اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

بازار سكه؛ همه فروشندهبازار سكه,بازار ارز

طلا و دلارهای خانگی عرضه می‌شود؟

بازار سكه؛ همه فروشنده

بازار ارز و سکه روز گذشته نیز به روند کاهشی خود ادامه داد. قیمت اکثر ارزها افت کرده و انواع سکه نیز با نزول ارزش همراه بود. یکی از دلایل کاهش قیمت، تقویت عرضه و كاهش شدید تقاضا در روزهای گذشته بوده است. به گفته فعالان بازار، فضای جدید شکل گرفته پس از انتخابات و افزایش خوش‌بینی نسبت به آینده مسیر کاهش قیمت را بیش از گذشته هموار کرده است. بر این اساس با توجه به ترسیم روند افت، فعالان بازار پیش‌بینی می‌كنند دلار‌ها و سكه‌های خانگی به بازار بازگردد.

دلار 65 تومان دیگر ارزان شد همه فروشنده می‌شوند؟

همه فروشنده می‌شوند؟

گروه بازار پول_ دیروز بازار به فضای جدید سیاسی و اقتصادی کشور روی خوش نشان داد و مسیر کاهش قیمت‌ها هموار‌تر شد.

قیمت‌ها شتاب مطمئن‌تری را در افت قیمت‌ها به خود دیدند. در عرصه جهانی نیز با استقبال گسترده از تحولات سیاسی در ایران بازارها شاهد افت قیمت طلا هستند.

این افت که انتظار می‌رود امروز و فردا از نشست‌های فدرال رزرو آمریکا تاثیر گرفته و روند جدیدی از قیمت‌ها را بروز دهد بازار داخلی را بیشتر تحت فشار خود قرار خواهد داد.

امروز در مجلس گروهای سیاسی مختلف از رییس‌جمهور منتخب حمایت کرده‌اند. تیتر این خبرها فردا نیز بازار را توسط رسانه‌ها با خوشبینی مضاعفی روبه‌رو خواهد کرد.

برنامه‌های اصلاحی رییس‌جمهور جدید به ویژه در حوزه اقتصاد از هم‌اکنون مورد استقبال گروه‌های سیاسی قرار گرفته است. در صحنه بین‌المللی چهره‌های شناخته شده سیاسی برای موفقیت فعالیت‌های وی اظهار امیدواری کرده‌اند.

دیروز بازار سهام برای سومین روز متوالی افزایش شاخص را شاهد بود. شاخص کل بورس با 515 واحد افزایش نزدیک به 2 درصد دیگر افزایش ثبت کرد. در واقع طی 3 روز گذشته تقریبا 7 درصد در این بازار سود به دست آمده است.

فعالان بازار خوشبینی کنترل نشده‌ای را به خود می‌بینند که البته به طور منطقی قیمت‌ها افت ملایمی را تجربه خواهند کرد. افزایش اقبال به بازار سهام به عنوان میزان الحراره اقتصاد تقریبا امنیت سرمایه‌گذاری را نوید می‌دهد که خود روزگار به‌دور از سفته بازی در بازارهای موازی را در آینده تصویر می‌کند.

انتظار می‌رود در آینده‌های نه چندان دور افزایش عرضه ارز و سکه در بازار افت شدید‌تر قیمت‌ها را رقم بزند. دیروز هم تعداد متقاضیان فروش ارز زیاد بودند. فروش بزرگی که دنیای‌اقتصاد آن را مرتبا نوید می‌دهد، در این روزها کم‌کم در بازار صورت می‌گیرد.

قیمت‌های داخلی

دیروز بهای هر دلار آمریکا با 65 تومان کاهش تا 3445 تومان تا ساعت 15 افت کرد. یورو نیز به 4580 تومان رسید که 110 تومان دیگر ارزان شده است. دیروز پوند انگلیس تا 5440 تومان افت کرد و 70 تومان دیگر ارزان شد.

