اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

ابداع شیوه جدید برای درمان سرطان پوست


محققان دانشگاه نورت وسترن مرطوب کننده های معمولی پوست را به فناوری مجهز کرده اند که می تواند با سرطان پوست مبارزه کند.

خبرگزاری مهر: محققان دانشگاه نورت وسترن مرطوب کننده های معمولی پوست را به فناوری مجهز کرده اند که می تواند با سرطان پوست مبارزه کند.

در مورد بیماری های پوستی مانند سرطان ملانوما، درمانهایی که مستقیما به پوست اعمال می شود، ایده آل ترین شیوه ها است چرا که نه تنها استفاده از آنها ساده است بلکه فقط بر منطقه تحت درمان موثر است.

 ایمی پالر از دانشکده پزشکی دانشگاه نورنوسترن و مجری این تحقیقات گفت: پوست انسان مانع بسیار موثری در برابر مواد سمی است و از این رو یافتن موادی که بتواند به آن نفوذ کند چالش بسیار مهمی است.
 
 وی افزود: تا کنون در درمانگاه ها از لیزر و یا اولتراسوند برای دارورسانی به مناطق عمیق پوست استفاده می شد.
 
 اکنون پالر و همکارانش شیوه جدیدی برای عبور از موانع پوستی یافته اند.
 
 آنها گوی های طلایی کوچکی را با RNA مداخله گر موسوم به (siRNA) پوشاندند. این (siRNA) تکه های بسیار کوچکی از اسید نوکلئیک هستند که از طریق یک مسیر غیر ویژه می توانند از مانع پوستی عبور کرده و وارد سلول های پوستی شوند.
 
 (siRNA) برای هدف قرار دادن یکی از ژن های مسئول رشد سریع سلول سرطان انتخاب شده است. این ژن گیرنده عامل رشد اپیدرمال نام دارد.
 
 پالر، این شیوه درمانی را با مرطوب کننده های موجود در بازار مخلوط کرد و آن را به پوست موش مالید.
 
 آنها دریافتند نه تنها این نانوذرات به پوست نفوذ کرد بلکه ژن مورد نظر را نیز هدف قرار داد بدون آنکه سمیت و عوارض جانبی برای سلول های پوستی اطراف داشته باشند.  


ویدیو مرتبط :
روش جدید و تضمینی برای درمان سرطان پوست

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ابداع شیوه ای نوین برای درمان سرطاناخبارپزشکی,خبرهای پزضشکی,سرطلان

محققین برزیلی موفق به ابداع شیوه ای شدند که فقط سلول های سرطانی مورد هدف قرار می گیرند.

به گزارش مهر، یکی از موثرترین روش های درمان برای سرطان شیمی درمانی است که در این شیوه نه تنها سلول های سرطانی از بین می روند بلکه سلول های سالم بدن هم مورد آسیب قرار می گیرند.

از این رو محققین دانشگاه Unicamp برزیل با بکارگیری نانو ذرات سیلیکا توانستند داروی «کارکامین» را که حاوی «فولات» (ویتامین B۹) بود به سلول های سرطانی انتقال دهند تا فقط سلول های بیمار مورد هدف قرار گیرند.

در این شیوه تقریبا ۷۰ درصد سلول های سرطانی مورد هدف قرار گرفتند و فقط ۱۰ درصد از سلول های سالم آسیب دیدند.

به دلیل اینکه سلول های سرطانی ۲۰۰ برابر سلول های سالم پذیرنده فولات هستند، نانو ذراتی که با «فولات» پوشش داده شده اند، سلول های سالم را از معرض هدف قرار گرفتند، باز می دارند.

جزئیات این تحقیق در نشریه Langmuir منتشر شده است.