اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اتوبوسی به نام مرگاخبار,اخبار اجتماعی ,اتوبوس‌های اسكانیا

پلیس: ٧٠ درصد كشته‌ها در تصادفات سه ماه اخیر مربوط به اسكانیاست

جاده‌های ایران هرگز نام این مدل اتوبوس را از یاد نمی‌برد. اتوبوسی كه سهم ١٠ درصدی از حمل و نقل مسافران در كشور را به دوش می‌كشد اما با تصادفات پرتلفاتی كه ثبت كرده، تعریف ملموسی از دلهره سفر در ذهن مسافران ایرانی نشانده است.

 نام این مدل اتوبوس در همین چند سطر مخفی است اما نه آن میزان كه ذهن مخاطب قادر به حدس زدن آن نباشد. اسكانیا، همان مدل اتوبوسی است كه به گفته رییس پلیس راهور كشور سهم ٧٠ درصدی در تلفات حوادث رانندگی سه ماهه نخست امسال در جاده‌های كشور داشته است. این رقم نشان می‌دهد كه اسكانیا، در سه ماه نخست امسال، جان ١١٥٦ نفر را در جاده‌های كشور گرفته است.

براساس آخرین آمار سازمان پزشكی قانونی كشور در سه ماه نخست امسال ١٣٣٠٨ تصادف در جاده‌های كشور رخ داده كه در نتیجه آن،تعداد ١٦٥١ نفر كشته و ١٧٧٩٨ تن مصدوم شده‌اند.

تطابق این آمار با سهم ٧٠ درصدی اتوبوس‌های اسكانیا در تلفات تصادفات سه ماهه اخیر نشان می‌دهد كه ردپای این مدل اتوبوس در بیش از ١١٠٠ تصادف منجر به مرگ در سه ماهه اخیر وجود دارد. آماری تكان‌دهنده كه ثابت می‌كند در بر همان پاشنه قبلی می‌چرخد.

سردار تقی مهری، رییس پلیس راهور ناجا روز شنبه با اشاره به سهم ١٠ درصدی اتوبوس‌های اسكانیا در سیستم حمل و نقل كشور گفت: «٧٠ درصد كشته‌ها در صحنه تصادفات اتوبوس‌ها در سه ماهه امسال مربوط به اسكانیاست.

این در حالی است كه سهم این شركت از تعداد كل اتوبوس‌های كشور ١٠ درصد و در بین اتوبوس‌های بین شهری، ١٥ درصد است. »سردار مهری از لفظ «دغدغه» برای ورود به بحث ایمن‌سازی مدل‌های كلاسیك اتوبوس‌های اسكانیا استفاده كرد و با اشاره به بازدید مداوم پلیس از خط تولید این اتوبوس‌ها گفت: «تولید اسكانیا از اواسط سال ٩٢ به دلیل حوادثی كه برای اسكانیا پیش آمد با پیگیری‌های پلیس و كارشناسان متوقف شد اما اخیرا از سوی سازمان استاندارد و وزارت صنعت، دو مدل ٤٢١٢ مارال و درسا كه اتوبوس‌های بین شهری هستند شماره‌گذاری شد.

با این حال هنوز نیاز به رفع نقص‌های مدل‌های قبلی اسكانیا خصوصا مدل ٤٢١٢ كلاسیك احساس می‌شود. » آمارهای سردار مهری انتقاد مدیركل صنایع خودرو و نیرو محركه وزارت صنعت، معدن و تجارت را به همراه داشته و پای سردار را به كمیسیون اصل ٩٠ مجلس باز كرده است.

امیرحسین قناعتی با نادرست خواندن آمارهای رییس پلیس راهور درباره سهم ٧٠ درصدی اتوبوس‌های اسكانیا در آمار كشته‌های تصادفات سه ماه اخیر جاده‌های كشور گفت: « متاسفانه این آمار درست نیست و ما به هیچ عنوان آن را تایید نمی‌كنیم.

اغلب اتوبوس‌های اسكانیا در جاده‌ها تردد دارند در حالی كه ممكن است سایر اتوبوس‌ها در داخل شهر هم تردد داشته باشند كه این در آمار موثر است. دیگر آمارهای اعلام شده مبنی بر اینكه ٣٥ درصد از كشته‌های جاده‌ای مربوط به اتوبوس‌های اسكانیا بوده است، هم آمار درستی نیست و مشخص نشده كه این آمارها برای پزشكی قانونی است یا منبع دیگری دارد. »

به گفته قناعتی، جلسه‌ای در این باره با حضور نمایندگان پلیس و خودروسازان در كمیسیون اصل ٩٠ برگزار خواهد شد تا در این خصوص بحث و بررسی لازم انجام شود.

این در حالی است كه نگرانی رییس پلیس راهور كشور تنها در سهم ٧٠ درصدی اسكانیا در كشته‌های تصادفات سه ماه اخیر كشور خلاصه نمی‌شود. او می‌گوید فراخوانی كه شركت اسكانیا برای صاحبان اتوبوس‌های شركت خود مبنی بر رفع نقص آنها صادر كرده است، كافی نیست و نمی‌توان شاهد بود كه اتوبوس‌هایی با نقص فنی در جاده‌های كشور برانند و حادثه بیافرینند.

اشاره مشخص سردار مهری از خلق حادثه توسط خودروهای اسكانیا به حادثه كشته شدن ٤٣ نفر در تصادف و آتش سوزی دو دستگاه اتوبوس مسافربری اسكانیا در شهریور سال ٩٢ است. در این تاریخ دو دستگاه اتوبوس مسافربری اسكانیا در اتوبان قم به تهران بعد از برخورد با یكدیگر به‌شدت دچار حریق شدند كه بر اثر آن ٤٤ نفر كشته و ٣٩ مجروح بر جای ماند.

