اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

انتقاد علم الهدی از شعار «شهر ما خانه ما»


امام جمعه مشهد گفت: روزی که جنگ تمام شد عده‌ای شعار "شهر ما خانه‌ ما" مطرح کردند و همه فعالیت‌ها متمایل شد به چیزی که اسم آن را توسعه اقتصادی گذاشتند، در حالی که توسعه اقتصادی نبود بلکه توسعه رفاه و زندگی بود و این همان مثال روشن افراد مترفین است.

خبرگزاری مهر: امام جمعه مشهد گفت: توسعه زندگی در رفاه، دید اسلامی نیست. در سوره مبارکه واقعه در تعریف اصحاب شمال آمده است: اصحاب شمال، قبل از اینکه وارد عرصه آخرت بشوند در دنیا مترفین بودند؛ مترف مرادف توسعه در رفاه و زندگی است.
 
 امام جمعه مشهد شامگاه سه شنبه در سلسه جلسات فعالان فرهنگی که در حسینیه قرآن و عترت برگزار شد گفت: آخرین ضربه دشمنان تحریم اقتصادی بود اما زمانی که ما مسیر را عوض کردیم آنها فکر کردند که این تاکتیک به نتیجه رسیده‌است و فشارهای خود را افزایش داد، زیرا طرف مذاکره دشمن است و همان طور که در زمان جنگ اگر دشمن حمله می‌کرد و عقب‌نشینی می‌کردیم او جلوتر می آمد در اینجا هم این مسئله وجود دارد ضمن اینکه رهبری نیز با این سیاست موافق نبودند و بارها نیز اعلام کردند که ما مدت ها بر مواضع خود ایستادیم، و این مذاکرات ما به معنی عقب نشینی بود.
 
امام جمعه مشهد افزود: وزیر خارجه طی صحبتی که با ما داشتند گفتند، دشمن "ایران هراسی" را در بین کشورها رایج کرده و در این مسئله فعالیت کرد و ما با این مذاکرات این مسئله را حل کردیم و آخرین نتیجه‌ای که برای این برخورد قائل بودند همین حل مشکل ایران هراسی در بین کشورهای دنیا بود، اما ایران هراسی چه اندازه در بین کشورهای اسلامی نفوذ داشت؟
 
آیت‌الله علم الهدی گفت: ملت‌های اسلامی، آمریکای لاتین و مردم اروپا، ایران هراسی را قبول نکرده بودند و به دلیل این مسئله، ارتباطات سیاسی ما کوچک ترین ضربه‌ای متحمل نشد و هیچ دولتی ارتباطات خود را با ایران به خاطر این مشکل که دشمن ایجاد کرده بود کاهش نداد، با توجه به این نکته آیا ایران هراسی این قدر ارزش داشت و برای ما مهم بود که به دلیل آن بیاییم و برای حل این مسئله مذاکره کنیم؟
 
وی ادامه داد: کاندیداهای ریاست جمهوری این دوره - جز آقای جلیلی- با ترسیم خطی گفتند که تمام مشکلات اقتصادی در کشور ما معلول روابط سیاست خارجه است و همین نیز باعث موفقیت آنها شد زیرا مردم این حرف را باور کردند و وقتی دیدند که در این موضوع آقای روحانی از همه جلوتر است به او رای دادند.
 
خطیب جمعه مشهد گفت: آقای روحانی نیز به این نتیجه رسید که آمریکا دشمن است و اهل مذاکره نیست و اگر سخنان ایشان در نیویورک را با سال پیش مقایسه و تحلیل کنیم متوجه می‌شویم که موضع و سخنان آقای روحانی کاملا از زمین تا آسمان فرق کرده‌است.
 
