اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ازدواج سیاسی پسر خمره اسرار اردوغان با شدیدترین تدابیر امنیتی + تصاویراخبار بین الملل - پسر رییس سازمان اطلاعات ترکیه عروسی کرد
ازدواج سیاسی پسر خمره اسرار اردوغان با شدیدترین تدابیر امنیتی

پسر هاکان فیدان،رییس سازمان اطلاعات ترکیه "میت " که رییس جمهور اردوغان علنا او را "خمره اسرار خود " می خواند ازدواج کرد.

به گزارش روز نو این مراسم عروسی خاص که تا پایان مخفیانه برگزار شده و کسی از آن اطلاع نداشت،در سالن کنفرانس اتاق تجارت شهر آنکارا برگزار شد و ساعاتی بعد از اتمام مراسم بود که یکی از مدعوین خبر را در توئیتر منتشر کرد.

 

اخبار,اخبار بین الملل ,اردوغان


ماجرا از این قرار بود که نجدت اونووار،نماینده پارلمان ترکیه از حزب حاکم عدالت و توسعه در حساب کاربری خود در توئیتر تصاویری از این مراسم ازدواج را به اشتراک گذاشته و نوشت که در مراسم عروسی عبدالله خالد فیدان پسر هاکان فیدان بودند.

عروسی محرمانه با حضور 300 سیاستمدار
مطابق اخباری که بعد از توئیت نماینده پارلمان از رسانه های ترکیه درز کرد، صرفا 300 نفر به مراسم عروسی پسر هاکان فیدان،رییس سازمان اطلاعات دعوت شده بودند که همه این افراد از اعضای کابینه دولت و پارلمان بودند که نجدت اونووار از حزب حاکم عدالت و توسعه از آن جمله بود که خبر این ازدواج مخفیانه اول بار توسط او منتشر شد.

 

اخبار,اخبار بین الملل ,اردوغان

 
برخی رسانه ها از این اتفاق تحت عنوان "روز شاد هاکان فیدان " نام بردند.ضلع سوم مثلث اردوغان و داووداوغلو که نزدیک ترین به هم هستند.

ازدواج سیاسی
نکته قابل توجه در ازدواج پسر امنیتی ترین مقام ترکیه این بود که عروس، دختری عادی از شهروندان این کشور نبوده و رییس میت دختری را از نزدیکان یکی از وزرای کابینه دولت انتخاب کرده و بر این اساس این ازدواج،ازدواجی سیاسی محسوب می شود.

رییس جمهور اردوغان در عروسی
رجب طیب اردوغان،رییس جمهور از مدعوین این عروسی مخفیانه در شهر آنکارا بود که گفته می شود در این رابطه نیز تدارکات خاصی برای او دیده شده بود.شهری که هاکان فیدان سال 1968 در آن متولد شده و 42 ساله بود که رییس سازمان اطلاعاتی میت شد و این موضوع تعجب همگان را برانگیخت که اردوغان چطور میت را به یک جوان 42 ساله سپرده آن هم در حالیکهده ها معاون، فرمانده نظامی کارکشته و تحلیل گر سیاسی و امنیتی ترکیه به عنوان نامزدهای این پست در نظر گرفته شده بودند. بعدها معلوم شد هاکان فیدان مورد علاقه ویژه اردوغان و مورد حمایت عبدالله گل است و حتی یازده سال پیش تز خود را در مورد سازماندهی مجدد سرویس اطلاعاتی میت نوشته است.

 

هاکان فیدان سال 2001 از ستاد فرماندهی نیروهای مسلح استعفا می دهد و این تاریخ همزمانی عجیبی با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه و اردوغان پیدا می کند و نخست وزیر تا بدان جا از او حمایت می کند که به خاطر او شبانه قانونی را اصلاح می کند.

