشبینی به حفظ روند کاهش قیمت نیز می‌تواند از بین برود. چنانکه افزایش تقاضا برای خرید در زمان افت به زیر یك میلیون و 200 هزار تومان موجب شد تا در ساعت 15 قیمت سکه دوباره از این سطح بالاتر بیاید.

قیمت آن در ساعاتی از بازار دیروز تا یك میلیون و 180 هزار تومان افت کرده بود. دیروز به گفته سکه‌فروشان تقاضا برای خرید سکه به مراتب بیشتر شد که گرانی دوباره آن را موجب شد.

این نوسان قیمت در محدوده یك میلیون و200 هزار تومان در حالی است که ارزش طلای موجود در سکه با احتساب دلار 3470 تومانی و اونس طلای 1353 دلاری بعد از ظهر دیروز از یك میلیون و 105 هزار تومان فراتر نمی رود.

از روز چهارشنبه بانک مرکزی سکه تحویل می‌دهد. این سکه‌ها نیز به نرخ یك میلیون و 200 هزار تومان به‌علاوه 72 هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده به متقاضیان تحویل می‌شود. امکان بازپس‌گیری اصل مبلغ پیش خرید سکه با توجه به این شرایط وجود دارد. در این میان البته این افراد تا شهریور برای این کار مهلت دارند.

بهای ارز در بازار نیز افت و خیز داشت. قیمت دلار در کف بازار در لحظاتی تا 3440 تومان نیز اعلام شد که دوباره 20 تومان از این سطح هم افزایش یافت. بر تابلوها اما قیمت دلار در کمترین میزان 3460 تومان را ثبت کرد و دوباره ضمن نوسان بیشتر تا ساعت 15 به 3470 تومان رسید. در بین دلالان انتظار برای افت بیشتر قیمت‌ها وجود داشت.

مقایسه میزان افت قیمت‌های داخلی و خارجی

تقریبا در 10 روز گذشته که روزهای حساسی برای عرصه‌های سیاسی کشور به حساب می‌آید، روند حرکت قیمت‌ها بحث‌های مختلفی را با توجه به حضور، تایید و رد صلاحیت برخی کاندیداها به همراه داشته است.

به عنوان مثال حضور یک کاندیدای خاص در ثبت نام‌ها موجی از افت قیمت را در بازار نشان داد. برخی این تعبیر را البته قبول ندارند و معتقدند که افت قیمت‌های سکه و ارز در بازار داخلی عمدتا به افت قیمت‌های جهانی مربوط می‌شود نه یک کاندیدای خاص.

در عین حال برخی دیگر معتقدند که حضور افرادی که بازار بتواند از حضور آنها به نوعی احساس امنیت بلند مدت داشته باشد و اثرات تحرکات تنش زدایی وی بتواند برخی حاشیه‌ها را از بازار کم کند، قطعا مورد استقبال قرار می‌گیرد

. بازار ارز به عنوان یک بازار کاملا هوشمند، دارای شاخک‌های حسی قوی است و به انواع مسائل روانی و سیاسی حاشیه‌ای به سرعت واکنش نشان می‌دهد. بالابودن میزان نقدینگی در این بازار و قابلیت نقد شوندگی سریع در آن در هر زمان آبستن فرصت‌های نوسان‌گیری است.

از این رو برخی خبرها و شایعات نیز برای ایجاد این فرصت‌های تعمدی در بازار نیز گسترش می‌یابد. در چنین مواقعی امکان تعدیل قیمت‌ها به قطعیت خبر و شایعه بستگی تمام و کمال دارد.

از روز 21 اردیبهشت تا دیروز قیمت سکه تقریبا با 130 هزار تومان کاهش، رکورد کم سابقه‌ای در تعدیل قیمت‌ها به خود دیده است.

قیمت آن از یك میلیون و 320 هزار تومان تا یك میلیون و 190 هزار تومان و حتی پایین تر هم افت یافت و تقریبا نزدیک به 10 درصد ارزان شد. نیم سکه نیز از 700 هزار تومان تا 645 هزار تومان افت کرد و نزدیک به 8 درصد کاهش داشت.

