اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اثرات زلزله سراوان بر آتشفشان تفتان +عکس


معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور احتمال فعال شدن آتشفشان‌ها را با رخداد زلزله‌های بزرگ کم دانست و گفت: آتشفشان تفتان به دلیل نیمه خاموش بودن همواره از دهانه آن گاز خارج می‌شود و زلزله موجب فعال شدن آن نشده است.

خبرگزاری مهر: معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور احتمال فعال شدن آتشفشان‌ها را با رخداد زلزله‌های بزرگ کم دانست و گفت: آتشفشان تفتان به دلیل نیمه خاموش بودن همواره از دهانه آن گاز خارج می‌شود و زلزله موجب فعال شدن آن نشده است.

دکتر جلیل قلمقاش با تاکید بر اینکه فعال شدن آتشفشان تفتان پس ار زلزله سراوان صحت ندارد، افزود: خروج گاز از این آتشفشان همانند روزهای قبل است و تغییری در آن حاصل نشده است.معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور افزایش گاز قابل توجه از دهانه آتشفشان را از جمله عوارض فعال شدن این آتشفشان ذکر کرد و اظهار داشت: علاوه بر این از چند ماه قبل باید خرده لرزه‌هایی در اثر حرکت ماگماها در زیر آتشفشان گزارش می‌شد ولی تاکنون این خرده لرزه‌ها که نشان دهنده حرکت ماگما در زیر آتشفشان است، ثبت نشده است.

وی با اشاره به عمق و کانون زلزله منطقه سراوان، خاطرنشان کرد: با توجه به عمق کانون زلزله که بیش از 100 کیلومتر بوده و فاصله 100 کیلومتری کانون زلزله با آتشفشان تفتان احتمال اینکه این آتشفشان فعال بر اثر حرکت گسل فعال شود، ضعیف است.

اثرات زلزله بر روی آتشفشان

قلمقاش، با تاکید هر دو پدیده آتشفشان و زلزله بر اثر یک عامل اصلی مشترک رخ می‌دهد، ادامه داد: عامل اصلی ایجاد آتشفشان و زلزله رانده شدن پوسته اقیانوسی عمان به زیر صفحه‌ قاره‌ای سیستان است.

وی با بیان اینکه در این حالت یکسری برخورد صفحه‌ای ایجاد می‌شود، اضافه کرد: از این رو این منطقه تکنونیک فعالی دارد به گونه‌ای که هم گسل‌ها و هم آتشفشان تفتان به دلیل این تکنونیک فعال تشکیل شده‌اند.معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور در عین حال با تاکید بر اینکه احتمال فعال شدن این آتشفشان به دلیل زلزله اخیر سراوان کم است، یادآور شد: علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد که آتشفشانی وجود ندارد که به دلیل زلزله بزرگ فعال شده باشد.

قلمقاش به وضعیت جزیره آتشفشانی ژاپن اشاره کرد و گفت: در کشور ژاپن آتشفشان‌های زیادی وجود دارد ولی این آتشقشان به دنبال زلزله 9 در مقیاس ریشتر این کشور فعال نشده است.وضعیت آتشفشان تفتان بعد از زلزله

قلمقاش آتشفشان تفتان را یک آتشفشان نیمه خاموش توصیف کرد و اظهار داشت: این آتشفشان همچنان نیمه خاموش است و حیات و فعالیت آن همانند 6 ماه قبل است.

وی همچنین تاکید کرد: فعالیت گسل‌های این منطقه نیز همانند قبل است.ضرورت مونیتورینگ آتشفشانهای نیمه خاموش

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسى و اکتشافات معدنى کشور با اشاره به ضرورت مونیتورینگ دایم آتشفشان‌های نیمه خاموش، گفت: باید برای آتشفشان‌های نیمه خاموش کشور پایگاه‌های مونیتورینگ پایش دایمی داشته باشیم و بر اساس داده‌ها و اطلاعات این پایگاه‌ها وضعیت آتشفشان‌ها ارزیابی شود.