آیت‌الله علم‌الهدی عنوان داشت: رهبری -که هیچ کس به اندازه ایشان نبض جامعه در دستش نیست- در این مسئله به روش ائمه (ع) عمل کردند و اولویت خود را، حفظ رهبری ولایی در بین مردم قرار دادند، زیرا نباید این رهبری ولایی برهم بخورد و مردم به خاطر مشکلات، رهبری را زیر سوال ببرند.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: امروز ایران مذاکرات را رها کرده‌است اما آنها پیگیر ادامه هستند زیرا اگر مذاکرات شکست بخورد قدرت رهبری در کشور، توسعه بیشتری پیدا می‌کند و این به ضرر آنهاست و همچنین این که این‌ها که می‌گفتند ما ایران را بر سر میز مذاکره آوردیم امروز، جواب مردم خود را چه می‌خواهند بدهند؟ و من شنیدم که در نیویورک اشتون تقاضای دیدار و مذاکره با وزیر خارجه ما را داشته است که این مسئله را تایید می‌کند.
 
باید نسبت به مسائل نگاه کلان داشته باشیم

امام جمعه مشهد در بخشی از سخنانش به مسئله توسعه اقتصادی اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری چندی قبل در اجلاس خبرگان سخنان خود را با جمله "آقایان باید نسبت به مسائل نگاه کلان داشته باشند" شروع کردند که این یک راهبرد خیلی جالب و قابل توجه ای است.
 
وی ادامه داد: ما در مسائل مدیریتی شهری و کشوری، نگاه بخشی و جزئی داریم، یعنی هم در عرصه مدیریت دستگاه‌ها، برنامه‌ریزی کارگزاران نظام، مجلس، دولت و همچنین در بینش عزیزان مسئول در قسمت‌های دیگر نگاه‌ها بخشی و خرد است و مثلا می‌گوییم که این کار خوب است و این کار بد و یا فلان کار چرا صورت گرفت و یا چرا آن کار تحقق پیدا نکرد که با این موضع‌گیری‌ها به جایی نمی‌رسیم.
 
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: در کارگزاران دولتی البته در هر دولتی نه تنها در این دولت و حتی در مجلس در خصوص وظایف اجرایی خودش، همه نگاه‌های خرد و بخشی است و آن هایی که در برنامه‌ریزی مسائل کشور نقش دارند دارای چنین مشکلی هستند در حالی که باید دارای نگاه کلان باشیم.
 
وی عنوان کرد: در نگاه کلان به مسائل ما اختلاف کلان ریشه‌ای در استان و حتی در کشور داریم و عده‌ای می‌گویند که کشور باید بر مبنای توسعه پیش برود و منظور آنها نه تنها توسعه اقتصادی بلکه توسعه در رفاه و زندگی است و بر این اساس یک عده استنباط می‌گذارند که شما مخالف توسعه هستید در حالی که این بینش واقعی توسعه نیست و بلکه توسعه در رفاه است.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: بسیاری از نمایندگان اصولگرا و متدین نیز این بینش را دارند، البته کسی نمی‌گوید کشور باید متوقف شود و از نظر رشد اقتصادی کاملا غیر پویا باشد خیر، هیچ آدم غیرعاقلی هم این حرف را نمی‌زند چه برسد به آدم عاقل، اما این معنای توسعه که عزیزان ما در پی آن هستند با توسعه اقتصادی متفاوت است و منظور آنان توسعه رفاه و زندگی است.
 
توسعه رفاه در زندگی دید اسلامی نیست

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: توسعه زندگی در رفاه، دید اسلامی نیست و اگر اصطلاحات دینی را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که قرآن به کسانی که به دنبال توسعه رفاه هستند  "مترف" می‌گوید. در سوره مبارکه واقعه در تعریف اصحاب شمال آمده است: اصحاب شمال، قبل از اینکه وارد عرصه آخرت بشوند در دنیا مترفین بودند؛ مترف مرادف توسعه در رفاه و زندگی است.
 