ربع سکه با تقریبا 6 درصد کاهش قیمت از 425 هزار تومان به زیر 400 هزار تومان رسید. در بازار طلا نیز قیمت هر گرم طلای 18 عیار از بالای 124 هزار تومان به مرز 110 هزار تومان رسید و بیش از 10 درصد کاهش ثبت کرد.

در این مدت بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی تقریبا 6/6درصد کاهش ثبت کرده است. در بازار ارز در این مدت دلار آمریکا از 3520 تومان با 50 تومان افت قیمت تنها 4/1درصد کاهش ثبت کرده است.

در این مدت بهای طلا در بازارهای جهانی بیش از 95 دلار افت کرده است. افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها و فروش طلا توسط برخی سرمایه‌داران بزرگ در بازارهای جهانی دلیل این کاهش عنوان شده است. این اتفاق البته بر کاهش قیمت‌های 10 روز مذکور تاثیر داشته، اما مسائل روانی بازار داخلی الزامات خاص خود را دارد.

مردم «فروشنده» شدند

همچنین رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ضمن تشریح دلایل عمده کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، گفت: به دلیل نگرانی از پایین‌تر آمدن قیمت‌ها، مردم به بازار آمده و قصد فروش طلاهای خود را دارند.

محمد کشتی آرای در گفت‌‌وگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص دلایل کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، اظهار کرد: کاهش ارزش جهانی طلا، افزایش عرضه طلا به بازار و همچنین رکود بازار خرید (نبود تقاضا برای خرید) از دلایل عمده این نوسان قیمتی است.

وی با تاکید براینکه تقاضا برای خرید طلا و سکه در بازار به شدت کاهش یافته است، گفت: رکود در بازار حاکم است و اکثر مردم به دلیل نگرانی از ارزان شدن طلا در روزهای آینده، قصد فروش طلاهای خود را دارند.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه مردم فروشنده طلا شده‌اند به جای خریدار، افزود: مشخص نیست وضعیت قیمت در روزهای بعد چطور باشد؛ چراکه پیش‌بینی این وضعیت برای کسی ممکن نیست.

میانگین قیمت جهانی طلا به 1350 دلار می‌رسد

موسسه مالی بارکلیز لندن پیش‌بینی کرد، میانگین قیمت اونس جهانی طلا در سه ماه دوم امسال به کمتر از 1350 دلار خواهد رسید.به گزارش سایت طلا به نقل از مارکت واچ؛ پیش‌بینی موسسه مالی بارکلیز در خصوص کاهش قیمت جهانی طلا در سه ماه دوم امسال در حالی است که قیمت طلا در هفته گذشته بار دیگر سقوط آزاد شدیدی را تجربه کرد و با افت 5 درصدی روبه‌رو شد.

بر اساس این گزارش، «ریک دریول» کارشناس ارشد موسسه مالی کردیت سوئیس نیز پیش‌بینی کرد: قیمت طلا تا یک سال آینده به کمتر از 1100 دلار و تا 5 سال آینده به کمتر از 1000 دلار در هر اونس خواهد رسید.

وی در این باره تاکید کرد: قیمت طلا با سقوط واقعی روبه‌رو شده است. کاهش فشارهای تورمی در اقتصاد جهانی تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در هفته‌های اخیر و از ابتدای سال 2013 داشته است.

قیمت جهانی طلا پس از رشد متوالی در 12 سال گذشته از ابتدای امسال تاکنون با افت روبه‌رو شده است. شورای جهانی طلا نیز در تازه‌ترین گزارش خود از افت 13 درصدی تقاضای طلا در بازارهای جهانی در سه ماه نخست امسال خبر داده است./دنیای اقتصاد

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

 

قیمت سکه و طلا در بازار ایران

 

 

 


ویدیو مرتبط :
بازار آبادان و یک فروشنده باحال

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مردم مراقب باشند/ 10 هزار تومانی تقلبی در بازارمردم مراقب باشند/ 10 هزار تومانی تقلبی در بازار

 

با وجود اینکه بانک مرکزی بارها حتی نسبت به نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی و پیگیردهای قانونی آن هشدار داده است، اما اخیرا برخی از سودجویان اسکناسهای تقلبی 10 و 5 هزار تومانی را وارد بازار کرده‌اند.

