اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

افزایش ۲۰ درصدی قیمت آجیل و خشکبار 

 

ایسنا: با توجه به خشكسالی‌ كه پشت سر گذاشتیم در سال جاری میزان آجیل و خشكبار 20 درصد افزایش قیمت پیدا كرده است.

رییس اتحادیه خشكبار و آجیل فروش با اعلام این خبر افزود: قیمت گردو، پسته و توت خشك نسبت به سال گذشه كمی بیشتر شده است اما قیمت سایر اقلام مانند گذشته است.

جواد اخوان با اشاره به نزدیك بودن شب چله گفت: تمهیدات لازم را در نظر گرفته‌ایم تا مردم در آخر سال برای تهیه خشكبار و آجیل به مشكل برنخورند و آجیل به میزان فراوان در بازار وجودداشته باشد.

وی درباره عرضه آجیل در قنادی‌ها نیز اظهار كرد:‌ طی توافقاتی كه با اتحادیه قنادان در سال‌های گذشته انجام شد قرار شد كه قنادی‌ها بتوانند در حد محدود آجیل عرضه و خشكباری‌ها نیز در حد محدود بتوانند اقدام به عرضه شیرینی‌های بسته بندی شده كنند اما برخی قنادان پا فراتر گذاشته كه با نصرتی ـ رییس اتحادیه قنادان ـ كه از دوستان بنده نیز هست صحبت می‌كنیم، جلساتی را داشته و داریم تا روی توافقنامه صورت گرفته تجدیدنظر شود؛ البته تداخل صنفی در همه صنوف وجود دارد.

اخوان با تاكید بر لزوم حمایت از آجیل‌پزها گفت: ‌150 واحد آجیل‌پز در بازار تهران مستقر هستند كه كار آن‌ها بو دادن آجیل است؛ دستگاه‌های این كار با گازوئیل كار می‌كند، از طرفی نیز آجیل‌پزها برای برق زدن آجیل مجبورند مقداری روغن به آن اضافه كنند كه باعث ایجاد دود می‌شود.

وی ادامه داد: ایجاد دود هنگام بو دادن آجیل باعث شده تا آجیل‌پزی جزو صنوف آلاینده تشخیص داده شود كه باید به خارج از محدوده تهران بروند. ما نیز موافقت خود را اعلام كردیم اما به شرطی كه تسهیلاتی در اختیار آجیل‌پزها قرار گیرد؛ این قشر ضعیف هستند و باید از آن‌ها حمایت شود. قرار شد دولت كمك كند و به آن‌ها وام دهد.

رییس اتحادیه خشكبار و آجیل فروشان با اشاره به ارائه زمین به پرنده فروش‌ها برای انتقال واحدهای خود تاكید كرد: از ارگان‌های ذی‌ربط می‌خواهیم به هر طریق از جمله ارائه وام و یا تهیه زمین به آجیل‌پزها برای انتقال واحدهای آجیل‌پزی كمك كنند.... /  تحلیل : عصر ایران


ویدیو مرتبط :
افزایش ۲۱ درصدی قیمت خرید برگ چای

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

احتمال افزایش ۲۲ درصدی قیمت برنج! 

 

احتمال افزایش ۲۲ درصدی قیمت برنج!

 

 

قیمت برنج ممكن است به دلیل اقدام تایلند در خرید برنج از كشاورزان به نرخ بالاتر از بازار كه هزینه را برای واردكنندگان افزایش می دهد و تورم جهانی را حتی با وجود كندی رشد اقتصادی برمی انگیزد، تا پایان سال ۲۲ درصد افزایش پیدا كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طبق نظرسنجی اخیر بلومبرگ از صادركنندگان، كارگزاران و آسیاب كنندگان، قیمت برنج تایلندی صد در صد درجه بی، ممكن است تا پایان دسامبر به ۷۵۰ دلار در هر تن افزایش پیدا كند. این نرخ ۵۰ دلار بالاتر از متوسط برآورد بلومبرگ در نظرسنجی انجام گرفته در نیمه اول ماه اوت است.

این افزایش ممكن است مسائل را برای بانك های مركزی و سیاستگذاران در آسیا كه در تلاش برای مهار افزایش قیمت ها هستند، پیچیده تر كند. به گفته عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد در سازمان خواروبار و كشاورزی ملل متحد (فائو)، برنج تنها غله ای است كه جهان را از یك بحران غذا دور نگه می دارد.

آسیاب كنندگان، كارگزاران و صادركنندگان در تایلند كه بزرگ ترین صادركننده برنج جهان است، تا پیش از انتصاب یینگلوک شیناواترا، نخست وزیر جدید این كشور كه وعده داده است برنج آسیاب نشده را ۴۳ درصد بالاتر از قیمت های بازار از كشاورزان خریداری كند، به خرید شتاب داده اند. این طرح كه برای تقویت درآمدهای روستایی در نظر گرفته شده صادرات برنج تایلندی را كمتر رقابتی می كند زیرا انتظار می رود تولید در آمریكا كه چهارمین صادركننده بزرگ جهان است، به بیشترین میزان از سال ۱۹۸۴ كاهش یابد.

به گفته دارن كوپر، اقتصاددان ارشد در شورای بین المللی غله، در حالیكه فائو پیش بینی می كند تولید جهانی برنج در سال ۲۰۱۲ ۲۰۱۱ از تقاضا فراتر رود و ذخایر آن به بالاترین میزان در ۱۱ سال گذشته افزایش پیدا كند، سیاست تایلند ممكن است به این معنی باشد كه مقداری از مازاد برنج صادراتی این كشور در انبارها باقی خواهد ماند.

طبق اعلام وزارت كشاورزی آمریكا، تجارت جهانی برنج امسال ۱.۵ میلیون تن افزایش یافته و به ركورد ۳۲.۷ میلیون تن می رسد و در سال آینده به دلیل صادرات كمتر از تایلند كاهش می یابد. پیش بینی می شود چین و اندونزی صادراتشان را افزایش دهند.

برنج كه یكی از كالاهای غذایی اساسی برای نیمی از مردم جهان است، در سال گذشته حدود ۵۵ درصد افزایش قیمت داشته است. بانك جهانی در گزارش اخیر خود اعلام كرد قیمت های جهانی غذا همچنان نزدیك به اوج آن در سال ۲۰۰۸ باقی مانده و انتظار می رود بی ثباتی در قیمت های برخی از كالاها مانند نفت، موجب افزایش قیمت ها در ماه های آینده شود..... /  خبرگزارى ایسنا