وی ادامه داد: این کلمه چه در معنای لغوی و چه در معنای اصطلاحی، یعنی توسعه اقتصادی و این نگاه خیلی‌ها از اول انقلاب بود که می‌گفتند اگر کشور امنیت، رفاه، داشته باشد و افراد در خوشگذرانی باشند و در آزادی لذایذ قرار گیرند، کشور نمونه می‌شود و این باعث ترویج نظام اسلامی و نظام ولایی می‌‌شود.
 
خطیب جمعه مشهد افزود: روزی که جنگ تمام شد عده‌ای شعار "شهر ما خانه‌ ما" مطرح کردند و همه فعالیت‌ها متمایل شد به چیزی که اسم آن را توسعه اقتصادی گذاشتند، در حالی که توسعه اقتصادی نبود بلکه توسعه رفاه و زندگی بود و این همان مثال روشن افراد مترفین است.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان داشت: این بینش در مدیریت اقتصادی، مدیریت سیاسی و مدیریت شهری نیز هست و مسئله تساهل و تسامح فرهنگی نتیجه همین بینش است و بر اساس آن می‌گویند که این قدر سخت نگیرید و زیاد گیر ندهید.
 
خطیب جمعه مشهد افزود: براساس این بینش، خیلی از مدیریت‌های شهری برنامه‌ریزی می‌شود برای مثال مدیریت تهران که در یک تحول، عوض شد و به دنبال اتوبان سازی و افتاح پارک افتاد.
 
آیت الله علم الهدی گفت:  آقای سیفیان، شهردار قدیم تهران، در جریان اتوبان کشی، به مسجدی رسید که امام جماعت آن یک پدر شهید بود و جلوی خراب شدن آن را گرفت و گفت در میان این اتوبان یک میدان درست کنید و اجازه دهید مسجد وسط میدان باشد اما مهندسین قبول نکردند و قرار شد برای حل ماجرا به نزد امام بروند و هرچه امام فرمود را عمل می کنند.
 
وی ادامه داد: وقتی خدمت امام رسیدند، امام سکوت کردند و سیفیان گفت که وقتی امام صریحا نمی‌گویند که مسجد را خراب کنید، من مسجد را تخریب نمی‌کنم اما ایشان که عوض شدند آن مسجد را خراب کردند و سه مسجد دیگر نیز تخریب شد.
 
تساهل و تسامح فرهنگی نتیجه توسعه در رفاه و زندگی است

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: این بینش در مدیریت شهری باعث ساخت هتل هفت ستاره، ساختمان 20 طبقه، وسایل تفریحی و عیاشی می‌شود و در مدیریت کشور و نظام، تساهل و تسامح فرهنگی ایجاد می کند.
 
وی ادامه داد: رهبری گفتند که خانم‌های با حجاب که در مسابقات شرکت می‌کنند، می‌توانند ارزش حجاب را منتقل کنند در حالی که تلویزیون می آید و یک خانم جودوکار را که پایش را تا سرش بالا آورده است نشان میدهد و حتی در مدال گرفتن در کنار آقایان هستند و با آنان فرقی نمی‌کنند.
 
آیت الله علم الهدی گفت: در این بینش، مسئله حجاب جدی گرفته نمی‌شود و موسیقی حرام در کنار موسیقی شرعی می‌نشیند و کسی به ابتذال آن توجه نمی کند و مترف شدن در جامعه مطرح می شود و کشور محل عیاشی و خوشگذرانی شده و سقوط توسعه اقتصادی کشور را در پی دارد.
 
امام جمعه مشهد افزود: اگر بودجه‌ای که در کشور صرف ساخت مجتمع‌های 40 طبقه و مراکز آبی را در تولید و جریان مولد و درآمدزا قرار دهیم کشور از لحاظ اقتصادی رشد زیادی خواهد داشت واقتصاد بسیار پویا می‌شود.
 