 

به گزارش مهر، هر ساله با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال و افزایش نیاز مردم به اسکناس و پول، اسکناسهای تقلبی در بازار هم افزایش می یابد که مردم باید در دریافتها و پرداختهای خود مراقب باشند تا این پولهای تقلبی نصیب آنها نشود.

در حال حاضر بزرگترین اسکناس کشور 10 هزار تومانی است که بانک مرکزی در اولین روز تیرماه امسال طی مراسمی با حضور برخی از مسئولان آن را در بانک مرکزی رونمایی کرد.

مسئولان بانک مرکزی در این مراسم با تشریح ویژگی های بسیار بالای امنیتی که برای این اسکناس در نظر گرفته شده است، عنوان کردند که این نوع اسکناس به هیچ وجه قابلیت تقلب از سوی برخی افراد سودجو را ندارد.

تفاوتهای اسکناسهای اصیل و تقلبی

اخیرا برخی از افراد سود جو در بازار اقدام به انتشار اسکناسهای تقلبی کرده اند که با اسکناسهای منتشر شده توسط بانک مرکزی تفاوتهایی دارد که شاید در وهله اول قابل شناسایی نباشد، اما با بررسی های بیشتر و آگاهی مردم نسبت به موارد امنیتی که برای اسکناسهای درشت توسط بانک مرکزی تعبیه شده به راحتی قابل تشخیص باشد.

چندی پیش نیز چک پولهای تقلبی در برخی از دستگاه‌های خودپرداز مشاهده شده بود که محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص عنوان کرد: در مورد چک پولها نمی توان ادعا کرد که هیچگونه تقلبی وجود ندارد، اما اگر چک پول تقلبی در دستگاه خودپرداز وجود دارد، به طور حتم شعبه بانک متوجه این موضوع نشده است و مردم می توانند با تحویل آن به شعبه چک پول واقعی دریافت کنند.

اسکناسهای تقلبی همواره و طی دوره های مختلف زمانی توسط برخی از افراد سود جو وارد بازار شده است، اما اخیرا این اسکناسها در تعداد بیشتر در بازار قابل مشاهده است که بیشتر نیز اسکناسهای درشت یعنی 10 هزار تومانی و 5 هزار تومانی و در برخی از موارد اسکناسهای 2 هزار تومانی را در بر می گیرد.

بانک مرکزی برای جلوگیری از تقلب و سود جویی مشخصات امنیتی برای هر یک از اسکناسها و چک پولها مثلا اسکناس 200 تومانی، 2000 تومانی، 10000 تومانی، چک پول 50 هزار تومانی و 100 هزار تومانی تعبیه کرده است.

این بانک هشدار داده است که مشخصات امنیتی و قابل بررسی اسکناس و ایران چک به شما کمک می‌کند تا به راحتی اسکناسهای واقعی را از موارد تقلبی و جعلی آنها تشخیص دهید.

در اسکناس‌های صادره توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود دارد که تشخیص آنها با اندکی دقت برای مردم آسان خواهد بود. در بیشتر موارد بهتر است به یک خصیصه اکتفا نکنید بلکه موارد بیشتری را جهت حصول اطمینان بیشتر بررسی نمائید. دقت داشته باشید که نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی پیگرد قانونی دارد.

به عنوان مثال، برای اسکناسهای 10 هزار تومانی 14 ویژگی امنیتی را می توان ذکر کرد:

1- چاپ برجسته روی اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز یشمی و سبز روشن بوده و شامل پرتره حضرت امام (ره)، بوردر و نوشته ها می باشد که با انگشتان دست به راحتی قابل لمس است.

2- ریزچاپ های روی اسکناس به شکل ریز چاپ برجسته و ریز نوشته می باشد.

3- علامت مخصوص روشندلان به صورت چهار دایره برجسته در گوشه سمت چپ و پائین اسکناس به رنگ قهوه ای چاپ شده است.

4- کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از سیستم طراحی امنیتی طراحی شده اند که شامل طرح های گیلوش و مدالین ( طرح هندسی تکراری) و ریز نوشته ها می باشد.

