اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

اتحادیه اروپا لغو ممنوع الورودی صالحی را بررسی می کند 

 

اتحادیه اروپا لغو ممنوع الورودی صالحی را بررسی می کند

 

اشتون:

اتحادیه اروپا لغو ممنوع الورودی صالحی را بررسی می کند

کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی اعلام كرد كه این اتحادیه مشغول بررسی موضوع لغو ممنوعیت سفر علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به 27 كشور عضو اتحادیه اروپا است.

اشتون كه برای شركت در نشست شورای امنیت به نیویورك سفر كرده است با اشاره به این موضوع افزود :‌‌" دكتر صالحی وزیر امور خارجه است و بحث کنونی این است که معمولا وزرای خارجه از فهرست های ممنوعه حذف می شوند، زیرا شما باید بتوانید با یک نماینده، وزیر خارجه، که قادر به سفر باشد، ملاقات کنید."

اشتون با اشاره به اینكه وی شخصا بسیار مایل است با صالحی به دلیل نقشی كه در برنامه اتمی ایران دارد ملاقات و گفتگو كند ، ابراز امیدواری كرد كه انتصاب صالحی به سمت وزیر امور خارجه ایران نشانه ای از تغییر در نحوه مذاكره با ایران باشد .

اشتون در ادامه با اشاره به مذاكرات گروه 5+1 با ایران ، تاكید كرد :‌‌‌" منتظریم تا ببینیم آنها ( ایران) چه می کنند. البته دکتر صالحی برنامه اتمی را به خوبی می شناسد. اگر با او ملاقات کنیم شاید نحوه گفتگوها متفاوت باشد."

این دیپلمات بریتانیایی اتحادیه اروپا افزود که در مذاكرات كشورهای 5+1 با ایران چند طرح جدی  به آقای جلیلی پیشنهاد داده و منتظر است ببیند گام بعدی ایران چیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینكه از تحریم ها  مدت زیادی نمی گذرد و هنوز این تحریم ها تاثیرات خود را بطور کامل نشان نداده است ،  افزود كه  اگر ایران حاضر به همکاری نباشد، جامعه جهانی نیز مسئولیتهایی  دارد و فشار خود بر ایران را ادامه خواهد داد.

برخی رسانه های غربی در روزهای گذشته مدعی شده اند كه صالحی به دلیل این تحریم ها  در اجلاس امنیتی مونیخ  شركت نكرده است، اما وزیر امور خارجه ایران اعلام كرده است كه مشغله كاری مانع سفر وی به این اجلاس امنیتی سالانه در آلمان شده است.

گفتنی است كه در اجلاس امنیتی امسال در مونیخ علی رغم سال های گذشته هیچ یك از مقامات كنونی و سابق ایران شركت نكردند و این نخستین بار بود كه در چنین اجلاسی هیچ نماینده ای از ایران شركت نداشت.

صالحی پیش از انتصاب به سمت وزیر امور خارجه ایران، رییس سازمان انرژی اتمی بود و پیش از آن مسئولیت نمایندگی ایران در سازمان بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشته است....../تحلیل:عصرایران


ویدیو مرتبط :
لغو تحریمها به زودی از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

رئیس اتحادیه اروپا: اروپا در حال بررسی اجازه تداوم غنی سازی 5 درصد به ایران است غنی سازی اورانیوم,برنامه هسته‌ای ایران

رئیس اتحادیه اروپا: اروپا در حال بررسی اجازه تداوم غنی سازی 5 درصد به ایران است

لیناس لینکویسیوس وزیر امور خارجه لیتوانی گفت: «به اعتقاد من بخشی از کار این است که اگر ایرانیان ثابت کنند آنچه انجام می‌دهند صلح‌آمیز است، به نظر من آنها می‌توانند آن را ادامه دهند».

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، به نقل از ایران هسته‌ای، یک دیپلمات بلندپایه اروپایی در بروکسل به خبرگزاری رویترز گفته است که اتحادیه اروپا در حال بررسی دادن مجوز غنی‌سازی محدود به ایران است.
 
خبرگزاری رویترز در گزارشی از بروکسل در تاریخ 10 مهر 1392 (2 اکتبر 2013) نوشت: «یک دیپلمات بلندپایه اتحادیه اروپا اعلام کرد دولت‌های غربی سرگرم بررسی این موضوع هستند که در چارچوب توافق احتمالی برای حل اختلاف ده ساله در مورد برنامه هسته‌ای ایران، به این کشور اجازه دهند بخشی از غنی‌سازی اورانیوم خود را ادامه دهد».
 
لیناس لینکویسیوس وزیر امور خارجه لیتوانی در مصاحبه با رویترز گفت: «به اعتقاد من بخشی از کار این است که اگر ایرانیان ثابت کنند آنچه انجام می‌دهند صلح‌آمیز است، به نظر من آنها می‌توانند آن را ادامه دهند».
 
وی افزود: «البته این مسئله مشروط است و نمی‌توان آن را تمام شده دانست. این احتمالی است که باید بررسی شود».
 
به نوشته رویترز، لیتوانی تا پایان سال 2013 رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست و به همین جهت لینکویسیوس اطلاعات دقیقی در مورد سیاست‌های داخلی این نهاد دارد.
 
این خبرگزاری ادامه می‌دهد: «اما بسیاری از این دیپلمات‌ها در اظهارنظرهای خصوصی اذعان دارند که در چارچوب یک راه‌حل سیاسی گسترده باید به تهران اجازه داد بخشی از فعالیت غنی‌سازی خود را ادامه دهد مشروط بر اینکه بازرسان سازمان ملل از اختیار کافی برای نظارت بر تاسیسات ایران برخوردار شوند».
 
رویترز در پایان می‌نویسد: «6 قدرت جهانی در چند مرحله مذاکره از آوریل سال گذشته به ایران اعلام کردند غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف کند، این میزان از غنی‌سازی به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای نزدیک است.

دیپلمات‌ها گفته‌اند این درخواست تغییر نخواهد کرد، اما احتمال دارد تهران اجازه پیدا کند غنی‌سازی را تا میزان 5 درصد ادامه دهد تا بتواند سوخت لازم را برای نیروگاه‌های هسته‌ای خود فراهم کند». /باشگاه خبرنگاران