اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

افشای جاسوسی انگلیس از خبرنگاران بین المللیاخبار,اخباربین الملل,سازمان جاسوسی

 

ایمیل‌های خصوصی روزنامه‌نگاران که در شبکه داخلی CGHQ قرار گرفته‌اند٬ جزو مجموعه بزرگ‌تری از ۷۰ هزار ایمیل بوده که در یکی از روزهای نوامبر ۲۰۰۸ و در نتیجه نفوذ به کابل‌های فیبر نوری در دیدرس کارکنان این سازمان جاسوسی دولتی قرار گرفته است.

 مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا ایمیل‌ها و ارتباطات دیجیتال کارمندان برخی از مهم‌ترین رسانه‌های جهان را کنترل کرده و آنها را "تهدید امنیتی" برشمرده است. بیش از صد وکیل و روزنامه‌نگار از دیوید کامرون خواسته‌اند وارد عمل شود.
 
به گزارش عصرخبر، اسناد محرمانه‌ای که ادوارد اسنودن٬ پیمان‌کار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر کرده٬ نشان می‌دهد که مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا (GCHQ) که نهادی معادل NSA در آمریکا است٬ ایمیل‌ها و ارتباطات دیجیتال روزنامه‌نگاران شاغل در بی‌بی‌سی و برخی دیگر از رسانه‌های بین‌المللی را تحت کنترل داشته است.
 
روزنامه گاردین روز دوشنبه  با انتشار گزارشی که حاصل تفحص در اسناد افشاشده از سوی اسنودن است٬ خبر داده که خبرنگاران شاغل در بی‌بی‌سی٬ رویترز٬ نیویورک‌تایمز٬ لوموند٬ ان‌بی‌سی٬ واشنگتن‌پست و چندین رسانه دیگر از جمله قربانیانی بوده‌اند که ایمیل‌هایشان در یک عملیات آزمایشی در شبکه داخلی (اینترانت) مرکز ارتباطات دولتی به اشتراک گذاشته شده بود.
 
این ماجرا در حالی افشا شده که دولت بریتانیا به شدت تحت فشار است تا از ارتباطات محرمانه روزنامه‌نگاران٬ نمایندگان پارلمان و وکلای شاغل در این کشور به طور ویژه‌ای حراست کند.
 
براساس گزارش دوبچه وله٬ ایمیل‌های خصوصی روزنامه‌نگاران که در شبکه داخلی CGHQ قرار گرفته‌اند٬ جزو مجموعه بزرگ‌تری از ۷۰ هزار ایمیل بوده که در یکی از روزهای نوامبر ۲۰۰۸ و در نتیجه نفوذ به کابل‌های فیبر نوری در دیدرس کارکنان این سازمان جاسوسی دولتی قرار گرفته است.
 
طبقه‌بندی روزنامه‌نگاران در کنار تروریست‌ها و هکرها
گذشته از این٬ مدارک جدید منتشرشده درباره جاسوسی‌های GCHQ نشان می‌دهد که در یکی از ارزیابی‌های امنیت اطلاعات در این سازمان "روزنامه‌نگاران کاوشگر" به عنوان یک تهدید امنیتی در کنار گروه‌های دیگری نظیر تروریست‌ها و هکرها قرار گرفته‌اند.

 

در این اسناد که مربوط به جاسوسی نظامی است٬ هشدار داده شده که «روزنامه‌نگاران و خبرنگاران از همه رسانه‌های خبری٬ تهدیدی بالقوه برای امنیت محسوب می‌شوند.» روزنامه‌نگاران کاوشگر که متخصص مسائل دفاعی‌اند٬ به‌عنوان خطری جدی‌تر طبقه‌بندی شده‌اند. در این اسناد همچنین با اشاره به تلاش‌های خبرنگاران برای جمع‌آوری اطلاعات تاکید شده هرگونه مراجعه رسمی یا غیررسمی آنها باید «بلافاصله به مراکز فرماندهی گزارش شود.»
 
