اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

استخدام در وزارت علوم مشروط شد اخباردانشگاه  ,خبرهای دانشگاه,  وزارت  علوم

نمایندگان مجلس با تصویب ماده‌ای از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور هر گونه استخدام جدید در وزارت علوم و بهداشت را منوط به تایید وزیر علوم، وزیر بهداشت و سازمان مدیریت کردند.

به گزارش مهر، رسیدگی به گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه احکام دائمی شدن برنامه‌های توسعه کشور در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده‌ای از این لایحه مقرر کردند دانشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و فرهنگستان‌ها و پارک‌های علم و فناوری که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی ذیربط می‌باشند، بدون رعایت قوانین و مقررات عمومی حاکم بر دستگاه‌های دولتی به ویژه قانون محاسبات عمومی کشور، قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون برگزاری مناقصات و اصلاحات و الحاقات بعدی آنها و فقط در چارچوب مصوبات و آیین‌نامه‌های مالی، معاملاتی، اداری، استخدامی و تشکیلاتی مصوب هیات امنا که حسب مورد به تایید وزیران علوم و بهداشت و در مورد فرهنگستان‌ها به تایید رئیس‌جمهور و در مورد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی وابسته به نیروهای مسلح به تایید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح می‌رسد، عمل می‌نمایند.

بر اساس تبصره ۱ این ماده، اعتبارات اختصاص یافته از منابع عمومی دولت به این  مراکز و موسسات کمک تلقی و بعد از پرداخت به هزینه قطعی منظور می‌شود و بر اساس بودجه تفصیلی مصوب هیات امنا و با مسئولیت آنها قابل هزینه است.

همچنین طبق تبصره ۲ این ماده هر گونه استخدام جدید از محل منابع عمومی و توسعه تشکیلات اداری منوط به تایید وزیران علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است.

طبق تبصره ۳ این ماده، هیات امنا بر اساس ماده ۱۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت نمی‌تواند علاوه بر آنچه از محل منابع عمومی و درآمدهای اختصاصی برای دانشگاه‌ها و مراکز مزبور پادار می‌شود تعهد جدیدی برای سال تصمیم‌گیری و سال‌های بعد مصوب نمایند.

طبق تبصره ۴ این ماده صندوق‌های رفاه دانشجویان مشمول این ماده و تبصره‌های آن می‌شوند. علاوه بر این بر اساس تبصره ۵ هر گونه اصلاح ساختار و مقررات مالی، اداری، معاملاتی، استخدامی و تشکیلاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و همچنین فرهنگستان‌های تخصصی فقط مشمول این ماده و تبصره‌های آن است.

علاوه بر این، طبق تبصره ۶ دولت موظف است برای مشارکت انجمن‌های علمی، نخبگان و دانشمندان کشور در همایش‌ها و کنفرانس‌ها و مجامع علمی و پژوهشی بین‌المللی و برتر جهان و بهره‌گیری از توانمندی‌های دانشمندان و نخبگان ایران در جهان و فراهم کردن فرصت‌های مطالعاتی مناسب در داخل و خارج کشور ساز و کار لازم را ایجاد نماید.


 اخبار دانشگاه  -  مهر


ویدیو مرتبط :
صدور مجوز استخدام در وزارت نفت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

حمایت وزارت علوم از دانشگاه‌ تك‌جنسیتی 

 

 

 

دانشگاه

 

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از حمایت وزارت علوم از تأسیس دانشگاه‌های تك‌جنسیتی خبر داد.

 

غلامرضا خواجه‌سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به تشریح سیاست‌های این وزارتخانه در خصوص دانشگاه‌های تك جنسیتی پرداخت و اظهار داشت: یكی از مواردی كه از سوی مردم درخواست می‌شود، موضوع دانشگاه‌های تك جنسیتی یا دانشگاه‌هایی است كه در آن دختران و بانوان بتوانند فعالیت راحت‌تری داشته باشند.

وی این موضوع را یكی از مطالبات خانواده‌های ایرانی خواند و افزود: سیاست وزارت علوم هم این است كه محیطی را به وجود آورد تا خانم‌ها بتوانند راحت‌تر فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را ادامه دهند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینكه پیش از این تلاش كرده‌ایم در برخی دانشگاه‌های كشور،‌ باشگاه‌های ویژه دختران تاسیس كنیم، گفت: این باشگاه‌های دخترانه در جهت ارتقاء علمی و اخلاقی دختران دانشجو و كمك به راحتی آنها تاسیس شده است.

خواجه سروی با بیان اینكه این موارد در سند دانشگاه اسلامی نیز مورد تاكید قرار گرفته است، یادآور شد: در همین زمینه اگر فردی درخواست تاسیس دانشگاه غیردولتی یا غیرانتفاعی تك‌جنسیتی داشته باشد، وزارت علوم از آن حمایت كرده و تسهیلات بیشتری هم ارائه می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان كرد: وجود چنین دانشگاه‌هایی یك نیاز در جامعه اسلامی ایران است و برخی از تجربیات گذشته نیز در این زمینه موفق بوده است..../تحلیل:عصرایران