اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

افزایش 15 درصدی مالیات اصناف 

 

قاسم نوده فراهانی اظهار داشت: مالیات سال 89 نسبت به سال ماقبل آن 15 درصد افزایش به اضافه نمونه‌گیری خواهد بود.

وی در پاسخ به سؤال فارس كه منظور شما از نمونه‌گیری چیست، گفت: بر اساس تبصره 5 ماده 100 قانون وزارت اقتصاد می‌شود در برخی نقاط كشور و یا برخی مراكز استان‌ها عملكرد مالیاتی اصناف را از اختیارات تفویض كند. بر این اساس 96 درصد مالیات مشمولین بند «ج» با احتساب 15 درصد افزایش نسبت به سال ماقبل تعیین و 4 درصد آن توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود و در هنگام نمونه‌گیری می‌توان نظر رئیس اتحادیه‌ها را بگیرند.

رئیس شورای اصناف كشور با تأكید بر اینكه از امروز تا 31 تیر ماه كلیه اصناف باید اظهارنامه‌های خود را تحویل دهند اظهار داشت: در خصوص مشمولین بند «ج» اگر از اظهارنامه‌های الكترونیكی استفاده شود 30 درصد به صورت نقد پرداخت و مابقی در 6 قسط و در 6 ماه پرداخت می‌شود و اگر اظهارنامه‌ها الكترونیكی نباشد 40 درصد به صورت نقد و مابقی در 6 قسط و 6 ماه پرداخت می‌شود.

فراهانی گفت: مشمولین بند «الف» و «ب» نیز 15 درصد افزایش نسبت به سال قبل و همچنین 12 درصد نمونه‌گیری دارد كه این تغییرات دقیقا مطابق سال قبل بوده است.... / تحلیل : عصر ایران

 

 


ویدیو مرتبط :
انتقاد اصناف از افزایش مالیات

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تصویب افزایش 22 درصدی مالیات بر مشاغل در سال 94اخبار,اخبار اقتصادی ,مالیات

 

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق در مصوبه دیگری روش فروش سهام و حق اولویت دولت را تعیین و مقرر کرد آنچه دولتی است و باید به فروش برسد از طریق بورس، فرابورس و مزایده فروخته شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94 از مصوبه امروز این کمیسیون برای افزایش 22 درصدی مالیات بر مشاغل در سال 94 خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح در نشست خبری صبح امروز خود اظهار کرد: در بخش مالیات عمده موارد عینا بر اساس پیشنهاد دولت در کمیسیون تلفیق مصوب شد از جمله مالیات بر مستقلات، مالیات بر ارث و مالیات اتفاقی تغییری نکرد اما کمیسیون تلفیق مالیات بر مشاغل را با رشد 22 درصدی به تصویب رساند.

مفتح افزود: پیش‌بینی عملکرد مالیات بر مشاغل در سال 93، سه هزار و 100 میلیارد تومان بوده که دولت در لایحه بودجه 94 این رقم را 3600 میلیارد یعنی با افزایش 18/7 درصدی پیش‌بینی کرده و کمیسیون تلفیق هم آن را به 3780 میلیارد تومان یعنی با رشد 22 درصد افزایش داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94 همچنین گفت که برخی موارد در زمینه مالیات از جمله مالیات بر حقوق که مستلزم تعیین میزان افزایش حقوق است، حقوق ورودی، حقوق ورودی واردات خودرو، عوارض خروج از مرزهای کشور، مالیات بر سیگار و میزان مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون تلفیق مراعا مانده است.

وی درباره ردیف مالیات متفرقه بر درآمد نیز گفت: عملکرد امسال در این زمینه 6000 میلیارد بوده و دولت همین رقم را در لایحه 94 برای مالیات متفرقه بر درآمد پیش‌بینی کرده که کمیسیون تلفیق آن را به 10 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94 یادآور شد: کمیسیون تلفیق همچنین تصمیم گرفت تبصره‌هایی که دولت در لایحه بودجه آورده اما در قانون دائمی کردن برخی احکام بودجه به تصویب رسیده و مطمئنیم که تایید شورای نگهبان را دارد از متن بودجه 94 حذف کند تا حجم بودجه کم شود و فقط اگر نیاز به اصلاح احکام بود اصلاحات انجام شود.

مفتح درباره حکم بودجه 94 در خصوص تامین قیر رایگان نیز خاطرنشان کرد: کمیسیون تلفیق مصوب کرد 500 هزار تن قیر رایگان در اختیار وزارت راه و بنیاد مسکن به نسبت 80 و 20 درصد قرار گیرد تا به ترتیب برای راه‌های روستایی و بهسازی روستاها اختصاص یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94 با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، خاطرنشان کرد: مصوب شد وزارت نفت آن فرآورده‌های نفتی که به صورت قاچاق، کشف و عرضه می‌شود در شبکه بفروشد و 90 درصد آن را به حساب خزانه واریز کند و 10 درصد آن به عنوان دستمزد در اختیار وزارت نفت قرار گیرد.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق در مصوبه دیگری روش فروش سهام و حق اولویت دولت را تعیین و مقرر کرد آنچه دولتی است و باید به فروش برسد از طریق بورس، فرابورس و مزایده فروخته شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94، بر اساس مصوبه دیگر این کمیسیون، به وزارت نیرو اجازه داده می‌شود اراضی مسیل‌های متروکه که در مناطق شهری وجود دارد و احتمال عبور سیل از آنها صفر شده از طریق مزایده به فروش برساند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس در پاسخ به سوالی درباره افزایش میزان درآمدهای مالیاتی در سال 94 بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، تصریح کرد: ارقام افزوده شده به درآمد مالیاتی زیاد و قابل توجه نیست و نکته مهم این است که ما نرخ مالیات را تغییر ندادیم بلکه نرخ ثابت است و پایه‌های مالیاتی افزایش می‌یابد. مجلس هم این موضوع را با دقت تمام بررسی کرده البته ما معتقدیم دولت هم کار کارشناسی خوبی انجام داده اما هنوز انتظار داریم این ارقام بیشتر باشد. گزارش رییس سازمان مالیاتی هم این بوده که 20 درصد فرار مالیاتی داریم و باید روش‌هایی وجود داشته باشد که جلوی آن گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 94 در پایان در پاسخ به سوال دیگری در مورد میزان معافیت‌های مالیاتی، یادآور شد: درست است که تعداد معافیت‌های مالیاتی زیاد است و باید آن را کمتر کنیم اما معافیت‌هایی که توجیه اقتصادی دارد باید استمرار یابد.
اخبار اقتصادی - ایسنا