بیش از صد تن از دبیران و سردبیران رسانه‌ها و گروهی از وکلا در بریتانیا با ارسال نامه‌ای سرگشاده به دیوید کامرون٬ نخست‌وزیر بریتانیا٬ از او خواسته‌اند که به تجسس ارتباطات روزنامه‌نگاران اعتراض کند.
 
یکی از سخنگویان GCHQ در واکنش به انتشار این اسناد٬ در گفت‌وگو با گاردین گفت: «این سیاست دیرینه ما است که درباره موضوعات اطلاعاتی نظری نمی‌دهیم. همه فعالیت‌های این سازمان در هماهنگی کامل با چارچوب‌های قانونی و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای اجرا می‌شود که اطمینان حاصل می‌کنند آنچه انجام می‌دهیم مجاز٬ ضروری و متناسب است.»
 
او همچنین گفت: «فعالیت‌های ما به صورت جدی زیر نظر مقامات است؛ از جمله وزیر کشور و دیگر نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی و کمیته‌های امنیت و اطلاعات پارلمان. همه واحدهای عملیاتی ما از این موضع حمایت می‌کنند و مجموعه قوانین مرتبط با شنود و جاسوسی در بریتانیا هم کاملا هم‌سو با کنوانسیون حقوق بشر اروپا است.»

 

 اخباربین الملل -  عصر  خبر


ویدیو مرتبط :
افشای جاسوسی های جدید انگلیس و آمریکا از موبایل ها

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

افشای جاسوسی آمریکا و انگلیس از ترکیهاخبار,اخبار بین الملل , افشای جاسوسی آمریکا

 

اخبار بین الملل - افشای جاسوسی آمریکا و انگلیس از ترکیه

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل براساس اسناد ادوارد اسنودن اعلام کرد که آمریکا و انگلیس از ترکیه جاسوسی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه حریت، این اسناد که از سوی ادوارد اسنودن، افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا فراهم شده، نشان می‌دهد که ترکیه یکی از اهداف اصلی آمریکا در زمینه جاسوسی بوده است و رهبری سیاسی در واشنگتن، آژانس امنیت ملی را موظف کرده بود تا مقاصد رهبری ترکیه را پیگیری کرده و عملیات‌های آنها را در 18 حوزه دیگر نظارت کند.

طبق این گزارش، در یکی از اسناد ترکیه در حد ونزوئلا و حتی بالاتر از کوبا قرار گرفته و در راستای منافع آمریکاست که درباره آن اطلاعات جمع آوری کند.

طبق اسناد، مقاصد رهبری ترکیه بالاترین درجه اهمیت را داشته است و پس از آن اطلاعات نظامی، زیرساختی، اهداف سیاست خارجی و امنیت انرژی قرار داشتند.

آژانس امنیت ملی آمریکا در سال 2006 عملیات جاسوسی گسترده‌ای را با هدف نفوذ در کامپیوترهای رهبران سیاسی ارشد ترکیه آغاز کرد.

ترکیه ماه گذشته سفیر آلمان در آنکارا را پس از انتشار گزارشی مبنی بر اینکه برلین، آنکارا را از سال 2009 جزو لیست جاسوسی قرار داده و سال‌هاست که از ترکیه جاسوسی می‌:رده است احضار کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این جاسوسی‌ها گفت که چنانچه این گزارش‌ها صحت داشته باشد، غیرقابل پذیرش است. طبق اسناد اسنودن، ترکیه از شرکای قدیمی ان اس ای در آسیا بوده است. ماموران مخفی آمریکا در جنگ با شبه نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) سال‌ها از نیروهای ترکیه حمایت کرده‌اند.

در همین حال اسناد اسنودن نشان می‌دهد که مقر ارتباطات دولتی انگلیس (GCHQ) از اکتبر 2008 ماموران خود را موظف کرد تا دسترسی خود را به وزارت انرژی ترکیه ارتقا دهند. نام مهمت شیمشک، وزیر دارایی ترکیه نیز علنا به عنوان "هدف" سازمان اطلاعاتی انگلیس عنوان شده است و این در حالی است که وی شهروندی دوگانه ترکیه انگلیس را دارد.
اخبار بین الملل - ایسنا