اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

استراو: به توقعات زیادی از ایران پایان دهید


روزنامه استاندارد اتریش نوشت : «جک استراو» وزیر خارجه اسبق انگلستان به غرب هشدار داد در مذاکرات هسته ای با ایران از توقعات بیش از حد خود دست بر دارد و انتظار زیادی نداشته باشد.

خبرگزاری ایرنا: این روزنامه اتریشی با اشاره به سفر دو روزه هیات پارلمانی انگلیس به سرپرستی جک استراو به وین و دیدار با برخی مقام ها و شخصیت های سیاسی از جمله یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نوشت: مذاکرات هسته ای گروه 1+5 با ایران از جمله محورهای اصلی این دیدارها بوده و استراو طی اظهاراتی در این زمینه به غرب هشدار داد از انتظارات بیش از حد در مذاکرات دست بر دارد.

استاندارد در ادامه گزارش خود به نقل از استراو، نوشت: توقعات بیش از حد غرب از ایران در مرحله پایانی مذاکرات هسته ای می تواند موجب شود رییس جمهوری ایران در مقابل فشارهای داخلی در رابطه با این زیاده خواهی ها، تحت فشار قرار گیرد.

استراو که در دوره مسئولیت خود به عنوان وزیر امور خارجه انگلیس، مذاکره با ایران در موضوع هسته ای را در قالب تروئیکای اروپایی برعهده داشت به این نشریه اتریشی گفت: آنچه من در سال ها مذاکره آموخته ام این است که اگر همه طرفین طرفدار دستیابی به توافق باشند، چنین چیزی میسر خواهد بود.

وی با اشاره به انجام چهارمین دور مذاکرات هسته ای به میزبانی وین، گفت: با وجود اینکه مذاکرات هسته ای وین4، دستاورد محسوسی به همراه نداشته اما من نسبت به امکان پذیر بودن توافق نهایی خوشبین هستم.

وزیرخارجه اسبق انگلیس افزود: حتی اگر دستیابی به توافق نهایی منجر به این شود که در برخی از نکات، تفسیرهای متفاوتی ارائه شود؛ باز هم ارزش آن را دارد که این توافق حاصل شود.

به نوشته این روزنامه اتریشی، جک استراو همچنین در خصوص پیام منتشر شده محمد جواد ظریف درمورد مذاکرات وین 4 در توئیتر مبنی بر اینکه غرب نباید مانند سال 2005 فرصت دست یابی به توافق را از دست بدهد، گفت: من صحبت های آقای ظریف را درک می کنم و معتقدم همه باید به آن چیزی که در توافق ژنو قید شده است، پایبند باشیم و بدانیم که چه چیزی می خواهیم و گرنه اعتماد سازی امکان پذیر نخواهد بود.

استاندارد در ادامه به نقل از استراو می نویسد: ˈبی شک این لجبازی آمریکا بود که دستیابی به توافق بین سال های 2003 تا 2005 با ایران را غیر ممکن کردˈ.

این روزنامه اتریشی در همین رابطه به نقل از ˈبن والسˈ دیگر نماینده انگلیسی از حزب محافظه کار، نوشت: اگر غرب انتظار دارد ایران به صورت ناگهانی مواضع خود را تغییر دهد، باید گفت که از دست یابی به هدف خود مایوس خواهد شد.

این نماینده انگلیسی افزود: غرب اگر خواستار تغییر مواضع تهران است، باید امتیازات لازم را به این کشور بدهد.


ویدیو مرتبط :
احتمال لغو سفر جک استراو به ایران بود

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 پایان یافت / وزیر خارجه عمان: مسایل زیادی در مذاکرات مسقط حل شداخبار,اخبار امروز,اخبار جدید


اخبار سیاست خارجی - نهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 پایان یافت

مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 که روز سه شنبه و بعد از دو روز مذاکرات سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه کاترین اشتون هماهنگ کننده گروه 1+5 در مذاکرات با ایران برگزار شد پایان یافت.

به گزارش ایسنا به دنبال مذاکرات سه جانبه جان کری و محمد جواد ظریف به همراه کاترین اشتون که 18 و 19 آبان در مسقط و در هتل البوستان این شهر برگزار شد، سایر کشورهای عضو گروه 1+5 برای روز سه شنبه خود را به مسقط پایتخت عمان رساندند تا از آخرین نتایج و تحولات صورت گرفته در روند دست یابی به توافق جامع مطلع شوند.

نشست معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 با حضور کاترین اشتون و محمد جواد ظریف صبح روز سه شنبه به مدت یک ساعت و به منظور مرور آخرین تحولات و پیشرفت ها در روند مذاکرات در هتل البوستان برگزار شد.

پس از نشست عمومی صبح ایران و 1+5 دیدارهای دو جانبه میان معاونان وزیر خارجه کشورمان با معاونان وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان دیدار و گفت وگو کردند.

هم چنین پیش از شروع نشست عمومی ایران و 1+5، معاونان وزیر خارجه ایران با نمایندگان هیات های مذاکره کننده روسیه و چین جداگانه دیدار کردند.

هیات‌های مذاکره‌کننده سه‌شنبه شب و چهارشنبه مسقط را به مقصد پایتخت‌هایشان ترک می‌کنند.

در پایان مذاکرات یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در جمع خبرنگاران در محل مذاکرات در مسقط حاضر شد و با بیان این که عمان در پنج سال گذشته برای دست یافتن به یک راه حل مسالمت آمیز درباره موضوع هسته ای ایران تلاش کرده است افزود: نشانه های مثبتی برای رسیدن به توافق وجود دارد و معتقدیم که نباید این فرصت از دست برود.

بن علوی گفت: عمان منطقه را خالی از تنش می خواهد.

وزیر خارجه عمان ادامه داد: هنوز دشواری‌ها و شکاف‌هایی وجود دارد اما می‌توانیم راه حلی پیدا کنیم. در این مذاکرات بر روی مسایل زیادی توافق شد که جای امیدواری دارد اما اختلافاتی هم وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد که عمان سعی در تاثیرگذاری بر مذاکرات ندارد و نقش ما تشویقی است و نگاهمان به آینده‌ای برای همه است. 

 

اخبار سیاست خارجی - ایسنا