خطیب جمعه مشهد عنوان کرد: وقتی مسئله "مترف" مطرح شد، شهری که 10 درصد رشد کرده است، توسعه تجاری و اقتصادی آن 100 برابر می‌شود مثلا همین در مشهد، قبلا فقط دو بازار وجود داشت اما امروزه کدام خیابان را می‌بینید که بازار ندارد؟ در بعد از انقلاب توسعه شهری 10 درصد، توسعه تجاری 100 درصد و توسعه جمعیت 6 درصد شده است که این نتیجه همان بینش در مدیریت شهری است.
 
توسعه در تولید، مشکلات سیاسی را هم حل می کند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ما توسعه در حد اقتصاد، در جریان‌های کشاورزی و جریان‌های مولد ساز را  قبول داریم، اما توسعه در رفاه باعث رکود توسعه اقتصادی، اختلاف طبقاتی و هم عامل تساهل و تسامح فرهنگی می شود و تا این در بین در کارگزاران نظام اصلاح نشود، این مشکل حل نخواهد شد.
 
آیت‌الله علم‌الهدی اظهار داشت: اگر این اتفاق رخ دهد و این بینش اصلاح شود، همه هزینه‌ها به حوزه کشاورزی و تولید می آید، خیلی از مشکلات فرهنگی ما حل می شود، می توان حدود الهی را بر جامعه حاکم کنیم، و نفوذ فرهنگ بیگانه در مسائل سیاسی حل می‌شود و بدانیم که تمام فرمایشات رهبری برای اصلاح  این بینش و براندازی آن است.
 
امام جمعه مشهد افزود: یک نهاد بسیجی قصد داشت در مشهد ساختمان 20 طبقه‌ای بسازند و من طی نامه‌ای به سردار نقدی گفتم که آیا بسیج اصالتش ایجاد ساختمان 20 طبقه است؟ در جواب گفتند که ما برای زائرین خودمان می‌سازیم، من گفتم که به جای ساختمان بیست طبقه سعی کنید چند زائرسرای ارزان قیمت بسازید زیرا هتل 20 طبقه امکانات، مبل و دکور آن فرق می کند.
 
خطیب جمعه مشهد گفت: وقتی این بینش رخ می‌دهد، میراث فرهنگی برای یک همایش، 450 میلیون تومان خرج می کند در حالی که اکنون دولت معتقد است پول ندارد و بودجه دچار مشکل است.
 
وی ادامه داد: اگر تمام پرت‌های هزینه‌های تجملاتی و رفاهی خود، چه درعرصه ماموریت‌ها چه در اجرا برنامه‌ها را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که چه رقم بالایی می‌شود،  اما می‌گویند که کارخانجات ما تعطیل است، پیمانکاران ما طلبکار هستند و کارشان را رها کردند و تمام پروژه ها تعطیل شده است در حالی که این خرج های اضافی صورت می گیرد.
 
آیت‌الله علم الهدی اظهار داشت: در مجلس نمایندگانی هستند که این بنیش را دارند در حالی که ولایت فقیه را قبول دارند و متدین نیز هستند اما درخط رهبری نیستند چون تمام راهبردهای رهبری برای این است که این بینش را درست کنند.
 
خطیب جمعه مشهد یادآور شد: ما در این کشور می‌خواهیم که همه برایمان کف بزنند و تشویق کنیم و هورا بکشند در حالی که نمی خواهیم با این بینش انحرافی مبارزه کنیم و اگر عقیده براندازی این بینش به عرصه تبلیغ و ترویج رسید، ما را به جهنم نمی‌برند اما اگر بنده هم تمکین کنم و به خاطر اینکه کسی به من اهانت نکند سکوت اختیار کنم و اعتراض نکنم در این مسئله سهیم و شریک هستیم.
 
وی گفت: اگر کسی بخواهد این بینش را اصلاح کند باید هزینه زیادی پرداخت کند و حتی شاید لازم باشد تا آبرو خود را خرج کند، اما باید این قضیه را مدیریت کند و جاده را عوض کند و اگر این اتفاق بیفتد مردم هم راضی می شوند، چون اکثر جامعه متدین هستند.
 
