اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اهداف عربستان در حمله به یمن چیست؟اخبار,اخبار بین الملل ,بحران در یمن

سیدمحمدصادق خرازی-معاون پیشین وزارت خارجه: تاریخ تکرار می‌شود. روزگاری پادشاه یمن از ایران درخواست کرد که برای مقابله با حملات اقوام وحشی به کمک دولت و ملت یمن رود.

ایران سیف‌بن‌‌ذی‌ یزن را برای کمک به یمن فرستاد و در آن زمان ساختار قدرت، دولت و حاکمیت یمن به‌گونه‌ای شد که این ملت بزرگ توانست در برابر حملات اقوام وحشی مقاومت بومی کند.

دیری نپایید تا بزرگان و علمای برجسته زیدی‌مذهب و شافعی‌مکتب از ایران به یمن رفتند و باب علم و معرفت و حکمت را در این سرزمین بنا نهادند، بنابراین در صعده، مأرب، صنعا، عمران، البیضاء، جوف، محویت، حضرموت و ذمار مردم علاقه زیادی به فرهنگ و تمدن ایران داشته و دارند.

اگر بخواهم راجع‌به تاریخ و تمدن و فرهنگ ملت یمن مطلبی بنویسم، مثنوی هفتادمن کاغذ می‌شود و به همین‌دلیل تنها به بحران اخیر این کشور یعنی تجاوز عربستان سعودی می‌پردازم. اما واقعیت این ماجرا چیست؟ چیستی و چرایی حمله سعودی‌ها به یمن را چگونه باید تحلیل و تفسیر کرد.

اگر کمی واقع‌بینانه به مسائل منطقه نگاه کنیم، درخواهیم یافت مهم‌ترین عنصر تلخی که منطقه خلیج‌فارس تا دریای عدن و دریای سرخ را تهدید می‌کند، تندروی و رادیکالیسم بنیادی است که عربستان سعودی، امارات‌متحده‌عربی، قطر، بحرین از یک‌سو و ترکیه و مصر از سوی دیگر بر آن دامن زده و می‌زنند.

تاریخ نیم‌قرن اخیر به ما می‌آموزد بی‌ثباتی گاه‌وبیگاه، عامل مستقیم دخالت قدرت‌های فرامنطقه را رقم زده است و همه عوامل حکایت از این نکته دارد که عربستان، قدرت‌های دیگر و نقش آشکار و پنهان اسرائیل در منطقه دست‌ به ریسک بزرگی زده‌اند که یقینا از آن نمی‌توانند سربلند بیرون بیایند.  تاریخ در منطقه خاورمیانه نشان داده است که میلشیای مردم‌بنیاد در برابر ارتش‌های متعارف و بدون پشتوانه مردمی از قدرت تأثیرگذاری ویژه‌ای برخوردار بوده است. مجاهدان افغانی در مواجهه با قدرت استعمار شوروی پیروز شدند. حزب‌الله در جنگ ۳۳روزه در مقابل یکی از ارتش‌های مخوف جهان پیروز شد.

ارتش اسرائیل در فضایی به مساحت ۳۴۰کیلومترمربع نتوانست حزب‌الله را شکست دهد و شکست مفتضحانه‌ای را پذیرفت و ننگ آن بر پیشانی این رژیم باقی ماند. در روز دوم حمله اسرائیل به جنوب لبنان، رایس، وزیر خارجه وقت ایالات‌متحده در برابر رسانه‌های جهان اعلام کرد که نه مذاکره و نه گفت‌وگو و نه توقف حملات، فقط‌وفقط خلع‌سلاح حزب‌الله. در روز بیست‌وپنجم و بیست‌وششم حمله اسرائیل، آمریکا، اروپا و برخی کشورهای منطقه به‌طور مستقیم و غیرمستقیم شروع به تماس با دولتین لبنان، سوریه و ایران گرفتند که راه‌حلی برای توقف حملات و استقرار آتش‌بس، به‌دست آورند.

دوشب قبل از پذیرش آتش‌بس، اسرائیلی‌ها به التماس دول اروپایی‌ و آمریکا افتادند که بتوانند از دست نیروهای مقاومت حزب‌الله رهایی یابند. اگر حزب‌الله می‌خواست، می‌توانست بیش از هزارنفر از نیروهای بی‌روحیه اسرائیلی را نابود کند.  اکنون حمله عربستان‌سعودی واقعه و فاجعه دیگری برای این کشور پدید آورده است.

 

انصارالله یک جمعیت چندمیلیونی از زیدیه، شافعی‌ها و دیگر مردان و زنان یمن است که درعین‌حالی که قرن‌هاست زندگی و همزیستی بسیار خوبی با هم داشته‌اند، اینک در برابر متجاوزان خارجی متحد شده‌اند. انصارالله و همه حوثی‌ها و مجاهدین یمنی جمعیتی چندمیلیونی دارند که به همه ادوات نظامی و جنگ‌افزارها نیز مجهزند. بخش عمده‌ای از امکانات ارتش اینک در اختیار ارتش انصارالله است. اسرائیل در منطقه محدود ۳۴ کیلومتری نتوانست پیروز شود و در برابر حزب‌الله شکست خورد؛ مطمئنا عربستان سعودی در منطقه ۱۵۰ هزار کیلومترمربعی در مرزهای خود با انصارالله شکست جدی خواهد‌خورد.

