اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

انتقاد آمریکا از مواضع تند «فابیوس»کلمات کلیدی


 اخبار سیاست خارجی - دیپلمات‌های هسته‌ای تهران و پاریس 3 ساعت مذاکره کردند
انتقاد آمریکا از مواضع تند «فابیوس»

 ناهار به صرف مذاکره؛ برنامه ملاقات هیات‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و فرانسه که روز گذشته در محل اقامتگاه سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو برگزار شد؛ گفت‌وگویی که «عباس عراقچی» از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران آن را «مفید» و فضایش را «مثبت» ارزیابی کرد.

به گزارش «ایرنا» او با بیان اینکه این گفت‌وگوها «سه‌ساعت‌و15دقیقه» به طول انجامید، گفت: «در این گفت‌وگوها موضوعات مطروحه در مذاکرات هسته‌ای مورد مشورت و رایزنی قرار گرفت.» این نخستین دور از مذاکرات تیم فرانسوی به ریاست «نیکولاس دوریویر» نماینده جدید فرانسه در گروه 1+5 بود. او چندی پیش جانشین «ژاک اودیبر» همتای سابقش شده بود.

 

«عراقچی» همچنین از ادامه مشورت‌های دوجانبه میان طرفین در وین خبر داد. عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در سخنانش اشاره‌ای به صحبت‌های «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در مورد تعداد سانتریفیوژهای ایران نکرد. اما سخنان «فابیوس» انتقاد «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت. او با بیان اینکه «نباید خواسته‌ها را به‌صورت عمومی مطرح کرد»، گفت: «باید به مذاکرات پشت درهای بسته متمرکز بود و از بیان عمومی خواسته‌ها پرهیز کرد.» «لوران فابیوس» در یک مصاحبه رادیویی گفته بود مذاکرات هسته‌ای «به مانع برخورد کرده» و طرفین بر سر تعداد سانتریفیوژها اختلاف اساسی دارند.

 

«رومین نادال» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای با ایران پایبندی به موعد 20جولای (29 تیرماه) برای پاریس در اولویت نیست، گفت: «آنچه حایزاهمیت است محتوای توافق است نه زمان آن.»پیش از این نیز در دور دوم مذاکرات هسته‌ای ژنو زمانی که طرفین به توافق نزدیک شده بودند، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه با اظهاراتش امکان توافق در آن دور را از بین برد. مواضع فابیوس در آن زمان با واکنش منفی ایرانیان مواجه شد هرچند مقامات فرانسوی پس از آن مدعی شدند مواضع سرسختانه وزیرخارجه‌شان به‌منظور دستیابی به یک «توافق قابل اجرا» اتخاذ شده است.


اختلاف باقی است اما مشورت‌ها ادامه دارد
در همین حال «عراقچی» پس از پایان دوروز مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا که نزدیک به 12ساعت در ژنو برگزار شد، گفت: «این گفت‌وگوها فشرده و سخت بود ولی در فضای مثبتی صورت گرفت.» به گزارش «ایرنا» او درخصوص مذاکرات دوجانبه با هیات آمریکا که به ریاست «ویلیام برنز» قائم مقام وزیر خارجه آمریکا بود،

 

افزود: «تبادل‌نظرهای خوبی انجام شد که در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین مفید بود.» اما او در عین حال گفت که «هنوز اختلافات به قوت خود باقی است و مشورت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.» «جن ساکی» سخنگوی وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود به مذاکرات ایران و آمریکا در ژنو اشاره کرد و گفت: «ما ترجیح می‌دهیم که بخش مهمی از این گفت‌وگوها به‌صورت محرمانه باقی بماند چرا که معتقدیم این رویکرد درستی است.» او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نتیجه مذاکرات انجام‌شده گفت: «هنوز نمی‌توانم درباره نتیجه مذاکرات اظهارنظر کنم چون هیچ صحبتی با تیم مذاکره‌کننده آمریکا نداشته‌ام.» «مایکل مان» سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت: «ایران و 1+5 تلاش‌های خود برای دستیابی به توافق را فشرده‌تر کرده‌اند.» به گزارش «فارس»، «مان» ادامه داد: «آنها همیشه در سطوح مختلف و شکل‌های متفاوت موضع‌گیری کرده‌اند که از جمله دیدار سه‌جانبه در راستای مذاکرات اصلی ۳+۳ به ریاست اشتون بوده است.»