درهم تا 960 تومان ارزان شد. در بازار سکه و طلا قیمت هر قطعه سکه طرح جدید تقریبا تا یك میلیون و245 هزار تومان افت کرد و 15 هزار تومان ارزان شد.

نیم سکه اما مانند روز یکشنبه در محدوده 670 هزار تومان نوسان داشت. ربع سکه هم با 5000 تومان افت قیمت به 415 هزار تومان رسید. در بازار طلا قیمت هر گرم طلای 18 عیار تا116 هزار و 700تومان ارزان شد و افت 3000 تومانی روز‌های قبل را دوباره تکرار کرد.

بهای جهانی طلا

روز گذشته بهای طلا در بازارهای جهانی در اولین روز کاری این هفته با افت مواجه شد و با کاهش تقریبا 7 دلاری به سطح 1385 دلار رسید.

این روند تا زمان رسیدن به بازار نیویورک تقریبا تداوم داشت. امکان تداوم این روند در بازار نیویورک به معنی آن است که معامله گران به کاهش سیاست‌های انبساطی فدرال رزرو خوشبین شده‌اند. 

امروز (سه‌شنبه) و فردا کمیته بازار باز و فدرال رزرو به تشکیل جلسات ماهانه خود خواهند پرداخت و مهم‌ترین برنامه این ماه، بررسی مجدد کارآیی سیاست‌های انبساطی در بهبود نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی است.

خرید ماهانه

85 میلیارد دلار اوراق قرضه رهنی و خزانه‌داری تاکنون در دستور کار فدرال رزرو بوده و برنانکه فعلا حاضر به کاستن از حجم آن نشده است. با وجود بهبود نرخ بیکاری تا 7.6 درصد هنوز اراده قطعی برای کنار گذاشتن حداقل بخشی از سیاست‌های انبساطی فراهم نشده است و از این رو بازارهای جهانی شاهد بالا ماندن قیمت طلا بوده‌اند.

بهای طلا در بازارهای جهان

30 اردیبهشت امسال تا محدوده 1350 دلار هم افت کرد. این میزان تقریبا پایین‌ترین سطح در 6 ماه گذشته بوده است. احتمال کنار گذاشته شدن همین سیاست‌ها در آن روز خود عامل مهمی برای افت قیمت طلا بود. امروز و فردا نیز دوباره بازارهای جهانی طلا در معرض همان انتخاب قرار گرفته‌اند.

تحولات دنیا به ویژه اروپا نیز همراستا با افت قیمت طلا ادامه دارد. در عین حال در هندوستان هم افزایش تعرفه واردات طلا بخش زیادی از تقاضای طلا را منحرف کرده است.

در همین راستا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا نیز روز 14 ژوئن 1.1 تن طلا از دست دادند و دارایی طلایی آنها به 2116.8 تن رسید که از ماه مارس 2011 پایین‌ترین سطح بوده است.

در این میان تنها عوامل مختلفی مانند خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی در کف قیمت مطرح هستند که پتانسیل افزایش قیمت را دربردارند. به نظر می‌رسد تا قبل از اعلام رسمی برنامه‌های فدرال رزرو نوسان چندانی در قیمت طلا به وجود بیاید.

طلا فعلا در کانال 1300 دلاری می‌ماند

همچنین موسسه تحقیقاتی امکای اعلام کرد: با توجه به انتظار سرمایه‌گذاران به سخنرانی رییس بانک مرکزی اروپا در روز سه‌شنبه و سخنرانی رییس بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه فعلا طلا در کانال قیمتی 1300 دلار باقی می‌ماند.

به گزارش آیرس، موسسه تحقیقات اقتصادی امکای در جدیدترین گزارش خود اعلام كرد با توجه به انتظار سرمایه‌گذاران برای سخنرانی دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در روز هجدهم ژوئن و سخنرانی برنانکه، رییس فدرال رزرو آمریکا در روز نوزدهم ژوئن فعلا طلا در کانال قیمتی 1300 دلار باقی می‌ماند و تا زمان این سخنرانی‌ها سرمایه‌گذاران تصمیمی برای خرید یا فروش طلا نمی‌گیرند.