زیرا ارتش عربستان فاقد سیستم آفندی بومی است. همه آگاه هستند که سعودی، ارتشی اجاره‌ای و عاریتی دارد و نیروهای هوایی متجاوزان از پدیده طیاره‌ها و خلبانان چند کشور تشکیل شده و برای قتل‌عام مردم مظلوم و بی‌پناه یمن کمر بسته‌اند. برای نیروی زمینی چنین ارتشی که در پی اجاره ارتش پاکستان و مصر هستند و هنوز هم موفق نشده‌اند نمی‌توان پیروزی و موفقیتی را پیش‌بینی کرد. السیسی، رئیس دولت کودتا در مصر درخواست چندین‌میلیارددلار کرده و پاکستان هرگونه پیوستن به نیروی زمینی را تاکنون رد کرده است. از طرفی یک ارتش اجاره‌ای چگونه می‌تواند در برابر ارتش ایدئولوژیک انصارالله و قاطبه نیروهای یمنی با قدرت عمل رفتار کند. سرنوشت این تجاوز محتوم و مشخص است که نیروهای سعودی و متحدان، آینده نه چندان بلندی را در انتظار خواهند کشید.

پرسش مهمی در پیش‌روی ما قرار گرفته است، که چرا عربستان دست به چنین عمل خام و عجیب و در‌عین‌حال با ریسک بالایی زده است؟ در حالی که تا شب درگذشت ملک‌عبدالله، حوثی‌ها و انصارالله میهمان ویژه دولت عربستان بودند و آنها در بحث جانشینی و وضعیت آینده یمن به مذاکره پرداخته بودند. با مرگ پادشاه چه اتفاقی رخ داده است که عربستان رویکرد مذاکره، حل‌وفصل منطقی و گفت‌وگو را به جنگ و حمله و تجاوز تغییر داده است. اختلافات سران عربستان سعودی به گونه‌ای است که بین نایف با بن‌سلمان در راستای حملات هوایی-زمینی اختلافات جدی فاحش وجود دارد و نیروهای آمریکایی به حکمیت و مدیریت این اختلاف‌ها پرداخته‌اند. موقعیت فعلی عربستان سعودی نشان می‌دهد این رژیم قادر به تأمین و سیادت بر جهان پیرامونی خود نیست و نتوانسته سیطره بر نحله‌ها و جنبش‌های مقاومت و انقلابی پیدا کند و هرگونه وسوسه و پیشنهاد آنان توسط حوثی‌ها رد شده است. سعودی‌ها  در دو جبهه با بحران جدی در افکارعمومی جهان روبه‌رو هستند: حمایت از القاعده و داعش در خارج از مرزها و در داخل با پدیده‌های بحران مشروعیت حکام جدید که به‌صورت جدی پدیدار شده و نسل جوان دیگری که قیادت و سیادت یک خانواده بر سرشت و سرنوشت کشوری چون عربستان را برنمی‌تابند ساختار قدرت و دولت در این کشور را با بحران مشروعیت روبه‌رو کرده است.
 آنها تصورشان این است که درگیرشدن در جنگ یمن می‌تواند دوباره وحدت ملی در حاکمیت و خاندان سعودی پدید آورد.

 

مدت‌هاست قدرت‌نمایی سعودی‌ها نه‌تنها بحران‌افزایی منطقه‌ای داشته بلکه چنین اقداماتی در سیاست خارجی عربستان بحران به‌همراه داشته است. مدت‌هاست استراتژیست‌های منطقه‌ای هرگونه بحران امنیت در منطقه را به‌مثابه ایجاد امنیت داخلی تعبیر و تفسیر و حتی در مورد القاعده تجربه کرده‌اند. سیستم امنیتی عربستان سال‌هاست با حمایت از القاعده و هم‌اینک داعش از منطقه امنیت‌زدایی کرده است و در یک توافق نانوشته با تروریسم عربی در محیط داخلی خود امنیت را فراهم آورده‌اند. در اینجا بحث یک جنگ جدی مطرح است.

دیگر نمی‌توان ناامنی را در بیرون منطقه توسعه داد و در درون با پول‌های خود امن زندگی کرد. امنیت مقوله‌ای بهم‌پیوسته است. امنیت‌سازی کاذب همانند دولت‌سازی‌های مصنوعی به‌زودی تبدیل به ضدامنیت و تهدید می‌شود. 

