اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

باد و باران میهمان تهرانی‌ ها می‌شود


سامانه‌های بارشی از غرب به سمت کشور در حرکت است که نتیجه آن بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور خواهد بود.

خبرگزاری تسنیم: سامانه‌های بارشی از غرب به سمت کشور در حرکت است که نتیجه آن بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور خواهد بود.

احد وظیفه، مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور گفت: این سامانه از فردا شنبه ( 3 بهمن) در مناطق شمالغرب، غرب، جنوب غرب، سواحل غربی و مرکزی خزر، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و دامنه‌های مرکزی زاگرس سبب بارش باران و برف و نیز وزش باد در مناطق مستعد بارش تگرگ می‌شود، و در مناطق جنوبی رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

بنا بر این گزارش، شنبه شدت بارش در استان‌های زنجان، کردستان، کرمانشاه ، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، ارتفاعات زاگرس مرکزی، جنوب آذربایجان غربی و از بعدازظهر در استان گیلان و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز و قزوین خواهد بود.

همچنین در روز یکشنبه نیز علاوه بر نواحی ذکر شده، دامنه های شرقی البرز، بخش‌هایی از جنوب و مرکز کشور و با شدت کمتر برخی نقاط شمال شرق تحت تاثیر این سامانه قرار خواهند گرفت.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه شدت بارش‌ها در روز یکشنبه در سواحل غربی و مرکزی خزر، ارتفاعات زاگرس شمالی و مرکزی، شمال خوزستان، شمال آذربایجان‌شرقی و نوار غربی استان‌های آذربایجان غربی و کردستان خواهد بود، گفت: از روز دوشنبه به تدریج مقدار بارش‌ها از غرب و نیمه جنوبی کشور کاهش‌یافته و فقط در نوار شمالی کشور ادامه خواهد داشت.

وی بیشینه و کمینه دمای هوای پایتخت در روز شنبه را 13 و هفت درجه بالای صفر اعلام کرد و گفت: آسمان تهران در روز شنبه ابری در بعضی ساعات همراه با بارش‌باران و وزش‌باد و نیز بارش برف در ارتفاعات پیش‌بینی شده است.


ویدیو مرتبط :
فرار رانندگان تاکسی تهرانی هنگام بارش باران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

هشدار به تهرانی ها: در اولین بارش باران در خیابان‌ها‌ تردد نكنیدهشدار به تهرانی ها: در اولین بارش باران در خیابان‌ها‌ تردد نكنید

 

فارس: یك كارشناس برنامه‌ریزی انرژی، محیط زیست و تغییرات آب و هوا با اشاره به احتمال بارش باران اسیدی در تهران، هشدار داد: شهروندان تهرانی به منظور حفظ سلامت خود از تردد در زیر باران خودداری كنند.

 

محمد صادق احدی با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش باران طی روزهای آتی و بالا بودن غلظت برخی آلاینده‌ها و احتمال بارش باران اسیدی در تهران، گفت: نمی‌‌گوییم حتماً باران اسیدی می‌بارد اما با توجه به اینكه همه جوانب را لازم است در نظر داشته باشیم، توصیه می‌شود مردم در اولین بارش باران در تهران از تردد در خیابان‌ها خودداری كرده یا در صورت امكان از چتر استفاده كنند.

این كارشناس در حوزه آب‌وهوا گفت: این هشدار و اقدامات پیشگیرانه است و تنها به دلیل حفظ سلامت شهروندان تأكید می‌شود.

وی همچنین با اشاره به عوارض باران اسیدی اظهار داشت: در صورت بالا بودن غلظت برخی آلاینده‌ها و بارش باران اسیدی، سوختن برگ درختان را موجب می‌شود؛ اسید سولوفوریك یك ماده رنگ‌بر است و وقتی روی برگ درختان می‌افتد رنگ آنها را از بین می‌برد و بافت‌ها را می‌سوزاند همچنین باعث سوزش پوست می شوند.

احدی در پاسخ به این پرسش كه آیا می‌توانیم به مردم هشدار دهیم تا از تردد در شهر در روزهای بارانی خودداری كنند؟ بیان كرد: با توجه به این‌ كه احتمال بارش باران اسیدی نیز وجود دارد، بهتر است اقدامات پیشگیرانه را از هم اكنون اتخاذ كنیم، بنابراین توصیه خوبی است كه به خاطر حفظ سلامت مردم داده می‌شود.

این كارشناس در حوزه آب‌وهوا بیان كرد: اگر وزش باد را داشته باشیم آلاینده‌ها جا به جا می شود و آلاینده‌ها كمتر می‌شوند و احتمال بروز مشكل و بارش باران اسیدی را كمتر می‌كند.

وی گفت: در صورتی كه میزان غلظت برخی آلاینده‌ها بسیار زیاد باشد در صورت مخلوط شدن با آب می‌تواند تشكیل باران اسیدی دهد.

این كارشناس در حوزه محیط زیست بیان كرد: بارش باران اسیدی بستگی به میزان غلظت آلاینده‌ها در اتمسفر دارد.

احدی گفت: اگر غلظت آلاینده‌ها كمتر باشد چندان تأثیری ندارد اما اگر این غلظت از حدی بالاتر باشد در صورت تركیب با آب اثرات بدی را خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌كه همیشه آلاینده‌ها در هوا وجود دارند، گفت: اگر میزان آنها بالا برود زمانی كه با آب تركیب شوند، اثرات جانبی را به همراه دارند.

این كارشناس در حوزه محیط زیست با اشاره به اینكه در طول این مدت بیشتر آلاینده‌ ذرات معلق افزایش یافته است، گفت: همین كه ذرات معلق بالا می رود باعث می‌شود نفوذ سایر آلاینده‌ها به طبقات فوقانی جو كمتر شود به این ترتیب ذرات معلق همچون مانعی عمل كرده و غلظت سایر آلاینده‌ها را نیز افزایش می‌دهد.../فارس