اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اشتهای خوردن در زمستان افزایش می یابد


اخیراً مطالعه ای جدید نشان داده است که در فصل زمستان تمایل افراد به خوردن بیش از حد افزایش یافته و توانایی ممانعت از چاقی محدود می شود.

خبرگزاری مهر: اخیراً مطالعه ای جدید نشان داده است که در فصل زمستان تمایل افراد به خوردن بیش از حد افزایش یافته و توانایی ممانعت از چاقی محدود می شود.

به گفته محققان دانشگاه اکستر انگلستان، هنوز یک مکانیسم تکاملی برای کمک به افراد در جهت غلبه بر حس علاقه بیش از حد به مواد غذایی شیرین، چرب و ناسالم وجود ندارد تا مانع از چاقی بیش از حد در افراد شود.

این تیم تحقیق به سرپرستی دکتر «اندرو هیگنسون» دریافتند که افراد در فصل زمستان به شکل ناخودآگاهانه تمایل بیشتری به خوردن بیش از حد داشته و از اینرو توانایی شان در ممانعت از چاقی در این فصل بسیار محدود است.

به گفته این محققان اصرار حفظ چربی بدن به هنگام کمیاب شدن برخی مواد خوراکی در فصل زمستان، در این فصل قوی تر می شود. این مسئله بیانگر این مسئله است که چرا افراد از خوردن زیاد در کریسمس لذت می برند.

محققان با استفاده از مدل سازی کامپیوتری میزان ذخیره سازی چربی موجودات و همچنین انسان ها را پیش بینی نمودند.

به گفته دکتر هیگنسون، افراد توانایی تشخیص خوردن به اندازه کافی را دارند، اما در عوض به هنگام رویارویی با مواد غذایی مصنوعی دنیای مدرن امروزی که مملو از مواد قندی و طعم وسوسه کننده است، کنترل کمی بر اراده خود دارند.

وی در ادامه می افزاید: «تاثیرات فصلی بر تمایل همه موجودات از جمله انسان ها، برای اضافه وزن در مطالعات ما اثبات شد. ذخیره سازی چربی، راه حل مطمئنی در مقابله با ریسک ناکامی در یافتن مواد خوراکی است.»


ویدیو مرتبط :
خوردن لامپ کم مصرف با اشتهای کامل

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

طول عمر با کمک رژیم غذایی افزایش می یابد 

 

 

رژیم غذایی

 

 

گروهی از پژوهشگران ایتالیایی دریافتند که با کمک یک رژیم غذای برپایه سه آمینواسید می توان به افزایش طول عمر کمک کرد.

محققان دانشگاههای پاویا و میلان با آزمایش بر روی موشها به این نتایج دست یافتند در این آزمایش به موشها یک رژیم غذایی غنی از ترکیبی متشکل از سه آمینواسید با زنجیره منشعب به نامهای لوسین، ایزولوسین و والین داده شد.

مطالعات پیشین نشان می داد که آمینواسیدهای با زنجیره منشعب می توانند طول عمر مخمرهای تک سلولی را افزایش دهند.

اکنون نتایج این آزمایشات بر روی مدلهای حیوانی نیز نشان داد موشهایی که با آب غنی از این سه آمینواسید تغذیه شده بودند نسبت به گروه کنترل از سلامت و طول عمر بیشتری برخوردار شدند.

این موشها به طور متوسط ۸۶۹ روز در مقابل ۷۷۴ روز گروه کنترل زندگی کردند بنابراین طول عمر این موشها ۱۲ درصد بیشتر از موشهای گروه کنترل بود.

این اکسیر جوانی مرکب از سه آمینواسیدی است که برای تولید پروتئینی به نام eNOS مورد استفاده قرار می گیرند این پروتئین در سنتز اکسید نیتریک نقش مهمی ایفا می کند.

این اکسید منجر به افزایش تولید میتوکندریها در ماهیچه های اطرف اسکلت و ماهیچه های قلب می شود.

میتوکندریها بخشهایی از سلولهای بدن هستند که در تولید انرژی نقش دارند و در واقع نیروگاههای انرژی سلول به شمار می روند.

این محققان نشان دادند ژن طول عمر که SIRT-۱ نام دارد و ژنهای سیستم دفاعی بدن در موشهایی که با این رژیم تغذیه شده بودند بیشترین فعالیت را داشتند.

این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "این اولین بار است که ما نشان دادیم مخلوطی از آمینواسیدها می تواند در پستانداران منجر به افزایش طول عمر شود.

نتایج این تحقیقات می تواند راهی جدید به سوی درمان بیماریهای مرتبط با پیری از طریق مواد خوراکی را باز کند."..../تحلیل:مهر