اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

امکان سفر برای میرحسین موسوی و کروبی


رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: مسئولیت سلامت افراد در حصر با دستگاه های امنیتی است. آنها امکان سفر هم دارند.

خبرگزاری مهر: رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: مسئولیت سلامت افراد در حصر با دستگاه های امنیتی است. آنها امکان سفر هم دارند.

جواد لاریجانی در حاشیه سفر رئیس قوه قضاییه به لرستان در پاسخ به خبرنگاری در مورد انجمنی تحت عنوان انجمن جهانی دفاع از حقوق بشر و اینکه آیا با این انجمن تعامل دارید یا خیر، گفت: در مورد حقوق بشر در کشورها به روش های مختلف اعم از ماهیت حکومتی و نهادهای غیردولتی پیگیری می کنند که ستاد حقوق بشر به عنوان نهاد حکومتی پیگیری می کند.

وی افزود: این انجمن هم همان نهاد غیر دولتی است که البته باید آن را ثبت قانونی کنند و ما حمایت می کنیم. هر چند ۲ هزار نهاد مردمی در این خصوص در کشور فعال هستند.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا گزارشی از وضعیت سران فتنه در حصر به حقوق بشر ارایه شده است، گفت: حصر هر فردی باید مبنای قانونی داشته باشد یا قاضی حکم می کند یا شورای عالی امنیت ملی می تواند آزادی های فرد یا گروهی را محدود کند و به قوا ابلاغ کند.

وی افزود: پرونده تخلفات فتنه مدارک زیادی دارد که برخی در دادگاه است و برخی از شورای عالی امنیت ملی دستور آمده است.

لاریجانی در پاسخ به اینکه آیا به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با افراد در حصر دیدار داشته اید، گفت: دیداری نداشته ام. ما کینه شخصی با افراد نداریم. افرادی که در کشور خدمات ارایه کرده اند نظام با آنها تسامح دارد. اما باید بار مسئولیت جرم رخداده را بپذیرند. البته مسئولیت سلامت این افراد با دستگاه های امنیتی است اما مشکلی ایجاد نشده است. حتی می توانند به نقاط مختلف کشور سفر کرده و دسترسی های مدیکال هم دارند.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در مورد اینکه آیا مجوزی برای ورود احمد شهید صادر می کنید، گفت: این سئوال خوبی بود که باید کامل به آن توضیح دهم. سیاست جمهوری اسلامی در مورد مکانیزم گزارش های سازمان ملل سیاست همکاری است. اما گزارش گری چارچوب های خاص خودش را دارد و به روش های احمد شهید اشکال داریم.

وی در همین زمینه ادامه داد: اول اینکه انتساب گزارش گر ویژه باید موجه باشد مثلا رفتاری در ایران در مورد زنان رخداده که غیر طبیعی باشد که چنین چیزی وجود نداشت و فقط گفتند غربی ها و آمریکایی ها از ایران ناراحتند که این دلیل موجهی نیست.

لاریجانی اظهار داشت: گزارش گر ویژه نباید موضع گیری کند چرا که وقتی هنوز مرکب حکم وی خشک نشده بود شروع به موضع گیری کرد. ما مواضع شخصی وی را حق خودش می دانیم اما وقتی گزارشگر می شود باید مواضع شخصی را پنهان کند و گزارش تهیه کند. سوم اینکه احمد شهید متولوژی مصوب سازمان ملل را باید مبنا قرار دهد و نباید تنها بر اساس اطلاعات و اخبار سایتها علیه ایران آن را گزارش بگوید.

وی ادامه داد: احمد شهید با تروریست ها روابط زیادی دارد. از شرکت در مراسم ها و سخنرانی هایی که داشته است. همانهایی که در ایران ۱۷ هزار نفر را شهید کرده اند. بعد آنها را بعنوان مدافع حقوق بشر عنوان کرده و این مشکلات کاملا اساسی است.

لاریجانی گفت: کارشناسان ما با احمد شهید مذاکرات زیادی داشته اند و این مسایل را توضیح داده ایم که اشکال ما با شما فنی است. در ایران ۷ گزارشگر فنی آمده و باز هم خواهند آمد. مشکل ما با گزارشگری نیست بلکه با متولوژی آن مشکل داریم.


ویدیو مرتبط :
سناریوی جایگزین قتل میرحسین موسوی و کروبی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در دیدار نوروزی با کروبی، میرحسین موسوی و رهنورد چه گذشت؟دیدار نوروزی کروبی,دیدار نوروزی موسوی,حصر خانگی موسوی,حصرهانگی کروبی,حصرخانگی زهرا رهنورد,اخبار سیاسی

 

در دیدار نوروزی با کروبی، میرحسین موسوی و رهنورد چه گذشت؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

محمد حسین کروبی، فرزند ارشد مهدی کروبی از دیدار خانواده با کروبی در روز اول فروردین 91 خبر داده  و در صفحه فیس بوک خود در مطلبی با عنوان "ملاقات با پدر ...” نوشت: "امروز به مناسبت تحویل سال نو، ساعت هشت و نیم صبح قبل از سال تحویل به همراه مادر، برادرانم و خانواده به خدمت پدرم رسیدیم و این ملاقات حدودا ۱۲ ساعت به طول انجامید و بدون حضور فیزیکی ماموران سازمان های مسوول انجام شد.

 

فرزند مهدی کروبی در این دیدار که به همراه مادر، برادران و خانواده هایشان به دیدار ایشان رفته بود، در خصوص مسائل اخیر کشور ازجمله انتخابات گزارشی به آقای کروبی ارائه کرده بود وآقای کروبی در این دیدار  گفته بود که احساس خستگی و ناامیدی ندارم و هیچ موقع در زندگی به این اندازه از خداوند شاکر و شکرگزار وی نبودم...

حسین کروبی در مورد انتخابات، وضعیت اقتصادی، وقایع سوریه و.... با مهدی کروبی گفت وگو کرده است

مهدی کروبی نیز در پاسخ اعلام کرده  که من، هم از لحاظ روحی در شرایط خوبی هستم. احساس خستگی و ناامیدی ندارم و هیچ موقع در زندگی به این اندازه از خداوند شاکر و شکرگزار وی نبودم،

همچنین میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آغاز سال جدید به مدت سه ساعت و نیم با  فرزندان خود دیدار داشتند.

 

حال جسمی و روحیه هر دو نفر یعنی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خوب گزارش شده و بر خلاف گزارش های قبلی  افراطیون جنبش سبز خبر از عدم سلامت و شرایط نامساعد این افراد داده بودند، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد، در منزل خود ودر صحت سلامت به سر می برند.

براساس گزارش سایت کلمه وسحام نیوز، دختران موسوی و رهنورد دو هفته قبل از آغاز سال ۱۳۹۱ نیز با  پدرو مادر خود دیدار حضوری داشته اند./انتخاب