نگاه مثبت لندن به مذاکرات تهران و واشنگتن
پس از چندین‌روز مذاکرات فشرده هسته‌ای در «ژنو»، اولین موضعگیری دولت انگلیس را «رزماری دیویس» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «النهار» بیان کرد. او با تاکید به اینکه «تلاش‌های زیادی برای تحقق این توافق قبل از این موعد جریان دارد»، گفت: «مذاکرات مثبت بوده و پیشرفت‌های مهمی صورت گرفته است.» او ادامه داد: «مواضع ایران نسبت به گذشته بهتر است و معتقدم که تهران در مذاکرات به‌طور جدی حضور پیدا می‌کند.»

 

به گزارش «ایرنا»، «دیویس» افزود: «مذاکرات در بخش جزییات فنی با کندی پیش می‌رود که به تلاش و گفت‌وگوهای بیشتر برای حل مشکلات آن نیاز داریم.» او درخصوص مذاکرات ایران و آمریکا نیز گفت: «لندن به مذاکرات دوجانبه بین تهران و واشنگتن با نگاه مثبت می‌نگرد و معنای آن این است که بیش از گفت‌وگوها جلوتر رفته‌ایم.» سخنگوی وزارت خارجه انگلیس هم مانند همتای آمریکایی خود از تمرکز بر مسایل هسته‌ای در مذاکرات خبر داد.
 اخبار سیاست خارجی - ایرنا
 


ویدیو مرتبط :
کاریکاتور/ حمله آمریکا به مواضع داعش!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

انتقاد نماینده مجلس از پیام احمدی نژاد برای آمریکا و سکوت در برابر دانش آموزان سوختهانتقاد نماینده پیرانشهر از پیام احمدی نژاد برای آمریکا و سکوت در برابر دانش آموزان سوخته

نماینده مردم پیرانشهر با انتقاد از پیام تسلیت رئیس جمهور برای کشته شدن تعدادی دانش آموز در مدرسه‌ای آمریکایی گفت: رئیس جمهور در شرایطی اقدام به صدور پیام تسلیت برای خانواده‌های آمریکایی کرده که در طول این دو هفته هیچ ابراز همدردی نسبت به دانش اموزان و خانواده‌های حادثه آتش سوزی شین آباد نداشته است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

رسول خضری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: بهتر نبود رئیس جمهور کشورمان با مردم خود مهربان تر بود و قبل از صدور پیام برای دانش آموزان کشته شده آمریکایی، پیام تسلیتی به خانواده سیران یگانی می فرستاد و همچنین با دانش آموزان مصدوم ابراز همدردی می کرد.

وی ادامه داد: حادثه کشته شدن دانش آموزان آمریکایی از سوی دانش آموزی بوده که مشکل روحی - روانی داشته است اما حادثه مدرسه شین آباد در نتیجه اشتباهات وزیر آموزش و پرورش و کمبود امکانات رخ داده است.

حال عمومی دانش آموزان حادثه آتش سوزی خوب است

خضری درباره وضعیت دانش آموزان حادثه دیده توضیح داد: در آخرین گزارشهای تیم پزشکی، حال عمومی همه دانش آموزان خوب است، اما همچنان باید در بیمارستان تحت مراقبت باشند و تنها دو دانش اموز بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه مرخص شده اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظرات تخصصی تیم پزشکی جراحی پلاستیک، تصریح کرد: از نظر تیم پزشکی جراحی پلاستیک،هم اکنون با توجه به شرایط روحی و جسمی دانش آموزان امکان عمل جراحی وجود ندارد، باید منتظر ماند تا بنیه جسمی دانش آموزان بهتر شود تا توان بیهوشی و جراحیهای طولانی مدت را داشته باشند.

وی درباره اینکه آیا هماهنگی های لازم برای مشاوره های روانی دانش آموزان صورت گرفته است، گفت: دانش آموزان بستری شده در بیمارستان سینا تبریز هم اکنون در اتاق های آی سی یو هستند، اما پس از بهتر شدن وضعیت جسمانیشان باید مشاوره های روانی و آموزشی لازم را ببینند تا به تدریج و با گذشت زمان این دانش آموزان به زندگی عادی برگردند.

12 امضا برای طرح سوال از حاجی بابایی

خضری درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش افزود: این موضوع با 15 محور که تنها یکی از آنها حوادث دانش آموزی است، در حال پیگیری است. همچنین در روز سه شنبه 28 آذرماه موضوع طرح سوال از وزیر آموزش و پرورش را با 12 امضا از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح خواهیم کرد.

طرح شکایت از حاجی بابایی به قوه قضاییه ارائه می شود

نماینده مردم پیرانشهر درباره شکایتش از وزیر آموزش و پرورش گفت: لایحه طرح دعوی درقوه قضاییه از سوی تعدادی از وکلای خبره در حال تدوین است و به زودی این لایحه به قوه قضاییه ارائه می شود تا جبران خسارت های دانش آموزان و خانواده ها به صورت قانونی انجام شود./مهر