ارجحیت رضایت عموم مردم بر رضایت نخبگان از نگاه امیرالمومنین(ع)  

امام جمعه مشهد به نامه امیرالمونین(ع) به محمد بن ابی بکر اشاره کرد و گفت: امیرالمونین(ع) به محمد بن ابی بکر فرمود: که رضایت اکثریت نخبگان جامعه برایت ملاک نباشد و عموم مردم را در نظر بگیر و این مسئله برای جامعه ماهم مصداق می‌کند چون اکثر مردم جامعه ما دین مدار هستند.
 
آیت‌الله علم الهدی افزود: باید نشست با افرادی که این بینش را دارند صحبت کرد و بدانید که این بینش به راحتی عوض نمی‌شود و امروز حتی کسانی که در خط ولایت بودند به خاطر دارا بودن این بینش، اکنون آن طرف میز در مقابل رهبری ایستادند زیرا کسانی که در این رفتار گیر می‌کنند دیگر به راحتی نمی‌توانند خود را نجات دهد زیرا برای این کار باید زندگی خود را ابتدا عوض کند و در این حال اولین نفر با خانواده خود مشکل پیدا می‌کند.
 
وی ادامه داد: اما باید این بینش را درست کنند زیرا شیب تمام دنیای اسلامی به کشور ماست در حالی که کشور با روش اداره می‌شود که می‌گویند بیایید هتل 7 ستاره بسازید و بدانید که این انحراف، در دین است در حالی که ما مسلمانیم و شما برای رسیدن به این هدف در مقابل دین ایستادید؟
 
خطیب جمعه مشهد بیان داشت: کسانی که به ما تهمت مخالفت با توسعه می‌زنند باید بدانند که ما می‌گوییم که توسعه باید در مسیر اقتصادی باشد و نه در مسیر رفاه و زندگی و باید این مرز مشخص شود تا ما متهم به مخالف توسعه اقتصادی نشویم و منطق ما این است که می گوییم تمام سرمایه‌گذاری که صرف عیاشی و بالا بردن سطح تجملات می شود، اگر صرف توسعه صنعت و کشاورزی  شود، اتفاقات خوبی رخ می‌دهد.
 
آیت‌الله علم الهدی اظهار داشت: اگر ما در کشور وسایل عیش و نوش نداشته باشیم پولی که بدست بیاید در دو حالت خرج می‌شود؛ یا این پول بر می گردد در توسعه اقتصادی و یا در عرصه  عدالت اجتماعی مصرف میشود.
 
وی در پایان گفت:  ما کمونیسم نیستیم که با پولداری مخالف باشیم اما اگر این پول بیاید برای یک ویلای 100 متری صرف بشود و تنها یک خانم، یک آقا، یک بچه و یک سگ در آن زندگی کنند، ما با این مخالف هستیم همانطور که پیامبر با کسی که چنین خانه ای داشت بد برخورد کرد و باعث شد تا آن فرد خانه را خراب نماید.


ویدیو مرتبط :
انتقاد علم الهدی به وزیر ارتباطات

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

انتقاد خانه تئاتری ها از سرگردانی تئاتر كشور 

انتقاد خانه  تئاتری ها از سرگردانی تئاتر كشور

 

 

راد گفت: هنرمندان در ماه گذشته نه تنها شاهد آرامش نبوده اند که روز به روز سرگردان تر و بلاتکلیف تر بوده اند. یعقوبی گفت:

مدیریت های انتصابی، پاشنه آشیل تئاتر است. هژیرآزاد هم گفت: باید دید آیا تئاتر برای برخی مشروعیت دارد؟!، اگر پاسخ، مثبت بود به قانون پناه برد.


