اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

احتمال تغییر در الگوی سربازیاخبار,اخبار اجتماعی,تغییر در الگوی سربازی


اخبار اجتماعی - احتمال تغییر در الگوی سربازی

رئیس پلیس کشور احتمال تغییر در الگوهای سربازی را ممکن دانست و گفت: باید روی الگوهای مختلف کار کرده و آنان را بهینه کنیم،‌ اما این امر باید تدریجی به پیش رود.

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در "همایش ملی خدمت سربازی" با بیان اینکه مجلس نباید محرومیت‌های اجتماعی را به گونه‌ای کاهش دهد که سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار هزینه کمتری داشته باشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که هزینه سربازی نرفتن برای گروه‌های برخوردار در جامعه کاهش می‌یابد و آنان میلی برای رفتن به سربازی ندارند.

وی استفاده از سربازان در کارهای خدماتی نظیر جارو کردن، حضور در آبدارخانه و ... را نیز از اقداماتی دانست که باید در دوران سربازی رفع شود و افزود: البته این موضوع بسیار کمتر شده و خود ما که در گذشته از سربازان برای جارو کردن استفاده می‌کردیم، امروزه دستگاهی خریدیم که این کار توسط این دستگاه انجام می‌شود.

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه باید کارهایی که سرباز با انجام آن، احساس تحقیر شدن می‌کند، حذف شود گفت: البته عده‌ای از سربازان نیز ترجیح می‌دهند تا در آبدارخانه رئیس فعالیت کنند و پست شبانه ندهند که این موضوع نیز باید اصلاح شود.

وی با اشاره به سهمیه‌هایی که برای سربازان نیز در نظر گرفته می‌شود، خاطر نشان کرد: سهمیه‌هایی برای سرباز معلم، سرباز پزشکان و ... در نظر گرفته می‌شود که آن را در اختیار دستگاه‌های متقاضی قرار می‌دهیم، اما برخی از سهمیه‌ها که در گذشته نیز وجود داشت نظیر سرباز بلیت پاره‌کن در اتوبوس‌ها معنایی ندارد و باید حذف شود و اصلا لزومی ندارد سربازی که باید بنیه دفاعی کشور را تامین کند، برای بلیت پاره‌ کردن در اختیار اتوبوسرانی قرار بگیرد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه ایجاد استثناءها سبب ایجاد حس تبعیض میان سربازانی که در پایگاه‌های مرزی فعالیت می‌کنند، می‌شود خاطر نشان کرد: اختصاص سهمیه به دستگاه‌های مختلف نباید آنقدر استثناء بخورد تا بنیه دفاعی کشور تحت تاثیر آن واقع شود.

40 درصد سربازان بالای دیپلم‌اند
فرمانده ناجا با بیان اینکه در یکی دو سال قبل حدود 40 درصد سربازان دارای مدرک تحصیلی بالای دیپلم بودند، گفت: فکر می‌کنم در آینده این امر بیشتر شده و حتی به 70 درصد نیز برسد.

لزوم توجه به فعالیت سربازان مرتبط با رشته‌های تحصیلی‌شان
وی درباره فعالیت سربازان در رابطه با رشته‌های تحصیلی‌شان نیز گفت: این امکان در رابطه با گروه‌های پزشکی به شکل 100 درصد انجام شده، اما در بحث‌های دیگر امکان اجرای 100 درصدی آن را نداریم. اما با توجه به اینکه ممکن است سرباز حین دو سال خدمت، بسیاری از مباحث را فراموش کند، بنابراین باید تا حد ممکن به این موضوع توجه شود.

کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی
احمدی‌مقدم، کاهش زاد و ولد و آمار مشمولان خدمت سربازی را نیز از دیگر علت‌ها برشمرد و گفت: در گذشته سالانه حدود 900 هزار مشمول داشتیم و الان مشمولان به حدود 650 هزار تن در سال رسیده و به نظرم تا یکی دو سال آینده در عدد 600 هزار مشمول در سال ثابت باقی خواهیم ماند که البته حدود 10 درصد از این افراد نیز به علت مشکلات آماری، ثبت احوالی و ... کاهش می‌یابد.

وی اضافه کرد: بنابراین بدیهی است معافیت‌هایی که به سربازان تعلق می‌گیرد باید در زمانی که 900 هزار مشمول داشتیم، با زمانی که 650 هزار مشمول داریم، متفاوت باشد. از سوی دیگر تهدیداتمان نیز کم نشده و درست است که در جنگ نیستیم، اما در شرق و غرب کشورمان محیط‌های امنیتی وجود دارد که باید همواره از آمادگی کامل برخوردار باشیم.

کاهش 10 هزار نفری سربازان ناجا در آینده
فرمانده ناجا با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا سطح حرفه‌ای یگان‌هایمان را ارتقا دهیم،‌ خاطر نشان کرد: در ناجا تلاش ما بر این است که به دنبال افزایش قدرت آموزش و غنی‌سازی سربازی باشیم و به طوری که در آینده 10 هزار تن از سربازان این نیرو بدون اینکه خللی در خدمات ایجاد شود، کاهش پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: غنی‌سازی خدمت سربازی یعنی اینکه خودمان بیاییم شرایطی را ایجاد کنیم که مشکل اخلاقی سربازان حل شود و اگر سیگار می‌کشند، آن را کنار بگذارند.

احتمال تغییر در الگوی سربازی
فرمانده ناجا با بیان اینکه با احتساب این موارد، احتمال تغییر در الگوی سربازی نیز می‌تواند متصور باشد، گفت: الگوی بسیج به عنوان یکی از این الگوهاست و همچنین می‌توان به جای اینکه افراد پیوسته به سربازی بروند، سربازی را گسسته کرد و مثلا در سه دوره هشت ماهه هر فرد به سربازی اعزام شود. همانطور که در سوئیس نیز مشمولان در 20 دوره یک ماهه لباس سربازی پوشیده و به کشورشان خدمت می‌کنند.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه ما می‌توانیم روی این الگوها کار کنیم، اضافه کرد: تغییر در الگوی سربازی باید در کمیت، کیفیت و ... و به شکل تدریجی صورت بگیرد.