 

اخبار سیاست خارجی - شرق

 


ویدیو مرتبط :
چرا اهداف عربستان در یمن محقق نشد؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

حمله تروریستی به آمریکا خنثی شد/ کاخ سفید: از عربستان متشکریم 

 

 

حمله تروریستی به آمریکا خنثی شد/ کاخ سفید: از عربستان متشکریم

 

حمله تروریستی به آمریکا خنثی شد/ کاخ سفید: از عربستان متشکریم

كمك آنان به همراه تلاش شدید جامعه ضد تروریسم آمریكا، انگلیس، امارات متحده عربی و دیگر دوستان و شركا كمك كرد تا امكان تشدید مراقبت و هوشیاری و شناسایی بسته‌های مشكوك در دوبی و فرودگاه ایست میدلندز فراهم آید.

بعد از ظهر روز جمعه به وقت آمریکا بار دیگر رسانه ها اخبار عادی خود را قطع کردند و صحنه هایی از پرواز هواپیماها و فرودگاه ها به نمایش درآمد . باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در چند فرودگاه این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد و رسانه ها به نقل از مقامات امنیتی و سیاسی آمریکایی اعلام کردند که احتمال انجام یک حمله تروریستی دیگر به آمریکا وجود دارد.

بالاخره پس از ساعت ها رییس جمهوری ایالات متحده بیانیه ای صادر کرد و در آن اعلام کرد که دو حمله تروریستی به آمریکا خنثی شده است . باراک اوباما در کاخ سفید تایید کرد که وی پنجشنبه شب به وقت واشنگتن دستور تشدید تدابیر امنیتی در چند فرودگاه را صادر کرده است.

وی گفت : " ما تا زمانی که لازم باشد تدابیر امنیتی بیشتر و احتیاطی را ادامه خواهیم داد تا امنیت شهروندان را تامین کنیم."

ظاهرا در محموله دو هواپیمای خطوط هوایی امارات به مقصد نیویورک که مقصد آن دو  مرکز یهودی در شیکاگوی آمریکا بوده بسته های انفجاری وجود داشته که کشف و خنثی شده است.

این دو بسته پیش از آن که به آمریکا برسد، در بریتانیا و امارات متحده عربی کشف و ضبط شد. یکی از این بسته ها در هواپیمای ترابری شرکت "یو پی اس" در فرودگاه "ایست میدلندز" بریتانیا واقع در ۲۶۰ کیلومتری شمال لندن، کشف شده است و بسته دیگر، در یکی از مراکز شرکت پستی "فد اکس" در دوبی شناسایی شد.

مشاور ضد تروریسم کاخ سفید شب گذشته با صدور بیانیه ای از نقش دولت عربستان سعودی در کشف این توطئه تروریستی خبر داده و از مقامات سعودی تشکر و قدردانی کرد.

در بیانیه جان برنان مشاور ضد تروریسم كاخ سفید آمده است: آمریكا از پادشاهی سعودی به پاس كمك آنان در توسعه اطلاعاتی كه به ما در تاكید بر شدت تهدید از منشاء یمن كمك كرد، قدردانی می‌كند.

وی افزود: كمك آنان به همراه تلاش شدید جامعه ضد تروریسم آمریكا، انگلیس، امارات متحده عربی و دیگر دوستان و شركا كمك كرد تا امكان تشدید مراقبت و هوشیاری و شناسایی بسته‌های مشكوك در دوبی و فرودگاه ایست میدلندز فراهم آید.

"یو پی اس" و "فد اکس" از بزرگ ترین شرکت های ترابری آمریکا هستند که با شرکت پست فدرال آمریکا رقابت دارند و در سطح جهانی فعالند. "یو پی اس" تایید کرده است که در حال حاضر از یمن بسته ای حمل نمی کند.

به گزارش بی بی سی ،  نیروهای امنیتی بریتانیا در هواپیمای "یو پی اس" مخزن جوهر چاپگری را پیدا کرده اند که به بمب تبدیل شده بود.

همه چشم ها به انور العولقی

مقامات امنیتی آمریکا " انور العولقی " یک روحانی آمریکایی یمنی تبار 39 ساله دریمن را  مسئول طراحی این چنین حملاتی می دانند.

نام العولقی یک بار دیگر نیز در ماجرای حمله ناکام  کریسمس سال گذشته به خطوط هوایی آمریکا بر سر زبان ها افتاد . در جریان آن حمله یک جوان نیجریه ای تبار که سوار بر یک پرواز خطوط هوایی آمریکا شده بود با خود بسته ای انفجاری را حمل می کرد که در تلاش خود برای منفجر کردن آن بسته ناکام ماند و دستگیر شد.

وی در اعترافات خود گفته است که با القاعده شاخه جزیره العرب که مسئولیت رهبری این شاخه از القاعده با انور العولقی است ، تماس داشته و القاعده از او خواسته است تا بر ضد آمریکا دست به عملیات تروریستی بزند.

العولقی رهبر گروه القاعده در شبه جزیره عربستان می باشد که متولد ایالت نیومکزیکو در آمریکا است . وی یکی از رهبران ارشد القاعده است که در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا است...../تحلیل:عصرایران