به گزارش روزنو،سال 2012 وقتی فیدان از سوی دادستان صدرالدین ساری کایا بهمحکمه فراخوانده می شود تا در مقام مظنون و به اتهام گفتگوی سازشکارانه با گروه پ ک ک مورد بازجویی قرار گیرد،اردوغان می گوید:"فیدان خمره اسرار من است. حق ندارید او را به دادگاه ببرید. به جای او از من بازجویی کنید." حساسیت این موضوع برای دولت به گونه ای بود که اردوغان دستور داد شبانه متنی برای اصلاح قانون نوشته شده و برای رییس مجلس ملی فرستاده شود و در مدت زمانی کمتر از 24 ساعت، این جمله در قانون گنجانده شد:" هیچ کس حق ندارد بدون اجازه و هماهنگی با شخص نخست وزیر مقامات عالیرتبه میت را به دادگاه فرابخواند.

 

اخبار,اخبار بین الملل ,اردوغان

 
موضوع دیگر در مورد هاکان فیدان،رییس میت ترکیه این است.هاآرتص روزنامه اسراییلی تنها دو روز پس از اعلام حکم فیدان خبر داد که سرویس موساد نظر مساعدی به رییس شدن فیدان دارد. بسیاری از لابی های سیاسی و امنیتی اسراییل هم اعلام کردند که فیدان تحت تاثیر ایران بوده و روابط نزدیکی با فلسطینیان دارد.

گفته می شود ماموران اطلاعاتی اسرائیل از روی شوخی هاکان فیدان را در گفتگو با ماموران سیا رییس دفتر سازمان اطلاعات ایران در آنکارا خطاب می‌کردند.

واشنگتن‌پست هم در این رابطه نوشت از نظر اسرائیلی‌ها "هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات ترکیه قابل اعتماد نیست چون روابط دوستانه‌ای با ایران دارد. موضوعی که محل تردید بسیار است.چرا که بعدها این رسانه اعلام کرد هاکان فیدان با ایران در خاورمیانه رقابت می کند.
اخبار بین الملل - روزنو

 


ویدیو مرتبط :
تدابیر شدید امنیتی سیدحسن نصرالله

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تشدید تدابیر امنیتی در شهرهای آمریکا/ افشای هویت و تابعیت مظنونان+تصاویرجدیدترین تحولات بمب‌گذاری ماراتن بوستون

تشدید تدابیر امنیتی در شهرهای آمریکا/ افشای هویت و تابعیت مظنونان+تصاویر

رسانه‌های آمریکایی از تشدید تدابیر امنیتی در بحبوحه تلاش پلیس آمریکا برای دستگیری دومین مظنون بمب‌گذاری ماراتن بوستون خبر داده‌اند.

 

جدیدترین تحولات بمب‌گذاری ماراتن بوستون

به گزارش  فارس، رسانه‌های آمریکایی از تشدید تدابیر امنیتی دربرخی شهرهای آمریکا در بحبوحه تلاش پلیس این کشور برای دستگیری دومین مظنون بمب‌گذاری ماراتن بمب‌گذاری بوستون خبر داده‌اند.

پلیس آمریکا کشته شدن یکی از این مظنونان طی درگیری مسلحانه با پلیس را تأیید کرده و از تلاش‌ها برای یافتن مظنون دوم خبر داده است.

منابع پلیس همچنین هویت نفر دوم را «زوخار سارنایوف» اعلام کرده‌اند که ۱۹ سال سن دارد.

گزارش‌های متناقضی ادعا کرده‌اند مظنون دوم هم دستگیر شده، اما هنوز این خبر تأیید نشده است.

۱۵:۳۰ـ حرکت تمامی هواپیماها، قطارها و وسائل نقلیه عمومی در شهر بوستون آمریکا لغو شده و تدابیر امنیتی در شهرهای «بلمونت» کالیفرنیا و شهرهای «کمبریج» و «نیوتن»در ایالت «ماساچوست» تشدید شده‌اند.  دانشگاه هاوارد هم به دلیل نگرانی های امنیتی کلاسهای امروزش را تعطیل کرده است.

۱۵:۳۸ـ پلیس همچنین در شهرهای بوستون و واترتاون به مردم دستور داده درب‌های منازل خود را قفل کنند و از بیرون آمدن از منازل خود اجتناب کنند.

۱۵:۳۹ـ شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفته است دو فرد مظنون، هر دو برادر هستند و تابعیت کشور چچن را دارند. 

