اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اشتغال ارزان قیمت زنان موجب بیکاری مردان جوان شده استاشتغال ارزان قیمت زنان

اشتغال ارزان قیمت زنان موجب بیکاری مردان جوان شده است

معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی گفت: اشتغال ارزان قیمت زنان و دختران جوان در بازار کار موجب بیکاری مردان جوان شده است.

به گزارش مهر، ابوالقاسم نصراللهی ظهر پنج شنبه در ستاد ساماندهی امور جوانان استان مرکزی، بیکاری پسران جوان را یکی از دلالیل افزایش سن ازدواج در جامعه برشمرد و افزود: متاسفانه ورود نابجای دختران و زنان در گروه های شغلی متعدد باعث شده تا جایی برای اشتغال پسران جوان باقی نماند.

وی ادامه داد: وقتی زنان و دختران با دستمزد کمتر یک کار را انجام می دهند دیگر کارفرما رغبتی برای بکارگیری مردان جوان با دستمزد بالاتر برای آن کار ندارد.معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی با تاکید بر ضرورت ریشه یابی مشکل بیکاری در جامعه گفت:  بیکاری پسران جوان مانع از تشکیل زندگی آنها و به دنبال آن افزایش سن دختران مجرد می گردد.

جلب مشارکت سیاسی جوانان در سال حماسه سیاسی یک ضروریست

نصراللهی در ادامه با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر وروستا گفت: جلب مشارکت سیاسی جوانان در این ایام امری ضروری در راستای تحقق اهداف سال حماسه سیاسی است.

وی با بیان این که دشمن در تلاش است با فرافکنی و اخبار کذب چهره ای نا درست از انتخابات ایران در دنیا به تصویر بکشاند افزود: تمامی دستگاه های اجرایی استان باید با بسترسازی مناسب برای جلب مشارکت مردم بالاخص نسل جوان از عزت ملی در انتخابات آتی دفاع کنند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی اعتبارزدایی نهادهای مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران را یکی از اهداف شوم دشمنان در این دوره از انتخابات ایران برشمرد و گفت: این نقشه شوم تنها با حرکت های ویژه فرهنگی جلوگیری می شود.

مدیرکل ورزش و امور جوانان استان مرکزی نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات پیش روی حوزه جوانان استان مرکزی گفت: پیشبرد اهداف این حوزه با وجود مشکلات و کاستی های موجود کاری بس مشکل است.

کمبود نیروی انسانی در مرکز استان و نبود نیروی انسانی برای پیگیری امور جوانان

سعید ملکی یادآور شد: کمبود نیروی انسانی در مرکز استان و نبود نیروی انسانی برای پیگیری امور جوانان در شهرستان ها از جمله مشکلات پیش روی این حوزه است.

وی ادامه داد: عدم ثبات استقلال فضای فیزیکی از دیگر مشکلات حوزه جوانان استان مرکزی است که موجب بلاتکلیفی مسئولین این حوزه شده است.

سرپرست امور جوانان استان مرکزی نیز در سخنانی با بیان این که 31 درصد جمعیت استان مرکزی را جوانان تشکیل می دهند گفت: از این مجموع 51 درصد را جوانان مرد و 49 درصد را جوانان زن تشکیل می دهند./مهر

 

 


ویدیو مرتبط :
اشتغال زنان بیکاری مردان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ازدواج مردان جوان با زنان مسن 

 

 

ازدواج مردان,ازدواج مردان جوان

 

ازدواج مردهای جوان با زن‌های میانسال اتفاقی است که خیلی وقت ها زندگی دو خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد. اتفاقی که اگرچه رو به ازدیاد است اما نگاه منفی جامعه و مخالفت های خانواده ها با آن، سدی در برابر این ازدواج های غیرمتعارف می شود.