وی الگوی پیمانی خدمت سربازی را نیز از دیگر الگوها توصیف کرد و گفت: خدمت پیمانی نیز از دیگر الگوهاست و ما باید الگوهایمان را بهینه کنیم اما تاکید می‌کنم که این راهکارها باید تدریجی باشد و نمی‌توانیم با راهکاری انقلابی و یک شبه در رابطه با سربازی تصمیم بگیریم.

فرمانده ناجا با اشاره به تهدیدات داخلی و خارجی که در کشور وجود دارد، گفت: همچنین با تهدیدات گسترده‌ای نیز ماهواره، فضای مجازی و غیره به نظرم باید سربازی را ارتقا دهیم.

احمدی‌مقدم، مسؤلیت‌پذیری، اعتماد به نفس و غیره را از کارکردهای سربازی دانست و گفت: باید دوران سربازی به گونه‌ای باشد که اگر فردی سیگاری بود، شناسایی شده و مجبور به ترک شود.
اخبار اجتماعی -  خبرگزاری ایسنا
 


ویدیو مرتبط :
تغییر نگرش و الگوی ذهنی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

احمدی مقدم:احتمال تغییر قوانین سربازی/ انتخابات را در امنیت کامل برگزار می کنیماخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

سردار احمدی مقدم:

احتمال تغییر قوانین سربازی/ انتخابات را در امنیت کامل برگزار می کنیم

فرمانده نیروی انتظامی گفت: تمامی حرکات دشمنان را تحت نظر داریم و اجازه نمی دهیم در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خدشه ای وارد کنند.

اخبار - به گزارش خبرنگار مهر، سردار اسماعیل احمدی مقدم پیش از ظهر سه شنبه در یادواره شهدای سرباز استان کرمان اظهار داشت: شش هزار و 500 شهید و 18هزار جانباز کاروان بزرگی است که در راه عزت اسلام و انقلاب و در مسیر ولایت ایستادگی کردند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: آسایش و امنیت کنونی را مدیون دلاوری های شهید باهنر و شهید زنده حاج قاسم سلیمانی هستیم.

وی تصریح کرد: در آذرماه با کاهش جرایم حتی در بخش سرقت روبرو بودیم و در دی ماه نیز کاهش جرایم افزایش یافته است.

سردار احمدی مقدم افزود: آمادگی واحدهای دفاعی و نظامی موجب افزایش صلح و امنیت در کشور و کاهش طمع دشمن می شود.

وی در مورد فعالیت های ناجا در زمینه توطئه های خارجی و شیطنت های داخلی در زمینه انتخابات آینده ریاست جمهوری در کشور، اظهار داشت: از هم اکنون تهدیدات خارجی، زمینه های ناامنی در داخل کشور و زمینه هایی که بی توجهی به آنها موجب خسارت در دوران انتخابات باشد را رصد می کنیم.

این مسئول در ادامه افزود: با آمادگی در دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و یگان های انتظامی مشکلی در انتخابات آینده نداریم و تلاش می کنیم هر انتخابات نسبت به انتخابات گذشته بهتر برگزار شود.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: به عنوان یک شاهد عینی می گویم در دوران دفاع مقدس سربازان ما حضور داوطلبانه داشتند و هیچکس به اجبار به خط و رزم با دشمن نرفت و حتی افرادی که در دوران دفاع مقدس غیبت کردند، مجازاتی شامل حال آنها نشد.

سردار احمدی مقدم اظهار داشت: سربازی مقطعی از عمر یک جوان است که دین خود را به کشورش ادا می کند، با توجه به موقعیت زمانی، تکنولوژی های جدید، جمعیت کشور و مجموعه ای از مسایل، نگاه به سربازی و مقررات آن ممکن است، دچار تغییر شود.

کاهش شاخص های جرم در کرمان

وی بیان داشت: استان کرمان که در سال های گذشته جز مناطق امنیتی به شمار می رفت از دو سال قبل شاخص های جرم در این استان تنزل یافته و در برخی موارد از میانگین های کشوری وضعیت بهتری دارد.

این مسئول تصریح کرد: استان کرمان که در گذشته معبر مواد مخدر بود، اما اکنون با توجه به انسداد مرزها، بخش های شمالی این استان دیگر با مشکل ترانزیت مواد مخدر مواجه نیست و جنوب استان نیز با انجام عملیات انسداد مرز، درسال جاری و سال آینده وضعیت مطلوبی پیدا می کند.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به این که بنیاد تعاون ناجا مجموعه ای متعلق به کارکنان نیروی انتظامی است، افزود: این بنیاد برای ساماندهی سرمایه های کارکنان تلاش می کند.

سردار احمدی مقدم در ادامه گفت: بنیاد تعاون ناجا تلاش می کند که گره های توسعه کشور را برطرف کند و در استان کرمان فعالیت های روزافزونی برای تولید اشتغال و سرمایه گذاری انجام می شود و فعالیت های این بنیاد در حوزه معدنی این استان نیز آغاز شده است.

وی با اشاره به این که در استان کرمان تمام شاخص های امنیتی مطلوب است افزود: کرمان وضعیت استان های عادی کشور را دارد و زمینه برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال بسیار مطلوب است.

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به ظرفیت های استان کرمان ادامه داد: وضعیت امنیت کرمان برای سرمایه گذاری بسیار مطلوب و خوب است./مهر