اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اظهارات معاون بانک مرکزی درباره تغییر نرخ سود بانکیاخبار,اخباراقتصادی,بانک مرکزی

 

 اخباراقتصادی - معاون بانک مرکزی: لیزینگ مسکن فعلا متوقف می ماند/ تغییر نرخ سود بانکی در حد حرف است

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز نزد بانک‌ها ۳۰۰ هزار میلیارد ریال است، گفت: تسهیلاتی که از این محل پرداخت شده حدود ۲۶۳ هزار میلیارد ریال است. پرداخت تسهیلات جدید از این محل خیلی کم و ضعیف است.

حمید تهرانفر در نشست خبری که بعد از ظهر امروز برگزار شده بود با اعلام فعالیت ۳۴ بانک و موسسه اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی در نظام بانکی، اظهار داشت: این بانک‌ها در جمع ۲۰ هزار و ۲۶۲ شعبه در سطح کشور دارند.

بانک‌های کشور ۷۱۴ هزار میلیارد تومان سپرده دارند
معاون نظارتی بانک مرکزی جمع سپرده‌های بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری را هفت هزار و ۱۴۳ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: سرانه سپرده هر شعبه ۳۵۲ میلیارد ریال است.

بانک‌ها ۱۱ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های خود وام دادند
وی با بیان اینکه مانده تسهیلات تا پایان تیرماه ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است، تصریح کرد: یکصد و دوازده هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک‌ها به شرکت‌های زیرمجموعه‌شان پرداخت شده است.

تهرانفر ضمن اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری بانک‌ها در سهام شرکت‌ها ۲۴۵ هزار میلیارد ریال است، افزود: ۱۰ هزار و ۶۶۰ هزار میلیارد ریال کل دارایی‌های بانک‌هاست. دارایی‌های ثابت بانک‌ها ۵۰۰ هزار میلیارد ریال تا پایان تیرماه است.

وی با بیان اینکه سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز نزد بانک‌ها ۳۰۰ هزار میلیارد ریال است، تصریح کرد: تسهیلاتی که از این محل پرداخت شده حدود ۲۶۳ هزار میلیارد ریال است. پرداخت تسهیلات جدید از این محل خیلی کم و ضعیف است.

معاون نظارتی بانک مرکزی درباره کفایت سرمایه گفت: در نظام بانکی کشور رقم کفایت سرمایه به طور میانگین ۶.۴۰ درصد است که این رقم برای بانک‌های دولتی ۵.۹ و خصوصی‌ها ۸.۴ درصد است.

تهرانفر به اصلاح ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی طی یک سال گذشته اشاره و تصریح کرد: از مهمترین این ضوابط اصلاح تعهدات کلان، نرخ‌های سود بانکی، اساسنامه بانک‌های دولتی و خصوصی است.

وی بهبود فضای کسب و کار در نظام بانکی کشور را از دیگر اقدامات انجام شده در بانک مرکزی برشمرد و افزود: مسئولان بانک‌ها شب‌ها راحت‌تر می‌خوابند اگر بدانند که توانسته‌اند به بخش تولید کمک کنند.

صندوق‌های قرض‌الحسنه تک شعبه‌ای مشمول پرداخت سپرده قانونی به بانک مرکزی شدند
تهرانفر ضمن اشاره به اینکه الان سایت بانک مرکزی به روز شده است، گفت: قبلا نام موسساتی در سایت بانک مرکزی وجود داشت که اصلا تحت نظارت این بانک نبودند اما الان رویه نظارت در بازار غیر متشکل پولی تشدید شده و هماهنگی‌های زیادی با سایر دستگاه‌های نظارتی از جمله نیروی انتظامی انجام داده‌ایم.

معاون نظارتی بانک مرکزی همچنین از ارائه مجوز به یک موسسه اعتباری جدید خبر داد و تاکید کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه نمی‌پذیرد که تعاونی اعتباری غیر مجاز در جامعه وجود داشته و فعالیت کند.

وی با بیان اینکه برنامه داریم صندوق‌های قرض‌الحسنه تک شعبه‌ای را مشمول سپرده قانونی کنیم، گفت: با این کار ساماندهی در بازار صندوق‌های قرض‌الحسنه شکل می‌گیرد.

تهرانفر با تاکید بر اینکه در تلاش هستیم به طور ریشه‌ای ساختار نظارت بانک مرکزی را اصلاح کنیم، تصریح کرد: از همین رو نیازمند است که قانون پولی و بانکی بازنگری شود و مجلس تصویب کند که اختیارات بهتری به بخش نظارت این بانک داده شود.

پرونده ۶ بانک متخلف در نرخ سود در هیات انتظامی بانک‌ها
وی با اشاره به اینکه الان پرونده شش بانک در هیات انتظامی بانک‌ها در حال رسیدگی است، اظهار کرد: این اقدام جزای سنگینی برای بانک‌هایی است که ضوابط بانک مرکزی درباره نرخ‌های سود را رعایت نکرده‌اند.

لیزینگ مسکن فعلا متوقف است چون به صلاح نیست
تهرانفر درباره وضعیت بررسی پرونده لیزینگ مسکن در بانک مرکزی افزود: این طرح در بانک مرکزی مطرح شد ولی در جمع بندی نهایی متوقف ماند چراکه با توجه به شرایط کشور الان به صلاح نیست این طرح را نهایی کنیم بنابراین لیزینگ مسکن فعلا متوقف می‌ماند.

تغییر نرخ سود بانکی در حد حرف است/ طرحی در شورای پول و اعتبار مطرح نیست
معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه طی هفته های اخیر به دفعات از سوی رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد شاهد اظهاراتی مبنی تغییر نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار هستیم، آیا بناست در هفته‌های آتی نرخ سود تغییر کند؟ اظهار داشت: سود سپرده ها بخاطر تورم نزولی باید مجددا بررسی شود اما الان تصمیمی نداریم و چیزی در دستور کار شورای پول و اعبتار ندیده‌ایم.