مساله بلاتکلیفی گروه ها برای اجرا در تالار مولوی، انتقاد به تغییر کلی سیاست های تئاتری با تغییر مدیران، ابراز نگرانی از حذف یا کاهش تعداد صفحات هنری روزنامه ها ازجمله نکاتی بود که در نشست هیئت مدیره خانه تئاتر به آن اشاره شد.

دومین نشست رسانه ای هیئت مدیره خانه تئاتر با حضور ایرج راد، محمد یعقوبی، کاظم هژیرآزاد، خسرو احمدی و هوشمند هنرکار، ۲۹ تیرماه، برگزار شد.

ایرج راد (رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر) صحبت های خود را با اشاره به مساله ای که در ماه گذشته برای تالار مولوی به وجود آمد، آغاز کرد و گفت: متاسفانه مناقشات پیرامون تالار مولوی مستقیما به مسائل فرهنگی و هنری به خصوص تئاتر که همواره از کمبود امکانات رنج برده و می برد، ضربه می زند.

وی افزود: جای تاسف دارد که یک پایگاه آموزشی- فرهنگی، با جای دیگری که متولی تئاتر است و بخشی از بودجه تئاتر کشور را در دست دارد، دعوا می کنند و درنهایت کسانی که ضرر می بینند، در درجه اول جامعه و فضای فرهنگی جامعه و در مرحله دوم، دست اندرکاران هنر تئاتر هستند.

راد، خواستار کنار گذاشتن مناقشات مربوط به تالار مولوی شد و توضیح داد: در روزهای گذشته، برخی نمایش ها که چندین ماه است مشغول تمرین هستند، با این بهانه که تفاهم نامه مرکز هنرهای نمایشی با جهاد دانشگاهی منعقد شده و دیگر اعتبار ندارد، اجازه کار در تالار مولوی را پیدا نکردند.

وی در ادامه با اشاره به یارانه تئاتر که این روزها بسیار مطرح می شود، گفت: ارائه کمک های مالی به گروه های تئاتری قرار است به این سمت برده شود که به ازای تعداد تماشاگران به آثار، بودجه تعلق بگیرد درحالی که این شرایط خطرناک است که هنرمند بخواهد تمام همّ و غم خود را بر سر این مساله بگذارد که تماشاگران را به سالن ها بکشاند.

وی، نتیجه این کار را سطحی شدن نمایش ها و باز شدن پای چهره های صرفا تصویری به تئاتر دانست و اظهار کرد: تلاش برای جذب مخاطب باعث می شود، کارها به شکلی اجرا شود که سبب خنده تماشاگر شود و برای او لحظات سرگرمی و تفننی به وجود آورد و همچنین پای چهره های تصویری در تئاتر باز می شود، آنهم نه به گونه ای که در تئاتر جایگاه داشته باشند و این نیز درنهایت منجر می شود که برخی هنرمندان تئاتر که بااستعداد و توانا هستند، فرصتی برای انجام کار نداشته باشند یا اینکه تئاتر در چرخه ای می افتد که دائما افراد خاصی فعالیت می کنند و چنین امری ضربه زننده خواهد بود.

مساله دیگری که ایرج راد به آن اشاره کرد، قرارداد تیپ بود که وی درباره آن توضیح داد: با این نوع برنامه ریزی و هدفمند کردن مسائل، قرارداد تیپ که سال ها روی آن کار شده؛ دچار لطمه می شود؛ اگرچه این قرارداد هم دارای ایرادات و مشکلاتی است اما نمی توان چیزی را که روال مشخص و معینی داشته، از زیربنا ویران کنیم و دوباره وارد یک آزمون و خطای مجدد بشویم.

وی با این سوال که "با این شرایط که پیش می رود، تکلیف معاش هنرمندان تئاتر چه خواهد شد؟" انتقاد خود را نسبت به وضعیت موجود اعلام کرد و وقوع چنین شرایطی را موجب سرگردانی و بلاتکلیفی عجیب و غریب هنرمندان دانست که لطمات فراوانی در آینده به وجود خواهد آورد.