5- بخشی از عدد ارزشی اسکناس به عنوان طرح مکمل در روی اسکناس و بخش دیگر در پشت آن چاپ شده است.

6- ریز چاپ برجسته در پشت اسکناس که بر روی گنبد آرامگاه سعدی قرار دارد.

7- مشخصه طرح مخفی در بوردر پائین اسکناس به صورت برجسته چاپ شده است که با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریبا افقی و در مقابل نور، عدد لاتین 100000 نمایان خواهد شد.

8- چاپ برجسته پشت اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز زیتونی تیره و سبز روشن و شامل آرامگاه سعدی، بوردر و نوشته های اسکناس می باشد که با انگشتان دست به راحتی قابل لمس است.

9- تصویر سه بعدی حضرت امام (ره) به عنوان واترمارک در خمیره کاغذ قرار گرفته است.

10- واترمارک بسیار روشن عدد لاتین 100000 در زیر واترمارک تصویر اصلی (الکتروتایپ)

11- نخ امنیتی پنجره ای از نوع هولوگرام با عرض 2.5 میلیمتر شامل آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در طول نخ که در مقابل نور با تغییر زاویه به صورت هفت رنگ دیده می شود و عدد لاتین 100000 در روی آن قابل مشاهده خواهد بود.

12- نخ امنیتی پنهان از جنس پلی استر که عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روی آن نقش بسته و تحت تابش اشعه ماورای بنفش با سه رنگ سبز، آبی و قرمز قابل مشاهده خواهد بود.

13- الیاف فلورسنتی نامرئی در پشت و روی کاغذ وجود دارد که تحت تابش اشعه ماورای بنفش در چهار رنگ زرد، سبز، قرمز و آبی قابل مشاهده خواهد بود.

14- بخش هایی از روی اسکناس شامل طرح مکمل، نقش میان شمسه، نقش گل اسلیمی سمت راست به رنگ سبز زیتونی، شماره سریال به رنگ قرمز و امضاها به رنگ مشکی و در پشت اسکناس، طرح مکمل به رنگ قهوه ای و با مرکب مخصوصی چاپ شده اند که تحت تابش اشعه ماورای بنفش به رنگهای سبز فسفری، زرد طلایی، سبز و زرد نمایان می شوند.

کاغذ اسکناس 100000 ریالی به رنگ زیتونی روشن و با ابعاد 166×79 میلیمتر می باشد. مجید صنیعی مدیرکل سازمان تولید اسکناس و مسکوک 4 ویژگی به کار رفته در اسکناس 10 هزار تومانی را عامل کاغذ امنیتی، مرکب امنیتی، طراحی امنیتی و چاپ امنیتی عنوان می کند.

مصطفی عباسی مدیرکارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار نیز با تشریح مشخصات امنیتی اسکناسها آنها را در سه سطح امنیتی عنوان کرده و گفته است: در سطح اول توسط عامه مردم قابل تشخیص است، وجود واترمارک و نخ های امنیتی برای این منظور در تمامی اسکناس ها تعبیه شده است، در سطح دوم یکسری ویژگی های امنیتی مد نظر قرار گرفته که برای مسئولین بانکی توسط ماشین هایی که در اختیار شبکه بانکی قرار می گیرد قابل تشخیص است.

وی گفته است: در سطح سوم نیز فیچرهایی در اسکناسها تعبیه شده که فقط توسط بانک مرکزی و سنسورهای این بانک قابل تشخیص است. تمامی موارد مذکور در اسکناس 10 هزار تومانی منظور شده است.

اما لازم به نظر می رسد که برخی از مشخصات اسکناسهای تقلبی 10 هزار تومانی از جمله کاغذ بی کیفیت، رنج زیتونی بسیار پررنگ، تصاویر بی کیفیت، عدم وجود نخ امنیتی پنهان، اندازه غیر استاندارد و کوچکتر از حد معمول، برای شناسایی مردم ذکر شود. در اسکناسهای 5 هزار تومانی تقلبی نیز رنگ تیره تر از اسکناس اصیل، کاغذ نامرغوب، تصاویر خمیره کاغذ و غیره می تواند به راحتی در تشخیص این اسکناسها کارساز باشد.../مهر