وی افزود: اینکه روشی را برای تغییر نرخ سود به شورای پول و اعتبار ببریم مطرح نیست. هنوز چیزی در این خصوص روی کاغذ نیامده و آنچه گفته شده است در حد حرف است.

تهرانفر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه نمی‌خواهید طرحی را برای تغییر نرخ سود به شورا ببرید؟ گفت: فعلا خیلی زود است که بخواهیم این کار را بکنیم چراکه باید منتظر ادامه روند تورم باشیم.

مجوز جدید برای تاسیس بانک نمی‌دهیم
معاون نظارتی بانک مرکزی با اعلام اینکه مجوز جدیدی برای تاسیس بانک نمی‌دهیم تصریح کرد: یک سوم شعب بانک‌ها استیجاری هستند.


اخباراقتصادی - تسنیم
 


ویدیو مرتبط :
استقبال بانک مرکزی از تصمیم بانک ها برای کاهش نرخ سود

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اظهارات رئیس بانک مرکزی درباره چک شدن حساب بانکی برای حذف یارانهاخبار,اخباراقتصادی,حذف یارانه پردرآمد

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه این سیاست شفاف دولت است که هیچ نوع مراجعه ای نباید به حسابهای بانکی مردم شود، یادآور شد: این اطلاعات، اطلاعات محرمانه‌ای است که در اختیار شبکه بانکی قرار داشته و کسی نمی تواند از آن استفاده کند.

حذف یارانه پردرآمدها در حالی مدتی است به طور رسمی کلید خورده و اعلام حذف یارانه میلیاردهای تهرانی شائبه سرکشی احتمالی به حسابهای بانکی را برای شناسایی ایجاد کرده است که قائم مقام بانک مرکزی هرگونه مراجعه دولت برای چک کردن حساب‌های بانکی مردم را رد کرد.

به گزارش ایسنا، از همان ابتدایی که دولت پایه را بر شناسایی و حذف یارانه پردرآمد و غربالگری لیست یارانه بگیران قرار داد همواره تاکید داشت که اگرچه بررسی حسابهای بانکی می تواند از مطمئن ترین منابع اطلاعاتی برای غربالگری باشد، اما جایی در بین بانکهای اطلاعاتی نداشته و خط قرمز شناسایی دهک های درآمدی است.

این در حالی است که از اواخر سال گذشته که حذف یارانه بگیران شروع شده و در دو ماه اخیر نیز تعدادی از این جمع خارج شده اند ظاهرا حسابهای بانکی جزئی معیار حذف یارانه بگیران نبود به گونه ای که حتی در فرم مربوط به ثبت اعتراض حذف شدگان از یارانه نقدی هم اشاره ای به این موضوع نشده است.

ابهام سرکشی به حسابهای بانکی برای حذف یارانه نقدی رد شد
اما اعلام اخیرا صالح -معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی- مبنی بر اینکه " دولت تنها یارانه تعداد۵۰ هزار نفر از تهرانی‌هایی را که درآمد بالا و میلیاردی داشتند، قطع کرد"، ابهاماتی را در رابطه با بانکهای اطلاعاتی شناسایی میزان درآمد این میلیاردرها ایجاد کرد.

در حالی اشاره معاون نوبخت به حذف شدگانی با معیار میلیاردری و درآمد بالا که هر کدام منابع مالی را دربر می گیرد احتمال بررسی حساب های بانکی برای شناسایی میزان درآمد و منابع ورودی به آن را پیش از پیش افزایش داد که آنطور که قائم مقام بانک مرکزی به ایسنا اعلام کرده هرگونه تردیدی در این رابطه قابل رد است.

کمیجانی با ابراز بی اطلاعی از اعلام حذف 50 هزار میلیاردر تهرانی از یارانه نقدی تاکید کرد که تا حالا هیچ پیشنهادی برای سرکشی به حسابهای بانکی نداشتیم و حسابی چک نشده است.

وی در این مورد که بانک مرکزی تضمین می‌دهد که هیچ دسترسی به حسابهای بانکی برای حذف یارانه نقدی وجود نداشته باشد؟ گفت: سیاست بانک مرکزی از ابتدا هم همین بوده و آن را ادامه خواهد داد.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه این سیاست شفاف دولت است که هیچ نوع مراجعه ای نباید به حسابهای بانکی مردم شود، یادآور شد: این اطلاعات، اطلاعات محرمانه‌ای است که در اختیار شبکه بانکی قرار داشته و کسی نمی تواند از آن استفاده کند.

سیف هم ضمانت کرده بود
همانطور که بارها رییس جمهور اعلام کرده که برای شناسایی پردرآمدها هیچ سرکشی به حسابهای بانکی نخواهد شد، پیش تر رییس کل بانک مرکزی نیز در این رابطه تضمین داده بود.

وی گفته بود که طور جدی و محکم تاکید می کنم برای شناسایی افراد پردرآمد به منظور غربالگری ثبت‌نام کنندگان یارانه نقدی، دولت به حساب‌های بانکی مردم ورود پیدا نمی کند.

سیف جایگاه بانک مرکزی به عنوان محافظ اطلاعات و حساب‌های بانکی مردم را مورد اشاره قرار داده و تاکید کرده بود که هیچ کسی نمی تواند از اطلاعات سپرده‌ها و نظام بانکی اطلاعی پیدا کند، مگر اینکه حکم قانونی در این زمینه وجود داشته باشد.


 اخبار  اقتصادی  -  ایسنا