او تاكید كرد:هنرمندان در ماه گذشته نه تنها شاهد آرامش و رهنمون های کاربردی نبوده اند بلکه احساس می کنیم روز به روز دچار سرگردانی و بلاتکلیفی بیشتری می شویم.

رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر همچنین به اطلاع رسانی درخصوص نمایش های تئاتری اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی عادلانه ای برای گروه های نمایشی اجرا نمی شود و تفاوت ها بسیار زیاد است و برخی کارها همچنان با اطلاع رسانی سینه به سینه و دهان به دهان کار خود را دنبال می کنند.

محمد یعقوبی(نویسنده و کارگردان تئاتر) نیز گفت: داستان همیشگی تئاتر ایران این است که شخصیت های حقیقی وقتی وارد جایگاه های حقوقی می شوند، نظرات خود را اعمال می کنند و توجیه نیستند که باید خودشان را با این شخصیت حقوقی وفق بدهند نه اینکه بخواهند نظر خود را اعمال کنند زیرا این کار بی احترامی به جایگاه و شان خودشان است.

وی افزود: خوشبختانه باوجود فضاهای اطلاع رسانه ای حرف های همدیگر را از یاد نمی بریم و از یاد نبرده ایم که مدیریت جدید تالار مولوی در ابتدای فعالیت خود گفته بود کماکان در سالن مولوی، شاهد اجرای تئاتر خواهیم بود و ما منتظریم که این اتفاق بیفتد.

یعقوبی همچنین گفت: همه متفق القول هستیم که مدیریت های انتصابی، پاشنه آشیل تئاتر است زیرا آن شخص خود را ذی نفع نمی داند و بنابراین درجهت بهبود وضعیت کار خاصی انجام نمی دهد؛ باید شخصی بر سر کار بیاید که از اهالی تئاتر باشد تا شرایط را درک کند و ما هم از او انتظار و توقع بیشتری خواهیم داشت تا اگر کاری انجام نداد، عزل بشود یا در مرحله بعد انتخاب نشود.

وی تاکید کرد: پیشنهاد مشخص خانه تئاتر این است که دستاوردهایی را که تا پیش از این در عرصه تئاتر داشتیم و هرچند اندک، اما جواب داده است، به یکباره کنار نگذاریم و نخواهیم آنها را از ریشه برداریم.

وی اضافه کرد: برای اجرای طرح یارانه ای کردن نمایش ها پیشنهاد می دهیم ابتدا با یکی، دو سالن خاص این کار را انجام دهند تا ببینند جواب می دهد یا نه سپس اگر خوب بود، تمام تئاتر و هنرمندان و سالن ها را درگیر آن کنند.

یعقوبی، ضرورت برگزاری جلسات خانه تئاتر را در مطرح کردن چندباره برخی مسائل و مشکلاتی دانست که نسبت به آن بی توجهی می شود و افزود: شاید استراتژی آنها این باشد که "اینقدر بگویند تا خسته شوند" ، اما ما همچنان خواهیم گفت و سوهان روح به کسانی خواهیم زد که بازدارنده تئاتر هستند و می خواهند تیر خلاص به ما بزنند؛ ما عادت نمی کنیم و همچنان خواهیم گفت.

هوشمند هنرکار هم توضیح داد: اگر قرار نیست انتخاباتی انجام شود، باید نظر اهالی تئاتر به ویژه خانه تئاتر پرسیده شود.

کاظم هژیرآزاد نیز با اشاره به نشست حمید شاه آبادی(معاون هنری وزیر ارشاد) گفت: آقای شاه آبادی در بدو ورود خود ولیمه ای دادند و هنرمندان را دعوت کردند، در آن جلسه بیش از نیمی از هنرمندان موی سپید حضور داشتند ولی این بزرگوار که یک تار موی سپید ندارند، همه را نصیحت کردند و به ما گفتند که چگونه در راه هنر قدم برداریم.