ازدواج مردان جوان با زنان مسن

 

چرا این ازدواج ها پذیرفته نمی شود؟

 

قرن‌هاست مردها با زن‌هایی ازدواج می‌کنند که 20، بلکه 30 سال از خودشان کوچک‌تر هستند و ما هیچ وقت نمی‌پرسیم چرا! آن قدر این مساله عادی به نظر می‌رسد که هیچ کس در پی تحلیل عقده‌های روانی نیست؛ مثلا یکی از هنرپیشه‌های اروپایی در سن 80 سالگی با یک دختر 20 ساله ازدواج کرده بود. چند سال بعد رسانه‌ها نشان می‌دادند که چطور این زن جوان از پیرمرد که بیمار بود، پرستاری می‌کند. وقتی علت را جویا شدند، زن جوان به سادگی گفت که من عاشق این مرد هستم.

 

یک عامل مهم در این میان به دست فراموشی سپرده شده است. آن هم عشق است. خیلی از این ازدواج‌ها به خاطر عشق صورت می‌گیرد. عشق هم که سن و سال نمی‌شناسد.

 

در واقع شاید بتوان گفت که مهم‌ترین عامل دخیل در این مساله، احساسات است. دوره جوانی دوره اوج احساسات است. تصمیمات بیش از آنکه منطقی و بر پایه استدلال باشند متاثر از عواطف هستند. در ازدواج‌های نامتعارف ممکن است فرد صرفا برای به‌دست آوردن طرف مقابل چشم بر مشکلات و موانع ازدواج ببندد. والدین جوان‌ها این جور مواقع می‌گویند: «پسر یا دخترمان جوان است. احساسات کورش کرده».

 

درست است که دوره جوانی احساسات در اوج خود هستند اما نه به‌این معنا که یک میانسال خالی از احساس است و همه تصمیمات زندگی‌اش مبتنی بر عقل است. خلأهای عاطفی و وابستگی‌های عاطفی یک زن در میانسالی ممکن است او را در موقعیتی قرار دهد که چنین تصمیمی بگیرد.

 

شرایط اقتصادی هم یکی دیگر از عوامل است. اما با توجه به نقش خانم‌ها در خارج از خانه و اینکه معمولا دارای شغل و در آمد هستند، این احتمال بالا می‌رود که مردی به خاطر ثروت یک زن حاضر به ازدواج با او شود.

 

پیش‌بینی جامعه‌شناس‌ها می‌گوید که متاسفانه در آینده جامعه‌ای خواهیم داشت با زن‌های تحصیلکرده پر مدعا و مردانی بی‌سواد اما پولدار. در چنین جامعه‌ای ازدواج به حداقل خواهد رسید و اگر فکری به حال ازدواج‌های پایدار نکنیم، دچار بی‌نظمی غیرقابل مهاری خواهیم شد

 

دخترهای نه سنتی؛ نه امروزی

 

دخترهای امروز جامعه ما الگوی مشخصی برای زندگی‌شان ندارند. آنها در دانشگاه تحصیل می‌کنند. شغل پیدا می‌کنند. فشار غیر مستقیم جامعه به آنها می‌گوید که باید شوهر کنند که اگر این کار را نکنند، از طرف دوستان و اطرافیانشان مورد تمسخر قرار می‌گیرند. زندگی سنتی را جدی نمی‌گیرند و با تمام قوا با آن مبارزه می‌کنند اما موقع ازدواج که می‌رسد مهریه بالایی را مطالبه می‌کنند. کسی که تا به امروز ادعای مدرن بودن را داشته درست موقع ازدواج از الگوهای سنتی تبعیت می‌کند آن هم در شرایطی که بر خلاف زن سنتی درآمد مستقلی دارد.

 

بعد از ازدواج هم زیر بار خانه‌داری نمی‌رود. استدلال خیلی از پسرها برای ازدواج با زنان بزرگ‌تر از خودشان همین است؛ آنها همسر هم سنی را نمی‌خواهند که نه خانه‌دار است نه یک زن مدرن. زن‌ها هر چه بیشتر به عقب برمی‌گردیم، کم توقع‌تر و سازگارتر هستند. پس پسر جوان می‌رود و یک زن میانسال را که به الگوی سنتی و موفق شبیه‌تر است، انتخاب می‌کند.

