اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اوباما: هزینه های جنگ بالا است/گفت‌وگوی تلفنی اوباما با رییسان جمهور فرانسه و انگلیس درباره ایرانباراک اوباما,هزینه جنگ با ایران

اوباما:

نیاز به اعمال تحریم های جدید علیه ایران نیست/ هزینه های جنگ بالا است

رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای انصراف کنگره از اعمال تحریم های جدید علیه ایران به هزینه های بالای بروز جنگ پرداخت و گفت: هم اکنون نیاز به اعمال تحریم های جدید علیه ایران نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، همزمان با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران، باراک اوباما در یک کنفرانس خبری در واشنگتن خطاب به اعضای کنگره با اشاره به هزینه های بالای درگیری نظامی اعلام کرد: اگر آمریکا در تصمیم خود برای حل دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران جدی است، نیاز به اعمال تحریم های جدید علیه این کشور نیست اما هر زمان که مشخص شود تهران در مذاکرات هسته ای جدی نیست باید تحریم های جدید علیه ایران وضع شود.

اوباما همچنین از اعضای کنگره خواست تا یک فرصت را به ایران بدهند تا ببینند که تهران تا چه حد در حل دیپلماتیک و صلح آمیز برنامه هسته ای خود جدی است.

رئیس جمهوری آمریکا بدون اشاره به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران و آمادگی این کشور برای حل دیپلماتیک این موضوع گفت: تحریم ها در فلج کردن اقتصاد ایران موثر بوده و به خاطر این موضوع تهران بر سر میز مذاکرات حاضر شده است.

از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته در جمع اعضای کنگره ضمن هشدار درباره تبعات تحریم های جدید علیه ایران اعلام کرد که تحریم ها باعث شکست در انجام مذاکرات با تهران می شود.

کری همچنین روز گذشته در گفتگو با شبکه خبری ام اس ان بی سی با اشاره به باقی ماندن 95 درصد تحریم های قبلی علیه ایران اعلام کرد که تنها بخش ناچیزی از 45 میلیارد دلار دارایی های مسدود شده ایران در حساب های بانکی کشورهای مختلف آزاد می شود.

اظهارات اوباما و کری درحالیست که یوکیا آمانو در گزارش جدید خود درباره برنامه هسته ای ایران که تنها یک هفته پیش از سرگیری مذاکرات تهران و گروه 1+5 منتشر می شود، اعلام کرده که غنی سازی اورانیوم به طور چشمگیری کاهش یافته، ایران تاسیسات هسته ای خود را در سه ماه گذشته توسعه نداده است و  هم اکنون تنها چهار سانتریفیوژ جدید در تاسیسات نطنز فعال هستند که می توان از این اقدام به عنوان اقدامی اعتمادساز یاد کرد.

------------------------------------------------------


گفت‌وگوی تلفنی باراک اوباما با رییسان جمهور فرانسه و انگلیس درباره ایران

باراک اوباما از کنگره آمریکا خواست به تلاش‌های او برای رسیدن به توافق هسته‌یی با ایران فضا و فرصت بدهند.

به گزارش ایسنا، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت: بگذارید ببینیم آن‌ها (ایرانیان) تا چه حد نسبت به حل صلح‌آمیز و دیپلماتیک این مساله تمایل دارند. اگر در پایان مشخص شود که آن‌ها آماده نیستند شواهد لازم برای اطمینان از این‌که به دنبال تسلیحات هسته‌یی نیستند را به جامعه بین‌المللی ارائه کنند، ما چیزی از دست نداده‌ایم.

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌یی ایران دقایقی پیش از آغاز سخنان اوباما منتشر شد و رییس‌جمهور آمریکا اشاره‌ای به یافته‌های این گزارش نکرد، ولی سعی کرد از لزوم اتخاذ دیپلماسی دفاع کند و جلوی تلاش‌های کنگره برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بگیرد.

مذاکره‌کنندگان هسته‌یی ایران و گروه 1+5 هفته آینده بار دیگر برای برگزاری مذاکرات در ژنو گرد هم می‌آیند.