۱۵:۴۵ـپلیس فدرال آمریکا جدیدترین تصویر از «زوخار سارنایوف» را منتشر کرده است:

 

جدیدترین تحولات بمب‌گذاری ماراتن بوستون

۱۶:۱۲ـ هویت مظنون کشته شده «تامیرلان سارنایوف» اعلام شده است. وی ۲۶ سال سن داشته است.

۱۶:۵۰ـ «دوال پاتریک»، فرماندار ایالت ماساچوست، از تمامی ساکنان شهر بوستون خواست در خانه بمانند، زیرا جستجو برای یافتن مظنون ۱۹ ساله همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود وی به سلاح‌های خطرناکی مجهز است.

۱۶:۵۱ـ پلیس بوستون اعلام کرد تا اطلاع ثانوی تمامی خدمات تاکسی‌رانی در این شهر، معلّق می‌شود.

۱۷:۱۸ـ شاهدان عینی می‌گویند در خیابان های شهر «واترتاون»، تعداد زیادی پلیس، با خودروهای زرهی در حال جستجوی خانه به خانه هستند.  

۱۷:۴۷ـ شبکه خبری سی‌ان‌ان با عموی دو مظنون بمب‌گذاری گفت‌وگو کرد. وی به این شبکه خبری گفت برادرزاده بزرگترش که امروز کشته شد، دیروز با او تماس گرفت و گفت می‌خواهد بابت گذشته عذرخواهی کند. 

۱۷:۵۰ـ خبرگزاری آسوشیتدپرس با پدر مظنونان این بمب‌گذاری گفت‌وگو داشت. آقای سارنایوف، درباره پسرش که امروز کشته شد گفت او تحصیلاتش در رشته پزشکی را تمام کرده و یک «فرشته واقعی» بوده است.

۱۸:۰۱ـ تصویر زیر را شبکه تلویزیونی «آی‌تی‌وی» از شهر «واترتاون» منتشر کرده است. در این تصویر نیروهای پلیس یک هدف احتمالی را نشانه گرفته‌اند. بوی دود و مواد منفجره این شهر را فرا گرفته و صدای پرواز بالگرد به گوش می‌رسد.

۱۸:۴۴ـ یک مقام دولت قرقیزستان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت وقتی برادران «سارنایوف» گرین‌کارت آمریکا دریافت می‌کردند، گذرنامه قرقیزستانی هم داشته‌اند.

۱۸:۵۵ـ رسانه‌های آمریکایی تلاش می‌کنند در گفت‌وگو با نزدیکان برادران «سارنایوف» گوی سبقت را از یکدیگر بربایند. پس از سی‌ان‌ان و آسوشیتدپرس، شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز آمریکا هم با «آنزور سارنایوف»، پدر مظنونان بمب‌گذاری ماراتن بوستون گفت‌وگو کرد.

۱۸:۵۸ـ پدر مظنونان بمب‌گذاری این حادثه در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی نیوز از پسر ۱۹ ساله‌اش ـ که پلیس بوستون در تعقیب وی است ـ خواست در اقدامی مسالمت‌آمیز تسلیم شود؛ علی‌رغم این، وی به آمریکا هشدار داد اگر این پسرش هم کشته شود، «درهای جهنم گشوده خواهند شد.» 

۱۹:۱۹ـ اداره پلیس بوستون دستور ممنوعیت ارائه خدمات تاکسی در این شهر را لغو کرد و گفت تاکسی‌ها مجاز هستند به شهروندان خدمات ارائه دهند. تا کنون دستوری درباره اینکه خروج شهروندان از منازل خطری ندارد، صادر نشده است.

۱۹:۳۳ـ دانشگاه دارتموث در ایالت ماسوچوست تخلیه شد. این دانشگاه در بیانیه‌ای که روی وب‌سایت خود قرار داده از دانشجویان خواسته هر چه سریع‌تر محوطه دانشگاه را ترک کنند و توضیح داده این بیانیه به خاطر آن صادر شده که «زوخار سارنایوف» ۱۹ ساله در این دانشگاه ثبت نام کرده است./فارس