«تركیدگی لاستیك و نقص در سیستم برق اتوبوس ها» علت اولیه تصادف مرگبار این دو اتوبوس اعلام شد. با اینكه تبعات این حادثه تا بازداشت مدیرعامل وقت شركت اسكانیا نیز كشیده شد با این حال دو سال بعد از آن حادثه بار دیگر اسكانیا، جان ده‌ها نفر دیگر را گرفت. حادثه رسانه‌ای شده اول، به یكم اردیبهشت امسال باز می‌گردد.

در این روز یك دستگاه اتوبوس اسكانیا در جاده سوادكوه به علت «از كار افتادن سیستم ترمز اتوبوس به دلیل تخطی راننده از سرعت مطمئنه» از مسیر منحرف و در حاشیه جاده واژگون شد. در این حادثه ١٢ نفر كشته و ١٦ تن مصدوم شدند.

تلفات بالای این حادثه باعث نشد تا مدیران شركت اسكانیا ترجیح دهند برخلاف همیشه، بار بیشتری از حادثه را به دوش كشند به نحوی كه محسن نوروزی، مدیر خدمات پس از فروش شركت اسكانیا در واكنش به آن، از رعایت اصول ایمنی در سطح استانداردهای جهانی در تولید اتوبوس‌های اسكانیا یاد كرد و عمده مشكلاتی كه در بررسی سوانح رانندگی اتوبوس‌های اسكانیا گزارش شده را مربوط به تغییراتی دانست كه پس از تحویل اتوبوس‌ها و از سوی رانندگان در خودروها ایجاد شده است.

در شرایطی كه مدیران شركت اسكانیا بر توطئه دست‌های پنهان برای لكه‌دار كردن تلاش‌های این شركت اصرار می‌كردند و رانندگان را عامل اصلی تصادفات مرگبار اسكانیا می‌نامیدند، یكی دیگر از اتوبوس‌های این شركت، ١٢ خرداد ماه در دره‌ای ٢٠٠ متری در جاده چالوس سقوط كرد و ٢٩ نفر را به كام مرگ كشاند.

 به غیر از راننده ایرانی اتوبوس، بقیه كشته‌شدگان حادثه زایران عراقی بودند كه قصد داشتند از طبیعت جاده چالوس برای سفر به رامسر لذت ببرند. پلیس، علت وقوع این حادثه را «نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس» اعلام كرده است؛ همان نقص متداول و مشهور اتوبوس‌های اسكانیا كه بارها حوادث مشابهی رقم زده اما واكنشی مناسب از سوی مسوولان این شركت به دنبال نداشته است. شركت اسكانیا بعد از این حادثه نیز در جوابیه‌ای «راننده اتوبوس را عامل اصلی حادثه» دانست.

اكنون شش هزار و ۳۰۰ دستگاه شامل دو هزار و ۱۰۰ اتوبوس شهری و چهار هزار و ۲۰۰ اتوبوس بین شهری اسكانیا در جاده‌های كشور می‌رانند، تعداد مشخصی از آنها از مدل‌هایی همچون ٤٢١٢ كلاسیك هستند كه پلیس از بابت ایمنی آنها، «دغدغه‌های» جدی دارد.

با این همه عبدالله اكبری‌راد، مدیرعامل شركت اسكانیا به رعایت بالاترین استانداردهای ملی در ساخت اتوبوس‌های اسكانیا در شركت متبوعش تاكید دارد و عمده دلیل حوادث رخ داده برای اتوبوس‌های این شركت را ناشی از ایجاد تغییرات در آن توسط راننده‌ها می‌داند.

 شهریور ٩٢: تصادف دو دستگاه اتوبوس مسافربری اسكانیا در اتوبان قم - تهران منجر به حریقی گسترده شد و ٤٥ مسافر را سوزاند. پلیس، علت حادثه «تركیدگی لاستیك و نقص در سیستم برق اتوبوس ها» اعلام كرد.

یكم اردیبهشت ٩٤: واژگونی یك دستگاه اتوبوس اسكانیا در حاشیه جاده سوادكوه ١٢ كشته برجای گذاشت. پلیس، علت حادثه را «از كار افتادن سیستم ترمز به دلیل سرعت غیر مجاز» اعلام كرد. ١٢ خرداد ٩٤: در سقوط یك دستگاه اتوبوس مسافربری اسكانیا در دره ای ٢٠٠ متری در جاده چالوس ٢٩ نفر كشته شدند. پلیس، علت این حادثه را «نقص فنی در سیستم ترمز اتوبوس» اعلام كرد.

 

اخبار اجتماعی - اعتماد

 


ویدیو مرتبط :
موتورسیکلت اتوبوسی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تصویر جنجال برانگیز ورود الاغ و صاحبش به اتوبوسی در ایرلندمطابق قانونی قدیمی در ایرلند، اگر به بازار حیوانات در شهر می روید و یا از آن بر می گردید، می توانید الاغ خود را با اتوبوس جابجا کنید.

تصویر جنجال برانگیز ورود الاغ و صاحبش به اتوبوسی در ایرلند

این هم عکس جنجال برانگیز که شاهد مثالی است برای این داستان که این هفته در دوبلین ، پایتخت ایرلند رخ داد!

تصویر جنجال برانگیز ورود الاغ و صاحبش به اتوبوسی در ایرلند

البته برخی ایرلندی ها نیز دست بکار شده و ضد این قانون را نیز پیدا کرده اند.

بر این اساس دوبلین هر ماه بازار اسب در آن برگزار می شود و این بدان معناست که همه اسب داران می توانند با اسبهای خود وارد اتوبوس شوند؟

خلاصه این هفته در دوبلین همه چیز قاطی شده بود.

منبع:khabaronline.ir