اوباما روز چهارشنبه با فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه درباره ایران گفت‌وگوی تلفنی داشت و دو طرف تاکید کردند که تهران باید تضمین کند که برنامه هسته‌یی‌اش برای تولید انرژی استفاده خواهد شد، نه سلاح هسته‌یی.

به گزارش ایسنا،‌ بر اساس آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نوامبر 2013 آمانو تاکید کرده است که" آژانس به فعالیت‌های راستی‌آزمایی در خصوص انحراف نداشتن مواد هسته‌یی اعلام شده در تاسیسات هسته‌یی و مکا‌ن‌های خارج از تاسیسات هسته‌یی اعلام شده از سوی ایران که تحت موافقت‌نامه پادمان هستند، ادامه می‌دهد."

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که اوباما و اولاند و شرکایشان در مذاکرات هسته‌یی با ایران «از یک گام محکم برای اطمینان دادن به جامعه بین‌المللی در زمینه این‌که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌یی نیست» حمایت می‌کنند.

دفتر اولاند با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌یی ایران اعلام کرد که اوباما و رییس‌جمهور فرانسه «اراده مشترک‌شان برای دستیابی به تضمین‌های ایران درباره این‌که برنامه هسته‌یی تسلیحاتی‌اش را کنار می‌گذارد ابراز داشتند».

در بخشی از بیانیه کاخ سفید آمده است: آمریکا و فرانسه در زمینه پیشنهاد یکپارچه گروه 1+5 به ایران و رویکردشان در زمینه مذاکرات توافق کامل دارند. آن‌ها پیشنهاد 1+5 را گام محکمی برای اطمینان دادن به جامعه بین‌المللی درباره این‌که برنامه ایران ماهیت منحصرا صلح‌آمیز دارد، در نظر می‌گیرند. آمریکا اهمیت زیادی برای رابطه‌اش با فرانسه قائل است و ما به مشورت با آن‌ها در زمینه مسائل امنیت جهانی ادامه خواهیم داد.

باراک اوباما علاوه بر آن روز سه‌شنبه با دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که اوباما و کامرون در زمینه ایران «حمایت‌شان را از پیشنهاد یکپارچه گروه 1+5 ابراز داشتند و درباره انتظاراتشان از دور بعدی مذاکرات گفت‌وگو کردند».
/ایسنا

 


ویدیو مرتبط :
سخنان اوباما درباره تماس تلفنی با روحانی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جزئیاتی درباره گفت‌وگوی روسای جمهور ایران و آمریکا/خداحافظی اوباما به زبان فارسیجزئیات  گفت‌وگوی تلفنی روحانی و ظریف,خداحافظی اوباما به زبان فارسی

جزئیاتی درباره گفت‌وگوی روسای جمهور ایران و آمریکا/خداحافظی اوباما به زبان فارسی

باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در بخشی از کنفرانس مطبوعاتی خود در واشنگتن، تائید کرد که با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

به گزارش ایسنا، اوباما در این رابطه گفت: در این تماس تلفنی درباره برنامه هسته‌یی ایران و "مسایل مختلف" گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: به روحانی گفتم که دو طرف می‌توانند در زمینه هسته‌یی با هم به توافق برسند. هر دو تصمیم گرفتیم که به تیم‌هایمان در کشورهای خود دستور دهیم که به گفت‌وگوها با یکدیگر ادامه دهند.

به گزارش ایسنا، صفحه توئیتر کاخ سفید نیز در این‌باره نوشت که این تماس از طرف اوباما بوده و درباره اینکه راه و زمینه برای حل مسایل هسته‌یی و "خارج از آن" فراهم است، صحبت شده است.

توئیتر کاخ سفید همچنین نوشت: روحانی در پایان این گفت‌وگوی کوتاه به زبان انگلیسی به اوباما گفته است: have a nice day و اوباما نیز به زبان فارسی پاسخ داده است: "خداحافظ".

به گزارش ایسنا، این خبر به سرغت به خبر اول رسانه‌های بین‌المللی تبدیل شد و از آن به عنوان واقعه‌ای تاریخی یاد کردند. /ایسنا