افت در مرکز مبادلات

تقریبا اغلب ارزهای عرضه شده در این مرکز افت ثبت کردند.

نرخ دلار دیروز در مرکز مبادلات ارزی 24 هزار و 780 ریال، پوند انگلیس 38 هزار و 924 ریال و یورو 33 هزار و 23 ریال اعلام شد که کاهش قیمت داشتند. دیروز دلار 17 ریال، یورو 74 ریال و پوند انگلیس 16 ریال کاهش ثبت کردند.

همچنین نرخ فرانک سوئیس 26 هزار و 836 ریال، کرون سوئد 3845 ریال، درهم امارات 6745 ریال، لیر ترکیه 13 هزار و 216 ریال، روبل روسیه 781 ریال و ریال قطر 6807 ریال اعلام شد که همگی کاهش قیمت داشتند.

در عین حال روپیه هند، یوآن چین، یک صد ین ژاپن و یک هزار وون کره جنوبی همچنان بدون تغییر به ترتیب به قیمت‌های 431، 4045، 26 هزار و 300 و 22 هزار ریال تعیین شدند./دنیای اقتصاد

 

قیمت سکه و طلا در بازار ایران

 


ویدیو مرتبط :
بازار آبادان و یک فروشنده باحال

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بازار سكه در كف قیمت؟ / افت 130هزار تومانی در 10روز/ مردم «فروشنده» شدندافت 130هزار تومانی در 10روز

بازار سكه در كف قیمت؟

قیمت سکه با در نظر گرفتن بهای اونس، قیمت دلار و هزینه‌های جانبی به کف قیمتی خود رسیده است. برخی عوامل غیراقتصادی و افت بهای اونس اصلی‌ترین عامل چنین اتفاقی در بازار است. این افت موجب شد در روز گذشته برای اولین بار در 10 روز گذشته تقاضا برای خرید سکه بالا برود. فعالان بازار معتقدند: رسیدن قیمت‌ها به کف موجب تحریک تقاضا در بازار شده است. عاملی که می‌تواند در صورت تداوم روند کاهشی قیمت را کند و حتی متوقف کند.

افت 10درصدی قیمت سکه در 10 روز گذشته

تقاضا برای خرید طلا تحریك شد

گروه بازار پول- روز گذشته روند قیمت ارز و سکه در بازار به دلیل افزایش دوباره تقاضا برای خرید افزایش یافت و نرخ‌ها از کف قیمت‌های غروب یکشنبه قدری بالاتر رفت.

شایعات بازار و تاثیرپذیری قیمت‌ها از برخی اخبار جهت دار البته انگیزه خرید در این سطح را افزایش داد. با این حال قیمت‌ها همچنان نسبت به هفته‌های قبل کاهشی است و هم‌راستا با افت قیمت جهانی طلا نرخ انواع سکه در مسیر کاهشی قرار گرفته است.

غروب روز یکشنبه تاثیر برخی شایعات سیاسی بر بازار موجب شد تا عده‌ای برای در امان ماندن از افت شدید قیمت‌ها برای فروش به بازار هجوم ببرند.

دیروز، اما برخی اخبار و شایعات موجب ایجاد نگرانی‌ها از افزایش دوباره قیمت‌ها بود. خبرها و پیش تحرکات رسانه‌ای برخی از جناح‌ها موجب نوسان زیاد قیمت‌ها در فواصل اندکی می‌شد. به نحوی که طی یک ساعت قیمت‌ها به سرعت بالا و پایین می‌رفت.

برخی پیش‌بینی‌های هیجان زده ارقام زیر یك میلیون تومانی را برای سکه نیز پیش‌بینی کرده بودند. امروز اما برخی نوسان‌ها در بازار نشان داد که خوشبینی به حفظ روند کاهش قیمت نیز می‌تواند از بین برود. چنانکه افزایش تقاضا برای خرید در زمان افت به زیر یك میلیون و 200 هزار تومان موجب شد تا در ساعت 15 قیمت سکه دوباره از این سطح بالاتر بیاید.