وی گفت: شاهد وضعیتی هستیم که روز به روز پیچیده تر می شود درحالی که کشور ما یک کشور جوان است و مساله اوقات فراغت آنان، مهم است، تئاتر و سینما فرصت بسیار خوبی است که ضمن آنکه تفریح محسوب می شود، چیزهای آموزنده فراوانی نیز دارد.

هژیرآزاد با بیان اینکه "پیشگیری از درمان بهتر است" افزود: با کمکی که به تئاتر می شود باید جلوی هزاران بزهکار ی را گرفت.

وی با بیان اینکه مخاطب پسند شدن نمایش ها به خودی خود ایرادی ندارد، توضیح داد: این خطر وجود دارد که کارها به سمتی بروند که بخواهند برای جلب مخاطب به سطح نازلی برسند.

هژیرآزاد با طرح این پرسش که "آیا اصلا تئاتر برای برخی مشروعیت دارد؟"، اعلام کرد: اگر پاسخ این سوال مثبت است، باید مانند تئاتر در همه جای دنیا با آن برخورد شود و قائل به قوانین باشیم تا تئاتر داشته باشیم.

ایرج راد در ادامه خواستار ارائه جواب نسبت به سخنان مطرح شده از جانب خانه تئاتر ازسوی مدیران شد و گفت: سکوت کردن کار درستی نیست. ما درباره یک نهاد گفتگوی فرهنگی می کنیم، مسائل ما شخصی و فردی نیست بلکه منافع فرهنگی جامعه را مطرح می کنیم و از حقوق کسانی که در این خصوص دغدغه مند هستند، دفاع می کنیم.

وی با بیان اینکه ما با کسی خصومت و دشمنی نداریم، گفت: اکنون و در این فضا درباره کلیتی صحبت می کنیم که جایگاه خاصی دارد و جامعه بدون آن نمی تواند حرکت کند؛ صحبت ها از سر دلسوزی و عزت طلبی و ارزش خواهی است و امیدواریم جواب لازم به اینها داده شود.

وی اضافه کرد: شرایطی به وجود آمده که می گوییم "سال گذشته چه خوب بود!" در حالی که باید به سمت جلو می رفتیم.

رئیس خانه تئاتر همچنین به بودجه این خانه اشاره و اظهار کرد: چهار ماه از سال گذشته و هنوز تکلیف بودجه خانه تئاتر مشخص نیست. با این وضعیت ما نمی توانیم درمورد کارهای مان برنامه ریزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این مطالعات و تحقیقاتی که مدیران به آن اشاره می کنند، مگر تا کی قرار است طول بکشد، گفت: شاید نیت ها خیرخواهانه باشد اما وقتی حرکتی با اطلاع و آگاهی نباشد، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

راد، راه اندازی سازمان تئاتر درکشور را ضروری دانست و اعلام کرد: اگر می خواهیم تئاتر این مملکت به جایی برسد، نیازمند راه اندازی سازمان تئاتر هستیم، زیرا باری به هرجهت بودن و اینکه افراد بدون ضابطه و چارچوب مشخصی بخواهند فعالیت داشته باشند، ما را به جایی نمی رساند.

وی به کم شدن یا در برخی موارد حذف شدن صفحات فرهنگی و هنری روزنامه اشاره و ابراز نگرانی کرد و گفت: در شرایطی که رسانه ها دارای تاثیرگذاری خاصی هستند، چنین اتفاقاتی جای نگرانی دارد.

در پایان این نشست به خبر اختصاص مکان مشخصی برای تئاتر خیابانی در محوطه تئاتر شهر و نیز به پایان رسیدن کار تعمیرات راهروی ورودی تالار قشقایی اشاره شد.... / گزارش : خبرگزارى ایلنا