اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ایران مجوز بازرسی آژانس از رآکتور آب سنگین اراک را صادر کردتوافقنامه ایران و آژانس,آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آمانو و صالحی بیانیه مشترک امضا کردند
ایران مجوز بازرسی آژانس از رآکتور آب سنگین اراک را صادر کرد

ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بیانیه‌ مشترک همکاری‌های آینده برای حل و فصل مسائل باقیمانده را امضا کردند.

به گزارش فرارو، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح امروز وارد تهران شد تا با رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کند. در این سفر هیأت مذاکره‌کننده فنی و کارشناسی آژانس، آمانو را همراهی می‌کند.

آمانو  بعد از ورود به تهران با علی‌اکبر صالحی دیدار کرد. مذاکرات صالحی و آمانو بیش از دو ساعت به طول انجامید. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آن با حضور در نشست خبری مشترک با صالحی ابراز امیدواری کرد که از مذاکرات با ایران نتایج محکم و جدی بدست آید.

علی‌اکبر صالحی هم در کنفرانس خبری از امضای بیانیه مشترک همکاری میان ایران و آژانس خبر داد و گفت: «با رویکرد جدید دولت و استفاده از تجارب گذشته ما توانستیم با تمهیدات لازم به تفاهم دو جانبه برسیم.»

رییس سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد که  این بیانیه مشترک بیانگر نقشه راهی است که ارتباط دو جانبه درباره موضوعات باقی مانده را روشن می کند. این بیانیه مشترک یک پیوست دارد و شامل 6 بند است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره جدیدترین توافق با آژانس گفت: «ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق کردند از معدن گچین و راکتور آب سنگین اراک بازدید شود.»

صالحی گفت: «این اقدام با مجوز شورای عالی امنیت ملی و نشان دادن حسن نیت ایران انجام شده است. بر اساس تعهدات پادمانی، ایران وظیفه‌ای در این خصوص نداشته است.»

 صالحی عنوان کرد که  صحبت‌های خوب و طولانی داشتیم و خوشحالیم که آقای آمانو با امضای یک تفاهم‌نامه و یک بیانیه مشترک در حقیقت ایران را ترک می‌کنند و برای هر دو طرف نقشه راه در آینده مشخص شده است و در همین مسیر ما حرکت می‌کنیم و امید به سرانجام خوب برای برون‌رفت از پرونده تصنعی خود در آژانس داریم.

آمانو: همکاری‌ها در چارچوب این سند محدودیت زمانی سه ماهه دارد
همچنین یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ابتدای کنفرانس خبری با صالحی پس از امضای تفاهم‌نامه و بیانیه مشترک همکاری، گفت: «همان‌طور که آقای صالحی گفتند آژانس و ایران به یک بیانیه‌ی مشترک در مورد همکاری‌های بیش‌تر دست پیدا کردند. به جزییات آن اشاره نمی‌کنم چون صالحی به آن اشاره کردند.»

آمانو افزود: «در چارچوب همکاری بین ایران و آژانس، همکاری‌های بیش‌تری برای راستی‌آزمایی انجام خواهد شد و اقدامات بسیار جدی و ماهوی زیادی وجود دارد در زمینه این بیانیه که ظرف سه ماه آینده انجام خواهند شد و این کارها از امروز آغاز می‌شوند. این اقدام بسیار مهم است اما هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. در این بیانیه به مواردی اشاره نشده است که در گزارش‌های قبلی ما وجود داشته است و تاکید می‌کنم آژانس تمام موارد باقیمانده را با روحیه بالا و همکاری حل و فصل خواهد کرد.»

وی در پاسخ به این که آژانس در برابر همکاری قابل توجه‌اش برای اجازه بازدید از دو سایت هسته‌یی‌اش چه همکاری خواهد کرد؟ گفت: «کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم این است که ظرف سه ماه آینده گزارش‌هایی را از بازدیدهای خود تهیه کنیم و آن را به شورای حکام ارائه دهیم.»

آمانو در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا پس از هر پاسخ و رفع ابهام، آژانس به طور رسمی حل و فصل آن موضوع را اعلام خواهد کرد؟ عنوان کرد: «من اینجا هستم تا درباره سند و همکاری صحبت کنم و فکر می‌کنم شفاف بودیم و آماده‌ایم تا اقدامات در زمینه این سند را به خوبی اجرا کنیم و پس از هر اقدام گزارش این اقدامات را به شورای حکام اعلام خواهیم کرد.»

او تاکید کرد: «همکاری‌ها در چارچوب این سند محدودیت زمانی سه ماهه دارد.»
فرارو

 


ویدیو مرتبط :
سرانجام رآکتور آب سنگین اراک در برجام!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کاخ سفید درباره فعالیت ایران در رآکتور آب سنگین اراک بیانیه صادر کرداخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

اخبار سیاست خارجی - کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد:
ایران حق فعالیت در رآکتور آب سنگین اراک را ندارد

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد "جمهوری اسلامی" حق ادامه فعالیت در رکتور آب سنگین اراک را که در ادامه میتواند منجر به تولید پلوتونیوم شود ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه ان بی سی ؛ این شبکه در خبری از انتشار بیانیه ای ازسوی دولت آمریکا خبر داد که در آن آمده است:‌ ایران حق ادامه فعالیت در رآکتور ب سنگین اراک را ندارد.

در ادامه این بیانیه آمده است :‌تهران می تواند به برخی ساخت و سازها در این رآکتور را که ارتباطی با تولید یا پیشرفت برنامه تولید پلوتونیوم ندارد ٰ ادامه دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه تاکید کرد : فعالیت های ساخت و سازی در این رآکتور می تواند ادامه داشته باشد اما تولید سوخت هسته ای ، ادامه کار رآکتورها ، تست و سیستم های کنترلی و دیگر فعالیت هایی از این دست مجاز نمی باشد.

گفتنی است پیش از این وزیر خارجه ایران از ادامه فعالیت در این رآکتور خبر داده بود .

فعالیت این رآکتور یکی از اصلی ترین مباحثی بود که در مذاکرات اخیر هسته ای میان ایران و کشورهای 5+1 در ژنو مورد بحث و گفتگو قرار داشت .

اخبار سیاست خارجی - باشگاه خبرنگاران