اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اعلام شرایط جدید دریافت تحویل دسته چکاعلام شرایط جدید دریافت تحویل دسته چک

با عملی شدن طرح طبقه‌بندی چك‌ها كه در دستورالعمل جدید حساب جاری به آن اشاره شده، چك‌هایی با مشخصه‌هایی مانند ستاره یا رنگ‌های مختلف برای اقشار مختلف از جمله كارمندان رهسپار سیستم بانكی كشور خواهد شد.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

با عملی شدن طرح طبقه‌بندی چك‌ها كه در دستورالعمل جدید حساب جاری به آن اشاره شده، چك‌هایی با مشخصه‌هایی مانند ستاره یا رنگ‌های مختلف برای اقشار مختلف از جمله كارمندان رهسپار سیستم بانكی كشور خواهد شد.

به گزارش ایسنا، هرچند تاكنون موضوع طبقه‌بندی چك‌ها مطرح بوده اما شاید به اندازه مقطع كنونی كه دستورالعمل جدید حساب جاری از سوی بانك مركزی اعلام شده، جدی نبوده است. رشد بی‌سابقه چك‌های برگشتی و رسیدن ارزش سالانه چك‌های برگشتی به 35 هزار میلیارد تومان در سال 90 شاید از مهم‌ترین عواملی باشد كه بانك مركزی را مجاب به طبقه‌بندی چك‌ها كرده است. بانك مركزی فراتر از این برای دریافت دسته چك نیز شرایط جدیدی را در نظر گرفته است.

 

اما در مورد طبقه‌بندی چك‌ها، در دستورالعمل حساب جاری صراحتا ذكر شده كه « طبقه‌بندی چك‌ها براساس هر یك از سطوح مشتریان، شیوه درخواست صدور دسته چك، نحوه استقرار و برقراری ارتباط با سامانه متمركز بانك مركزی به منظور هویت سنجی، ثبت اطلاعات و شخصی سازی، چاپ و ارسال دسته چك، مطابق با شیوه‌نامه‌ای خواهد بود كه ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این دستورالعمل، به تصویب هیات عامل بانك مركزی خواهد رسید.

 

حتی برای این كار سامانه‌ای نیز در نظر گرفته شده كه در مورد آن ذكر شده است: « كلیه مراحل گردش چك در شبكه بانكی كشور، اعلام چك‌های مفقودی، كنترل چك‌های در گردش و واگذاری چك به بانك‌ها باید از طریق سامانه موضوع این ماده قانونی صورت پذیرد.»

 

این در حالی است كه پیش از این نیز مدیر كل مقررات، مجوزهای بانكی و مبارزه با پولشویی بانك مركزی با اشاره به روند صعودی تعداد چك‌های برگشتی به بحث ساماندهی طبقه بندی چك‌ها اشاره كرده و گفته بود:‌ بانك مركزی در نظر دارد طی یك دوره شش ماه ضوابط ‌مربوط به ساماندهی‌، كنترل و رنگ‌بندی چك‌ها را ابلاغ كند كه البته در مورد رنگبندی چك‌ها می‌توان گفت كه منظور این است كه مشخصه‌هایی برای چك‌های اقشار مختلف مثلا كارمندان مشخص شود. حالا ممكن است براساس الصاق ستاره باشد یا این كه رنگ‌بندی براساس ارزیابی اعتباری مشتریان انجام شود.

 

شرایط جدید دریافت تحویل دسته چك

بانك مركزی جدای از طبقه‌بندی چك‌ها برای صدور دسته چك نیز شرایطی را لحاظ كرده است. طبق آنچه كه در دستورالعمل حساب جاری اعلام شده توسط بانك مركزی ذكر شده، تحویل دسته چك به مشتریان بانكی منوط به رعایت الزاماتی است. از جمله این الزامات دریافت درخواست كبتی یا الكترونیكی مشتری یا وكیل وی برای صدور تحویل دسته چك، حصول اطمینان از واجد شرایط بودن مشتری برای دریافت اولیه یا مجدد دسته چك صرفا از طریق سامانه متمركز موضوع ماده 11 این دستورالعمل، ارسال دعوت‌نامه رسمی دارای شماره، تاریخ، امضا مجاز و مهر مبنی بر دریافت دسته چك، به نشانی پستی مشتری، به منظور حصول اطمینان از صحت نشانی پستی ارائه شده توسط وی، تحویل دسته چك به مشتری یا وكیل وی توسط بانك، پس از اخذ دعوت‌نامه ارسالی و احراز هویت وی است.

 

همچنین بانك می‌تواند براساس ضوابطی كه مفاد آن را قبلا به تایید بانك مركزی می‌رساند، برخی مشتریان معتبر خود را از رعایت كامل دو مورد آخر مستثنی كند. در ضوابط مورد اشاره باید ویژگی‌های مشتری معتبر به طور كامل تبیین شود.

بر این اساس در ماده13 دستور العمل حساب جاری اشاره شده كه اعطای دسته چك برای حساب جاری موقت مجاز نیست.

 

در ماده‌های دیگر تحویل دسته چك به مشتری كه حساب جاری وی به موجب دستور مرجع قضایی مسدود شده باشد غیرمجاز اعلام و تصریح شده است: « تحویل دسته چك جدید منوط به بازگشت حداقل چهار پنجم از برگه‌های آخرین دسته چك مشتری، اعم از صادر شده یا ابطال شده به بانك خواهد بود.»/ایسنا


ویدیو مرتبط :
شرایط جدید خودروسازان برای تحویل خودرو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اعلام شرایط معافیت جدید خدمت سربازی 

 

 

اعلام شرایط معافیت جدید خدمت سربازی

 

در خانواده‌هایی که پدر و مادر، معلولند و یا 2 فرزند معلول دارند در صورتی که فرزندان متاهل نباشند، یک فرزند از خدمت سربازی معاف می شود.

معاون معافیت‌ها و امور مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر گفت:‌ در معافیت‌های خاص و عنایات رهبر معظم انقلاب افرادی که پدر یا مادرشان تا 30 ماه در جبهه حضور داشته اند یک فرزند آنها و تا 60 ماه 2 فرزند آنها معاف می شود.

سرهنگ حلوایی افزود: به ازای 25 درصد جانبازی یک فرزند و تا 50 درصد جانبازی 2 فرزند و به ازای 36 ماه آزادگی یک فرزند معاف خواهد شد.

وی گفت:‌ به ازای هر ماه حضور در جبهه 18 روز کسر خدمت برای فرزند آنها محاسبه خواهد شد.

معاون معافیت‌ها و امور مشمولین سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین از بخشودگی مشمولینی که مدرک تحصیلی لیسانس و متولد 54 و فوق‌لیسانس دارند و متولد 52 هستند؛ خبر داد و افزود: مشمولین دکترای تخصصی غیرپزشکی متولد 50 و دکترای تخصصی پزشکی متولد 44 نیز از خدمت سربازی معاف خواهند شد...../تحلیل:عصرایران