اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اعلام عراقچی از زمان دیدار ظریف با اشتون و نشست بعدی ایران و ۱+۵اخبار,اخبار سیاست خارجی,عراقچی


 اخبار سیاست خارجی - عراقچی خبر داد: دیدار ظریف و اشتون ۱۰ شهریور/ نشست بعدی ایران و ۱+۵ قبل از مجمع عمومی

مذاکراه کننده ارشد کشورمان گفت وزیر امورخارجه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۱۰ شهریورماه در بروکسل با یکدیگر دیدار و خرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و نحوه پیگیری این مذاکرات را بررسی می‌کنند.

محمدجواد ظریف گفت: در 10 روز آینده به سه کشور اروپایی ایتالیا، لوکزامبورگ و بلژیک سفر می کنم و درباره مذاکرات هسته ای با خانم اشتون دیدار و گفت‌وگو خواهم کرد.

سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه نیز گفت: در دیدار ظریف و اشتون که معاونان طرفین نیز حضور دارند آخرین وضعیت مذاکرات ارزیابی خواهد شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به دیدارهای دوجانبه زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 قطعی شده است؟ گفت: دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 قبل از برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه پیش از نشست نیویورک آیا دیدارهای دوجانبه دیگری میان طرفین انجام خواهد شد؟ تصریح کرد: دیدارهای دوجانبه دیگری نیز قبل از نشست نیویورک برگزار خواهد شد که در حال تنظیم زمان و سطح آن هستیم.


وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا به طور ویژه با آمریکایی ها مذاکرات دوجانبه ای قبل از نشست نیویورک خواهیم داشت؟ گفت: چناچه لازم باشد با آمریکایی ها نیز دیدار خواهیم داشت.


پس از مذاکرات وین 6، معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا 16 مردادماه در شهر ژنو سوئیس به طور دوجانبه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.


عراقچی در پاسخ به سوال دیگری درباره پرداخت قسط دوم توافق تمدید شده ژنو به ایران اظهارداشت: این قسط نیز مراحل معمول خود را طی می کند و طبق روال به ایران پرداخت خواهد شد.


پیش از این، مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی دو عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای و نیز مرضیه افخم سخنگوی وزارت امورخارجه از دیدار ظریف و اشتون در اوایل ماه سپتامبر خبر داده بودند.

به گفته آنان این دیدار در چارچوب مذاکرات هسته ای و پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیوریک خواهد بود.


دیدار ظریف و اشتون نخستین دیدار پس از مذاکرات وین 6، میان طرفین است که به دلیل اختلافات بر سر موضوعاتی همچون میزان غنی سازی به توافق نهایی دست نیافتند و طول مدت مذاکرات جامع هسته ای و نیز توافق اولیه ژنو را برای چهار ماه دیگر تمدید کردند.


 اخبار سیاست خارجی - تسنیم


ویدیو مرتبط :
دیدار دوباره ظریف - کری - اشتون

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عراقچی: آغاز تدوین متن تفاهم‌نامه هسته‌یی ایران و 1+5 از فرد/ دیدار ظریف و اشتون به فردا موکول شداتفاهم‌نامه هسته‌یی ایران و 1+5

عراقچی خبر داد: آغاز تدوین متن تفاهم‌نامه هسته‌یی ایران و 1+5 از فردا

عراقچی گفت: تدوین متن تفاهم‌نامه هسته‌یی ایران و 1+5 از فردا آغاز می‌شود

به گزارش ایسنا، عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 در گفت وگو با خبرنگاران ایسنا و فارس گفت: ملاقات های دوجانبه امروز بسیار خوب بود. گفت‌وگوهای مفیدی صورت گرفت. هنوز برای قضاوت زود است اما شخصا امیدواری‌هایم از پیش از مذاکرات بیشتر شده است.

وی گفت: مذاکرات با سه کشور اروپایی بسیار مفید بود . همین طور مذاکرات دو جانبه با آمریکا که منجر به جلسه آمریکایی‌ها با خانم اشتون شد.

البته ملاقات با روسیه و چین هم خوب بود. در حال آماده شدن برای ورود به متن تفاهم‌نامه هستیم و امیدواریم از فردا این گفت‌وگو ها آغاز شود که مشخص نیست چه میزان طول بکشد.

وی درباره اظهارات یک مقام آمریکایی مبنی بر اینکه متن تفاهم نامه ایران و 1+ 5هفته آینده منتشر می‌شود گفت: نمی توانم این موارد را تایید کنم. اما درباره واقعیت مداکرات می توانم بگویم مذاکرات تا کنون به خوبی پیش رفته است و از فردا مکتوب کردن موضوعات آغاز می‌شود. اما مکتوب کردن موضوعات هم به هر حال پروسه طولانی مدت و سخت و زمان‌بری است.

 

 

----------------------------------------------------------------

دیدار ظریف و اشتون به فردا موکول شد

یک عضو هیات مذاکره‌کننده ایران با 1+5 از برگزاری دیدار جمع‌بندی ظریف و اشتون در روز جمعه خبر داد.

سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با خبرنگاران ایسنا و فارس گفت: به دلیل طولانی شدن جلسات، دیدار اشتون و ظریف امشب(پنج‌شنبه) برگزار نمی‌شود و ظریف و اشتون صبح فردا(جمعه)با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

وی گفت : فردا مذاکرات وارد مرحله حساسی می‌شود و هر احتمالی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، پیش از این قرار بود پس از برگزاری دیدارهای دو جانبه ایران با اعضای 1+5 ظریف و اشتون در نشستی به جمع‌بندی مذاکرات انجام شده بین هیات ایرانی و اعضای 1+5 بپردازند.

عراقچی همچنین از دیدار خود با مدیر کل وزارت خارجه ژاپن در صبح فردا خبر داد.
/ایسنا