 

پیش‌بینی جامعه‌شناس‌ها می‌گوید که متاسفانه در آینده جامعه‌ای خواهیم داشت با زن‌های تحصیلکرده پر مدعا و مردانی بی‌سواد اما پولدار. در چنین جامعه‌ای ازدواج به حداقل خواهد رسید و اگر فکری به حال ازدواج‌های پایدار نکنیم، دچار بی‌نظمی غیرقابل مهاری خواهیم شد.

 

عشق

 

توصیه روانشناسان ازدواج‌ همسالان است. قدیم، جامعه‌پذیری یک فرد از ابتدا تا به انتهای عمر به یک شکل ادامه پیدا می‌کرد. پدیده‌ای به اسم نو ناخواهی در زندگی‌شان جاری بود؛ به عبارت دیگر میلی به‌ایجاد تغییر در زندگی‌شان نمی‌دیدند. پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها باوجود اصرار‌های نوه پنج ساله‌شان که به کامپیوتر وارد است، هیچ میلی به نشستن پای کامپیوتر ندارند اما امروز این طور نیست. به خاطر همین است که توصیه می‌شود کسانی که می‌خواهند با هم ازدواج کنند، متولد یک سال یا در یک محدوده سنی باشند.

 

اگر دو نفر بخواهند با هم زیر یک سقف زندگی کنند و دنیای هر کدام برای دیگری غریبه باشد، دیر یا زود زندگی‌شان به بن‌بست خواهد رسید. اما اختلاف سنی یک عامل قطعی و صددرصد برای شکست یک زندگی مشترک نیست. اختلاف سنی همان‌قدر می‌تواند باعث شکست یک زندگی شود که دیگر عوامل می‌توانند.

مردی برای تکیه کردن

 

یک زن تمایل دارد تا در زندگی به کسی تکیه کند. یک زن هر قدر مستقل، به تکیه‌گاه احتیاج دارد؛ کی یک مرد می‌تواند تکیه‌گاه خوبی برای همسرش باشد؟ وقتی که از نظر رشد عقلی یا هم‌سطح با زن باشد، یا کمی رشدیافته‌تر. اما نمی‌شود قاعده مشخصی برایش تعریف کرد؛ ممکن است مردی آن قدر در زندگی تجربه کسب کرده باشد که حتی اگر سنش کمتر از زن باشد، در اداره مشکلات و مسایل جاری زندگی از او قدرتمند‌تر عمل کند.

 

البته یک شرط دیگر هم وجود دارد. این که ‌این تفاهمی که طرفین به خاطر آن ازدواج می کنند، ساختگی و دروغین نباشد؛ یعنی وقتی طرفین می‌گویند که علایق مشترک دارند، تظاهر نکرده باشند. چون بعد از مدتی که عشق کم رنگ‌تر می‌شود، افراد به زندگی‌های طبیعی و پیشین خود باز می‌گردند. در این حالت خیلی زود اختلاف‌ها آشکار می‌شوند و در بیشتر موارد زندگی از هم می‌پاشد.

 

مخالفت خانواده ها

 

زندگی مثل بازی فوتبال است. برای خودش قواعدی دارد که نمی‌توانیم نادیده‌شان بگیریم. طبیعتا ازدواج مردی با زنی بزرگ‌تر از خودش یک نابهنجاری تلقی می‌شود. معمولا خانواده‌ها به این نوع ازدواج ها عکس‌العمل نشان می‌دهند. صرف غیرمتعارف بودن باعث ایجاد مخالفت می‌شود. خانواده فرزندش را تهدید می کند، او را طرد کرده و تا مدت ها با فرزندش قطع رابطه می‌کند اما وقتی می‌بینند که زندگی فرزندشان در مسیر خوبی پیش می‌رود از مواضع خود کوتاه می‌آیند و اوضاع بهتر می‌شود. تا زمانی که بپذیرند. این یک فرایند طولانی است که معمولا هر کسی از پس تحمل آن برنمی آید. بنابراین گاهی سازشکاری با والدین، یا تسلیم شدن اتفاق می افتد.

منبع:برگرفته از همشهری مجلات