قیمت آن در ساعاتی از بازار دیروز تا یك میلیون و 180 هزار تومان افت کرده بود. دیروز به گفته سکه‌فروشان تقاضا برای خرید سکه به مراتب بیشتر شد که گرانی دوباره آن را موجب شد.

این نوسان قیمت در محدوده یك میلیون و200 هزار تومان در حالی است که ارزش طلای موجود در سکه با احتساب دلار 3470 تومانی و اونس طلای 1353 دلاری بعد از ظهر دیروز از یك میلیون و 105 هزار تومان فراتر نمی رود.

از روز چهارشنبه بانک مرکزی سکه تحویل می‌دهد. این سکه‌ها نیز به نرخ یك میلیون و 200 هزار تومان به‌علاوه 72 هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده به متقاضیان تحویل می‌شود. امکان بازپس‌گیری اصل مبلغ پیش خرید سکه با توجه به این شرایط وجود دارد. در این میان البته این افراد تا شهریور برای این کار مهلت دارند.

بهای ارز در بازار نیز افت و خیز داشت. قیمت دلار در کف بازار در لحظاتی تا 3440 تومان نیز اعلام شد که دوباره 20 تومان از این سطح هم افزایش یافت. بر تابلوها اما قیمت دلار در کمترین میزان 3460 تومان را ثبت کرد و دوباره ضمن نوسان بیشتر تا ساعت 15 به 3470 تومان رسید. در بین دلالان انتظار برای افت بیشتر قیمت‌ها وجود داشت.

مقایسه میزان افت قیمت‌های داخلی و خارجی

تقریبا در 10 روز گذشته که روزهای حساسی برای عرصه‌های سیاسی کشور به حساب می‌آید، روند حرکت قیمت‌ها بحث‌های مختلفی را با توجه به حضور، تایید و رد صلاحیت برخی کاندیداها به همراه داشته است.

به عنوان مثال حضور یک کاندیدای خاص در ثبت نام‌ها موجی از افت قیمت را در بازار نشان داد. برخی این تعبیر را البته قبول ندارند و معتقدند که افت قیمت‌های سکه و ارز در بازار داخلی عمدتا به افت قیمت‌های جهانی مربوط می‌شود نه یک کاندیدای خاص.

در عین حال برخی دیگر معتقدند که حضور افرادی که بازار بتواند از حضور آنها به نوعی احساس امنیت بلند مدت داشته باشد و اثرات تحرکات تنش زدایی وی بتواند برخی حاشیه‌ها را از بازار کم کند، قطعا مورد استقبال قرار می‌گیرد

. بازار ارز به عنوان یک بازار کاملا هوشمند، دارای شاخک‌های حسی قوی است و به انواع مسائل روانی و سیاسی حاشیه‌ای به سرعت واکنش نشان می‌دهد. بالابودن میزان نقدینگی در این بازار و قابلیت نقد شوندگی سریع در آن در هر زمان آبستن فرصت‌های نوسان‌گیری است.

از این رو برخی خبرها و شایعات نیز برای ایجاد این فرصت‌های تعمدی در بازار نیز گسترش می‌یابد. در چنین مواقعی امکان تعدیل قیمت‌ها به قطعیت خبر و شایعه بستگی تمام و کمال دارد.

از روز 21 اردیبهشت تا دیروز قیمت سکه تقریبا با 130 هزار تومان کاهش، رکورد کم سابقه‌ای در تعدیل قیمت‌ها به خود دیده است.

قیمت آن از یك میلیون و 320 هزار تومان تا یك میلیون و 190 هزار تومان و حتی پایین تر هم افت یافت و تقریبا نزدیک به 10 درصد ارزان شد. نیم سکه نیز از 700 هزار تومان تا 645 هزار تومان افت کرد و نزدیک به 8 درصد کاهش داشت.