وی با ابزار تاسف از نبود این پایگاه‌ها در کشور، خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر سازمان زمین شناسی اقداماتی را در این زمینه آغاز کرده است ولی به دلیل کمبود اعتبارات موفق به ایجاد این پایگاه‌ها نشده است.

قلمقاش با تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی اقداماتی را برای ایجاد پایگاه مونیتورینگ آتشفشان دماوند در دستور کار دارد، افزود: ولی این طرح به دلیل کمبود بودجه و اعتبارات با سرعت خوبی پیش نرفت.


ویدیو مرتبط :
زلزله بزرگ سراوان هنگام وقوع زلزله

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اورژانس کشور تلفات زلزله سیستان و بلوچستان را کم پیش‌بینی کرد/ زلزله سراوان تاکنون 3 مجروح داشته است تلفات زلزله سیستان و بلوچستان

اورژانس کشور تلفات زلزله سیستان و بلوچستان را کم پیش‌بینی کرد/سراوان آسیب ندید

معاون اورژانس کشور گفت: تیمهای عملیاتی و نیروهای امدادی برای کمک به زلزله زدگان سیستان و بلوچستان اعزام شده‌اند. هنوز برآورد دقیقی از میزان مصدومان و تلفات نداریم اما با توجه به تراکم پایین جمعیت پیش بینی می‌کنیم تعداد تلفات و مصدومان زیاد نباشند.

محمدسرور در گفت و گو با  فارس، افزود: زلزله 7.5 ریشتری سیستان و بلوچستان در حالی رخ داد که رئیس مرکز عملیات بحران اورژانس سیستان و بلوچستان در سراوان حضور داشت و طبق گزارش وی منطقه سراوان آسیب جدی ندیده است و علت آن این است که از کانون زلزله حدود 150 کیلومتر فاصله دارد.

وی افزود: با توجه به پایین بودن تراکم جمعیت منطقه زلزله زده پیش بینی و امیدواری ما این است که تعداد تلفات و مصدومان این حادثه زیاد نباشد اما نیروهای ارزیابی و عملیاتی اورژانس هم اکنون در منطقه و در حال اعزام هستند و به زودی اخبار دقیق تر اعلام می شود.

زلزله سراوان تاکنون 3 مجروح داشته است

رییس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان از اعلام مجروحیت سه تن در زلزله امروز سراوان خبر داد و گفت: در مرکز بهداشت و درمان «گشت» وضعیت مطلوب و تنها سه نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

به گزارش سرویس حوادث ایسنا، راشدی وی در مورد میزان خسارات احتمالی نیز گفت: مشکل خاصی نداریم و تنها چند دیوار ترک برداشته است.

همچنین در پی وقوع زمین لرزه‌ای در منطقه سراوان، تیم‌های بهداشت و درمان اضطراری جمعیت هلال‌احمر از استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

خسارت جانی از زلزله سراوان گزارش نشده است

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام اینکه زلزله سراوان تا این لحظه خسارت جانی نداشته است، گفت: شبکه ارتباط مخابراتی این منطقه قطع شده که در دست ترمیم است.

اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام کرد: آسیبی به شبکه آب و برق مناطق زلزله‌زده نرسیده است.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های میدانی تا این لحظه، خسارت‌های زلزله اندک بوده است، درباره علت این موضوع گفت: کانون زلزله در بیابان واقع شده و مراکز جمعیتی در اطراف آن قرار ندارد و در شهرستان‌های اطراف کانون زلزله هم خسارت جانی وجود نداشته است. ضمن اینکه عمق زلزله 95 کیلومتری است.

به گزارش ایسنا، آخوندی، سرپرست مدیریت بحران استان خراسان جنوبی هم با اعلام اینکه این زلزله در نهبندان نیز احساس شده است، گفت: تاکنون هیچ خسارتی از نهبندان گزارش نشده است.

وی از اعزام 100 امدادگر به مناطق زلزله‌زده سراوان نیز خبر داد و گفت: احتمالا تا پنج ساعت دیگر به منطقه خواهند رسید و اطلاعات کامل‌تری در اختیار ما قرار می‌گیرد.

فارس/ایسنا