ربع سکه با تقریبا 6 درصد کاهش قیمت از 425 هزار تومان به زیر 400 هزار تومان رسید. در بازار طلا نیز قیمت هر گرم طلای 18 عیار از بالای 124 هزار تومان به مرز 110 هزار تومان رسید و بیش از 10 درصد کاهش ثبت کرد.

در این مدت بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی تقریبا 6/6درصد کاهش ثبت کرده است. در بازار ارز در این مدت دلار آمریکا از 3520 تومان با 50 تومان افت قیمت تنها 4/1درصد کاهش ثبت کرده است.

در این مدت بهای طلا در بازارهای جهانی بیش از 95 دلار افت کرده است. افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها و فروش طلا توسط برخی سرمایه‌داران بزرگ در بازارهای جهانی دلیل این کاهش عنوان شده است. این اتفاق البته بر کاهش قیمت‌های 10 روز مذکور تاثیر داشته، اما مسائل روانی بازار داخلی الزامات خاص خود را دارد.

مردم «فروشنده» شدند

همچنین رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ضمن تشریح دلایل عمده کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، گفت: به دلیل نگرانی از پایین‌تر آمدن قیمت‌ها، مردم به بازار آمده و قصد فروش طلاهای خود را دارند.

محمد کشتی آرای در گفت‌‌وگو با خبرگزاری تسنیم در خصوص دلایل کاهش قیمت طلا و سکه طی روزهای اخیر، اظهار کرد: کاهش ارزش جهانی طلا، افزایش عرضه طلا به بازار و همچنین رکود بازار خرید (نبود تقاضا برای خرید) از دلایل عمده این نوسان قیمتی است.

وی با تاکید براینکه تقاضا برای خرید طلا و سکه در بازار به شدت کاهش یافته است، گفت: رکود در بازار حاکم است و اکثر مردم به دلیل نگرانی از ارزان شدن طلا در روزهای آینده، قصد فروش طلاهای خود را دارند.

رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه مردم فروشنده طلا شده‌اند به جای خریدار، افزود: مشخص نیست وضعیت قیمت در روزهای بعد چطور باشد؛ چراکه پیش‌بینی این وضعیت برای کسی ممکن نیست.

میانگین قیمت جهانی طلا به 1350 دلار می‌رسد

موسسه مالی بارکلیز لندن پیش‌بینی کرد، میانگین قیمت اونس جهانی طلا در سه ماه دوم امسال به کمتر از 1350 دلار خواهد رسید.به گزارش سایت طلا به نقل از مارکت واچ؛ پیش‌بینی موسسه مالی بارکلیز در خصوص کاهش قیمت جهانی طلا در سه ماه دوم امسال در حالی است که قیمت طلا در هفته گذشته بار دیگر سقوط آزاد شدیدی را تجربه کرد و با افت 5 درصدی روبه‌رو شد.

بر اساس این گزارش، «ریک دریول» کارشناس ارشد موسسه مالی کردیت سوئیس نیز پیش‌بینی کرد: قیمت طلا تا یک سال آینده به کمتر از 1100 دلار و تا 5 سال آینده به کمتر از 1000 دلار در هر اونس خواهد رسید.

وی در این باره تاکید کرد: قیمت طلا با سقوط واقعی روبه‌رو شده است. کاهش فشارهای تورمی در اقتصاد جهانی تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا در هفته‌های اخیر و از ابتدای سال 2013 داشته است.

قیمت جهانی طلا پس از رشد متوالی در 12 سال گذشته از ابتدای امسال تاکنون با افت روبه‌رو شده است. شورای جهانی طلا نیز در تازه‌ترین گزارش خود از افت 13 درصدی تقاضای طلا در بازارهای جهانی در سه ماه نخست امسال خبر داده است./دنیای اقتصاد

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

 

قیمت سکه و طلا در بازار ایران